LearnDash LMS - en to fr translation catalogue (6533 entries)

en: Removing…
fr: Suppression…

en: Failed to remove card.
fr: Échec de la suppression de la carte.

en: Network error occurred.
fr: Une erreur réseau s'est produite.

en: Failed to load form. Please try again.
fr: Échec du chargement du formulaire. Veuillez réessayer.

en: Add New Credit/Debit Card
fr: Ajouter une nouvelle carte de crédit/débit

en: Remove Saved Card
fr: Supprimer la carte enregistrée

note: Translators: %s: Course.
en: If a subscription does not have a saved payment method, it will be canceled, and access to %s content will end after the current billing cycle. To regain access after that, you will need to re-enroll in the subscription.
fr: Si un abonnement n'a pas de méthode de paiement enregistrée, il sera annulé et l'accès au contenu %s prendra fin à la fin du cycle de facturation en cours. Pour retrouver l'accès par la suite, vous devrez vous réinscrire à l'abonnement.

en: Before removing this card, please ensure there are no active subscriptions linked to it.
fr: Avant de supprimer cette carte, veuillez vous assurer qu'aucun abonnement actif n'y est lié.

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Alert
fr: Alerte

en: Close dialog
fr: Fermer la boîte de dialogue

note: translators: %s: transaction ID.
en: Transaction ID: %s
fr: ID de transaction : %s

note: translators: %s: payment type.
en: Payment Type: %s
fr: Type de paiement : %s

en: Your payment has been received!
fr: Votre paiement a été reçu !

en: Your payment method will be saved and used for future payments.
fr: Votre méthode de paiement sera enregistrée et utilisée pour les paiements futurs.

en: An error occurred while processing the payment.
fr: Une erreur s'est produite lors du traitement du paiement.

en: Add new card
fr: Ajouter une nouvelle carte

note: translators: %1$s: cardholder name, %2$s: card brand, %3$s: last digits, %4$s: expiry date.
en: %1$s's %2$s ***%3$s (%4$s)
fr: %2$s %1$s ***%3$s (%4$s)

en: Processing payment…
fr: Traitement du paiement…

en: Processing…
fr: Traitement…

en: Saving card…
fr: Enregistrement de la carte…

en: Save New Card
fr: Enregistrer la nouvelle carte

en: Redirecting…
fr: Redirection…

en: Processing request…
fr: Traitement de la requête…

en: Please select a country.
fr: Veuillez sélectionner un pays.

en: Please enter a valid postal/zip code.
fr: Veuillez saisir un code postal valide.

en: Please enter a valid billing address.
fr: Veuillez saisir une adresse de facturation valide.

en: Please enter a valid card security code.
fr: Veuillez saisir un code de sécurité de carte valide.

en: Please enter a valid card expiry date.
fr: Veuillez saisir une date d'expiration de carte valide.

en: Please enter a valid card number.
fr: Veuillez saisir un numéro de carte valide.

en: Please enter a valid card holder name.
fr: Veuillez saisir un nom de titulaire de carte valide.

en: The card vendor is not supported.
fr: Le fournisseur de carte n'est pas pris en charge.

en: An invalid card was provided. Please review the card details and try again.
fr: Une carte invalide a été fournie. Veuillez vérifier les détails de la carte et réessayer.

en: Reorder cancelled
fr: Réorganisation annulée

note: translators: %1$s: Text content of the element, %2$d: Current position, %3$d: Total number of items
en: List has been reordered, %1$s is now item %2$d of %3$d
fr: La liste a été réorganisée, %1$s est maintenant l'élément %2$d sur %3$d

note: translators: %s: Text content of the dropped element
en: Dropped %s
fr: %s relâché

note: translators: %s: Text content of the grabbed element
en: Grabbed %s
fr: %s saisi

en: An error occurred while reconnecting your PayPal account. Try updating your settings and try again.
fr: Une erreur s'est produite lors de la reconnexion de votre compte PayPal. Essayez de mettre à jour vos paramètres et réessayez.

en: Unable to reconnect
fr: Impossible de se reconnecter

en: Reconnect
fr: Reconnecter

en: This action will refresh the PayPal Checkout connection and webhooks.
fr: Cette action actualisera la connexion PayPal Checkout et les webhooks.

en: Disconnect
fr: Déconnecter

en: Disconnecting your PayPal account will prevent you from offering PayPal at the checkout on your website. Do you wish to continue?
fr: La déconnexion de votre compte PayPal vous empêchera de proposer PayPal au moment du paiement sur votre site web. Souhaitez-vous continuer ?

en: Are you sure?
fr: Êtes-vous sûr ?

en: Before you can connect your PayPal account, you need to save your settings.
fr: Avant de pouvoir connecter votre compte PayPal, vous devez enregistrer vos paramètres.

en: Unsaved changes
fr: Modifications non enregistrées

en: An error occurred while connecting your PayPal account. Try updating your settings and try again.
fr: Une erreur s'est produite lors de la connexion de votre compte PayPal. Essayez de mettre à jour vos paramètres et réessayez.

en: Unable to generate a signup link
fr: Impossible de générer un lien d'inscription

en: Error loading page. Please try again.
fr: Erreur lors du chargement de la page. Veuillez réessayer.

note: translators: %s: Next page arrow.
en: Next %s
fr: %s suivant

note: translators: %s: Previous page arrow.
en: %s Previous
fr: %s précédent

en: Subscriptions Name Pagination
fr: Pagination des noms d'abonnements

en: that can never be reopened once dismissed, which only happens accidentally
fr: qui ne peut jamais être rouvert une fois fermé, ce qui n'arrive qu'accidentellement

en: a container for all your lost hopes and dreams
fr: un conteneur pour tous vos espoirs et rêves perdus

en: and has a bad z-index so it's behind transparent things randomly
fr: et a un mauvais z-index donc il se retrouve derrière des éléments transparents de manière aléatoire

en: Rhombus
fr: Losange

en: that repositions itself on hover
fr: qui se repositionne au survol

en: this & a close x that is 17 font sizes too small
fr: ceci et un bouton de fermeture x qui est 17 tailles de police trop petit

en: trigger
fr: déclencheur

en: interactive element
fr: élément interactif

en: audio chime
fr: signal sonore

en: box
fr: boîte

en: alert
fr: alerte

en: dialog window
fr: fenêtre de dialogue

en: modal
fr: fenêtre modale

en: by Green Neat+
fr: par Green Neat+

en: Literally the sound of countless product devs screaming into the void
fr: Littéralement le son d'innombrables développeurs produit criant dans le vide

en: Internal
fr: Interne

en: Domains
fr: Domaines

en: The domains allowed has reached the limit.
fr: Le nombre de domaines autorisés a atteint la limite.

en: Domain Usage
fr: Utilisation des domaines

en: Valid until %s
fr: Valide jusqu'au %s

en: Upgrade Account
fr: Mettre à niveau le compte

en: ProPanel enhances your LearnDash admin experience by consolidating reporting and assignment management, giving you the ability to send course specific communications, and showing real-time activity of your courses!
fr: ProPanel améliore votre expérience d'administration LearnDash en consolidant les rapports et la gestion des devoirs, vous offrant la possibilité d'envoyer des communications spécifiques aux cours et en affichant l'activité en temps réel de vos cours !

en: Easily manage and view your LearnDash LMS activity.
fr: Gérez et consultez facilement l'activité de votre LMS LearnDash.

en: ProPanel Enhanced Reporting
fr: Rapports améliorés ProPanel

en: Easily create & sell courses, deliver quizzes, award certificates, manage users, download reports, and so much more! By using LearnDash you have access to the latest e-learning industry trends for creating robust learning experiences.
fr: Créez et vendez facilement des cours, proposez des quiz, décernez des certificats, gérez les utilisateurs, téléchargez des rapports et bien plus encore ! En utilisant LearnDash, vous avez accès aux dernières tendances de l'industrie de l'e-learning pour créer des expériences d'apprentissage robustes.

en: Turn your WordPress site into a learning management system.
fr: Transformez votre site WordPress en système de gestion de l'apprentissage.

en: Save Plan
fr: Enregistrer le plan

en: Current plan
fr: Plan actuel

en: ProPanel: not included
fr: ProPanel : non inclus

en: %s of %s sites
fr: %s sur %s sites

en: Plans & Billing
fr: Plans et facturation

en: Billings
fr: Facturations

en: Invoice type
fr: Type de facture

en: Invoices
fr: Factures

en: Add all admins
fr: Ajouter tous les administrateurs

en: Add
fr: Ajouter

en: By default, this plugin allows all WP admins to access the license and add-ons management. You can change it here.
fr: Par défaut, cette extension permet à tous les administrateurs WP d'accéder à la gestion des licences et des modules complémentaires. Vous pouvez modifier cela ici.

en: Team members management
fr: Gestion des membres de l'équipe

en: Bulk Action
fr: Action groupée

en: Install %s
fr: Installer %s

en: Delete %s
fr: Supprimer %s

en: Deactivate %s
fr: Désactiver %s

en: Activate %s
fr: Activer %s

en: Your current LearnDash version is not compatible with this plugin
fr: Votre version actuelle de LearnDash n'est pas compatible avec cette extension

en: Update %s
fr: Mettre à jour %s

en: Refresh Now.
fr: Actualiser maintenant.

en: Last check at %s.
fr: Dernière vérification à %s.

en: Sign out
fr: Se déconnecter

en: License Key
fr: Clé de licence

en: You can also find them listed
fr: Vous pouvez aussi les trouver listés

en: Verify License Number & Email
fr: Vérifier le numéro de licence et l'e-mail

note: translators: placeholder: Status text.
en: Status: %s
fr: Statut : %s

en: Unique ID for CSS styling purpose.
fr: Identifiant unique pour le style CSS.

en: Button Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan du bouton

en: Button Font Color
fr: Couleur de police du bouton

en: Icon Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan de l'icône

en: Icon Color
fr: Couleur de l'icône

en: Ribbon Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan du ruban

en: Ribbon Font Color
fr: Couleur de police du ruban

en: Description Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan de la description

en: Description Font Color
fr: Couleur de police de la description

en: Description Font Size
fr: Taille de police de la description

en: Description Font Family
fr: Famille de police de la description

en: Heading Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan de l'en-tête

en: Heading Font Color
fr: Couleur de police de l'en-tête

en: Accepts full format, e.g. 18px, 2rem
fr: Accepte le format complet, par ex. 18px, 2rem

en: Heading Font Size
fr: Taille de police de l'en-tête

en: Heading Font Family
fr: Famille de police de l'en-tête

en: Heading
fr: En-tête

en: Equal Grid Height
fr: Hauteur de grille égale

en: Available for LearnDash course and group.
fr: Disponible pour les cours et groupes LearnDash.

en: Progress Bar
fr: Barre de progression

en: Meta
fr: Méta

en: Max Description Character Count
fr: Nombre maximum de caractères de la description

en: Clickable Title
fr: Titre cliquable

en: Content includes elements in the area outside of the thumbnail.
fr: Le contenu inclut les éléments dans la zone en dehors de la miniature.

en: Ribbon
fr: Ruban

en: Thumbnail Size
fr: Taille de la miniature

en: Thumbnail
fr: Miniature

en: Elements
fr: Éléments

en: Enter 0 show all items.
fr: Entrez 0 pour afficher tous les éléments.

en: Posts per page
fr: Articles par page

en: Post Type
fr: Type de publication

en: Query
fr: Requête

en: Number of items per row. Certain skins use this to customize the design.
fr: Nombre d'éléments par ligne. Certains habillages utilisent ceci pour personnaliser le design.

en: Items Per Row
fr: Éléments par ligne

en: If column width reach value lower than this, the grid columns number will automatically be adjusted on display.
fr: Si la largeur de la colonne atteint une valeur inférieure à celle-ci, le nombre de colonnes de la grille sera automatiquement ajusté à l'affichage.

en: Min Column Width (in pixel)
fr: Largeur minimale de colonne (en pixels)

en: Card
fr: Carte

en: Skin
fr: Habillage

en: Build LearnDash course grid easily.
fr: Construisez facilement une grille de cours LearnDash.

en: LearnDash Course Grid
fr: Grille de cours LearnDash

en: LearnDash course grid filter widget.
fr: Widget de filtre de la grille de cours LearnDash.

en: LearnDash Course Grid Filter
fr: Filtre de la grille de cours LearnDash

en: Price Max
fr: Prix maximum

en: Price Min
fr: Prix minimum

en: Hold ctrl on Windows or cmd on Mac to select multiple values.
fr: Maintenez Ctrl sur Windows ou Cmd sur Mac pour sélectionner plusieurs valeurs.

en: Course grid ID the filter is for.
fr: ID de la grille de cours à laquelle le filtre est associé.

en: Course Grid ID
fr: ID de la grille de cours

en: Use WooCommerce to manage payments, invoices and more. We'll install the plugins you need.
fr: Utilisez WooCommerce pour gérer les paiements, les factures et plus encore. Nous installerons les extensions dont vous avez besoin.

en: Let customers pay using their PayPal account or credit card — no account required.
fr: Permettez aux clients de payer avec leur compte PayPal ou leur carte de crédit — aucun compte requis.

en: second | seconds
fr[0]: seconde
fr[1]: secondes

en: Your report export is now completed.
fr: L'exportation de votre rapport est maintenant terminée.

en: Your report is being processed for export. Do not close or navigate away from this page until the report is ready.
fr: Votre rapport est en cours de traitement pour l'exportation. Ne fermez pas et ne quittez pas cette page tant que le rapport n'est pas prêt.

en: %s template updated.
fr: Modèle %s mis à jour.

en: %s template added.
fr: Modèle %s ajouté.

en: Your Subscriptions
fr: Vos abonnements

en: This subscription has been canceled via the removal of an associated payment method. You will need to re-enroll in the subscription to regain access.
fr: Cet abonnement a été annulé suite à la suppression d'une méthode de paiement associée. Vous devrez vous réinscrire à l'abonnement pour retrouver l'accès.

note: translators: 1: Expired date.
en: Subscription expired on %1$s
fr: Abonnement expiré le %1$s

note: translators: %s: Payment method icon name.
en: Payment method icon: %s
fr: Icône de méthode de paiement : %s

en: This subscription does not have a payment method associated. Access to this subscription will end after the current billing cycle. You will need to re-enroll in the subscription after expiration to regain access.
fr: Cet abonnement n'a pas de méthode de paiement associée. L'accès à cet abonnement prendra fin après le cycle de facturation en cours. Vous devrez vous réinscrire à l'abonnement après expiration pour retrouver l'accès.

en: Next payment
fr: Prochain paiement

en: Subscription for
fr: Abonnement pour

en: Subscription expires
fr: L'abonnement expire

note: translators: 1: End date.
en: Subscription ends on %1$s
fr: L'abonnement se termine le %1$s

en: Subscription renews automatically until canceled
fr: L'abonnement se renouvelle automatiquement jusqu'à annulation

en: Subscription access will continue until expiration
fr: L'accès à l'abonnement continuera jusqu'à expiration

en: Saved Cards
fr: Cartes enregistrées

en: Expiry
fr: Expiration

note: translators: %s: Card icon name.
en: Card icon: %s
fr: Icône de carte : %s

en: + Add new card
fr: + Ajouter une nouvelle carte

en: View certificate.
fr: Voir le certificat.

note: translators: %s: quiz label.
en: Go to the %s page.
fr: Aller à la page %s.

note: translators: %s: quiz label.
en: View the statistics of the %s attempt.
fr: Voir les statistiques de la tentative %s.

en: The statistic is not available.
fr: La statistique n'est pas disponible.

en: Go to the essay page.
fr: Aller à la page de la dissertation.

[ctx: Label for the link to the comments for the assignment.]
note: translators: %1$d: comment count, %2$s: assignment title.
en: See %1$d comment for %2$s. | See %1$d comments for %2$s.
fr[0]: Voir %1$d commentaire pour %2$s.
fr[1]: Voir %1$d commentaires pour %2$s.

[ctx: Comment count]
note: translators: %1$d: comment count, %2$s: assignment title.
en: %1$d Comment for %2$s | %1$d Comments for %2$s
fr[0]: %1$d commentaire pour %2$s
fr[1]: %1$d commentaires pour %2$s

en: Go to the assignment page.
fr: Aller à la page du devoir.

en: Your Stats
fr: Vos statistiques

note: translators: placeholder: Question label.
en: Show %s
fr: Afficher %s

[ctx: Item Text answer is incorrect]
en: answer is
fr: la réponse est

en: Correct Answer
fr: Réponse correcte

[ctx: Item Text is the correct answer]
en: is the
fr: est la

[ctx: Item Text answer is correct]
en: answer is
fr: la réponse est

note: translators: placeholder: answer text.
en: Move "%s" up
fr: Déplacer « %s » vers le haut

note: translators: placeholder: answer text.
en: Move "%s" down
fr: Déplacer « %s » vers le bas

en: Reorder
fr: Réorganiser

en: Correct answer
fr: Réponse correcte

en: Close the login modal
fr: Fermer la fenêtre de connexion

en: Login modal
fr: Fenêtre de connexion

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Content
fr: Contenu du %s

note: translators: placeholder: lesson label. translators: placeholder: topic label.
en: Finish the required activity to complete this %s.
fr: Terminez l'activité requise pour achever ce %s.

en: You can continue in
fr: Vous pouvez continuer dans

en: All done!
fr: Terminé !

note: translators: %s: Lesson label. translators: %s: Topic label.
en: %s Marked Complete
fr: %s marqué comme terminé

note: translators: placeholder: lesson label. translators: placeholder: topic label.
en: %s marked complete.
fr: %s marqué comme terminé.

en: Finish the required activity on this page to continue.
fr: Terminez l'activité requise sur cette page pour continuer.

[ctx: %s: Date when a topic will be available]
note: translators: %s: Date when a topic will be available.
en: Available %s
fr: Disponible le %s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Content
fr: Contenu de la %s

[ctx: placeholder: Group label]
note: translators: placeholder: group label.
en: This %s is currently closed
fr: Ce %s est actuellement fermé

[ctx: Group seats remaining]
note: Translators: %d: Number of seats available.
en: %d Place Remaining | %d Places Remaining
fr[0]: %d place restante
fr[1]: %d places restantes

[ctx: When a group is full]
note: translators: placeholder: %s = Group label.
en: This %s is Full
fr: Ce %s est complet

[ctx: When a group has expiration]
note: translators: placeholder: %d = Number of days.
en: %d-Day Access
fr: Accès de %d jours

[ctx: When a group has not started]
note: translators: placeholder: %s = group start date.
en: Starts %s
fr: Commence le %s

[ctx: When a group has not ended]
note: translators: placeholder: %s = group end date.
en: Ends %s
fr: Se termine le %s

[ctx: When a group has started]
note: translators: placeholder: %s = group start date.
en: Started %s
fr: Commencé le %s

[ctx: When a group has ended]
note: translators: placeholder: %1$s = group label, placeholder: %2$s = group end date.
en: This %1$s ended on %2$s
fr: Ce %1$s s'est terminé le %2$s

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Included %s
fr: %s inclus

en: Pre-Ordered
fr: Pré-commandé

[ctx: Repeating subscription with an interval > 1. Example: Then $20 every 2 weeks for 20 weeks]
note: translators: placeholder: %1$s = price, %2$s = interval, %3$s = frequency, %4$s = entire duration, %5$s = entire frequency.
en: Then %1$s every %2$s %3$s for %4$s %5$s
fr: Puis %1$s tous les %2$s %3$s pendant %4$s %5$s

[ctx: Repeating subscription with an interval of 1. Example: Then $20 per week for 20 weeks]
note: translators: placeholder: %1$s = price, %2$s = frequency, %3$s = entire duration, %4$s = entire frequency.
en: Then %1$s per %2$s for %3$s %4$s
fr: Puis %1$s par %2$s pendant %3$s %4$s

[ctx: Subscribe with an interval > 1. Example: Then $20 every 2 weeks]
note: translators: placeholder: %1$s = price, %2$s = interval, %3$s = frequency.
en: Then %1$s every %2$s %3$s
fr: Puis %1$s tous les %2$s %3$s

[ctx: Subscribe with an interval of 1. Example: Then $20 per month]
note: translators: placeholder: %1$s = price, %2$s = frequency.
en: Then %1$s per %2$s
fr: Puis %1$s par %2$s

[ctx: Subscribe with a free trial. Example with a free trial: Free for 2 weeks. Example with a paid trial: $20 for 2 months]
note: translators: placeholder: %1$s = price, %2$s = trial interval, %3$s = trial frequency.
en: %1$s for %2$s %3$s
fr: %1$s pendant %2$s %3$s

[ctx: Repeating subscription with an interval > 1. Example: Every 2 weeks for 20 weeks]
note: translators: placeholder: %1$s = interval, %2$s = frequency, %3$s = entire duration, %4$s = entire frequency.
en: Every %1$s %2$s for %3$s %4$s
fr: Tous les %1$s %2$s pendant %3$s %4$s

[ctx: Repeating subscription with an interval of 1. Example: Every week for 20 weeks]
note: translators: placeholder: %1$s = frequency, %3$s = entire duration, %3$s = entire frequency.
en: Every %1$s for %2$s %3$s
fr: Tous les %1$s pendant %2$s %3$s

[ctx: Subscribe with an interval > 1. Example: Every 2 weeks]
note: translators: placeholder: %1$s = interval, %2$s = frequency.
en: Every %1$s %2$s
fr: Tous les %1$s %2$s

[ctx: Subscribe with an interval of 1. Example: Every month]
note: translators: placeholder: %1$s = frequency.
en: Every %1$s
fr: Tous les %1$s

[ctx: placeholder: Course label]
note: translators: placeholder: course label.
en: This %s is currently closed
fr: Ce %s est actuellement fermé

[ctx: Course seats remaining]
note: Translators: %d: Number of seats available.
en: %d Place Remaining | %d Places Remaining
fr[0]: %d place restante
fr[1]: %d places restantes

[ctx: When a course is full]
note: translators: placeholder: %s = Course label.
en: This %s is Full
fr: Ce %s est complet

en: Full
fr: Complet

en: Schedule
fr: Calendrier

[ctx: When a course has expiration]
note: translators: placeholder: %d = Number of days.
en: %d-Day Access
fr: Accès de %d jours

[ctx: When a course has not started]
note: translators: placeholder: %s = course start date.
en: Starts %s
fr: Commence le %s

[ctx: When a course has not ended]
note: translators: placeholder: %s = course end date.
en: Ends %s
fr: Se termine le %s

[ctx: When a course has started]
note: translators: placeholder: %s = course start date.
en: Started %s
fr: Commencé le %s

[ctx: When a course has ended]
note: translators: placeholder: %1$s = course label, placeholder: %2$s = course end date.
en: This %1$s ended on %2$s
fr: Ce %1$s s'est terminé le %2$s

en: Prerequisite
fr: Prérequis

en: Prerequisites (All)
fr: Prérequis (tous)

en: Prerequisites (Any 1)
fr: Prérequis (au moins 1)

en: Requirements
fr: Conditions requises

en: Includes
fr: Comprend

note: translators: %1$s: Points number, %2$s: Course label singular translators: %1$d: Points number, %2$s: Course label singular
en: <b>%1$s</b> %2$s Point | <b>%1$s</b> %2$s Points
fr[0]: <b>%1$s</b> %2$s point
fr[1]: <b>%1$s</b> %2$s points

note: translators: %1$d is the current page number, %2$d is the total number of pages. translators: %1$d: current page items count, %2$d: total items count.
en: %1$d of %2$d
fr: %1$d sur %2$d

note: translators: %s: Lessons custom label. translators: %s: Topics custom label.
en: %s Pagination
fr: Pagination %s

note: translators: %s: Quiz label. translators: %s: Topic label.
en: %s complete
fr: %s terminé

note: translators: %s: Lesson custom label. translators: %s: Topic custom label.
en: Sample %s
fr: Exemple %s

note: translators: %s: Quiz label.
en: Final %s complete
fr: Dernier %s terminé

en: Virtual (Required)
fr: Virtuel (obligatoire)

en: Virtual (Optional)
fr: Virtuel (facultatif)

en: In-Person (Required)
fr: En présentiel (obligatoire)

en: In-Person (Optional)
fr: En présentiel (facultatif)

[ctx: %s: Date when a lesson will be available]
note: translators: %s: Date when a lesson will be available.
en: Available %s
fr: Disponible le %s

note: translators: %1$s: Quiz label singular, %2$s: Quiz label plural
en: Final %1$s | Final %2$s
fr[0]: Dernier %1$s
fr[1]: Derniers %2$s

[ctx: Progress bar completed steps label. Screen reader only. Example: 1/10 Steps completed]
en: completed
fr: terminé

note: translators: %s: Last activity date.
en: Last activity: %s
fr: Dernière activité : %s

note: translators: placeholder: post type label.
en: %s Progress
fr: Progression %s

note: translators: placeholder: post type label.
en: %s Complete
fr: %s terminé

note: translators: placeholder: Assignment.
en: Upload %s
fr: Téléverser %s

note: translators: placeholder: Maximum file size.
en: Maximum size: %s
fr: Taille maximale : %s

en: No file chosen
fr: Aucun fichier choisi

en: or drop your file here.
fr: ou déposez votre fichier ici.

en: Choose file
fr: Choisir un fichier

[ctx: Assignment status pending label]
en: Pending
fr: En attente

[ctx: Assignment status approved label]
en: Approved
fr: Approuvé

[ctx: Assignment download action description for screen readers. Example: Download Assignment "Assignment 1"]
note: translators: placeholder: Post type label, Post title.
en: %1$s "%2$s"
fr: %1$s « %2$s »

[ctx: Assignment download action]
en: Download
fr: Télécharger

[ctx: Assignment delete action description for screen readers. Example: Delete Assignment "Assignment 1"]
note: translators: placeholder: Post type label, Post title.
en: %1$s "%2$s"
fr: %1$s « %2$s »

[ctx: Assignment delete action]
en: Delete
fr: Supprimer

[ctx: Assignment comments link description for screen readers. Example: 2 comments for Assignment "Assignment 1"]
note: translators: placeholder: Post type label, Post title.
en: for %1$s "%2$s"
fr: pour %1$s « %2$s »

note: translators: placeholder: Comment count.
en: %d Comment | %d Comments
fr[0]: %d commentaire
fr[1]: %d commentaires

note: translators: %1$d: Approved count, %2$d: Total count.
en: %1$d upload remaining (of %2$d total) | %1$d uploads remaining (of %2$d total)
fr[0]: %1$d téléversement restant (sur %2$d au total)
fr[1]: %1$d téléversements restants (sur %2$d au total)

note: translators: %1$d: Approved count, %2$d: Submitted count.
en: %1$d/%2$d approved
fr: %1$d/%2$d approuvé(s)

[ctx: Accessibility label for sidebar toggle button]
en: Toggle sidebar navigation
fr: Afficher/masquer la navigation latérale

en: Skip to content
fr: Aller au contenu

en: Enter
fr: Entrer

en: Exit
fr: Quitter

note: translators: placeholder: Lesson label.
en: Great Job! You've completed this %s - Keep it going!
fr: Bravo ! Vous avez terminé ce %s — Continuez comme ça !

note: translators: placeholder: Course title.
en: Congratulations! You just completed %s.
fr: Félicitations ! Vous venez de terminer %s.

en: Not completed
fr: Non terminé

en: PayPal Testing Guide
fr: Guide de test PayPal

note: translators: %s: PayPal Testing Guide link
en: You can use PayPal sandbox accounts only. See the %s for details.
fr: Vous ne pouvez utiliser que des comptes sandbox PayPal. Consultez le %s pour plus de détails.

en: Sandbox Enabled
fr: Sandbox activé

en: By paying with my card, I agree to the PayPal Privacy Statement.
fr: En payant par carte, j'accepte la Déclaration de confidentialité PayPal.

en: Save this payment method
fr: Enregistrer cette méthode de paiement

en: Card information
fr: Informations de la carte

en: Country*
fr: Pays*

en: Postal/zip code*
fr: Code postal*

en: Address line 2
fr: Adresse ligne 2

en: Address line 1*
fr: Adresse ligne 1*

en: Billing address
fr: Adresse de facturation

note: translators: 1: Courses label, 2: Groups label.
en: Your payment method has been updated successfully, you can now continue with your %1$s and %2$s.
fr: Votre méthode de paiement a été mise à jour avec succès, vous pouvez maintenant continuer avec votre %1$s et %2$s.

en: Payment method updated
fr: Méthode de paiement mise à jour

note: translators: 1: Courses label, 2: Groups label.
en: Your %1$s and %2$s that need updates are:
fr: Vos %1$s et %2$s nécessitant des mises à jour sont :

en: Save Payment Method and Continue
fr: Enregistrer la méthode de paiement et continuer

en: By saving this payment method, I agree to the PayPal Privacy Statement.
fr: En enregistrant cette méthode de paiement, j'accepte la Déclaration de confidentialité PayPal.

en: Warning icon
fr: Icône d'avertissement

en: Visa logo
fr: Logo Visa

en: Upload icon
fr: Icône de téléversement

en: Unionpay logo
fr: Logo UnionPay

en: Trash can icon
fr: Icône de corbeille

en: Success icon
fr: Icône de succès

en: Stop icon
fr: Icône d'arrêt

en: Star icon
fr: Icône d'étoile

en: Star with blank fill icon
fr: Icône d'étoile vide

en: Sparkle icon
fr: Icône d'étincelle

en: Forward slash icon
fr: Icône de barre oblique

en: Refresh icon
fr: Icône d'actualisation

en: Radio button icon
fr: Icône de bouton radio

en: Points icon
fr: Icône de points

en: Points plus icon
fr: Icône de points plus

en: Play icon
fr: Icône de lecture

en: Person icon
fr: Icône de personne

en: Materials icon
fr: Icône de matériel

en: Mastercard logo
fr: Logo Mastercard

en: Lock icon
fr: Icône de cadenas

note: translators: %s: Lesson label. translators: %s: Quiz label.
en: %s complete icon
fr: Icône %s terminé

en: JCB logo
fr: Logo JCB

en: Info icon
fr: Icône d'information

en: Error icon
fr: Icône d'erreur

en: Drag icon
fr: Icône de glissement

en: Download icon
fr: Icône de téléchargement

en: Discover logo
fr: Logo Discover

en: Credit/Debit Card icon
fr: Icône de carte de crédit/débit

en: Computer icon
fr: Icône d'ordinateur

en: Comment icon
fr: Icône de commentaire

en: Clock icon
fr: Icône d'horloge

en: Check circle icon
fr: Icône de coche encerclée

en: Check icon
fr: Icône de coche

note: translators: %s: Certificate label. translators: %s: Course label. translators: %s: Group label. translators: %s: Lesson label. translators: %s: Quiz label.
en: %s icon
fr: Icône %s

en: Up caret icon
fr: Icône de chevron haut

en: Right caret icon
fr: Icône de chevron droit

en: Left caret icon
fr: Icône de chevron gauche

en: Down caret icon
fr: Icône de chevron bas

en: Bell icon
fr: Icône de cloche

en: Amex logo
fr: Logo Amex

en: Alert icon
fr: Icône d'alerte

[ctx: This is the label for the Privacy checkbox]
note: translators: %1$s = the opening anchor tag, %2$s = Privacy Policy label, %3$s = the closing anchor tag
en: I have reviewed and agree to %1$s%2$s%3$s *
fr: J'ai lu et j'accepte %1$s%2$s%3$s *

note: translators: placeholder: %1$s = opening anchor, %2$s = Terms of Service label, %3$s = closing anchor
en: I have reviewed and agree to %1$s%2$s%3$s *
fr: J'ai lu et j'accepte %1$s%2$s%3$s *

note: translators: %s: The field name being validated.
en: %s must be a valid URL
fr: %s doit être une URL valide

note: translators: %s: The field name being validated.
en: %s must be a valid string
fr: %s doit être une chaîne de caractères valide

note: translators: %s: The field name being validated.
en: %s must be an array
fr: %s doit être un tableau

en: Zambia
fr: Zambie

en: Yemen
fr: Yémen

en: Western Sahara
fr: Sahara occidental

en: Wallis and Futuna Islands
fr: Wallis-et-Futuna

en: Virgin Islands, U.S.
fr: Îles Vierges des États-Unis

en: Virgin Islands, British
fr: Îles Vierges britanniques

en: Vietnam
fr: Viêt Nam

en: Vatican City
fr: Cité du Vatican

en: Uzbekistan
fr: Ouzbékistan

en: United States
fr: États-Unis

en: United States Minor Outlying Islands
fr: Îles mineures éloignées des États-Unis

en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

en: United Arab Emirates
fr: Émirats arabes unis

en: Uganda
fr: Ouganda

en: Turks and Caicos Islands
fr: Îles Turks-et-Caïcos

en: Turkmenistan
fr: Turkménistan

en: Turkey
fr: Turquie

en: Tunisia
fr: Tunisie

en: Trinidad and Tobago
fr: Trinité-et-Tobago

en: Timor-Leste
fr: Timor oriental

en: Thailand
fr: Thaïlande

en: Tanzania
fr: Tanzanie

en: Tajikistan
fr: Tadjikistan

en: Taiwan
fr: Taïwan

en: Syria
fr: Syrie

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Sweden
fr: Suède

en: Swaziland
fr: Eswatini

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
fr: Svalbard et Jan Mayen

en: Sudan
fr: Soudan

en: Spain
fr: Espagne

en: South Sudan
fr: Soudan du Sud

en: South Georgia and South Sandwich Islands
fr: Géorgie du Sud-et-les Îles Sandwich du Sud

en: South Africa
fr: Afrique du Sud

en: Somalia
fr: Somalie

en: Solomon Islands
fr: Îles Salomon

en: Slovenia
fr: Slovénie

en: Slovakia
fr: Slovaquie

en: Sint Maarten (Dutch part)
fr: Saint-Martin (partie néerlandaise)

en: Singapore
fr: Singapour

en: Serbia
fr: Serbie

en: Senegal
fr: Sénégal

en: Saudi Arabia
fr: Arabie saoudite

en: Sao Tome and Principe
fr: Sao Tomé-et-Príncipe

en: San Marino
fr: Saint-Marin

en: Saint Vincent and the Grenadines
fr: Saint-Vincent-et-les-Grenadines

en: Saint Pierre and Miquelon
fr: Saint-Pierre-et-Miquelon

en: Saint Martin (French part)
fr: Saint-Martin (partie française)

en: Saint Lucia
fr: Sainte-Lucie

en: Saint Kitts and Nevis
fr: Saint-Kitts-et-Nevis

en: Saint Helena
fr: Sainte-Hélène

en: Saint Barthélemy
fr: Saint-Barthélemy

en: Russian Federation
fr: Fédération de Russie

en: Romania
fr: Roumanie

en: Reunion
fr: La Réunion

en: Puerto Rico
fr: Porto Rico

en: Poland
fr: Pologne

en: Peru
fr: Pérou

en: Papua New Guinea
fr: Papouasie-Nouvelle-Guinée

en: Palau
fr: Palaos

en: Norway
fr: Norvège

en: Northern Mariana Islands
fr: Îles Mariannes du Nord

en: Norfolk Island
fr: Île Norfolk

en: Nigeria
fr: Nigéria

en: New Zealand
fr: Nouvelle-Zélande

en: New Caledonia
fr: Nouvelle-Calédonie

en: Netherlands
fr: Pays-Bas

en: Nepal
fr: Népal

en: Namibia
fr: Namibie

en: Morocco
fr: Maroc

en: Montenegro
fr: Monténégro

en: Mongolia
fr: Mongolie

en: Moldova
fr: Moldavie

en: Micronesia
fr: Micronésie

en: Mexico
fr: Mexique

en: Mauritius
fr: Maurice

en: Mauritania
fr: Mauritanie

en: Marshall Islands
fr: Îles Marshall

en: Malta
fr: Malte

en: Malaysia
fr: Malaisie

en: Macedonia
fr: Macédoine

en: Macau
fr: Macao

en: Lithuania
fr: Lituanie

en: Libya
fr: Libye

en: Liberia
fr: Libéria

en: Lebanon
fr: Liban

en: Latvia
fr: Lettonie

en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizistan

en: Kuwait
fr: Koweït

en: Korea, South
fr: Corée du Sud

en: Korea, North
fr: Corée du Nord

en: Jordan
fr: Jordanie

en: Japan
fr: Japon

en: Jamaica
fr: Jamaïque

en: Italy
fr: Italie

en: Israel
fr: Israël

en: Isle of Man
fr: Île de Man

en: Ireland
fr: Irlande

en: Iraq
fr: Irak

en: Indonesia
fr: Indonésie

en: India
fr: Inde

en: Iceland
fr: Islande

en: Hungary
fr: Hongrie

en: Heard and McDonald Islands
fr: Îles Heard-et-MacDonald

en: Haiti
fr: Haïti

en: Guinea-Bissau
fr: Guinée-Bissau

en: Guinea
fr: Guinée

en: Guernsey
fr: Guernesey

en: Grenada
fr: Grenade

en: Greenland
fr: Groenland

en: Greece
fr: Grèce

en: Germany
fr: Allemagne

en: Georgia
fr: Géorgie

en: Gambia
fr: Gambie

en: French Southern Lands
fr: Terres australes françaises

en: French Polynesia
fr: Polynésie française

en: French Guiana
fr: Guyane française

en: Finland
fr: Finlande

en: Fiji
fr: Fidji

en: Faroe Islands
fr: Îles Féroé

en: Falkland Islands
fr: Îles Malouines

en: Ethiopia
fr: Éthiopie

en: Estonia
fr: Estonie

en: Eritrea
fr: Érythrée

en: Equatorial Guinea
fr: Guinée équatoriale

en: El Salvador
fr: Salvador

en: Egypt
fr: Égypte

en: Ecuador
fr: Équateur

en: Dominican Republic
fr: République dominicaine

en: Dominica
fr: Dominique

en: Denmark
fr: Danemark

en: Czech Republic
fr: République tchèque

en: Cyprus
fr: Chypre

en: Croatia
fr: Croatie

en: Cook Islands
fr: Îles Cook

en: Comoros
fr: Comores

en: Colombia
fr: Colombie

en: Cocos (Keeling) Islands
fr: Îles Cocos

en: Christmas Island
fr: Île Christmas

en: China
fr: Chine

en: Chile
fr: Chili

en: Chad
fr: Tchad

en: Central African Republic
fr: République centrafricaine

en: Cayman Islands
fr: Îles Caïmans

en: Cape Verde
fr: Cap-Vert

en: Cameroon
fr: Cameroun

en: Cambodia
fr: Cambodge

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: Brunei Darussalam
fr: Brunéi Darussalam

en: British Indian Ocean Territory
fr: Territoire britannique de l'océan Indien

en: Brazil
fr: Brésil

en: Bouvet Island
fr: Île Bouvet

en: Bosnia and Herzegovina
fr: Bosnie-Herzégovine

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
fr: Bonaire, Saint-Eustache et Saba

en: Bolivia
fr: Bolivie

en: Bhutan
fr: Bhoutan

en: Bermuda
fr: Bermudes

en: Benin
fr: Bénin

en: Belgium
fr: Belgique

en: Belarus
fr: Biélorussie

en: Barbados
fr: Barbade

en: Bahrain
fr: Bahreïn

en: Azerbaijan
fr: Azerbaïdjan

en: Austria
fr: Autriche

en: Australia
fr: Australie

en: Armenia
fr: Arménie

en: Argentina
fr: Argentine

en: Antigua and Barbuda
fr: Antigua-et-Barbuda

en: Antarctica
fr: Antarctique

en: Andorra
fr: Andorre

en: American Samoa
fr: Samoa américaines

en: Algeria
fr: Algérie

en: Albania
fr: Albanie

note: translators: %1$s - link opening tag, %2$s - link closing tag.
en: Support for the LearnDash Legacy Template ends June 15th 2025. Please update to LearnDash 3.0 as soon as possible. %1$sLearn More.%2$s
fr: La prise en charge du modèle hérité LearnDash prend fin le 15 juin 2025. Veuillez passer à LearnDash 3.0 dès que possible. %1$sEn savoir plus.%2$s

en: You are not authorized to add a new card.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à ajouter une nouvelle carte.

en: Top Right
fr: En haut à droite

en: Top Left
fr: En haut à gauche

en: Bottom Right
fr: En bas à droite

en: Bottom Left
fr: En bas à gauche

en: Icon Position
fr: Position de l'icône

en: Display a Presenter Mode Icon in Focus Mode. Click the icon to hide top and side bars for a presentation friendly experience. Select icon position below.
fr: Affichez une icône Mode Présentation en Mode Focus. Cliquez sur l'icône pour masquer les barres supérieure et latérale pour une expérience adaptée aux présentations. Sélectionnez la position de l'icône ci-dessous.

[ctx: placeholder: Group label]
note: translators: placeholder: Group label.
en: Enroll in this %s
fr: S'inscrire à ce %s

[ctx: placeholder: Group label]
note: translators: placeholder: Group label.
en: Pre-order this %s
fr: Pré-commander ce %s

[ctx: placeholder: Course label]
note: translators: placeholder: Course label.
en: Enroll in this %s
fr: S'inscrire à ce %s

[ctx: placeholder: Course label]
note: translators: placeholder: Course label.
en: Pre-order this %s
fr: Pré-commander ce %s

note: translators: %s: Course label. translators: %s: Lesson label.
en: %s not found.
fr: %s introuvable.

note: translators: %s: Course label. translators: %s: Lesson label.
en: Invalid %s ID ("parent_id" parameter).
fr: ID %s invalide (paramètre « parent_id »).

note: translators: placeholder: step label.
en: Please go back and watch the video for the previous %s.
fr: Veuillez revenir en arrière et regarder la vidéo du %s précédent.

note: translators: placeholder: step label.
en: Back to %s
fr: Retour à %s

note: translators: %1$s: Assignment label singular, %2$s: Assignment label plural
en: You have an %1$s awaiting approval. | You have %2$s awaiting approval.
fr[0]: Vous avez un %1$s en attente d'approbation.
fr[1]: Vous avez %2$s en attente d'approbation.

note: translators: placeholder: step label.
en: Please go back and complete the previous %s.
fr: Veuillez revenir en arrière et terminer le %s précédent.

note: translators: placeholder: Course label.
en: Finish %s
fr: Terminer %s

en: Finish
fr: Terminer

en: Previous
fr: Précédent

en: Alerts must have an "id".
fr: Les alertes doivent avoir un « id ».

note: translators: The dynamic variable in this string is an instance of a class.
en: Alerts must be a %1$s instance or an array.
fr: Les alertes doivent être une instance %1$s ou un tableau.

note: Translators: %1$s: opening link tag, %2$s: closing link tag.
en: Please update WordPress to at least version %1$s. %2$sSee all Technical Requirements%3$s.
fr: Veuillez mettre à jour WordPress vers au moins la version %1$s. %2$sVoir toutes les exigences techniques%3$s.

en: Parameter value.
fr: Valeur du paramètre.

en: LearnDash Experimental REST API header for access to experimental endpoints.
fr: En-tête API REST expérimentale LearnDash pour l'accès aux points de terminaison expérimentaux.

en: WordPress nonce for CSRF protection.
fr: Nonce WordPress pour la protection CSRF.

en: WordPress authentication cookie.
fr: Cookie d'authentification WordPress.

en: Optional error data.
fr: Données d'erreur optionnelles.

en: WP_REST_Response format.
fr: Format WP_REST_Response.

en: HTTP status code.
fr: Code de statut HTTP.

en: Error data containing status and additional information.
fr: Données d'erreur contenant le statut et les informations supplémentaires.

en: An error occurred.
fr: Une erreur s'est produite.

en: Error message.
fr: Message d'erreur.

en: Error code.
fr: Code d'erreur.

en: WordPress WP_Error format.
fr: Format WordPress WP_Error.

en: Operation completed successfully.
fr: Opération terminée avec succès.

en: Optional success message.
fr: Message de succès optionnel.

en: The response data.
fr: Les données de la réponse.

en: LearnDash REST API Server
fr: Serveur API REST LearnDash

en: Provides programmatic access to LearnDash plugin features via a RESTful API. This specification is versioned according to the LearnDash plugin release.
fr: Fournit un accès programmatique aux fonctionnalités de l'extension LearnDash via une API RESTful. Cette spécification est versionnée selon la version de l'extension LearnDash.

en: LearnDash REST API
fr: API REST LearnDash

en: API endpoint summary. Each endpoint has an 'href' link to its complete specification. MANDATORY WORKFLOW: Before ANY API request (including GET), you MUST first GET the 'href' URL to fetch the complete JSON schema (parameters, validation rules, response objects). The href shows exactly how to structure requests. Never guess at parameters - always fetch the href details first.
fr: Résumé des points de terminaison de l'API. Chaque point de terminaison a un lien « href » vers sa spécification complète. FLUX DE TRAVAIL OBLIGATOIRE : Avant TOUTE requête API (y compris GET), vous DEVEZ d'abord effectuer un GET sur l'URL « href » pour obtenir le schéma JSON complet (paramètres, règles de validation, objets de réponse). Le href montre exactement comment structurer les requêtes. Ne devinez jamais les paramètres — récupérez toujours les détails du href en premier.

en: LearnDash REST API Manifest
fr: Manifeste de l'API REST LearnDash

en: Retrieves the progress statuses for a given type.
fr: Récupère les statuts de progression pour un type donné.

en: Retrieve progress statuses for a given type
fr: Récupérer les statuts de progression pour un type donné

en: Status key-value pairs for a progress status slug. The key is the status value.
fr: Paires clé-valeur de statut pour un slug de statut de progression. La clé est la valeur du statut.

en: Progress statuses for the specified post type. The key is the status value.
fr: Statuts de progression pour le type de publication spécifié. La clé est la valeur du statut.

en: Progress statuses retrieved successfully.
fr: Statuts de progression récupérés avec succès.

en: Retrieves a specific progress status.
fr: Récupère un statut de progression spécifique.

en: Retrieve a specific progress status
fr: Récupérer un statut de progression spécifique

en: The specific progress status display name.
fr: Le nom d'affichage du statut de progression spécifique.

en: The status slug to retrieve the status display name for.
fr: Le slug de statut pour lequel récupérer le nom d'affichage du statut.

en: The post type slug to retrieve statuses for.
fr: Le slug de type de publication pour lequel récupérer les statuts.

en: Progress status retrieved successfully.
fr: Statut de progression récupéré avec succès.

en: The specified status slug was not found for this post type. Please check that the status slug is valid.
fr: Le slug de statut spécifié n'a pas été trouvé pour ce type de publication. Veuillez vérifier que le slug de statut est valide.

en: Unable to retrieve progress statuses for the specified post type. Please check that the post type is valid.
fr: Impossible de récupérer les statuts de progression pour le type de publication spécifié. Veuillez vérifier que le type de publication est valide.

en: Retrieves the different progress status types.
fr: Récupère les différents types de statuts de progression.

en: Retrieve progress status types
fr: Récupérer les types de statuts de progression

en: Response message.
fr: Message de réponse.

en: Status value. This is the actual value of the status that will be referenced in other endpoints.
fr: Valeur du statut. Il s'agit de la valeur réelle du statut qui sera référencée dans d'autres points de terminaison.

en: Status slug.
fr: Slug du statut.

en: Status display name.
fr: Nom d'affichage du statut.

en: Status object with label, slug, and value.
fr: Objet de statut avec libellé, slug et valeur.

en: Status key-value pairs for a post type. The key is the status value.
fr: Paires clé-valeur de statut pour un type de publication. La clé est la valeur du statut.

en: Progress status data for all post types. Each key is a post type.
fr: Données de statut de progression pour tous les types de publication. Chaque clé est un type de publication.

en: Whether the request was successful.
fr: Indique si la requête a réussi.

en: Progress status types retrieved successfully.
fr: Types de statuts de progression récupérés avec succès.

en: The ID of the payment gateway.
fr: L'ID de la passerelle de paiement.

en: The ID of the card to remove.
fr: L'ID de la carte à supprimer.

en: Removes a payment card for the current user.
fr: Supprime une carte de paiement pour l'utilisateur actuel.

en: Remove a payment card
fr: Supprimer une carte de paiement

en: Indicates if the card was removed.
fr: Indique si la carte a été supprimée.

en: Returns the card removal success status.
fr: Renvoie le statut de succès de la suppression de la carte.

en: Card removed successfully.
fr: Carte supprimée avec succès.

en: Card removal failed.
fr: Échec de la suppression de la carte.

en: It is not possible to remove this card.
fr: Il n'est pas possible de supprimer cette carte.

en: Current user not found.
fr: Utilisateur actuel introuvable.

en: The component to fetch the schema for.
fr: Le composant pour lequel récupérer le schéma.

en: The URL safe base64 encoded path relative to /wp-json to get schema details for.
fr: Le chemin encodé en base64 URL-safe relatif à /wp-json pour obtenir les détails du schéma.

en: The type of HTTP method.
fr: Le type de méthode HTTP.

en: The component schema was not found.
fr: Le schéma du composant n'a pas été trouvé.

en: The manifest detail was not found.
fr: Le détail du manifeste n'a pas été trouvé.

en: Invalid path.
fr: Chemin invalide.

en: Returns the OpenAPI specification in JSON for a specific OpenAPI component.
fr: Renvoie la spécification OpenAPI en JSON pour un composant OpenAPI spécifique.

en: Get OpenAPI schema for a component.
fr: Obtenir le schéma OpenAPI pour un composant.

en: Returns a partial OpenAPI specification in JSON for a specific endpoint.
fr: Renvoie une spécification OpenAPI partielle en JSON pour un point de terminaison spécifique.

en: Get the schema details for an endpoint.
fr: Obtenir les détails du schéma pour un point de terminaison.

en: Returns a list of available endpoints, their descriptions and a ref URL to get detailed schema.
fr: Renvoie une liste des points de terminaison disponibles, leurs descriptions et une URL de référence pour obtenir le schéma détaillé.

en: Get the REST API manifest.
fr: Obtenir le manifeste de l'API REST.

en: API documentation retrieved successfully.
fr: Documentation de l'API récupérée avec succès.

en: API paths and operations.
fr: Chemins et opérations de l'API.

en: API information.
fr: Informations sur l'API.

en: OpenAPI version.
fr: Version OpenAPI.

en: The OpenAPI specification.
fr: La spécification OpenAPI.

en: Whether to trim documentation from the OpenAPI specification. This is used in cases where an older REST API endpoints may expose unnecessary documentation.
fr: Indique s'il faut supprimer la documentation de la spécification OpenAPI. Utilisé dans les cas où des points de terminaison REST API plus anciens pourraient exposer de la documentation inutile.

en: Controller not found.
fr: Contrôleur introuvable.

en: Returns the OpenAPI 3.0 specification in JSON format.
fr: Renvoie la spécification OpenAPI 3.0 en format JSON.

en: Get OpenAPI specification
fr: Obtenir la spécification OpenAPI

note: translators: 1: parameter name, 2: expected type
en: Parameter %1$s must be of type %2$s.
fr: Le paramètre %1$s doit être de type %2$s.

note: translators: %s: parameter name
en: Missing required parameter: %s
fr: Paramètre requis manquant : %s

en: You must be logged in to access this endpoint.
fr: Vous devez être connecté pour accéder à ce point de terminaison.

en: The Learndash-Experimental-Rest-Api header is required to access this endpoint.
fr: L'en-tête Learndash-Experimental-Rest-Api est requis pour accéder à ce point de terminaison.

en: HAL links for the user.
fr: Liens HAL pour l'utilisateur.

en: Avatar URLs for the user. Keys represent image sizes in pixels.
fr: URL d'avatar pour l'utilisateur. Les clés représentent les tailles d'image en pixels.

en: An alphanumeric identifier for the user unique to their site.
fr: Un identifiant alphanumérique pour l'utilisateur unique à son site.

en: Author URL of the user.
fr: URL d'auteur de l'utilisateur.

en: Description of the user.
fr: Description de l'utilisateur.

en: URL of the user.
fr: URL de l'utilisateur.

en: Display name for the user.
fr: Nom d'affichage de l'utilisateur.

en: Unique identifier for the user.
fr: Identifiant unique de l'utilisateur.

en: HAL links for the post.
fr: Liens HAL pour la publication.

en: CSS classes for the post.
fr: Classes CSS pour la publication.

en: Meta fields.
fr: Champs méta.

en: The post format.
fr: Le format de la publication.

en: The post template.
fr: Le modèle de la publication.

en: Whether the post is sticky.
fr: Indique si la publication est épinglée.

en: The ping status.
fr: Le statut de ping.

en: The comment status.
fr: Le statut des commentaires.

en: The ID of the featured media.
fr: L'ID du média mis en avant.

en: The ID of the post author.
fr: L'ID de l'auteur de la publication.

en: Whether the excerpt is protected.
fr: Indique si l'extrait est protégé.

en: The rendered excerpt.
fr: L'extrait rendu.

en: The raw excerpt.
fr: L'extrait brut.

en: The post excerpt.
fr: L'extrait de la publication.

en: Whether the content is protected.
fr: Indique si le contenu est protégé.

en: The rendered content.
fr: Le contenu rendu.

en: The raw content.
fr: Le contenu brut.

en: The post content.
fr: Le contenu de la publication.

en: The rendered title.
fr: Le titre rendu.

en: The raw title.
fr: Le titre brut.

en: The post title.
fr: Le titre de la publication.

en: URL to the post.
fr: URL vers la publication.

en: The post type.
fr: Le type de publication.

en: The post status.
fr: Le statut de la publication.

en: The post slug.
fr: Le slug de la publication.

en: The date the post was last modified in GMT.
fr: La date de dernière modification de la publication en GMT.

en: The date the post was last modified.
fr: La date de dernière modification de la publication.

en: The rendered GUID.
fr: Le GUID rendu.

en: The raw GUID.
fr: Le GUID brut.

en: The globally unique identifier for the post.
fr: L'identifiant global unique de la publication.

en: The date the post was published in GMT.
fr: La date de publication en GMT.

en: The date the post was published.
fr: La date de publication.

en: The post ID.
fr: L'ID de la publication.

note: translators: %s: course label.
en: All links for the user %s progress
fr: Tous les liens pour la progression %s de l'utilisateur

note: translators: %s: Course label.
en: Total %s steps
fr: Total des étapes %s

note: translators: %s: Course label.
en: %s Progress Status
fr: Statut de progression %s

[ctx: placeholder: Question label]
note: translators: placeholder: Question label.
en: %1$s URL.
fr: URL du %1$s.

[ctx: placeholder: Question label]
note: translators: placeholder: Question label.
en: Link to the %1$s resource.
fr: Lien vers la ressource %1$s.

[ctx: placeholder: Quiz label]
note: translators: placeholder: Quiz label.
en: %1$s URL.
fr: URL du %1$s.

[ctx: placeholder: Quiz label]
note: translators: placeholder: Quiz label.
en: Link to the %1$s resource.
fr: Lien vers la ressource %1$s.

en: Whether this resource can be embedded.
fr: Indique si cette ressource peut être intégrée.

[ctx: placeholder: Question label]
note: translators: placeholder: Question label.
en: %1$s type URL.
fr: URL du type de %1$s.

[ctx: placeholder: Question label]
note: translators: placeholder: Question label.
en: Link to the %1$s type resource.
fr: Lien vers la ressource de type %1$s.

en: Statistic URL.
fr: URL de la statistique.

en: Link to the parent statistic.
fr: Lien vers la statistique parente.

en: Self URL.
fr: URL propre.

en: Link to this specific resource.
fr: Lien vers cette ressource spécifique.

en: Collection URL.
fr: URL de la collection.

en: Link to the collection endpoint.
fr: Lien vers le point de terminaison de la collection.

en: REST API links for this resource.
fr: Liens de l'API REST pour cette ressource.

en: Points awarded (for assessment questions).
fr: Points attribués (pour les questions d'évaluation).

[ctx: placeholder: Question label]
note: translators: placeholder: Question label.
en: Single answer object for assessment %1$s.
fr: Objet de réponse unique pour l'évaluation %1$s.

en: Essay grading status (for essay questions).
fr: Statut de notation de la dissertation (pour les questions de type dissertation).

en: Essay post ID (for essay questions).
fr: ID de publication de la dissertation (pour les questions de type dissertation).

[ctx: placeholder: Question label]
note: translators: placeholder: Question label.
en: Single answer object for essay %1$s.
fr: Objet de réponse unique pour la dissertation %1$s.

en: Value key for matrix sort answers.
fr: Clé de valeur pour les réponses de tri matriciel.

en: Student answer value (boolean for multiple/single choice, string for text answers, integer for essay ID).
fr: Valeur de la réponse de l'étudiant (booléen pour choix multiple/unique, chaîne pour les réponses textuelles, entier pour l'ID de dissertation).

en: Whether the student answer is correct.
fr: Indique si la réponse de l'étudiant est correcte.

en: Key referencing the answer option.
fr: Clé référençant l'option de réponse.

[ctx: placeholder: Question label]
note: translators: placeholder: Question label.
en: Object with numeric string keys containing student %1$s answers (multiple, single, free_answer, sort_answer, matrix_sort_answer, cloze_answer).
fr: Objet avec des clés numériques contenant les réponses %1$s de l'étudiant (multiple, unique, réponse_libre, tri_réponse, tri_matriciel, texte_à_trous).

[ctx: placeholder: Question label]
note: translators: placeholder: Question label.
en: The collection of student submitted %1$s answers. Structure varies by %1$s type. Uses numeric string keys for array-like access for most %1$s types, or single object for essay and assessment %1$s.
fr: La collection des réponses %1$s soumises par l'étudiant. La structure varie selon le type de %1$s. Utilise des clés numériques pour un accès de type tableau pour la plupart des types de %1$s, ou un objet unique pour les dissertations et les évaluations %1$s.

en: Essay grading method (for essay questions).
fr: Méthode de notation de la dissertation (pour les questions de type dissertation).

en: Essay type (for essay questions).
fr: Type de dissertation (pour les questions de type dissertation).

en: Value label text.
fr: Texte du libellé de la valeur.

en: Nested answer values (for free_answer, cloze_answer, matrix_sort_answer).
fr: Valeurs de réponse imbriquées (pour réponse_libre, texte_à_trous, tri_matriciel).

en: Points for this answer (for assessment questions).
fr: Points pour cette réponse (pour les questions d'évaluation).

en: Whether this answer is correct (for multiple/single choice).
fr: Indique si cette réponse est correcte (pour les choix multiples/uniques).

en: Answer label text.
fr: Texte du libellé de la réponse.

note: translators: %1$s: question label.
en: Answer object with structure depending on %1$s type.
fr: Objet de réponse dont la structure dépend du type de %1$s.

[ctx: placeholder: Question label]
note: translators: placeholder: Question label.
en: The collection of %1$s answers. Structure varies by %1$s type.
fr: La collection des réponses %1$s. La structure varie selon le type de %1$s.

[ctx: placeholder: Question label]
note: translators: %s: question label.
en: %s ID
fr: ID du %s

[ctx: placeholder: Quiz label]
note: translators: %s: quiz label.
en: %s ID
fr: ID du %s

[ctx: placeholder: question label, placeholder: quiz label]
note: translators: %1$s: question label. %2$s: quiz label.
en: Unique ID for %1$s statistics for a specific %2$s in format "{statistic_id}_{question_pro_id}".
fr: ID unique pour les statistiques %1$s d'un %2$s spécifique au format « {statistic_id}_{question_pro_id} ».

en: Link to the user.
fr: Lien vers l'utilisateur.

[ctx: placeholder: Quiz label]
note: translators: %s: quiz label.
en: Link to the %s.
fr: Lien vers le %s.

[ctx: placeholder: Questions label, Quiz label]
note: translators: %s: quiz label.
en: Link to the %1$s for this %2$s statistic.
fr: Lien vers les %1$s pour cette statistique %2$s.

[ctx: placeholder: Quiz label]
note: translators: %s: quiz label.
en: Link to this %s statistic.
fr: Lien vers cette statistique %s.

[ctx: placeholder: Quiz label]
note: translators: %s: quiz label.
en: Link to the collection of %s statistics.
fr: Lien vers la collection des statistiques %s.

en: Total points available.
fr: Total de points disponibles.

en: Example Required Text Field
fr: Exemple de champ de texte obligatoire

en: Example Radio Field
fr: Exemple de champ radio

en: Custom fields.
fr: Champs personnalisés.

note: translators: %s: Quiz label (lowercase)
en: Whether custom answer feedback is enabled for the %s.
fr: Indique si le retour personnalisé sur les réponses est activé pour le %s.

note: translators: %s: Quiz label (lowercase)
en: Whether to show category score for the %s.
fr: Indique s'il faut afficher le score par catégorie pour le %s.

note: translators: %s: Quiz label (lowercase)
en: Whether to show average result for the %s.
fr: Indique s'il faut afficher le résultat moyen pour le %s.

note: translators: %s: Quiz label (lowercase)
en: Whether the restart button is hidden for the %s.
fr: Indique si le bouton de redémarrage est masqué pour le %s.

note: translators: %s: Quiz label (lowercase)
en: Whether the title is hidden for the %s.
fr: Indique si le titre est masqué pour le %s.

note: translators: %s: Quiz label (lowercase)
en: Whether custom sorting is enabled for the %s.
fr: Indique si le tri personnalisé est activé pour le %s.

note: translators: %s: Quiz label (lowercase)
en: The certificate ID associated with the %s.
fr: L'ID du certificat associé au %s.

note: translators: %s: Quiz label
en: %1$s certificate threshold percentage to earn the certificate. The %1$s Certificate value must be set for this to take effect.
fr: Pourcentage de seuil de certificat %1$s pour obtenir le certificat. La valeur du certificat %1$s doit être définie pour que cela prenne effet.

en: Whether the answer can be graded.
fr: Indique si la réponse peut être notée.

note: translators: %1$s: Matrix sort answer question type, %2$s: Question label (lowercase)
en: The sort string Only used for the "%1$s" %2$s type. This is the draggable element that you match with the "_answer" field.
fr: La chaîne de tri, utilisée uniquement pour le type de %2$s « %1$s ». C'est l'élément déplaçable que vous associez au champ « _answer ».

en: Whether the answer is HTML.
fr: Indique si la réponse est en HTML.

note: translators: %s: Question label (lowercase)
en: Answer data, always null.
fr: Données de réponse, toujours null.

en: The rendered hint message content.
fr: Le contenu rendu du message d'indice.

en: Here is a hint...
fr: Voici un indice…

en: The raw hint message content.
fr: Le contenu brut du message d'indice.

note: translators: %s: Question label (lowercase)
en: Hint message for the %s.
fr: Message d'indice pour le %s.

note: translators: %s: Question label (lowercase)
en: Whether hints are enabled for the %s.
fr: Indique si les indices sont activés pour le %s.

note: translators: %s: Question label (lowercase)
en: Whether to use the same message for both correct and incorrect answers for this %s.
fr: Indique s'il faut utiliser le même message pour les réponses correctes et incorrectes pour ce %s.

en: The rendered incorrect message content.
fr: Le contenu rendu du message d'erreur.

en: The raw incorrect message content.
fr: Le contenu brut du message d'erreur.

en: The rendered correct message content.
fr: Le contenu rendu du message de réussite.

en: Correct!
fr: Correct !

en: The raw correct message content.
fr: Le contenu brut du message de réussite.

note: translators: %s: Question label (lowercase)
en: Message displayed when the %s is answered correctly.
fr: Message affiché lorsque la réponse au %s est correcte.

note: translators: %s: Question label (lowercase)
en: Whether to show the points reached in the correct/incorrect message for the %s. Requires "Different points for each answer" to be enabled.
fr: Indique s'il faut afficher les points atteints dans le message de réussite/erreur pour le %s. Nécessite que « Points différents pour chaque réponse » soit activé.

note: translators: %s: Question label (lowercase)
en: Whether different points are awarded for each answer option in the %s.
fr: Indique si des points différents sont attribués pour chaque option de réponse dans le %s.

note: translators: %s: Question label (lowercase)
en: Total points awarded for answering the %s correctly.
fr: Total de points attribués pour une réponse correcte au %s.

note: translators: %s: Lesson label (lowercase) translators: %s: Topic label (lowercase)
en: Specific date when the %s becomes visible.
fr: Date spécifique à laquelle le %s devient visible.

note: translators: %1$s: Course label (lowercase), %2$s: Lesson label (lowercase) translators: %1$s: Course label (lowercase), %2$s: Topic label (lowercase)
en: The number of days after %1$s enrollment when the %2$s becomes visible.
fr: Le nombre de jours après l'inscription à %1$s avant que le %2$s ne devienne visible.

note: translators: %s: Lesson label (lowercase) translators: %s: Topic label (lowercase)
en: Attendance requirement for external %s.
fr: Exigence de présence pour le %s externe.

note: translators: %s: Lesson label (lowercase) translators: %s: Topic label (lowercase)
en: External type for the %s.
fr: Type externe pour le %s.

note: translators: %s: Lesson label (lowercase) translators: %s: Topic label (lowercase)
en: Whether the %s is external.
fr: Indique si le %s est externe.

note: translators: %1$s: Lesson label (lowercase), %2$s: Course label (lowercase) translators: %1$s: Topic label (lowercase), %2$s: Course label (lowercase)
en: Visibility type for the %1$s. Empty string means always visible, visible_after means visible after a set number of days after %2$s enrollment, visible_after_specific_date means visible after a specific date.
fr: Type de visibilité pour le %1$s. Une chaîne vide signifie toujours visible, visible_after signifie visible après un nombre défini de jours après l'inscription à %2$s, visible_after_specific_date signifie visible après une date spécifique.

note: translators: %s: Lesson label (lowercase)
en: Whether the %s is a sample lesson.
fr: Indique si le %s est un exemple de leçon.

note: translators: %s: Course label (lowercase) translators: %s: Quiz label (lowercase) translators: %s: Lesson label (lowercase)
en: The ID of the parent %s.
fr: L'ID du %s parent.

note: translators: %s: Lesson label (lowercase) translators: %s: Topic label (lowercase)
en: Forced timer duration for the %s.
fr: Durée du minuteur forcé pour le %s.

note: translators: %s: Lesson label (lowercase) translators: %s: Topic label (lowercase)
en: Whether a forced timer is enabled for the %s.
fr: Indique si un minuteur forcé est activé pour le %s.

note: translators: %s: Lesson label (lowercase) translators: %s: Topic label (lowercase)
en: Maximum number of files for %s assignments.
fr: Nombre maximum de fichiers pour les devoirs %s.

note: translators: %s: Lesson label (lowercase) translators: %s: Topic label (lowercase)
en: Maximum file size for %s assignments in bytes.
fr: Taille maximale de fichier pour les devoirs %s en octets.

note: translators: %s: Lesson label (lowercase) translators: %s: Topic label (lowercase)
en: Allowed file extensions for %s assignments. Can be an array of file extensions (e.g., ["pdf", "xls"]) or an empty string for all default allowed file extensions.
fr: Extensions de fichier autorisées pour les devoirs %s. Peut être un tableau d'extensions de fichier (par ex. ["pdf", "xls"]) ou une chaîne vide pour toutes les extensions autorisées par défaut.

note: translators: %s: Lesson label (lowercase) translators: %s: Topic label (lowercase)
en: Whether assignment deletion is enabled for the %s.
fr: Indique si la suppression de devoirs est activée pour le %s.

note: translators: %s: Lesson label (lowercase) translators: %s: Topic label (lowercase)
en: Whether assignments are auto-approved for the %s. False if manual approval is required.
fr: Indique si les devoirs sont approuvés automatiquement pour le %s. Faux si une approbation manuelle est requise.

note: translators: %s: Lesson label (lowercase) translators: %s: Topic label (lowercase)
en: Points awarded for %s assignment completion.
fr: Points attribués pour la réalisation du devoir %s.

note: translators: %s: Lesson label (lowercase) translators: %s: Topic label (lowercase)
en: Whether assignment points are enabled for the %s.
fr: Indique si les points de devoir sont activés pour le %s.

note: translators: %s: Lesson label (lowercase) translators: %s: Topic label (lowercase)
en: Whether assignment uploads are enabled for the %s.
fr: Indique si le téléversement de devoirs est activé pour le %s.

note: translators: %s: Lesson label (lowercase) translators: %s: Topic label (lowercase)
en: Whether video resumes from last position in the %s.
fr: Indique si la vidéo reprend à la dernière position dans le %s.

note: translators: %s: Lesson label (lowercase) translators: %s: Topic label (lowercase)
en: Whether video pauses when tab loses focus in the %s.
fr: Indique si la vidéo se met en pause lorsque l'onglet perd le focus dans le %s.

note: translators: %s: Lesson label (lowercase) translators: %s: Topic label (lowercase)
en: Whether to show video controls in the %s.
fr: Indique s'il faut afficher les contrôles vidéo dans le %s.

note: translators: %s: Lesson label (lowercase) translators: %s: Topic label (lowercase)
en: Whether video auto-starts in the %s.
fr: Indique si la vidéo démarre automatiquement dans le %s.

note: translators: %s: Lesson label (lowercase) translators: %s: Topic label (lowercase)
en: Whether to show the "mark complete" button in the %s even if it is not clickable. Only applies when video_shown is AFTER.
fr: Indique s'il faut afficher le bouton « marquer comme terminé » dans le %s même s'il n'est pas cliquable. S'applique uniquement lorsque video_shown est AFTER.

note: translators: %s: Lesson label (lowercase) translators: %s: Topic label (lowercase)
en: Delay before auto-completing the %s after video ends. Only applies when video_shown is AFTER.
fr: Délai avant de terminer automatiquement le %s après la fin de la vidéo. S'applique uniquement lorsque video_shown est AFTER.

note: translators: %s: Lesson label (lowercase) translators: %s: Topic label (lowercase)
en: Whether the %s automatically completes when the video finishes. Only applies when video_shown is AFTER.
fr: Indique si le %s se termine automatiquement lorsque la vidéo se termine. S'applique uniquement lorsque video_shown est AFTER.

note: translators: %s: Lesson label (lowercase) translators: %s: Topic label (lowercase)
en: When to show the video in the %s. BEFORE to show before the completing sub-steps, AFTER to show after the completing sub-steps.
fr: Quand afficher la vidéo dans le %s. BEFORE pour l'afficher avant la réalisation des sous-étapes, AFTER pour l'afficher après la réalisation des sous-étapes.

note: translators: %s: Lesson label (lowercase) translators: %s: Topic label (lowercase)
en: Video URL for the %s.
fr: URL de la vidéo pour le %s.

note: translators: %s: Lesson label (lowercase) translators: %s: Topic label (lowercase)
en: Whether video progression is enabled for the %s.
fr: Indique si la progression vidéo est activée pour le %s.

note: translators: %s: Group label (lowercase)
en: %s tags term IDs.
fr: ID des termes d'étiquettes %s.

note: translators: %s: Group label (lowercase)
en: %s categories term IDs.
fr: ID des termes de catégories %s.

en: The terms assigned to the post in the post_tag taxonomy.
fr: Les termes assignés à la publication dans la taxonomie post_tag.

en: The terms assigned to the post in the category taxonomy.
fr: Les termes assignés à la publication dans la taxonomie category.

note: translators: %s: Group label (lowercase)
en: The end date for the %s as a unix timestamp. 0 means no end date.
fr: La date de fin pour le %s en tant qu'horodatage Unix. 0 signifie pas de date de fin.

note: translators: %s: Group label (lowercase)
en: The start date for the %s as a unix timestamp. 0 means no start date.
fr: La date de début pour le %s en tant qu'horodatage Unix. 0 signifie pas de date de début.

note: translators: %1$s: Course label (lowercase, plural), %2$s: Group label (lowercase)
en: The order direction for %1$s within the %2$s. Empty string means use the default order.
fr: La direction du tri pour %1$s au sein du %2$s. Une chaîne vide signifie utiliser le tri par défaut.

note: translators: %1$s: Course label (lowercase, plural), %2$s: Group label (lowercase)
en: How to order %1$s within the %2$s. Empty string means use the default orderby value.
fr: Comment trier %1$s au sein du %2$s. Une chaîne vide signifie utiliser la valeur de tri par défaut.

note: translators: %1$s: Group label (lowercase), %2$s: Course label (lowercase, plural)
en: Whether a custom %1$s %2$s order is enabled.
fr: Indique si un tri personnalisé des %1$s %2$s est activé.

note: translators: %s: Group label (lowercase)
en: Whether the %s content is always visible or only visible to members. False if only visible to members.
fr: Indique si le contenu du %s est toujours visible ou uniquement visible par les membres. Faux si uniquement visible par les membres.

note: translators: %s: Group label (lowercase)
en: The ID of the certificate associated with the %s.
fr: L'ID du certificat associé au %s.

note: translators: %1$s: Course label (lowercase). %2$s: Essay label. translators: %1$s: Lesson label (lowercase). %2$s: Essay label. translators: %1$s: Topic label (lowercase). %2$s: Essay label.
en: Link to the %1$s this %2$s belongs to.
fr: Lien vers le %1$s auquel ce %2$s appartient.

en: Links to related resources.
fr: Liens vers les ressources associées.

note: translators: %s: singular essay label.
en: %s Points Awarded
fr: Points attribués %s

note: translators: %s: singular essay label.
en: %s Points Maximum
fr: Points maximum %s

note: translators: %s: singular course label (lowercase).
en: Total number of %s steps.
fr: Nombre total d'étapes %s.

note: translators: %1$s: singular topic label. %2$s: plural quizzes label (lowercase).
en: Empty array for %1$s with no %2$s.
fr: Tableau vide pour les %1$s sans %2$s.

note: translators: %s: singular lesson label. translators: %s: singular topic label.
en: %s order value.
fr: Valeur d'ordre %s.

note: translators: %s: plural lessons label (lowercase). translators: %s: plural topics label (lowercase).
en: Legacy %s structure.
fr: Structure %s héritée.

en: Step ID.
fr: ID de l'étape.

en: Array of step IDs associated with this section.
fr: Tableau d'ID d'étapes associés à cette section.

en: Section type identifier.
fr: Identifiant de type de section.

en: Section heading.
fr: Titre de la section.

en: Section ID.
fr: ID de la section.

en: Section display order.
fr: Ordre d'affichage de la section.

note: translators: %s: singular course label.
en: %s section with heading and associated steps.
fr: Section %s avec titre et étapes associées.

en: Step reference in format "post_type:ID".
fr: Référence d'étape au format « post_type:ID ».

en: Parent step reference in format "post_type:ID".
fr: Référence d'étape parente au format « post_type:ID ».

en: Array of parent step references for this step.
fr: Tableau de références d'étapes parentes pour cette étape.

en: Reverse mapping of steps to their parent steps.
fr: Correspondance inversée des étapes vers leurs étapes parentes.

note: translators: %s: plural lessons label (lowercase). translators: %s: plural topics label (lowercase). translators: %s: plural quizzes label (lowercase).
en: Array of %s IDs.
fr: Tableau d'ID %s.

note: translators: %s: plural quizzes label (lowercase).
en: Empty array because %s are leaf nodes with no child steps.
fr: Tableau vide car les %s sont des nœuds terminaux sans sous-étapes.

note: translators: %1$s: plural quizzes label (lowercase). %2$s: singular quiz label (lowercase).
en: Associated final %1$s with empty arrays (no child steps). Keys are %2$s post IDs.
fr: %1$s finaux associés avec des tableaux vides (pas de sous-étapes). Les clés sont les ID de publication %2$s.

note: translators: %1$s: plural quizzes label (lowercase), %2$s: singular quiz label (lowercase).
en: Associated %1$s with empty arrays (no child steps). Keys are %2$s post IDs.
fr: %1$s associés avec des tableaux vides (pas de sous-étapes). Les clés sont les ID de publication %2$s.

note: translators: %s: singular quiz label. translators: %s: singular lesson label. translators: %s: singular topic label.
en: %s ID.
fr: ID %s.

note: translators: %s: plural quizzes label (lowercase).
en: Associated %s IDs.
fr: ID %s associés.

note: translators: %s: singular topic label.
en: %s object with nested quizzes.
fr: Objet %s avec quiz imbriqués.

note: translators: %1$s: plural topics label (lowercase), %2$s: singular topic label (lowercase).
en: Associated %1$s with nested quizzes. Keys are %2$s post IDs.
fr: %1$s associés avec quiz imbriqués. Les clés sont les ID de publication %2$s.

note: translators: %1$s: singular lesson label, %2$s: plural topics label (lowercase), %3$s: plural quizzes label (lowercase).
en: %1$s object with nested %2$s and %3$s.
fr: Objet %1$s avec %2$s et %3$s imbriqués.

note: translators: %1$s: plural lessons label (lowercase), %2$s: plural topics label (lowercase), %3$s: plural quizzes label (lowercase), %4$s: singular lesson label (lowercase).
en: Associated %1$s with nested %2$s and %3$s. Keys are %4$s post IDs.
fr: %1$s associés avec %2$s et %3$s imbriqués. Les clés sont les ID de publication %4$s.

note: translators: %s: singular course label.
en: Response when type=sections: %s sections array.
fr: Réponse lorsque type=sections : tableau des sections %s.

en: Response when type=legacy: Legacy format for backward compatibility.
fr: Réponse lorsque type=legacy : format hérité pour la rétrocompatibilité.

note: translators: %s: singular course label (lowercase).
en: Response when type=co: Completion order list of %s steps.
fr: Réponse lorsque type=co : liste de l'ordre de complétion des étapes %s.

note: translators: %s: singular course label (lowercase).
en: Response when type=l: Linear list of all %s steps in order.
fr: Réponse lorsque type=l : liste linéaire de toutes les étapes %s dans l'ordre.

note: translators: %s: singular course label (lowercase).
en: Response when type=r: Reverse mapping of %s steps to their parent steps.
fr: Réponse lorsque type=r : correspondance inversée des étapes %s vers leurs étapes parentes.

note: translators: %s: singular course label (lowercase).
en: Response when type=t: Type-based view of %s steps grouped by post type.
fr: Réponse lorsque type=t : vue par type des étapes %s regroupées par type de publication.

note: translators: %s: singular course label (lowercase).
en: Response when type=h: Hierarchical view of %s steps with nested structure.
fr: Réponse lorsque type=h : vue hiérarchique des étapes %s avec structure imbriquée.

note: translators: %s: singular course label.
en: %s sections array.
fr: Tableau des sections %s.

en: Legacy format for backward compatibility.
fr: Format hérité pour la rétrocompatibilité.

note: translators: %s: singular course label (lowercase).
en: Completion order list of %s steps.
fr: Liste de l'ordre de complétion des étapes %s.

note: translators: %s: singular course label (lowercase).
en: Linear list of all %s steps in order.
fr: Liste linéaire de toutes les étapes %s dans l'ordre.

note: translators: %s: singular course label (lowercase).
en: Reverse mapping of %s steps to their parent steps.
fr: Correspondance inversée des étapes %s vers leurs étapes parentes.

note: translators: %s: singular course label (lowercase).
en: Type-based view of %s steps grouped by post type.
fr: Vue par type des étapes %s regroupées par type de publication.

note: translators: %s: singular course label (lowercase).
en: Hierarchical view of %s steps with nested structure.
fr: Vue hiérarchique des étapes %s avec structure imbriquée.

note: translators: %s: singular course label.
en: Response when type=all or type is undefined: All %s step views returned.
fr: Réponse lorsque type=all ou type non défini : toutes les vues des étapes %s renvoyées.

en: Whether the href is templated.
fr: Indique si le href est un modèle.

en: The curie href template.
fr: Le modèle href du curie.

en: The curie name.
fr: Le nom du curie.

en: The taxonomy name.
fr: Le nom de la taxonomie.

en: The revision ID.
fr: L'ID de la révision.

en: Number of revisions.
fr: Nombre de révisions.

note: translators: %s: Course label (lowercase) translators: %s: Lesson label (lowercase) translators: %s: Topic label (lowercase)
en: %s tags.
fr: Étiquettes %s.

note: translators: %s: Course label (lowercase) translators: %s: Lesson label (lowercase) translators: %s: Topic label (lowercase)
en: %s categories.
fr: Catégories %s.

en: Password if password protected.
fr: Mot de passe si protégé par mot de passe.

en: Whether to delete progress when access expires.
fr: Indique s'il faut supprimer la progression lorsque l'accès expire.

note: translators: %s: Course label (lowercase)
en: Number of days until %s access expires after enrollment.
fr: Nombre de jours avant l'expiration de l'accès %s après inscription.

note: translators: %s: Course label (lowercase)
en: Whether %s access expires.
fr: Indique si l'accès %s expire.

note: translators: %s: Course label (lowercase)
en: Whether %s progression is is linear or freeform. False if linear, true if freeform.
fr: Indique si la progression %s est linéaire ou libre. Faux si linéaire, vrai si libre.

note: translators: %s: Course label (lowercase)
en: Points awarded for %s completion.
fr: Points attribués pour la complétion %s.

note: translators: %s: Course label (lowercase)
en: Points required for %s access.
fr: Points requis pour l'accès %s.

note: translators: %s: Course label (lowercase)
en: Whether %s points are the set requirement for access.
fr: Indique si les points %s sont l'exigence définie pour l'accès.

note: translators: %1$s: Course label (lowercase)
en: List of %1$s prerequisites by %1$s ID.
fr: Liste des prérequis %1$s par ID %1$s.

en: How to compare prerequisites (ANY or ALL).
fr: Comment comparer les prérequis (ANY ou ALL).

en: Whether prerequisites are the set requirement for access.
fr: Indique si les prérequis sont l'exigence définie pour l'accès.

note: translators: %1$s: Course label (lowercase), %2$s: Course label (lowercase, plural)
en: Requirements for %1$s enrollment. Empty string means no restrictions and students have access without prerequisite restrictions. "course_prerequisite_enabled" means prerequisite %2$s must be completed first. "course_points_enabled" means a specific number of %1$s points are required for access.
fr: Conditions d'inscription pour %1$s. Une chaîne vide signifie aucune restriction et les étudiants ont accès sans restriction de prérequis. « course_prerequisite_enabled » signifie que les %2$s prérequis doivent être terminés d'abord. « course_points_enabled » signifie qu'un nombre spécifique de points %1$s est requis pour l'accès.

note: translators: %s: Lesson label (lowercase) translators: %s: Topic label (lowercase)
en: Custom %s per page setting.
fr: Paramètre personnalisé %s par page.

note: translators: %1$s: Course label (lowercase), %2$s: Lesson label (lowercase)
en: Whether a %1$s-specific %2$s and %3$s per page setting is enabled.
fr: Indique si un paramètre %2$s et %3$s par page spécifique au %1$s est activé.

note: translators: %s: Course label (lowercase)
en: Whether the %s content is always visible or only visible to enrollees. False if only visible to enrollees.
fr: Indique si le contenu du %s est toujours visible ou uniquement visible par les inscrits. Faux si uniquement visible par les inscrits.

note: translators: %1$s: Exam label (lowercase), %2$s: Course label (lowercase)
en: The ID of the set %1$s for the %2$s.
fr: L'ID du %1$s défini pour le %2$s.

en: The rendered materials content.
fr: Le contenu rendu des matériels.

note: translators: %s: Course label (lowercase) translators: %s: Group label (lowercase) translators: %s: Lesson label (lowercase) translators: %s: Topic label (lowercase)
en: %s materials information.
fr: Informations sur les matériels %s.

note: translators: %s: Course label (lowercase) translators: %s: Group label (lowercase) translators: %s: Lesson label (lowercase) translators: %s: Topic label (lowercase)
en: Whether %s materials are enabled.
fr: Indique si les matériels %s sont activés.

note: translators: %s: Course label (lowercase, plural) translators: %s: Group label (lowercase)
en: The custom button URL for closed %s.
fr: L'URL du bouton personnalisé pour les %s fermés.

note: translators: %s: Course label (lowercase, plural) translators: %s: Group label (lowercase)
en: The price for closed %s.
fr: Le prix pour les %s fermés.

note: translators: %s: Course label (lowercase, plural) translators: %s: Group label (lowercase)
en: The enrollment URL for subscription %s.
fr: L'URL d'inscription pour l'abonnement %s.

note: translators: %s: Course label (lowercase) translators: %s: Group label (lowercase)
en: The trial price for the %s.
fr: Le prix d'essai pour le %s.

note: translators: %s: Course label (lowercase) translators: %s: Group label (lowercase)
en: The subscription price for the %s.
fr: Le prix de l'abonnement pour le %s.

note: translators: %s: Course label (lowercase, plural) translators: %s: Group label (lowercase)
en: The enrollment URL for the pay now %s.
fr: L'URL d'inscription pour le paiement immédiat %s.

note: translators: %s: Course label (lowercase) translators: %s: Group label (lowercase)
en: The pay now price for the %s.
fr: Le prix de paiement immédiat pour le %s.

note: translators: %s: Course label (lowercase) translators: %s: Group label (lowercase)
en: The %s price type. See ldlms/v2/price-types for available price types.
fr: Le type de prix du %s. Voir ldlms/v2/price-types pour les types de prix disponibles.

note: translators: %s: Assignment label (lowercase)
en: The %s file download link URL.
fr: L'URL du lien de téléchargement de fichier %s.

en: Whether the link is embeddable.
fr: Indique si le lien est intégrable.

note: translators: %s: Assignment label (lowercase) translators: %s: Course label (lowercase) translators: %s: Group label (lowercase) translators: %s: Lesson label (lowercase) translators: %s: Question label (lowercase) translators: %s: Quiz label (lowercase) translators: %s: Topic label (lowercase)
en: HAL links for the %s (extends WP_Post links).
fr: Liens HAL pour le %s (étend les liens WP_Post).

note: translators: %s: Assignment label (lowercase)
en: Points awarded for this %s.
fr: Points attribués pour ce %s.

note: translators: %s: Assignment label (lowercase)
en: Maximum points that can be awarded for this %s.
fr: Points maximum pouvant être attribués pour ce %s.

note: translators: %s: Assignment label (lowercase)
en: Whether points are enabled for this %s.
fr: Indique si les points sont activés pour ce %s.

note: translators: %s: Assignment label (lowercase)
en: The approval status of the %s.
fr: Le statut d'approbation du %s.

note: translators: %1$s: Course label (lowercase), %2$s: Assignment label (lowercase) translators: %1$s: Lesson label (lowercase), %2$s: Assignment label translators: %1$s: Topic label (lowercase), %2$s: Assignment label
en: The ID of the %1$s this %2$s belongs to.
fr: L'ID du %1$s auquel ce %2$s appartient.

note: translators: placeholder: singular quiz label.
en: Performs %s progress operations for a user.
fr: Effectue des opérations de progression %s pour un utilisateur.

note: translators: placeholder: singular quiz label.
en: Get the %s progress for a user.
fr: Obtenir la progression %s d'un utilisateur.

note: translators: placeholder: singular quiz label.
en: User %s progress operation
fr: Opération de progression %s de l'utilisateur

note: translators: placeholder: singular quiz label.
en: Get the %s progress for a user
fr: Obtenir la progression %s d'un utilisateur

[ctx: URL to the quiz statistics resource for User Quiz Progress OpenAPI Documentation]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: URL to the %s statistics resource
fr: URL vers la ressource de statistiques %s

[ctx: URL to the topic resource for User Quiz Progress OpenAPI Documentation]
note: translators: placeholder: Topic.
en: URL to the %s resource
fr: URL vers la ressource %s

[ctx: URL to the lesson resource for User Quiz Progress OpenAPI Documentation]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: URL to the %s resource
fr: URL vers la ressource %s

[ctx: URL to the course resource for User Quiz Progress OpenAPI Documentation]
note: translators: placeholder: Course.
en: URL to the %s resource
fr: URL vers la ressource %s

[ctx: Whether the resource can be embedded for User Quiz Progress OpenAPI Documentation]
en: Whether the resource can be embedded
fr: Indique si la ressource peut être intégrée

[ctx: URL to the quiz resource for User Quiz Progress OpenAPI Documentation]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: URL to the %s resource
fr: URL vers la ressource %s

[ctx: Links to related resources for User Quiz Progress OpenAPI Documentation]
en: Links to related resources. Only included when corresponding resource IDs are present.
fr: Liens vers les ressources associées. Inclus uniquement lorsque les ID de ressources correspondants sont présents.

[ctx: Statistic ID Label for User Quiz Progress OpenAPI Documentation]
en: Statistic ID
fr: ID de la statistique

[ctx: Points total Label for User Quiz Progress OpenAPI Documentation]
en: Points total
fr: Total de points

[ctx: Points scored Label for User Quiz Progress OpenAPI Documentation]
en: Points scored
fr: Points obtenus

[ctx: Completed timestamp Label for User Quiz Progress OpenAPI Documentation]
en: Completed timestamp
fr: Horodatage de complétion

[ctx: Started timestamp Label for User Quiz Progress OpenAPI Documentation]
en: Started timestamp
fr: Horodatage de début

[ctx: Has ungraded quiz questions Label for User Quiz Progress OpenAPI Documentation]
note: translators: placeholder: %1$s: Quiz, %2$s: Questions.
en: Has ungraded %1$s %2$s
fr: A des %1$s %2$s non notés

[ctx: Timespent Label for User Quiz Progress OpenAPI Documentation]
en: Time spent
fr: Temps passé

[ctx: Percentage passed Label for User Quiz Progress OpenAPI Documentation]
en: Percentage passed
fr: Pourcentage de réussite

[ctx: User ID Label for User Quiz Progress OpenAPI Documentation]
en: User ID
fr: ID de l'utilisateur

[ctx: Topic ID Label for User Quiz Progress OpenAPI Documentation]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s ID
fr: ID du %s

[ctx: Lesson ID Label for User Quiz Progress OpenAPI Documentation]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s ID
fr: ID du %s

[ctx: Course ID Label for User Quiz Progress OpenAPI Documentation]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s ID
fr: ID du %s

[ctx: Quiz ID Label for User Quiz Progress OpenAPI Documentation]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s ID
fr: ID du %s

[ctx: Unique identifier for the quiz progress entry for User Quiz Progress OpenAPI Documentation]
note: translators: placeholder: Quiz label.
en: Unique identifier for the %s progress entry
fr: Identifiant unique pour l'entrée de progression %s

note: translators: %1$s: singular course label.
en: Performs %1$s update operations for a user.
fr: Effectue des opérations de mise à jour %1$s pour un utilisateur.

note: translators: %1$s: singular course label.
en: Updates the enrollment date for a specific %1$s for a user.
fr: Met à jour la date d'inscription pour un %1$s spécifique pour un utilisateur.

note: translators: %1$s: singular course label.
en: User %1$s update operation
fr: Opération de mise à jour %1$s de l'utilisateur

note: translators: %1$s: singular course label.
en: Update the %1$s enrollment date for a user
fr: Mettre à jour la date d'inscription %1$s d'un utilisateur

note: translators: %s: singular course label.
en: The enrollment date for the %s in GMT.
fr: La date d'inscription pour le %s en GMT.

note: translators: %s: singular course label.
en: The enrollment date for the %s in the site timezone.
fr: La date d'inscription pour le %s dans le fuseau horaire du site.

note: translators: %s: singular course label.
en: User enrollment date for %s updated successfully.
fr: Date d'inscription de l'utilisateur pour %s mise à jour avec succès.

en: The ID of the user being updated.
fr: L'ID de l'utilisateur mis à jour.

note: translators: %s: singular course label.
en: The ID of the %s being updated.
fr: L'ID du %s mis à jour.

note: translators: %1$s: singular course label.
en: Performs %1$s progress steps operations on user.
fr: Effectue des opérations sur les étapes de progression %1$s de l'utilisateur.

note: translators: %1$s: plural courses label.
en: Retrieves the %1$s progress steps for a specific user.
fr: Récupère les étapes de progression %1$s d'un utilisateur spécifique.

note: translators: %1$s: singular course label.
en: User %1$s progress steps operation
fr: Opération sur les étapes de progression %1$s de l'utilisateur

note: translators: %1$s: plural courses label.
en: Get %1$s progress steps for a user
fr: Obtenir les étapes de progression %1$s d'un utilisateur

note: translators: %1$s: singular exam label.
en: Performs %1$s progress operations on user in a specific course.
fr: Effectue des opérations de progression %1$s de l'utilisateur dans un cours spécifique.

note: translators: %1$s: singular exam label.
en: Retrieves the %1$s progress for a specific user in a specific course.
fr: Récupère la progression %1$s d'un utilisateur spécifique dans un cours spécifique.

note: translators: %1$s: singular exam label.
en: User %1$s progress operation in a %2$s
fr: Opération de progression %1$s de l'utilisateur dans un %2$s

note: translators: %1$s: singular exam label.
en: Get %1$s progress for a user in a %2$s
fr: Obtenir la progression %1$s d'un utilisateur dans un %2$s

note: translators: %1$s: singular course label.
en: Performs %1$s progress operations on user.
fr: Effectue des opérations de progression %1$s de l'utilisateur.

note: translators: %1$s: plural courses label. translators: %1$s: singular course label.
en: Retrieves the %1$s progress for a specific user.
fr: Récupère la progression %1$s d'un utilisateur spécifique.

note: translators: %1$s: singular course label.
en: User %1$s progress operation
fr: Opération de progression %1$s de l'utilisateur

note: translators: %1$s: plural courses label. translators: %1$s: singular course label.
en: Get %1$s progress for a user
fr: Obtenir la progression %1$s d'un utilisateur

note: translators: %1$s: singular course label. translators: %1$s: singular group label.
en: Performs %1$s operations on user.
fr: Effectue des opérations %1$s sur l'utilisateur.

note: translators: %1$s: plural courses label. translators: %1$s: plural groups label.
en: Removes %1$s from a specific user.
fr: Supprime %1$s d'un utilisateur spécifique.

note: translators: %1$s: plural courses label. translators: %1$s: plural groups label.
en: Update associated %1$s for a user.
fr: Mettre à jour les %1$s associés d'un utilisateur.

note: translators: %1$s: plural courses label. translators: %1$s: plural groups label.
en: Adds %1$s to a specific user.
fr: Ajoute %1$s à un utilisateur spécifique.

note: translators: %1$s: plural courses label. translators: %1$s: plural groups label.
en: Retrieves the %1$s for a specific user.
fr: Récupère les %1$s d'un utilisateur spécifique.

note: translators: %1$s: singular course label. translators: %1$s: singular group label.
en: User %1$s operation
fr: Opération %1$s de l'utilisateur

note: translators: %1$s: plural courses label. translators: %1$s: plural groups label.
en: Delete associated %1$s for a user
fr: Supprimer les %1$s associés d'un utilisateur

note: translators: %1$s: plural courses label. translators: %1$s: plural groups label.
en: Update associated %1$s for a user
fr: Mettre à jour les %1$s associés d'un utilisateur

note: translators: %1$s: plural courses label. translators: %1$s: plural groups label.
en: Get associated %1$s for a user
fr: Obtenir les %1$s associés d'un utilisateur

note: translators: %1$s: singular course label.
en: User already enrolled in %1$s.
fr: L'utilisateur est déjà inscrit à %1$s.

note: translators: %1$s: singular course label.
en: User unenrolled from %1$s success.
fr: Désinscription de l'utilisateur de %1$s réussie.

en: URL to the certificate awarded to the user for this course.
fr: URL vers le certificat décerné à l'utilisateur pour ce cours.

en: Local date when the user was enrolled in the course.
fr: Date locale d'inscription de l'utilisateur au cours.

en: GMT date when the user was enrolled in the course.
fr: Date GMT d'inscription de l'utilisateur au cours.

note: translators: %1$s: question label. %2$s: quiz label.
en: Performs %1$s operations on %2$s statistics.
fr: Effectue des opérations %1$s sur les statistiques %2$s.

note: translators: %1$s: question label. %2$s: quiz label.
en: Retrieves a specific %1$s statistics for a %2$s statistic and %1$s.
fr: Récupère des statistiques %1$s spécifiques pour une statistique %2$s et %1$s.

note: translators: %1$s: question label. %2$s: quiz label.
en: Retrieves the %1$s statistics for a specific %2$s statistic.
fr: Récupère les statistiques %1$s pour une statistique %2$s spécifique.

note: translators: %1$s: question label. %2$s: quiz label.
en: %1$s statistics %2$s operation
fr: Opération de statistiques %1$s %2$s

note: translators: %1$s: question label. %2$s: quiz label.
en: Get %1$s statistics for a specific %2$s and %1$s
fr: Obtenir les statistiques %1$s pour un %2$s et %1$s spécifiques

note: translators: %1$s: question label. %2$s: quiz label.
en: Get %1$s statistics for a specific %2$s
fr: Obtenir les statistiques %1$s pour un %2$s spécifique

note: translators: %1$s: quiz label.
en: Performs statistics operations on %s.
fr: Effectue des opérations de statistiques sur %s.

note: translators: %1$s: quiz label.
en: Retrieves a specific statistic for a %1$s.
fr: Récupère une statistique spécifique pour un %1$s.

note: translators: %1$s: quiz label.
en: Retrieves the statistics for a specific %1$s.
fr: Récupère les statistiques pour un %1$s spécifique.

note: translators: %1$s: quiz label.
en: %1$s statistic operation
fr: Opération de statistiques %1$s

note: translators: %1$s: quiz label.
en: Get a specific statistic for a %1$s
fr: Obtenir une statistique spécifique pour un %1$s

note: translators: %1$s: quiz label.
en: Get statistics for a %1$s
fr: Obtenir les statistiques pour un %1$s

note: translators: placeholder: question.
en: %s type operation.
fr: Opération de type %s.

note: translators: placeholder: question.
en: Retrieves the %s type.
fr: Récupère le type %s.

note: translators: placeholder: question.
en: Retrieves the %s types.
fr: Récupère les types %s.

note: translators: placeholder: question.
en: %s types operation
fr: Opération des types %s

note: translators: placeholder: question.
en: Retrieve %s type
fr: Récupérer le type %s

note: translators: placeholder: question.
en: Retrieve %s types
fr: Récupérer les types %s

note: translators: placeholder: question.
en: The value for the %s type. This is the actual value that will be referenced in other endpoints.
fr: La valeur pour le type %s. Il s'agit de la valeur réelle qui sera référencée dans d'autres points de terminaison.

note: translators: placeholders: question, question.
en: The slug for the %1$s type that can be used to retrieve the %2$s type.
fr: Le slug du type %1$s qui peut être utilisé pour récupérer le type %2$s.

note: translators: placeholder: question.
en: The label for the %s type.
fr: Le libellé du type %s.

en: Progress status operation.
fr: Opération de statut de progression.

en: Retrieves the progress status.
fr: Récupère le statut de progression.

en: Retrieves the progress statuses.
fr: Récupère les statuts de progression.

en: Progress statuses operation
fr: Opération des statuts de progression

en: Retrieve progress status
fr: Récupérer le statut de progression

en: Retrieve progress statuses
fr: Récupérer les statuts de progression

en: The name of the progress status.
fr: Le nom du statut de progression.

en: Price type operation.
fr: Opération de type de prix.

en: Returns a specific price type by its slug. A provided context will determine the fields present in the response.
fr: Renvoie un type de prix spécifique par son slug. Le contexte fourni détermine les champs présents dans la réponse.

en: Returns a list of price types. A provided context will determine the fields present in the response.
fr: Renvoie une liste de types de prix. Le contexte fourni détermine les champs présents dans la réponse.

en: Price types operation.
fr: Opération des types de prix.

en: Get a specific price type
fr: Obtenir un type de prix spécifique

en: Get price types
fr: Obtenir les types de prix

note: translators: %s: singular course label.
en: The %s is not protected. Any user can access its content without the need to be logged-in or enrolled.
fr: Le %s n'est pas protégé. Tout utilisateur peut accéder à son contenu sans avoir besoin d'être connecté ou inscrit.

en: The name of the price type.
fr: Le nom du type de prix.

note: translators: singular group label.
en: Performs operations on %s users.
fr: Effectue des opérations sur les utilisateurs %s.

note: translators: singular group label.
en: %1$s users operation
fr: Opération des utilisateurs %1$s

note: translators: %s: singular group label.
en: User enrolled in %s success.
fr: Inscription de l'utilisateur à %s réussie.

note: translators: %s: singular group label.
en: User unenroll from %s success.
fr: Désinscription de l'utilisateur de %s réussie.

en: The ID of the processed user.
fr: L'ID de l'utilisateur traité.

en: An array of objects for each processed user.
fr: Un tableau d'objets pour chaque utilisateur traité.

note: translators: %1$s: singular group label, %2$s: singular group leaders label.
en: Performs operations on %1$s %2$s users.
fr: Effectue des opérations sur les utilisateurs %1$s %2$s.

note: translators: %1$s: singular group leaders label, %2$s: singular group label.
en: Removes %1$s users from a specific %2$s.
fr: Supprime les utilisateurs %1$s d'un %2$s spécifique.

note: translators: %1$s: singular group leaders label, %2$s: singular group label.
en: Adds %1$s users to a specific %2$s.
fr: Ajoute des utilisateurs %1$s à un %2$s spécifique.

note: translators: %1$s: singular group leaders label, %2$s: singular group label.
en: Retrieves the %1$s users for a specific %2$s.
fr: Récupère les utilisateurs %1$s d'un %2$s spécifique.

note: translators: %1$s: singular group leaders label, %2$s: singular group label.
en: %1$s %2$s user operation
fr: Opération des utilisateurs %1$s %2$s

note: translators: %1$s: singular group leaders label, %2$s: singular group label.
en: Delete associated %1$s users for a %2$s
fr: Supprimer les utilisateurs %1$s associés d'un %2$s

note: translators: %1$s: singular group leaders label, %2$s: singular group label.
en: Update associated %1$s users for a %2$s
fr: Mettre à jour les utilisateurs %1$s associés d'un %2$s

note: translators: %1$s: singular group leaders label, %2$s: singular group label.
en: Get associated %1$s users for a %2$s
fr: Obtenir les utilisateurs %1$s associés d'un %2$s

note: translators: %s: singular group label.
en: Leader enrolled in %s success.
fr: Responsable inscrit à %s avec succès.

note: translators: %s: singular group label.
en: Leader unenroll from %s success.
fr: Désinscription du responsable de %s réussie.

note: translators: %s: singular group leader label.
en: The ID of the processed %s user.
fr: L'ID de l'utilisateur %s traité.

note: translators: %s: singular group leader label.
en: An array of objects for each processed %s user.
fr: Un tableau d'objets pour chaque utilisateur %s traité.

note: translators: %s: singular group label. translators: %s: singular lesson label. translators: %s: singular question label. translators: %s: singular quiz label. translators: %s: singular topic label.
en: Create a new %s
fr: Créer un nouveau %s

note: translators: %1$s: singular group label, %2$s: plural courses label.
en: Performs operations on %1$s %2$s.
fr: Effectue des opérations sur %1$s %2$s.

note: translators: %1$s: singular course label, %2$s: singular group label.
en: %1$s enrolled in %2$s success.
fr: %1$s inscrit à %2$s avec succès.

note: translators: %1$s: singular course label, %2$s: singular group label. translators: %1$s: singular user label, %2$s: singular group label.
en: %1$s unenrolled from %2$s success.
fr: %1$s désinscrit de %2$s avec succès.

en: The message indicating the result.
fr: Le message indiquant le résultat.

note: translators: %s: singular course label.
en: The ID of the processed %s.
fr: L'ID du %s traité.

note: translators: %s: singular course label.
en: An array of objects for each processed %s.
fr: Un tableau d'objets pour chaque %s traité.

note: translators: %s: singular essay label.
en: Partially updates an existing %1$s. Only the provided fields will be updated, leaving other fields unchanged. Only admins can update essays.
fr: Met à jour partiellement un %1$s existant. Seuls les champs fournis seront mis à jour, les autres champs resteront inchangés. Seuls les administrateurs peuvent modifier les dissertations.

note: translators: %s: plural essays label.
en: Returns a list of %s. You can filter the results using query parameters such as per_page, page, search, course, lesson, topic, and status.
fr: Renvoie une liste de %s. Vous pouvez filtrer les résultats à l'aide de paramètres de requête tels que per_page, page, search, course, lesson, topic et status.

note: translators: %s: singular course label.
en: Performs user operations on %s.
fr: Effectue des opérations utilisateur sur %s.

note: translators: %s: singular course label. translators: %1$s: plural courses label, %2$s: singular group label. translators: singular group label.
en: Removes users from a specific %s.
fr: Supprime des utilisateurs d'un %s spécifique.

note: translators: %s: singular course label. translators: singular group label.
en: Adds users to a specific %s.
fr: Ajoute des utilisateurs à un %s spécifique.

note: translators: %s: singular course label. translators: singular group label.
en: Retrieves the users for a specific %s.
fr: Récupère les utilisateurs d'un %s spécifique.

note: translators: %s: singular course label.
en: %s user operation
fr: Opération utilisateur %s

note: translators: %s: singular course label. translators: singular group label.
en: Delete associated users for a %s
fr: Supprimer les utilisateurs associés d'un %s

note: translators: %s: singular course label. translators: singular group label.
en: Update associated users for a %s
fr: Mettre à jour les utilisateurs associés d'un %s

note: translators: %s: singular course label. translators: singular group label.
en: Get associated users for a %s
fr: Obtenir les utilisateurs associés d'un %s

en: Empty array indicating successful operation.
fr: Tableau vide indiquant une opération réussie.

note: translators: %s: singular course label.
en: Performs %1$s step operations on %2$s.
fr: Effectue des opérations d'étapes %1$s sur %2$s.

note: translators: 1: singular course label, 2: singular course label, 3: plural lessons label, 4: plural topics label, 5: plural quizzes label.
en: Partially updates the %1$s step association for an existing %2$s. Only the provided fields will be updated, leaving other fields unchanged. Use this to assign %3$s, %4$s and %5$s to a specific %1$s.
fr: Met à jour partiellement l'association d'étapes %1$s pour un %2$s existant. Seuls les champs fournis seront mis à jour, les autres champs resteront inchangés. Utilisez ceci pour assigner des %3$s, %4$s et %5$s à un %1$s spécifique.

note: translators: %s: singular course label.
en: Updates the %1$s step association for an existing %2$s.
fr: Met à jour l'association d'étapes %1$s pour un %2$s existant.

note: translators: 1: singular course label, 2: plural lessons label, 3: plural topics label, 4: plural quizzes label.
en: Establishes the complete %1$s hierarchy by assigning %2$s, %3$s, and %4$s with their parent-child relationships and ordering. Must be called after creating %1$s content to make the %1$s functional.
fr: Établit la hiérarchie complète du %1$s en assignant des %2$s, %3$s et %4$s avec leurs relations parent-enfant et leur ordre. Doit être appelé après la création du contenu %1$s pour rendre le %1$s fonctionnel.

note: translators: 1: singular course label, 2: plural lessons label, 3: plural topics label, 4: plural quizzes label.
en: Returns the current %1$s structure showing the hierarchy and ordering of %2$s, %3$s, and %4$s. Parameter 'type' controls response format (hierarchy, flat lists, sequential order, etc).
fr: Renvoie la structure actuelle du %1$s montrant la hiérarchie et l'ordre des %2$s, %3$s et %4$s. Le paramètre « type » contrôle le format de réponse (hiérarchie, listes plates, ordre séquentiel, etc.).

note: translators: %s: singular course label.
en: %s step operation
fr: Opération d'étape %s

note: translators: %s: singular course label.
en: Delete associated steps for a %s
fr: Supprimer les étapes associées d'un %s

note: translators: %s: singular course label.
en: Update associated steps for a %s
fr: Mettre à jour les étapes associées d'un %s

note: translators: 1: singular course label, 2: plural lessons label, 3: plural topics label, 4: plural quizzes label.
en: Set the %1$s structure: assign and organize %2$s, %3$s, and %4$s
fr: Définir la structure %1$s : assigner et organiser %2$s, %3$s et %4$s

note: translators: 1: singular course label, 2: singular lesson label, 3: singular topic label, 4: singular quiz label.
en: Get %1$s structure: returns %2$s/%3$s/%4$s hierarchy and order
fr: Obtenir la structure %1$s : renvoie la hiérarchie et l'ordre des %2$s/%3$s/%4$s

note: translators: %s: singular course label.
en: Updated hierarchical view of %s steps.
fr: Vue hiérarchique mise à jour des étapes %s.

note: translators: %s: singular course label.
en: Performs %1$s prerequisite operations on the %2$s.
fr: Effectue des opérations de prérequis %1$s sur le %2$s.

note: translators: %s: singular course label.
en: Retrieves the %1$s prerequisites for a specific %2$s.
fr: Récupère les prérequis %1$s d'un %2$s spécifique.

note: translators: %s: singular course label.
en: %s prerequisite operation
fr: Opération de prérequis %s

note: translators: %s: singular course label.
en: Get associated prerequisites for a %s
fr: Obtenir les prérequis associés d'un %s

note: translators: %1$s: singular group label, %2$s: singular course label.
en: Performs %1$s operations on %2$s.
fr: Effectue des opérations %1$s sur %2$s.

note: translators: %1$s: plural groups label, %2$s: singular course label.
en: Removes %1$s from a specific %2$s.
fr: Supprime %1$s d'un %2$s spécifique.

note: translators: %1$s: plural groups label, %2$s: singular course label. translators: %1$s: plural courses label, %2$s: singular group label.
en: Adds %1$s to a specific %2$s.
fr: Ajoute %1$s à un %2$s spécifique.

note: translators: %1$s: plural groups label, %2$s: singular course label. translators: %1$s: plural courses label, %2$s: singular group label.
en: Retrieves the %1$s for a specific %2$s.
fr: Récupère les %1$s d'un %2$s spécifique.

note: translators: %1$s: singular course label, %2$s: singular group label. translators: %1$s: singular group label, %2$s: plural courses label.
en: %1$s %2$s operation
fr: Opération %1$s %2$s

note: translators: %1$s: plural groups label, %2$s: singular course label. translators: %1$s: plural courses label, %2$s: singular group label.
en: Delete associated %1$s for a %2$s
fr: Supprimer les %1$s associés d'un %2$s

note: translators: %1$s: plural groups label, %2$s: singular course label. translators: %1$s: plural courses label, %2$s: singular group label.
en: Update associated %1$s for a %2$s
fr: Mettre à jour les %1$s associés d'un %2$s

note: translators: %1$s: plural groups label, %2$s: singular course label. translators: %1$s: plural courses label, %2$s: singular group label.
en: Get associated %1$s for a %2$s
fr: Obtenir les %1$s associés d'un %2$s

note: translators: %1$s: singular course label, %2$s: singular group label. translators: %1$s: singular user label, %2$s: singular group label.
en: %1$s already enrolled in %2$s.
fr: %1$s déjà inscrit à %2$s.

note: translators: %1$s: singular course label, %2$s: singular group label.
en: %1$s enrolled from %2$s success.
fr: %1$s inscrit depuis %2$s avec succès.

en: A human-readable message describing the result.
fr: Un message lisible décrivant le résultat.

en: The response code indicating the result.
fr: Le code de réponse indiquant le résultat.

en: The status of the operation.
fr: Le statut de l'opération.

note: translators: %s: singular group label. translators: %s: singular course label.
en: The ID of the %s being processed.
fr: L'ID du %s en cours de traitement.

note: translators: 1: singular course label, 2: plural lessons label, 3: plural topics label, 4: plural quizzes label.
en: Creates an empty %1$s with metadata (title, pricing, settings). Warning: A %1$s without %2$s/%3$s assigned via /sfwd-courses/{id}/steps is non-functional and cannot be taken by students. Always follow with: 1) Create %2$s/%3$s/%4$s, 2) Assign them using the /steps endpoint.
fr: Crée un %1$s vide avec des métadonnées (titre, tarification, paramètres). Avertissement : Un %1$s sans %2$s/%3$s assignés via /sfwd-courses/{id}/steps est non fonctionnel et ne peut pas être suivi par les étudiants. Toujours suivre avec : 1) Créer des %2$s/%3$s/%4$s, 2) Les assigner via le point de terminaison /steps.

note: translators: 1: plural courses label, 2: singular course label.
en: Returns a paginated collection of %1$s. Supports filtering by author, category, tag, status, and search. Use per_page (max 100) and page for pagination. Does not include %2$s steps/content structure.
fr: Renvoie une collection paginée de %1$s. Prend en charge le filtrage par auteur, catégorie, étiquette, statut et recherche. Utilisez per_page (max 100) et page pour la pagination. N'inclut pas les étapes/structure de contenu %2$s.

note: translators: %s: singular course label. translators: %s: singular group label. translators: %s: singular lesson label. translators: %s: singular question label. translators: %s: singular quiz label. translators: %s: singular topic label.
en: Delete a %s
fr: Supprimer un %s

note: translators: %s: singular course label. translators: %s: singular essay label. translators: %s: singular group label. translators: %s: singular lesson label. translators: %s: singular question label. translators: %s: singular quiz label. translators: %s: singular topic label.
en: Update a %s
fr: Mettre à jour un %s

note: translators: 1: singular course label, 2: plural lessons label.
en: Create %1$s container: requires %2$s to be functional
fr: Créer un conteneur %1$s : nécessite %2$s pour être fonctionnel

note: translators: 1: plural courses label.
en: List %1$s: retrieve all %1$s with filtering and pagination
fr: Lister %1$s : récupérer tous les %1$s avec filtrage et pagination

note: translators: %s: plural assignments label. translators: %s: plural courses label. translators: %s: plural essays label. translators: %s: plural groups label. translators: %s: plural lessons label. translators: %s: plural questions label. translators: %s: plural quizzes label. translators: %s: plural
en: Performs operations on %s.
fr: Effectue des opérations sur %s.

note: translators: %s: singular assignment label. translators: %s: singular course label. translators: %s: singular group label. translators: %s: singular lesson label. translators: %s: singular question label. translators: %s: singular quiz label. translators: %s: singular topic label.
en: Deletes a %s permanently. This action cannot be undone.
fr: Supprime définitivement un %s. Cette action est irréversible.

note: translators: %s: singular assignment label. translators: %s: singular course label. translators: %s: singular essay label. translators: %s: singular group label. translators: %s: singular lesson label. translators: %s: singular question label. translators: %s: singular quiz label. translators: %s: s
en: Updates an existing %1$s. Requires the complete %2$s data in the request body. All fields will be replaced with the provided values.
fr: Met à jour un %1$s existant. Nécessite les données complètes de %2$s dans le corps de la requête. Tous les champs seront remplacés par les valeurs fournies.

note: translators: %s: singular assignment label. translators: %s: singular course label. translators: %s: singular essay label. translators: %s: singular group label. translators: %s: singular lesson label. translators: %s: singular question label. translators: %s: singular quiz label. translators: %s: s
en: Partially updates an existing %1$s. Only the provided fields will be updated, leaving other fields unchanged.
fr: Met à jour partiellement un %1$s existant. Seuls les champs fournis seront mis à jour, les autres champs resteront inchangés.

note: translators: %s: singular assignment label. translators: %s: singular course label. translators: %s: singular essay label. translators: %s: singular group label. translators: %s: singular lesson label. translators: %s: singular question label. translators: %s: singular quiz label. translators: %s: s
en: Returns a specific %1$s by ID. Returns the complete %2$s data including all fields and metadata.
fr: Renvoie un %1$s spécifique par ID. Renvoie les données complètes de %2$s incluant tous les champs et métadonnées.

note: translators: %s: singular assignment label. translators: %s: singular group label. translators: %s: singular lesson label. translators: %s: singular question label. translators: %s: singular quiz label. translators: %s: singular topic label.
en: Creates a new %1$s. Requires %2$s data in the request body including title, content, and other %3$s-specific fields.
fr: Crée un nouveau %1$s. Nécessite les données %2$s dans le corps de la requête incluant le titre, le contenu et d'autres champs spécifiques à %3$s.

note: translators: %s: plural assignments label. translators: %s: plural groups label. translators: %s: plural lessons label. translators: %s: plural questions label. translators: %s: plural quizzes label. translators: %s: plural topics label.
en: Returns a list of %s. You can filter the results using query parameters such as per_page, page, search, and orderby.
fr: Renvoie une liste de %s. Vous pouvez filtrer les résultats à l'aide de paramètres de requête tels que per_page, page, search et orderby.

note: translators: %s: plural assignments label. translators: %s: plural courses label. translators: %s: plural essays label. translators: %s: plural groups label. translators: %s: plural lessons label. translators: %s: plural questions label. translators: %s: plural quizzes label. translators: %s: plural
en: %s operation
fr: Opération %s

note: translators: %s: singular assignment label.
en: Delete an %s
fr: Supprimer un %s

note: translators: %s: singular assignment label.
en: Update an %s
fr: Mettre à jour un %s

note: translators: %s: singular assignment label. translators: %s: singular course label. translators: %s: singular essay label. translators: %s: singular group label. translators: %s: singular lesson label. translators: %s: singular question label. translators: %s: singular quiz label. translators: %s: s
en: Get a specific %s
fr: Obtenir un %s spécifique

note: translators: %s: plural assignments label. translators: %s: plural essays label. translators: %s: plural groups label. translators: %s: plural lessons label. translators: %s: plural questions label. translators: %s: plural quizzes label. translators: %s: plural topics label.
en: Get %s
fr: Obtenir %s

en: Enable this to view reports on your WP Dashboard and in your LearnDash "Reports" Page
fr: Activez ceci pour afficher les rapports sur votre tableau de bord WP et dans votre page « Rapports » LearnDash

en: Display Reports
fr: Afficher les rapports

note: translators: %1$s: Opening strong tag, %2$s: Closing strong tag, %3$s: Opening anchor tag, %4$s: Closing anchor tag
en: %1$sYou have disabled Reports.%2$s Please %3$sre-enable this in your settings%4$s to view these reports.
fr: %1$sVous avez désactivé les rapports.%2$s Veuillez %3$sles réactiver dans vos paramètres%4$s pour afficher ces rapports.

note: translators: placeholder: %1$s = Terms of Service label translators: placeholder: %1$s = Privacy Policy label
en: Registration requires accepting the %1$s.
fr: L'inscription nécessite l'acceptation des %1$s.

note: Translators: %1$s: Opening link tag, %2$s: Closing link tag.
en:  %1$sLearn More%2$s
fr:  %1$sEn savoir plus%2$s

note: Translators: %1$s: Question label.
en: This %1$s type only partially conforms with WCAG AA Accessibility guidelines.
fr: Ce type de %1$s ne se conforme que partiellement aux directives d'accessibilité WCAG AA.

en: Subscription Scheduler
fr: Planificateur d'abonnements

en: You cannot cancel this subscription.
fr: Vous ne pouvez pas annuler cet abonnement.

en: Subscription not found.
fr: Abonnement introuvable.

en: The subscription could not be canceled. Please try again or contact support.
fr: L'abonnement n'a pas pu être annulé. Veuillez réessayer ou contacter le support.

en: The subscription has been canceled successfully.
fr: L'abonnement a été annulé avec succès.

note: Translators: %1$s is orders label, %2$s is the opening anchor tag with URL, %3$s is the closing anchor tag.
en: Only %1$s generated through the LearnDash Registration page will display on this page. %2$sLearn More%3$s
fr: Seuls les %1$s générés via la page d'inscription LearnDash s'afficheront sur cette page. %2$sEn savoir plus%3$s

en: Table ordered by date.
fr: Tableau trié par date.

en: Rearranging metaboxes on this page is not allowed.
fr: La réorganisation des métaboxes sur cette page n'est pas autorisée.

note: translators: placeholder: Order label.
en: Test %s
fr: Tester %s

en: Items
fr: Éléments

note: translators: placeholder: order label.
en: The %s's invoice email was not able to be sent.
fr: L'e-mail de facture du %s n'a pas pu être envoyé.

note: translators: placeholder: order label.
en: The %s's invoice email was sent successfully.
fr: L'e-mail de facture du %s a été envoyé avec succès.

en: LearnDash Stripe Webhook Auto Configuring error:
fr: Erreur de configuration automatique du webhook Stripe LearnDash :

note: translators: %s: URL to the Stripe Webhooks documentation.
en: Your Webhooks were not properly configured. Try <a target="_blank" href="%1$s">adding the webhook manually</a> or reach out to our support team for assistance.
fr: Vos webhooks n'ont pas été configurés correctement. Essayez <a target="_blank" href="%1$s">d'ajouter le webhook manuellement</a> ou contactez notre équipe de support pour obtenir de l'aide.

en: You have reached the limit of 16 webhooks in Stripe. Please disconnect them in your Stripe Dashboard or connect a different account.
fr: Vous avez atteint la limite de 16 webhooks dans Stripe. Veuillez les déconnecter dans votre tableau de bord Stripe ou connecter un compte différent.

note: translators: %1$s: Opening anchor tag, %2$s: Closing anchor tag.
en: Your webhooks are not properly configured. %1$sConfigure webhooks%2$s
fr: Vos webhooks ne sont pas correctement configurés. %1$sConfigurer les webhooks%2$s

en: Failed to process subscription payment.
fr: Échec du traitement du paiement de l'abonnement.

en: PayPal Checkout payment token not found.
fr: Jeton de paiement PayPal Checkout introuvable.

en: PayPal Checkout token handler not found.
fr: Gestionnaire de jeton PayPal Checkout introuvable.

en: PayPal Checkout gateway not found.
fr: Passerelle PayPal Checkout introuvable.

en: Failed to cancel PayPal Standard subscription.
fr: Échec de l'annulation de l'abonnement PayPal Standard.

en: PayPal Standard client not found.
fr: Client PayPal Standard introuvable.

en: PayPal subscription not found.
fr: Abonnement PayPal introuvable.

en: Subscriptions not found.
fr: Abonnements introuvables.

en: PayPal Standard NVP API request failed.
fr: Échec de la requête API NVP PayPal Standard.

en: Error fetching subscriptions.
fr: Erreur lors de la récupération des abonnements.

en: Creates a new PayPal setup token for migrating subscriptions from PayPal Standard to PayPal Checkout.
fr: Crée un nouveau jeton de configuration PayPal pour la migration des abonnements de PayPal Standard vers PayPal Checkout.

en: Create PayPal Setup Token for Migration
fr: Créer un jeton de configuration PayPal pour la migration

en: The created PayPal setup token for migration.
fr: Le jeton de configuration PayPal créé pour la migration.

en: PayPal setup token creation endpoint response data for migration.
fr: Données de réponse du point de terminaison de création de jeton de configuration PayPal pour la migration.

en: PayPal setup token created successfully for migration.
fr: Jeton de configuration PayPal créé avec succès pour la migration.

en: Failed to create setup token data.
fr: Échec de la création des données du jeton de configuration.

en: Creates a new PayPal payment token and schedules migration from PayPal Standard to PayPal Checkout.
fr: Crée un nouveau jeton de paiement PayPal et planifie la migration de PayPal Standard vers PayPal Checkout.

en: Create PayPal Payment Token for Migration
fr: Créer un jeton de paiement PayPal pour la migration

en: PayPal payment token created successfully and migration scheduled.
fr: Jeton de paiement PayPal créé avec succès et migration planifiée.

en: Total number of products provided.
fr: Nombre total de produits fournis.

en: Number of migrations successfully scheduled.
fr: Nombre de migrations planifiées avec succès.

en: PayPal payment token creation endpoint response data for migration.
fr: Données de réponse du point de terminaison de création de jeton de paiement PayPal pour la migration.

note: translators: %1$d: number of migrations scheduled, %2$d: total products.
en: %1$d of %2$d migrations scheduled successfully.
fr: %1$d sur %2$d migrations planifiées avec succès.

en: Not all migrations were scheduled, please try again later.
fr: Toutes les migrations n'ont pas été planifiées, veuillez réessayer plus tard.

en: PayPal Standard subscriptions helper not found.
fr: Assistant d'abonnements PayPal Standard introuvable.

en: PayPal Standard scheduler not found.
fr: Planificateur PayPal Standard introuvable.

note: translators: %1$s is the error message.
en: PayPal signup failed: %1$s
fr: Échec de l'inscription PayPal : %1$s

en: We encountered an unexpected error with the response. Please try again later or contact support if the issue persists.
fr: Nous avons rencontré une erreur inattendue avec la réponse. Veuillez réessayer plus tard ou contacter le support si le problème persiste.

en: Webhook not found
fr: Webhook introuvable

en: No webhooks found
fr: Aucun webhook trouvé

en: Unexpected PayPal response when updating webhook
fr: Réponse PayPal inattendue lors de la mise à jour du webhook

en: PayPal webhook limit has been reached, you need to go into your developer.paypal.com account and remove webhooks from the associated account
fr: La limite de webhooks PayPal a été atteinte, vous devez accéder à votre compte developer.paypal.com et supprimer des webhooks du compte associé

en: Unexpected PayPal response when creating webhook
fr: Réponse PayPal inattendue lors de la création du webhook

en: Vault payment token deleted
fr: Jeton de paiement de coffre-fort supprimé

en: Vault payment token created
fr: Jeton de paiement de coffre-fort créé

en: Payment capture reversed
fr: Capture de paiement annulée

en: Payment capture refunded
fr: Capture de paiement remboursée

en: Payment capture denied
fr: Capture de paiement refusée

en: Payment capture completed
fr: Capture de paiement terminée

note: translators: %s: order label.
en: %s payment canceled
fr: Paiement %s annulé

note: translators: %s: order label.
en: Checkout %s approved
fr: Paiement %s approuvé

note: translators: %s: order label.
en: Checkout %s completed
fr: Paiement %s terminé

en: Save card
fr: Enregistrer la carte

en: Credit/Debit Card
fr: Carte de crédit/débit

en: Pay with Credit Card
fr: Payer par carte de crédit

en: Pay with Credit/Debit Card
fr: Payer par carte de crédit/débit

en: Select a country
fr: Sélectionner un pays

[ctx: Message displayed when purchasing a product that is neither a course nor a group.]
en: A PayPal pop-up will open where you can complete your payment using your PayPal account or a saved debit or credit card. Once your payment is complete, the window will close and your access will update automatically.
fr: Une fenêtre pop-up PayPal s'ouvrira où vous pourrez effectuer votre paiement en utilisant votre compte PayPal ou une carte de débit ou crédit enregistrée. Une fois votre paiement effectué, la fenêtre se fermera et votre accès sera mis à jour automatiquement.

[ctx: Message displayed when purchasing a group.]
note: translators: placeholders: Group label.
en: A PayPal pop-up will open where you can complete your payment using your PayPal account or a saved debit or credit card. Once your payment is complete, the window will close and your %s access will update automatically.
fr: Une fenêtre pop-up PayPal s'ouvrira où vous pourrez effectuer votre paiement en utilisant votre compte PayPal ou une carte de débit ou crédit enregistrée. Une fois votre paiement effectué, la fenêtre se fermera et votre accès %s sera mis à jour automatiquement.

[ctx: Message displayed when purchasing a course.]
note: translators: placeholders: Course label.
en: A PayPal pop-up will open where you can complete your payment using your PayPal account or a saved debit or credit card. Once your payment is complete, the window will close and your %s access will update automatically.
fr: Une fenêtre pop-up PayPal s'ouvrira où vous pourrez effectuer votre paiement en utilisant votre compte PayPal ou une carte de débit ou crédit enregistrée. Une fois votre paiement effectué, la fenêtre se fermera et votre accès %s sera mis à jour automatiquement.

en: LD version not set.
fr: Version LD non définie.

en: Product IDs not set.
fr: ID de produit non définis.

en: User ID not set.
fr: ID utilisateur non défini.

en: Custom data not set.
fr: Données personnalisées non définies.

en: Invalid webhook signature.
fr: Signature de webhook invalide.

en: Event not processed by LearnDash.
fr: Événement non traité par LearnDash.

en: Payment gateway not ready.
fr: Passerelle de paiement non prête.

note: translators: %s: List of missing headers.
en: Missing headers from the PayPal webhook request: %s
fr: En-têtes manquants de la requête webhook PayPal : %s

en: Handles PayPal webhook notifications for payment events.
fr: Gère les notifications webhook PayPal pour les événements de paiement.

en: Handle PayPal webhook event
fr: Gérer un événement webhook PayPal

en: Processing status message.
fr: Message de statut de traitement.

en: Indicates if the webhook was processed successfully.
fr: Indique si le webhook a été traité avec succès.

en: Webhook response data.
fr: Données de réponse du webhook.

en: Webhook processed successfully.
fr: Webhook traité avec succès.

en: Payment token not found.
fr: Jeton de paiement introuvable.

en: Webhook client not found.
fr: Client webhook introuvable.

en: The payment type.
fr: Le type de paiement.

en: The PayPal customer ID.
fr: L'ID client PayPal.

en: The PayPal token ID.
fr: L'ID du jeton PayPal.

en: The product ID for the trial.
fr: L'ID du produit pour l'essai.

en: The user ID for the trial.
fr: L'ID utilisateur pour l'essai.

en: Starts a free trial for a user.
fr: Démarre un essai gratuit pour un utilisateur.

en: Start a free trial
fr: Démarrer un essai gratuit

en: PayPal start trial endpoint response data.
fr: Données de réponse du point de terminaison de démarrage d'essai PayPal.

en: Trial started successfully.
fr: Essai démarré avec succès.

en: Product ID for the setup token.
fr: ID du produit pour le jeton de configuration.

en: Creates a new PayPal setup token for recurring payments with free trials.
fr: Crée un nouveau jeton de configuration PayPal pour les paiements récurrents avec essais gratuits.

en: Create PayPal Setup Token
fr: Créer un jeton de configuration PayPal

en: The setup token links for approval.
fr: Les liens du jeton de configuration pour l'approbation.

en: The setup token status.
fr: Le statut du jeton de configuration.

en: The setup token ID.
fr: L'ID du jeton de configuration.

en: The created PayPal setup token.
fr: Le jeton de configuration PayPal créé.

en: PayPal setup token creation endpoint response data.
fr: Données de réponse du point de terminaison de création de jeton de configuration PayPal.

en: PayPal setup token created successfully.
fr: Jeton de configuration PayPal créé avec succès.

en: This product does not require a setup token.
fr: Ce produit ne nécessite pas de jeton de configuration.

en: Setup token data builder not found.
fr: Constructeur de données du jeton de configuration introuvable.

en: Product ID for the payment.
fr: ID du produit pour le paiement.

en: User ID to associate the payment token with.
fr: ID utilisateur auquel associer le jeton de paiement.

en: The PayPal setup token ID.
fr: L'ID du jeton de configuration PayPal.

en: Creates a new PayPal payment token for vaulting payment methods.
fr: Crée un nouveau jeton de paiement PayPal pour l'enregistrement de méthodes de paiement.

en: Create PayPal Payment Token
fr: Créer un jeton de paiement PayPal

en: PayPal payment token created and saved successfully.
fr: Jeton de paiement PayPal créé et enregistré avec succès.

en: The URL to redirect the user after successful payment.
fr: L'URL de redirection de l'utilisateur après un paiement réussi.

en: PayPal payment token creation endpoint response data.
fr: Données de réponse du point de terminaison de création de jeton de paiement PayPal.

en: PayPal payment token created and free trial started successfully.
fr: Jeton de paiement PayPal créé et essai gratuit démarré avec succès.

en: Failed to save payment token for user.
fr: Échec de l'enregistrement du jeton de paiement pour l'utilisateur.

en: The PayPal vault ID to use for the payment.
fr: L'ID du coffre-fort PayPal à utiliser pour le paiement.

en: The PayPal customer ID to use for the payment.
fr: L'ID client PayPal à utiliser pour le paiement.

en: Whether to save the payment method for future use.
fr: Indique s'il faut enregistrer la méthode de paiement pour une utilisation future.

en: Whether to use the card fields.
fr: Indique s'il faut utiliser les champs de carte.

en: User ID of the customer.
fr: ID utilisateur du client.

en: Array of product IDs to purchase.
fr: Tableau d'ID de produits à acheter.

note: translators: %s: order label.
en: Creates a new PayPal %s for payment processing.
fr: Crée un nouveau %s PayPal pour le traitement des paiements.

note: translators: %s: order label.
en: Create PayPal %s
fr: Créer un %s PayPal

en: The HTTP method.
fr: La méthode HTTP.

en: The link relationship.
fr: La relation du lien.

en: The link URL.
fr: L'URL du lien.

note: translators: %s: order label.
en: The %s links for approval and capture.
fr: Les liens %s pour l'approbation et la capture.

en: The unit amount value.
fr: La valeur du montant unitaire.

en: The unit amount.
fr: Le montant unitaire.

en: The item quantity.
fr: La quantité de l'article.

en: The item name.
fr: Le nom de l'article.

en: The purchase unit items.
fr: Les articles de l'unité d'achat.

en: The purchase unit description.
fr: La description de l'unité d'achat.

en: The merchant ID.
fr: L'ID du commerçant.

en: The payee information.
fr: Les informations du bénéficiaire.

en: The item total value.
fr: La valeur totale des articles.

en: The item total.
fr: Le total des articles.

en: The amount breakdown.
fr: La ventilation du montant.

en: The amount value.
fr: La valeur du montant.

en: The currency code.
fr: Le code de devise.

en: The amount details.
fr: Les détails du montant.

en: The reference ID for the purchase unit.
fr: L'ID de référence de l'unité d'achat.

en: The purchase units.
fr: Les unités d'achat.

en: PayPal payment source details.
fr: Détails de la source de paiement PayPal.

en: The payment source information.
fr: Les informations de la source de paiement.

note: translators: %s: order label.
en: The %s status.
fr: Le statut du %s.

note: translators: %s: order label.
en: The %s intent.
fr: L'intention du %s.

note: translators: %s: order label.
en: The created PayPal %s.
fr: Le %s PayPal créé.

note: translators: %s: order label.
en: PayPal %s creation endpoint response data.
fr: Données de réponse du point de terminaison de création du %s PayPal.

note: translators: %s: order label.
en: PayPal %s created successfully.
fr: %s PayPal créé avec succès.

en: Data builder not found.
fr: Constructeur de données introuvable.

en: PayPal payment gateway not found.
fr: Passerelle de paiement PayPal introuvable.

en: The PayPal user ID for the payment confirmation.
fr: L'ID utilisateur PayPal pour la confirmation du paiement.

note: translators: %s: order label.
en: The PayPal %s ID to confirm.
fr: L'ID du %s PayPal à confirmer.

note: translators: %s: order label.
en: Confirms a PayPal %s and returns the redirect URL.
fr: Confirme un %s PayPal et renvoie l'URL de redirection.

note: translators: %s: order label.
en: Confirm a PayPal %s
fr: Confirmer un %s PayPal

en: The URL to redirect the user to after confirmation.
fr: L'URL de redirection de l'utilisateur après confirmation.

note: translators: %s: order label.
en: The PayPal %s ID.
fr: L'ID du %s PayPal.

note: translators: %s: order label.
en: PayPal %s confirmation response data.
fr: Données de réponse de confirmation du %s PayPal.

note: translators: %s: order label.
en: PayPal %s is not in a valid state to confirm.
fr: Le %s PayPal n'est pas dans un état valide pour être confirmé.

note: translators: %s: order label.
en: PayPal %s confirmed successfully.
fr: %s PayPal confirmé avec succès.

en: Status helper not found.
fr: Assistant de statut introuvable.

note: translators: %s: order label.
en: PayPal %s has already been processed.
fr: Le %s PayPal a déjà été traité.

en: PayPal customer ID to validate against the user.
fr: ID client PayPal à valider contre l'utilisateur.

en: User ID to retrieve cards for.
fr: ID utilisateur pour lequel récupérer les cartes.

en: Retrieves the list of saved payment cards for a user.
fr: Récupère la liste des cartes de paiement enregistrées d'un utilisateur.

en: List PayPal payment cards
fr: Lister les cartes de paiement PayPal

en: 1 card retrieved successfully.
fr: 1 carte récupérée avec succès.

en: Card expiration date.
fr: Date d'expiration de la carte.

en: Last four digits of the card.
fr: Quatre derniers chiffres de la carte.

en: Card brand (e.g., VISA, MASTERCARD).
fr: Marque de la carte (par ex. VISA, MASTERCARD).

en: Cardholder name.
fr: Nom du titulaire de la carte.

en: PayPal payment token ID.
fr: ID du jeton de paiement PayPal.

en: Array of saved payment cards.
fr: Tableau des cartes de paiement enregistrées.

en: PayPal cards endpoint response data.
fr: Données de réponse du point de terminaison des cartes PayPal.

note: translators: %d: number of cards.
en: %d card retrieved successfully. | %d cards retrieved successfully.
fr[0]: %d carte récupérée avec succès.
fr[1]: %d cartes récupérées avec succès.

en: Invalid customer ID for this user.
fr: ID client invalide pour cet utilisateur.

en: User not found.
fr: Utilisateur introuvable.

en: PayPal payment token handler not found.
fr: Gestionnaire de jeton de paiement PayPal introuvable.

en: The PayPal payer ID.
fr: L'ID du payeur PayPal.

note: translators: %s: order label.
en: The PayPal %s ID to capture.
fr: L'ID du %s PayPal à capturer.

note: translators: %s: order label.
en: Captures a PayPal %s to complete the payment.
fr: Capture un %s PayPal pour finaliser le paiement.

note: translators: %s: order label.
en: Capture a PayPal %s
fr: Capturer un %s PayPal

note: translators: %s: order label.
en: The PayPal %s ID that was captured.
fr: L'ID du %s PayPal capturé.

note: translators: %s: order label.
en: PayPal %s capture endpoint response data.
fr: Données de réponse du point de terminaison de capture du %s PayPal.

note: translators: %s: order label.
en: PayPal %s captured successfully.
fr: %s PayPal capturé avec succès.

en: Your payment was declined.
fr: Votre paiement a été refusé.

en: PayPal payment token not found.
fr: Jeton de paiement PayPal introuvable.

note: translators: %s: order label.
en: The user ID to cancel the PayPal %s for.
fr: L'ID utilisateur pour lequel annuler le %s PayPal.

note: translators: %s: order label.
en: The PayPal %s ID to cancel.
fr: L'ID du %s PayPal à annuler.

note: translators: %s: order label.
en: Cancels a PayPal %s.
fr: Annule un %s PayPal.

note: translators: %s: order label.
en: Cancels a PayPal %s
fr: Annuler un %s PayPal

note: translators: %s: order label.
en: Indicates if the PayPal %s was canceled.
fr: Indique si le %s PayPal a été annulé.

note: translators: %s: order label.
en: Returns the %s cancellation data.
fr: Renvoie les données d'annulation du %s.

note: translators: %s: order label.
en: PayPal %s canceled successfully.
fr: %s PayPal annulé avec succès.

en: Payment gateway not found.
fr: Passerelle de paiement introuvable.

en: Whether the request is from the setup wizard.
fr: Indique si la requête provient de l'assistant de configuration.

en: The country code of the account to sign up.
fr: Le code pays du compte à inscrire.

en: Retrieves the PayPal Seller signup URL for the current user.
fr: Récupère l'URL d'inscription vendeur PayPal pour l'utilisateur actuel.

en: Retrieve PayPal Seller signup URL
fr: Récupérer l'URL d'inscription vendeur PayPal

en: Signup URL retrieved successfully.
fr: URL d'inscription récupérée avec succès.

en: The URL to sign up for PayPal.
fr: L'URL d'inscription à PayPal.

en: PayPal onboarding signup URL endpoint response data.
fr: Données de réponse du point de terminaison de l'URL d'inscription PayPal.

en: PayPal signup URL retrieved successfully.
fr: URL d'inscription PayPal récupérée avec succès.

en: Reconnects and refreshes the PayPal payment connection and webhooks.
fr: Reconnecte et actualise la connexion de paiement PayPal et les webhooks.

en: Reconnect PayPal Connection
fr: Reconnecter la connexion PayPal

en: Indicates if the webhooks were updated.
fr: Indique si les webhooks ont été mis à jour.

en: Indicates if the reconnect was successful.
fr: Indique si la reconnexion a réussi.

en: PayPal onboarding reconnect endpoint response data.
fr: Données de réponse du point de terminaison de reconnexion PayPal.

en: PayPal connection reconnected successfully.
fr: Connexion PayPal reconnectée avec succès.

en: Whether to confirm the disconnect.
fr: Indique s'il faut confirmer la déconnexion.

en: Disconnects PayPal Checkout by clearing all stored tokens and data.
fr: Déconnecte PayPal Checkout en supprimant tous les jetons et données stockés.

en: Indicates if PayPal Checkout was disconnected successfully.
fr: Indique si PayPal Checkout a été déconnecté avec succès.

en: PayPal onboarding disconnect endpoint response data.
fr: Données de réponse du point de terminaison de déconnexion PayPal.

en: PayPal Checkout disconnected successfully.
fr: PayPal Checkout déconnecté avec succès.

en: Please confirm the disconnect by setting the confirm_disconnect parameter to true.
fr: Veuillez confirmer la déconnexion en définissant le paramètre confirm_disconnect sur true.

en: PayPal webhook client not found.
fr: Client webhook PayPal introuvable.

en: Whether to use the sandbox environment.
fr: Indique s'il faut utiliser l'environnement sandbox.

en: The authorization code from PayPal onboarding.
fr: Le code d'autorisation de l'intégration PayPal.

en: The shared ID from PayPal onboarding.
fr: L'ID partagé de l'intégration PayPal.

en: Creates the PayPal Access Token using shared_id and auth_code.
fr: Crée le jeton d'accès PayPal en utilisant shared_id et auth_code.

en: Create PayPal Access Token
fr: Créer un jeton d'accès PayPal

en: Access token created successfully.
fr: Jeton d'accès créé avec succès.

en: Success message.
fr: Message de succès.

en: Indicates if the access token was created successfully.
fr: Indique si le jeton d'accès a été créé avec succès.

en: PayPal onboarding access token endpoint response data.
fr: Données de réponse du point de terminaison du jeton d'accès PayPal.

en: Indicates if the request was successful.
fr: Indique si la requête a réussi.

en: PayPal access token created successfully.
fr: Jeton d'accès PayPal créé avec succès.

en: PayPal client not found.
fr: Client PayPal introuvable.

note: translators: %s: payment type.
en: Card (%s)
fr: Carte (%s)

en: Invalid hash.
fr: Hachage invalide.

en: PayPal Checkout requires a valid SSL certificate and secure (HTTPS) connection. Please enable SSL to use PayPal Checkout.
fr: PayPal Checkout nécessite un certificat SSL valide et une connexion sécurisée (HTTPS). Veuillez activer SSL pour utiliser PayPal Checkout.

note: translators: %1$s - error message.
en: There was an error connecting to your PayPal Checkout account: %1$s
fr: Une erreur s'est produite lors de la connexion de votre compte PayPal Checkout : %1$s

en: Your PayPal Checkout account was reconnected, and webhooks were recreated.
fr: Votre compte PayPal Checkout a été reconnecté et les webhooks ont été recréés.

en: PayPal Checkout account disconnected.
fr: Compte PayPal Checkout déconnecté.

en: PayPal Checkout account connected.
fr: Compte PayPal Checkout connecté.

en: Reach out to PayPal to resolve the following capabilities:
fr: Contactez PayPal pour résoudre les capacités suivantes :

en: Advanced Credit and Debit is not enabled for your account, please login into your PayPal account to provide more information.
fr: L'option Advanced Credit and Debit n'est pas activée pour votre compte, veuillez vous connecter à votre compte PayPal pour fournir plus d'informations.

en: Your account was expected to be able to accept custom payments, but is not. Please make sure your account country matches the country setting. If the problem persists, please contact PayPal.
fr: Votre compte devait pouvoir accepter les paiements personnalisés, mais ce n'est pas le cas. Veuillez vous assurer que le pays de votre compte correspond au paramètre de pays. Si le problème persiste, veuillez contacter PayPal.

note: translators: %s: PayPal email confirmation docs.
en: Your PayPal account email is unconfirmed - please <a href="%s" target="_blank">confirm</a> your PayPal account email to start accepting payments.
fr: L'adresse e-mail de votre compte PayPal n'est pas confirmée — veuillez <a href="%s" target="_blank">confirmer</a> l'adresse e-mail de votre compte PayPal pour commencer à accepter les paiements.

en: Your account has been limited by PayPal - please check your PayPal account email inbox for details and next steps.
fr: Votre compte a été limité par PayPal — veuillez vérifier la boîte de réception de votre compte PayPal pour les détails et les étapes suivantes.

en: There was a problem with the status check for your PayPal account. Please try disconnecting and connecting again. If the problem persists, please contact support.
fr: Un problème est survenu lors de la vérification du statut de votre compte PayPal. Veuillez essayer de vous déconnecter et de vous reconnecter. Si le problème persiste, veuillez contacter le support.

en: Failed to verify account status. Try reconnecting the account.
fr: Échec de la vérification du statut du compte. Essayez de reconnecter le compte.

en: Second Attempt Failed
fr: Deuxième tentative échouée

en: Still can't process your payment
fr: Impossible de traiter votre paiement

en: Payment Failed - Access Revoked
fr: Échec du paiement — Accès révoqué

en: Subscription access paused
fr: Accès à l'abonnement suspendu

en: Initial Payment Failed
fr: Échec du paiement initial

en: Trouble with your recent payment
fr: Problème avec votre paiement récent

en: Final Attempt Coming Up
fr: Dernière tentative à venir

en: Final payment attempt coming soon
fr: Dernière tentative de paiement imminente

en: Product URL
fr: URL du produit

en: Product Name
fr: Nom du produit

en: Product ID
fr: ID du produit

note: translators: HTML for a link to documentation.
en: It looks like you had LearnDash Licensing & Management active. We've deactivated it for you because it is no longer needed. %1$sLearn more%2$s
fr: Il semble que LearnDash Licensing & Management était actif. Nous l'avons désactivé pour vous car il n'est plus nécessaire. %1$sEn savoir plus%2$s

note: translators: %1$s - strong opening tag, %2$s - strong closing tag, %3$s - paragraph opening tag, %4$s - paragraph closing tag, %5$s - paragraph opening tag, %6$s - paragraph closing tag.
en: %1$sCourse Reviews is now part of LearnDash LMS.%2$s %3$sThe Course Reviews features have been added directly into LearnDash — no separate plugin needed.%4$sIf the LearnDash Course Reviews add-on was previously installed, it's no longer required and can be safely uninstalled.%5$s
fr: %1$sCourse Reviews fait désormais partie de LearnDash LMS.%2$s %3$sLes fonctionnalités de Course Reviews ont été ajoutées directement dans LearnDash — aucune extension séparée n'est nécessaire.%4$sSi l'extension LearnDash Course Reviews était précédemment installée, elle n'est plus requise et peut être désinstallée en toute sécurité.%5$s

en: The LearnDash Course Reviews addon has been merged to LearnDash Core, and it is no longer necessary to be activated.
fr: L'extension LearnDash Course Reviews a été fusionnée avec le noyau LearnDash et il n'est plus nécessaire de l'activer.

note: Translators: Singular name for Courses.
en: Allow Reviews for this %s?
fr: Autoriser les avis pour ce %s ?

note: translators: Singular name for Courses.
en: %s Reviews
fr: Avis %s

note: translators: %1$s - strong opening tag, %2$s - strong closing tag, %3$s - paragraph opening tag, %4$s - paragraph closing tag, %5$s - paragraph opening tag, %6$s - paragraph closing tag.
en: %1$sCourse Grid is now part of LearnDash LMS.%2$s %3$sThe Course Grid features have been added directly into LearnDash — no separate plugin needed.%4$sIf the LearnDash LMS - Course Grid add-on was previously installed, it's no longer required and can be safely uninstalled.%5$s
fr: %1$sCourse Grid fait désormais partie de LearnDash LMS.%2$s %3$sLes fonctionnalités de Course Grid ont été ajoutées directement dans LearnDash — aucune extension séparée n'est nécessaire.%4$sSi l'extension LearnDash LMS - Course Grid était précédemment installée, elle n'est plus requise et peut être désinstallée en toute sécurité.%5$s

en: LearnDash LMS - Course Grid addon plugin has been merged to LearnDash Core, and it is no longer necessary to be activated.
fr: L'extension LearnDash LMS - Course Grid a été fusionnée avec le noyau LearnDash et il n'est plus nécessaire de l'activer.

note: translators: placeholder: The number of active Payment Gateway Test Modes and HTML for the dropdown arrow.
en: Test Modes Active (%1$1d) %2$2s
fr: Modes de test actifs (%1$1d) %2$2s

note: translators: placeholder: %1$s: Opening anchor tag, %2$s: Closing anchor tag.
en: LearnDash 5.0 is a major update. Prepare your site first to ensure a smooth, error-free upgrade. %1$sGet the checklist.%2$s
fr: LearnDash 5.0 est une mise à jour majeure. Préparez d'abord votre site pour assurer une mise à niveau fluide et sans erreur. %1$sObtenir la liste de contrôle.%2$s

note: translators: Alt text for promotional banner image.
en: Woman smiling and holding a laptop, representing LearnDash promotions.
fr: Femme souriante tenant un ordinateur portable, représentant les promotions LearnDash.

note: translators: Alt text for LearnDash logo image.
en: LearnDash Logo
fr: Logo LearnDash

note: translators: Call-to-action button text for promotional banner.
en: Shop now
fr: Acheter maintenant

note: translators: Promotional banner description. %s is replaced with exclusions text wrapped in italics.
en: Exclusions apply.
fr: Exclusions applicables.

note: translators: Promotional banner description. %s is replaced with exclusions text wrapped in italics.
en: on LearnDash LMS, Add-ons, and bundles. <i>%s</i>
fr: sur LearnDash LMS, les modules complémentaires et les packs. <i>%s</i>

note: translators: Promotional banner title for Black Friday/Cyber Monday sale.
en: Teach More, Spend Less: 30% Off
fr: Enseignez plus, dépensez moins : 30 % de réduction

en: User deleted
fr: Utilisateur supprimé

en: Transaction does not have a product.
fr: La transaction n'a pas de produit.

en: Subscription
fr: Abonnement

en: Subscription canceled
fr: Abonnement annulé

[ctx: Subscription status]
en: Unknown
fr: Inconnu

[ctx: Subscription status]
en: Trial
fr: Essai

[ctx: Subscription status]
en: Expired
fr: Expiré

[ctx: Subscription status]
en: Canceled
fr: Annulé

[ctx: Subscription status]
en: Active
fr: Actif

en: Canceled
fr: Annulé

note: translators: %s: Product type label.
en: %s canceled
fr: %s annulé

note: translators: %s: Product type label.
en: %s canceled by Student
fr: %s annulé par l'étudiant

note: translators: %s: Product type label. %s: User display name.
en: %1$s canceled by %2$s
fr: %1$s annulé par %2$s

note: translators: %s: Product type label.
en: %s canceled by Admin
fr: %s annulé par l'administrateur

note: translators: %s: Product type label.
en: %s canceled because of a failed payment
fr: %s annulé en raison d'un échec de paiement

note: translators: %s: Product type label.
en: %s canceled because of a refund
fr: %s annulé en raison d'un remboursement

en: Modern UI
fr: Interface moderne

note: Translators: placeholders: %1$s: orders label, %2$s: course label, %3$s: group label, %4$s Orders label.
en: To view test %1$s here, enable test mode in your payment settings and purchase a %2$s or %3$s using a test card. Test %1$s made before LearnDash - LMS version 4.19.0 will appear as regular %1$s in the Customer %4$s tab.
fr: Pour voir les %1$s de test ici, activez le mode de test dans vos paramètres de paiement et achetez un %2$s ou %3$s avec une carte de test. Les %1$s de test effectués avant la version 4.19.0 de LearnDash - LMS apparaîtront comme des %1$s normaux dans l'onglet %4$s du client.

note: Translators: placeholders: Orders label.
en: No Test %s Yet
fr: Aucun %s de test pour le moment

note: Translators: %s: Orders label.
en: View %s here 🥳
fr: Voir les %s ici 🥳

note: Translators: %s: Course label.
en: Make a test purchase on a %s with the Access Mode set to one that requires a purchase, such as Buy Now or Recurring.
fr: Effectuez un achat de test sur un %s avec le mode d'accès configuré sur un mode nécessitant un achat, tel que Achat immédiat ou Récurrent.

note: Translators: %1$s: HTML link opening tag with LearnDash registration settings URL, %2$s: HTML link closing tag.
en: Create a registration page using the LearnDash Registration Block, Shortcode, or Widget and assign it in your %1$sregistration page settings%2$s.
fr: Créez une page d'inscription en utilisant le bloc, le shortcode ou le widget d'inscription LearnDash et assignez-la dans vos %1$sparamètres de page d'inscription%2$s.

note: Translators: %1$s: HTML link opening tag with LearnDash payment settings URL, %2$s: HTML link closing tag.
en: If you would like to enable Payments, go to the LearnDash Settings and find %1$spayments%2$s to connect to your payment gateway.
fr: Si vous souhaitez activer les paiements, allez dans les paramètres LearnDash et trouvez %1$spaiements%2$s pour vous connecter à votre passerelle de paiement.

note: Translators: %1$s: HTML link opening tag with WordPress general settings URL, %2$s: HTML link closing tag.
en: Toggle on Registration by going to your %1$sWordPress General Settings%2$s.
fr: Activez l'inscription en allant dans vos %1$sparamètres généraux WordPress%2$s.

note: Translators: %1$s: HTML link opening tag with LearnDash general settings URL, %2$s: HTML link closing tag.
en: Enable the LearnDash 3.0 Template in your %1$sLearnDash General Settings%2$s.
fr: Activez le modèle LearnDash 3.0 dans vos %1$sparamètres généraux LearnDash%2$s.

note: Translators: %s: Order label.
en: The %s Management functionality is optional and accessible only to supported configurations.
fr: La fonctionnalité de gestion %s est optionnelle et accessible uniquement aux configurations prises en charge.

note: Translators: %s: Order label.
en: How To Enable %s Management
fr: Comment activer la gestion %s

note: Translators: placeholders: %1$s: orders label, %2$s: Orders label.
en: You have no live %1$s. To view test %1$s, go to the Test %2$s tab, or make a real purchase to see Customer %2$s here.
fr: Vous n'avez aucun %1$s en production. Pour voir les %1$s de test, allez dans l'onglet %2$s de test, ou effectuez un achat réel pour voir les %2$s clients ici.

note: Translators: placeholders: Orders label.
en: No Customer %s Yet
fr: Aucun %s client pour le moment

en: To
fr: À

en: From
fr: De

en: Next Payment
fr: Prochain paiement

en: Gateway Subscription ID
fr: ID d'abonnement de la passerelle

en: Cancel Subscription
fr: Annuler l'abonnement

note: translators: 1: Cancellation reason. 2: Cancellation date. translators: 1: Subscription price 2: Next payment date.
en: %1$s on %2$s
fr: %1$s le %2$s

en: Charge ID
fr: ID de paiement

note: translators: %d: Number of charges.
en: This list displays only the last %d subscription charges.
fr: Cette liste affiche uniquement les %d derniers paiements d'abonnement.

en: Subscription Charges
fr: Paiements de l'abonnement

en: Failed Charge
fr: Paiement échoué

en: Pricing Details
fr: Détails de la tarification

en: Enrollment Status
fr: Statut d'inscription

note: Translators: %s is the product type label (course or group).
en: Edit %s access
fr: Modifier l'accès %s

en: Pre-Enrolled
fr: Pré-inscrit

note: Translators: %1$d is the trial duration value, %2$s is the trial duration label, %3$s is the trial price, %4$s is the price, %5$d is the duration value, %6$s is the duration label, %7$s is the recurring times label.
en: First %1$d %2$s %3$s, then %4$s every %5$d %6$s %7$s
fr: Les %1$d premiers %2$s %3$s, puis %4$s tous les %5$d %6$s %7$s

en: until cancelled
fr: jusqu'à annulation

note: Translators: %1$d is the recurring times value, %2$s is the recurring times label.
en: for %1$d %2$s
fr: pendant %1$d %2$s

note: Translators: %1$d is the duration value, %2$s is the duration label, %3$s is the recurring times label.
en: Every %1$d %2$s, %3$s
fr: Tous les %1$d %2$s, %3$s

note: Translators: %1$s is the product type label (course or group), %2$d is the product ID.
en: %1$s ID: %2$d
fr: ID %1$s : %2$d

en: Status History
fr: Historique des statuts

en: Ordered
fr: Commandé

note: translators: placeholders: Gateway Transaction ID followed by a button to copy the Customer ID to the clipboard.
en: Session ID: %1$s %2$s
fr: ID de session : %1$s %2$s

en: Copy Customer ID
fr: Copier l'ID client

note: translators: placeholders: Gateway Customer ID followed by a button to copy the Customer ID to the clipboard.
en: Customer ID: %1$s %2$s
fr: ID client : %1$s %2$s

en: The customer cannot be found.
fr: Le client est introuvable.

en: Edit information
fr: Modifier les informations

note: translators: placeholder: Order label.
en: An Invoice Email cannot be sent for this %s.
fr: Un e-mail de facture ne peut pas être envoyé pour ce %s.

en: Resend Invoice Email to Customer
fr: Renvoyer l'e-mail de facture au client

en: Got it, thanks!
fr: Compris, merci !

en: Keep WordPress and plugins up to date to ensure latest security fixes are present.
fr: Maintenez WordPress et les extensions à jour pour garantir la présence des derniers correctifs de sécurité.

en: Implement an SSL certificate to keep your sales secure.
fr: Implémentez un certificat SSL pour sécuriser vos ventes.

en: Maintain security best practices when setting passwords and limit access to your server.
fr: Maintenez les bonnes pratiques de sécurité lors de la définition des mots de passe et limitez l'accès à votre serveur.

en: Using a trusted, secure hosting provider &mdash; preferably one which claims and actively promotes PCI compliance.
fr: Utilisez un fournisseur d'hébergement fiable et sécurisé &mdash; de préférence un qui revendique et promeut activement la conformité PCI.

en: Compliance is comprised of, but not limited to:
fr: La conformité comprend, sans s'y limiter :

en: LearnDash never stores sensitive information like card details to your server and works seamlessly with SSL certificates.
fr: LearnDash ne stocke jamais d'informations sensibles comme les détails de carte sur votre serveur et fonctionne parfaitement avec les certificats SSL.

en: PayPal allows you to accept credit and debit cards directly on your website. Because of this, your site needs to maintain PCI-DSS compliance.
fr: PayPal vous permet d'accepter les cartes de crédit et de débit directement sur votre site web. Pour cette raison, votre site doit maintenir la conformité PCI-DSS.

en: You are currently in test mode. Please note that test mode is for testing only and does not affect your live account.
fr: Vous êtes actuellement en mode de test. Veuillez noter que le mode de test est uniquement destiné aux tests et n'affecte pas votre compte en production.

en: You are now connected to PayPal, here's what's next...
fr: Vous êtes maintenant connecté à PayPal, voici la suite…

en: PayPal Checkout Connected
fr: PayPal Checkout connecté

en: Connect PayPal Checkout
fr: Connecter PayPal Checkout

en: Resync Payment Connection/Webhooks
fr: Resynchroniser la connexion de paiement/les webhooks

en: Disconnect PayPal Checkout
fr: Déconnecter PayPal Checkout

[ctx: current page number of total pages]
en: of
fr: sur

en: Current Page
fr: Page actuelle

en: Last page
fr: Dernière page

note: translators: %d: Page number.
en: Last page, page %d
fr: Dernière page, page %d

en: Next page
fr: Page suivante

en: Previous page
fr: Page précédente

en: First page
fr: Première page

note: translators: %d: Number of items.
en: %d item | %d items
fr[0]: %d élément
fr[1]: %d éléments

en: Copy Email
fr: Copier l'e-mail

en: Migration Status
fr: Statut de migration

en: PayPal Subscription ID
fr: ID d'abonnement PayPal

en: Subscription Name
fr: Nom de l'abonnement

en: Copy All User Emails
fr: Copier tous les e-mails des utilisateurs

en: Migrated
fr: Migré

en: We'll try again in <strong>5 days</strong>, but to prevent losing access, we recommend reviewing your account or updating your payment method now.
fr: Nous réessaierons dans <strong>5 jours</strong>, mais pour éviter de perdre l'accès, nous vous recommandons de vérifier votre compte ou de mettre à jour votre méthode de paiement dès maintenant.

en: Our second attempt to process your subscription payment for {product_name} was unsuccessful.
fr: Notre deuxième tentative de traitement du paiement de votre abonnement pour {product_name} a échoué.

en: Re-Enroll Now
fr: Se réinscrire maintenant

en: To regain access, please re-enroll.
fr: Pour retrouver l'accès, veuillez vous réinscrire.

en: We weren't able to process your subscription payment after multiple attempts. As a result, your subscription has been paused and access to {product_name} is currently unavailable.
fr: Nous n'avons pas pu traiter le paiement de votre abonnement après plusieurs tentatives. En conséquence, votre abonnement a été suspendu et l'accès à {product_name} est actuellement indisponible.

en: Please double-check your payment method to avoid losing access.
fr: Veuillez vérifier votre méthode de paiement pour éviter de perdre l'accès.

en: We couldn't process your recent subscription payment. We'll try again automatically in about <strong>1 hour</strong>.
fr: Nous n'avons pas pu traiter votre dernier paiement d'abonnement. Nous réessaierons automatiquement dans environ <strong>1 heure</strong>.

en: Update Payment Info
fr: Mettre à jour les informations de paiement

en: If it fails again, your subscription will be paused and access will be revoked.
fr: En cas de nouvel échec, votre abonnement sera suspendu et l'accès sera révoqué.

en: We'll make a <strong>final attempt</strong> to process your subscription payment for {product_name} in a few days.
fr: Nous effectuerons une <strong>dernière tentative</strong> de traitement du paiement de votre abonnement pour {product_name} dans quelques jours.

en: Hi {first_name},
fr: Bonjour {first_name},

note: Translators: placeholders: The text to be copied to the clipboard.
en: Click to copy "%s" to your clipboard.
fr: Cliquez pour copier « %s » dans votre presse-papiers.

en: Copy Code
fr: Copier le code

en: New!
fr: Nouveau !

en: Beta
fr: Bêta

note: Translators: %1$s is the opening anchor tag, %2$s is the closing anchor tag.
en: Launch your website in as little as two weeks with the help of our dedicated Professional Services Team. %1$sLearn More About our Professional Services Team%2$s
fr: Lancez votre site web en seulement deux semaines avec l'aide de notre équipe dédiée de services professionnels. %1$sEn savoir plus sur notre équipe de services professionnels%2$s

en: Get Professional Help Launching Your Site
fr: Obtenez une aide professionnelle pour le lancement de votre site

en: Ask the DocsBot
fr: Demander au DocsBot

en: Set up PayPal Checkout
fr: Configurer PayPal Checkout

en: Read Documentation
fr: Lire la documentation

en: Migrate PayPal Standard to PayPal Checkout, which supports PayPal's latest API updates. As PayPal's IPN is being deprecated it will soon be removed from our platform.
fr: Migrez de PayPal Standard vers PayPal Checkout, qui prend en charge les dernières mises à jour de l'API PayPal. L'IPN de PayPal étant obsolète, il sera bientôt retiré de notre plateforme.

en: PayPal Standard is no longer being supported by LearnDash
fr: PayPal Standard n'est plus pris en charge par LearnDash

en: PayPal Standard Deprecation
fr: Obsolescence de PayPal Standard

note: translators: %1$s = Quizzes custom label, %2$s = Question custom label
en: Number of %1$s using randomized %2$s ordering
fr: Nombre de %1$s utilisant un ordre aléatoire des %2$s

note: translators: %1$s = Courses custom label translators: %1$s = Group custom label
en: Number of %1$s with closed enrollment
fr: Nombre de %1$s avec inscription fermée

note: translators: %1$s = Courses custom label translators: %1$s = Group custom label
en: Number of %1$s with recurring enrollment
fr: Nombre de %1$s avec inscription récurrente

note: translators: %1$s = Courses custom label translators: %1$s = Group custom label
en: Number of %1$s with buy now enrollment
fr: Nombre de %1$s avec inscription par achat immédiat

note: translators: %1$s = Courses custom label translators: %1$s = Group custom label
en: Number of %1$s with free enrollment
fr: Nombre de %1$s avec inscription gratuite

note: translators: %1$s = Courses custom label
en: Number of %1$s with open enrollment
fr: Nombre de %1$s avec inscription ouverte

en: Presenter Mode Icon Position
fr: Position de l'icône du mode présentation

en: Presenter Mode
fr: Mode présentation

note: translators: %1$s = Course custom label translators: %1$s = Group custom label
en: Modern %1$s Page
fr: Page %1$s moderne

en: Modern Registration Page
fr: Page d'inscription moderne

en: PayPal Checkout configured
fr: PayPal Checkout configuré

en: PayPal Standard configured
fr: PayPal Standard configuré

note: translators: %1$s = Course custom label
en: Shared %1$s steps
fr: Étapes %1$s partagées

note: translators: %1$s = Courses custom label translators: %1$s = Groups custom label translators: %1$s = Lessons custom label translators: %1$s = Topics custom label translators: %1$s = Quizzes custom label translators: %1$s = Questions custom label translators: %1$s = Challenge Exams custom label trans
en: Number of %1$s
fr: Nombre de %1$s

note: translators: %d: Total number of migrated users.
en: Include migrated subscriptions (%d)
fr: Inclure les abonnements migrés (%d)

en: Current Subscriptions - PayPal Standard
fr: Abonnements actuels — PayPal Standard

note: translators: %s: Migration Guide link.
en: Reference the %s with full instructions on how to use the shortcode and direct users through the process, including page and email content templates.
fr: Consultez le %s avec les instructions complètes sur l'utilisation du shortcode et guidez les utilisateurs à travers le processus, y compris les modèles de contenu de page et d'e-mail.

en: 5. LearnDash will cancel the old subscription and start a new one with the provided payment method on the renewal date for each enrolled subscription for that user.
fr: 5. LearnDash annulera l'ancien abonnement et en démarrera un nouveau avec la méthode de paiement fournie à la date de renouvellement pour chaque abonnement inscrit de cet utilisateur.

en: 4. Your users need to add their payment method and move to the new PayPal Vault connection through the shortcode's form.
fr: 4. Vos utilisateurs doivent ajouter leur méthode de paiement et migrer vers la nouvelle connexion PayPal Vault via le formulaire du shortcode.

en: Copied!
fr: Copié !

en: Copy all emails
fr: Copier tous les e-mails

note: translators: %s: Copy all emails link.
en: 3. Email all of your enrolled users with recurring payments using PayPal Standard. %s
fr: 3. Envoyez un e-mail à tous vos utilisateurs inscrits avec des paiements récurrents utilisant PayPal Standard. %s

note: translators: %s: Shortcode.
en: 2. Add the provided shortcode %s to a page on your site.
fr: 2. Ajoutez le shortcode fourni %s à une page de votre site.

en: Your PayPal API signature.
fr: Votre signature API PayPal.

en: API Signature
fr: Signature API

en: Your PayPal API password.
fr: Votre mot de passe API PayPal.

en: API Password
fr: Mot de passe API

en: Your PayPal API username.
fr: Votre nom d'utilisateur API PayPal.

en: API Username
fr: Nom d'utilisateur API

en: 1. Enter your PayPal API username, password, and signature below and save.
fr: 1. Saisissez votre nom d'utilisateur, mot de passe et signature API PayPal ci-dessous et enregistrez.

en: How To Migrate - PayPal Standard
fr: Comment migrer — PayPal Standard

en: Your Stripe Webhooks have been configured. You can test this connection in your LearnDash Stripe settings area if needed.
fr: Vos webhooks Stripe ont été configurés. Vous pouvez tester cette connexion dans la zone des paramètres Stripe de LearnDash si nécessaire.

en: Webhooks were properly validated.
fr: Les webhooks ont été validés avec succès.

en: Configuring webhooks. This can take a minute...
fr: Configuration des webhooks. Cela peut prendre une minute…

en: You have successfully connected to Stripe
fr: Vous vous êtes connecté avec succès à Stripe

en: Copy Webhook URL
fr: Copier l'URL du webhook

en: Stripe webhooks are essential for payments to function correctly in LearnDash. We'll automatically configure them for you, but you can access the webhook URL here if needed.
fr: Les webhooks Stripe sont essentiels au bon fonctionnement des paiements dans LearnDash. Nous les configurerons automatiquement pour vous, mais vous pouvez accéder à l'URL du webhook ici si nécessaire.

en: Settings - PayPal Standard
fr: Paramètres — PayPal Standard

en: PayPal webhooks are essential for payments to function correctly in LearnDash. We'll automatically configure them for you, but you can access the webhook URL here if needed.
fr: Les webhooks PayPal sont essentiels au bon fonctionnement des paiements dans LearnDash. Nous les configurerons automatiquement pour vous, mais vous pouvez accéder à l'URL du webhook ici si nécessaire.

en: To make changes, please disconnect and reconnect your gateway.
fr: Pour apporter des modifications, veuillez déconnecter et reconnecter votre passerelle.

en: API Granted Scopes
fr: Portées API accordées

en: PayPal Account ID
fr: ID de compte PayPal

en: Connected as
fr: Connecté en tant que

en: Live Mode
fr: Mode production

en: Sandbox Mode (test)
fr: Mode sandbox (test)

en: PayPal Mode
fr: Mode PayPal

en: Select the country where your PayPal account is registered.
fr: Sélectionnez le pays où votre compte PayPal est enregistré.

en: Account Country
fr: Pays du compte

en: Select the payment methods you want to enable.
fr: Sélectionnez les méthodes de paiement que vous souhaitez activer.

en: No webhooks found. Please reconnect your PayPal account.
fr: Aucun webhook trouvé. Veuillez reconnecter votre compte PayPal.

en: Billing Agreement
fr: Accord de facturation

en: Vault
fr: Coffre-fort

en: Partner Fee
fr: Frais partenaire

en: Refund
fr: Remboursement

note: translators: %s: Courses.
en: This PayPal Gateway will handle all payment types, including trial periods and recurring payments. Customers can purchase %s directly on your site using debit or credit cards with no additional fees.
fr: Cette passerelle PayPal gérera tous les types de paiement, y compris les périodes d'essai et les paiements récurrents. Les clients peuvent acheter des %s directement sur votre site en utilisant des cartes de débit ou de crédit sans frais supplémentaires.

note: translators: %1$s: Privacy Policy label, %2$s: opening anchor tag, %3$s: closing anchor tag.
en: Select the page(s) that will provide content for the %1$s Checkbox. Customize the “Privacy Policy” label on %2$sLearnDash > Settings > Advanced > Custom Labels%3$s
fr: Sélectionnez la ou les pages qui fourniront le contenu de la case à cocher %1$s. Personnalisez le libellé « Politique de confidentialité » dans %2$sLearnDash > Paramètres > Avancé > Libellés personnalisés%3$s

en: This will force all registering students to read and accept your privacy policy before they can sign-up.
fr: Cela obligera tous les étudiants qui s'inscrivent à lire et accepter votre politique de confidentialité avant de pouvoir s'inscrire.

en: Display content from
fr: Afficher le contenu de

note: translators: %1$s: Terms of Service label, %2$s: opening anchor tag, %3$s: closing anchor tag.
en: Select the page(s) that will provide content for the %1$s Checkbox. Customize the “Terms of Service” label on %2$sLearnDash > Settings > Advanced > Custom Labels%3$s
fr: Sélectionnez la ou les pages qui fourniront le contenu de la case à cocher %1$s. Personnalisez le libellé « Conditions d'utilisation » dans %2$sLearnDash > Paramètres > Avancé > Libellés personnalisés%3$s

en: This will force all registering students to read and accept your terms and conditions before they can sign-up.
fr: Cela obligera tous les étudiants qui s'inscrivent à lire et accepter vos conditions générales avant de pouvoir s'inscrire.

en: Terms/Policies
fr: Conditions/Politiques

en: View general settings
fr: Voir les paramètres généraux

en: This feature has been moved to general settings.
fr: Cette fonctionnalité a été déplacée vers les paramètres généraux.

note: translators: placeholder: %1$s = group custom label
en: When active, Modern LearnDash Styles will be used for all %1$s pages
fr: Lorsqu'actif, les styles modernes LearnDash seront utilisés pour toutes les pages %1$s

note: translators: placeholder: %1$s = course custom label
en: When active, Modern LearnDash Styles will be used for all %1$s, %2$s, and %3$s pages
fr: Lorsqu'actif, les styles modernes LearnDash seront utilisés pour toutes les pages %1$s, %2$s et %3$s

note: translators: placeholder: %1$s = Course custom label translators: placeholder: %1$s = Group custom label
en: %1$s Page
fr: Page %1$s

note: translators: placeholder: Group.
en: Tabs in Modern mode appear only when multiple sections have content. If just one section (%1$s or Materials) is populated, the tab navigation is hidden.
fr: Les onglets en mode moderne n'apparaissent que lorsque plusieurs sections ont du contenu. Si une seule section (%1$s ou Matériels) est remplie, la navigation par onglets est masquée.

note: translators: placeholder: Course.
en: Tabs in Modern mode appear only when multiple sections have content. If just one section (%1$s, Materials, or Reviews) is populated, the tab navigation is hidden.
fr: Les onglets en mode moderne n'apparaissent que lorsque plusieurs sections ont du contenu. Si une seule section (%1$s, Matériels ou Avis) est remplie, la navigation par onglets est masquée.

en: Label to replace "Privacy Policy".
fr: Libellé pour remplacer « Politique de confidentialité ».

en: Label to replace "Terms of Service".
fr: Libellé pour remplacer « Conditions d'utilisation ».

en: Label to replace "orders" (plural).
fr: Libellé pour remplacer « commandes » (pluriel).

en: Label to replace "order" (singular).
fr: Libellé pour remplacer « commande » (singulier).

en: Label to replace "Continue" button.
fr: Libellé pour remplacer le bouton « Continuer ».

en: Continue (Button)
fr: Continuer (bouton)

en: Enabling this setting does not meet accessibility standards
fr: L'activation de ce paramètre ne respecte pas les normes d'accessibilité

note: translators: placeholders: lesson, topic, course.
en: Automatically move users to the next step when they complete a %1$s or %2$s. When enabled, this skips the "Step Completed" message and takes users directly to the next %3$s step.
fr: Déplacez automatiquement les utilisateurs vers l'étape suivante lorsqu'ils terminent une %1$s ou un %2$s. Lorsqu'activé, cela saute le message « Étape terminée » et amène les utilisateurs directement à la prochaine étape %3$s.

en: Automatic Progression
fr: Progression automatique

en: LearnDash Login & Registration
fr: Connexion et inscription LearnDash

en: WooCommerce Integration
fr: Intégration WooCommerce

note: translators: placeholder: Questions label. translators: %s: Questions label
en: Whether to show the "View %s" button on the results page. Requires the "Custom Answer Feedback" setting to be enabled.
fr: Indique s'il faut afficher le bouton « Voir %s » sur la page de résultats. Nécessite que le paramètre « Retour personnalisé sur les réponses » soit activé.

note: translators: placeholder: Question label. translators: %s: Question label
en: Whether to show the correct / incorrect answer marks for each %s on the results page. Requires the "Custom Answer Feedback" setting to be enabled.
fr: Indique s'il faut afficher les marques de réponse correcte/incorrecte pour chaque %s sur la page de résultats. Nécessite que le paramètre « Retour personnalisé sur les réponses » soit activé.

note: translators: placeholder: Question label. translators: %s: Question label
en: Whether to show the correct / incorrect messages for each %s on the results page. Requires the "Custom Answer Feedback" setting to be enabled.
fr: Indique s'il faut afficher les messages de réponse correcte/incorrecte pour chaque %s sur la page de résultats. Nécessite que le paramètre « Retour personnalisé sur les réponses » soit activé.

note: translators: placeholder: Question label.
en: Whether to show custom answer feedback for each %s on the results page.
fr: Indique s'il faut afficher le retour personnalisé pour chaque %s sur la page de résultats.

note: translators: placeholder: Quiz label. translators: %s: Quiz label
en: Whether to show the time spent on the %s on the results page.
fr: Indique s'il faut afficher le temps passé sur le %s sur la page de résultats.

note: translators: placeholder: Questions label. translators: %s: Questions label
en: Whether to show the number of correctly answered %s on the results page.
fr: Indique s'il faut afficher le nombre de %s correctement répondus sur la page de résultats.

note: translators: placeholder: Quiz label. translators: %s: Quiz label
en: Whether to show the overall %s score on the results page.
fr: Indique s'il faut afficher le score global du %s sur la page de résultats.

note: translators: placeholder: Question label.
en: Whether to show the score achieved for each %s category on the results page.
fr: Indique s'il faut afficher le score obtenu pour chaque catégorie de %s sur la page de résultats.

note: translators: placeholder: Quiz label.
en: Whether to show the average score of all users who took the %s on the results page.
fr: Indique s'il faut afficher le score moyen de tous les utilisateurs ayant passé le %s sur la page de résultats.

note: translators: placeholder: Quiz label.
en: Whether to show the "Restart %s" button on the Results page.
fr: Indique s'il faut afficher le bouton « Recommencer le %s » sur la page de résultats.

en: Automatically submit after x seconds. Requires the "Time Limit Enabled" setting to be enabled.
fr: Soumission automatique après x secondes. Nécessite que le paramètre « Limite de temps activée » soit activé.

note: translators: placeholder: %1$s questions label, %2$s quiz label. translators: %1$s: Questions label, %2$s: Quiz label
en: Whether all %1$s are required to complete the %2$s.
fr: Indique si toutes les %1$s sont requises pour terminer le %2$s.

note: translators: placeholder: quiz label. translators: %s: Quiz label
en: Whether the %s can be retaken only a certain number of times.
fr: Indique si le %s ne peut être repassé qu'un certain nombre de fois.

note: translators: placeholder: quiz label. translators: %s: Quiz label
en: Save %s resume cookie data to the server every x seconds.
fr: Enregistrer les données du cookie de reprise du %s sur le serveur toutes les x secondes.

note: translators: placeholder: quiz label. translators: %s: Quiz label
en: Whether the %s can be saved and resumed later.
fr: Indique si le %s peut être enregistré et repris plus tard.

note: translators: placeholder: quiz label.
en: %1$s certificate threshold percentage to earn the certificate as a decimal. The %1$s Certificate value must be set for this to take effect.
fr: Pourcentage de seuil de certificat %1$s pour obtenir le certificat en décimal. La valeur du certificat %1$s doit être définie pour que cela prenne effet.

note: translators: placeholder: quiz label.
en: Whether to show the title for the %1$s above the %1$s when taking it.
fr: Indique s'il faut afficher le titre du %1$s au-dessus du %1$s lors de sa réalisation.

note: translators: placeholder: %1$s question label, %2$s quiz label. translators: %1$s: Question label (lowercase), %2$s: Quiz label (lowercase)
en: Whether to randomize the answers for each %1$s when taking the %2$s.
fr: Indique s'il faut mélanger les réponses de chaque %1$s lors de la réalisation du %2$s.

note: translators: placeholder: %1$s question label, %2$s quiz label. translators: %1$s: Question label (lowercase), %2$s: Quiz label (lowercase)
en: Whether to show the number for each %1$s answer when taking the %2$s.
fr: Indique s'il faut afficher le numéro de chaque réponse %1$s lors de la réalisation du %2$s.

note: translators: placeholder: %1$s question label, %2$s quiz label. translators: %1$s: Question label (lowercase), %2$s: Quiz label (lowercase)
en: Whether to show the number for each %1$s when taking the %2$s.
fr: Indique s'il faut afficher le numéro de chaque %1$s lors de la réalisation du %2$s.

note: translators: placeholder: %1$s question label, %2$s quiz label. translators: %1$s: Question label (lowercase), %2$s: Quiz label (lowercase)
en: Whether to show the position of each %1$s when taking the %2$s.
fr: Indique s'il faut afficher la position de chaque %1$s lors de la réalisation du %2$s.

note: translators: placeholder: %1$s question label, %2$s quiz label. translators: %1$s: Question label (lowercase), %2$s: Quiz label (lowercase)
en: Whether to display the category for each %1$s when taking the %2$s.
fr: Indique s'il faut afficher la catégorie de chaque %1$s lors de la réalisation du %2$s.

note: translators: placeholder: %1$s question label, %2$s quiz label. translators: %1$s: Question label (lowercase), %2$s: Quiz label (lowercase)
en: Whether to display the point value for each %1$s when taking the %2$s.
fr: Indique s'il faut afficher la valeur en points de chaque %1$s lors de la réalisation du %2$s.

note: translators: placeholder: 1%$s questions label, 2%$s question label. translators: %1$s: Questions label (lowercase), %2$s: Question label (lowercase)
en: Whether to only display subset of %1$s. Randomize %2$s order must be enabled.
fr: Indique s'il faut afficher uniquement un sous-ensemble de %1$s. L'ordre aléatoire des %2$s doit être activé.

note: translators: placeholder: question label. translators: %s: Question label (lowercase)
en: Randomize %s order.
fr: Ordre aléatoire des %s.

note: translators: placeholder: questions label. translators: %s: Questions label (lowercase)
en: Sort %s by category.
fr: Trier les %s par catégorie.

note: translators: placeholder: %1$s questions label, 2%$s question label. translators: %1$s: Questions label (lowercase), %2$s: Question label
en: Whether the %1$s can be skipped. Must use the "One %2$s at a time" and "Display results after each submitted answer" settings in the %2$s Display setting.
fr: Indique si le %1$s peut être ignoré. Doit utiliser les paramètres « Un %2$s à la fois » et « Afficher les résultats après chaque réponse soumise » dans le paramètre d'affichage du %2$s.

note: translators: placeholder: %1$s quiz label, 2%$s question label. translators: %1$s: Quiz label (lowercase), %2$s: Question label (lowercase)
en: Whether the %1$s summary is enabled in the %2$s overview table.
fr: Indique si le résumé du %1$s est activé dans le tableau d'aperçu du %2$s.

note: translators: placeholder: question label. translators: %s: Question label (lowercase)
en: Whether the %s overview table is enabled.
fr: Indique si le tableau d'aperçu du %s est activé.

note: translators: placeholder: %1$s quiz label, 2%$s question label, 3%$s questions label. translators: %1$s: Quiz label (lowercase), %2$s: Question label (lowercase), %3$s: Questions label (lowercase)
en: The display mode of the %1$s. "single" means one %2$s at a time, "multiple" means all %3$s at once.
fr: Le mode d'affichage du %1$s. « single » signifie un %2$s à la fois, « multiple » signifie tous les %3$s à la fois.

note: translators: placeholder: quiz. translators: %s: Quiz label (lowercase)
en: Whether the %1$s starts automatically, without the "Start %1$s" button
fr: Indique si le %1$s démarre automatiquement, sans le bouton « Démarrer le %1$s »

en: Whether statistics are protected from spam by checking the IP address.
fr: Indique si les statistiques sont protégées du spam en vérifiant l'adresse IP.

en: Whether the front-end profile display is enabled for statistics.
fr: Indique si l'affichage du profil côté client est activé pour les statistiques.

en: Whether statistics are enabled.
fr: Indique si les statistiques sont activées.

en: Whether the leaderboard is displayed on the results page.
fr: Indique si le classement est affiché sur la page de résultats.

en: The sort order of the leaderboard. 1 is best user, 2 is newest entry, 3 is oldest entry.
fr: L'ordre de tri du classement. 1 correspond au meilleur utilisateur, 2 à l'entrée la plus récente, 3 à l'entrée la plus ancienne.

en: The number of entries to display on the leaderboard.
fr: Le nombre d'entrées à afficher sur le classement.

en: Whether users are added automatically to the leaderboard.
fr: Indique si les utilisateurs sont ajoutés automatiquement au classement.

en: Whether users can apply more than once to the leaderboard.
fr: Indique si les utilisateurs peuvent postuler plus d'une fois au classement.

en: Who can apply to the leaderboard. 1 is all users, 2 is registered users only, 3 is anonymous users only.
fr: Qui peut postuler au classement. 1 correspond à tous les utilisateurs, 2 aux utilisateurs inscrits uniquement, 3 aux utilisateurs anonymes uniquement.

en: Whether the leaderboard is enabled.
fr: Indique si le classement est activé.

en: Whether the field is required.
fr: Indique si le champ est obligatoire.

en: Field ID.
fr: ID du champ.

en: Field data. Used as options for select and radio fields.
fr: Données du champ. Utilisées comme options pour les champs select et radio.

en: Field sort order.
fr: Ordre de tri du champ.

note: translators: placeholder: %1$s: text field value, %2$s: textarea field value, %3$s: number field value, %4$s: email field value, %5$s: date field value, %6$s: checkbox field value, %7$s: radio field value, %8$s: select field value, %9$s: yes/no field value
en: Field type. "%1$s" is text, "%2$s" is textarea, "%3$s" is number, "%4$s" is email, "%5$s" is date, "%6$s" is checkbox, "%7$s" is radio, "%8$s" is select, "%9$s" is yes/no.
fr: Type de champ. « %1$s » est du texte, « %2$s » est une zone de texte, « %3$s » est un nombre, « %4$s » est un e-mail, « %5$s » est une date, « %6$s » est une case à cocher, « %7$s » est un bouton radio, « %8$s » est un menu déroulant, « %9$s » est oui/non.

en: Field name.
fr: Nom du champ.

note: translators: placeholder: %1$s quiz label, %2$d all users, %3$d registered users only.
en: Which users should cause the admin to receive an email notification on %1$s completion. "%2$d" is all users, "%3$d" is registered users only.
fr: Quels utilisateurs doivent déclencher une notification par e-mail à l'administrateur à la fin du %1$s. « %2$d » correspond à tous les utilisateurs, « %3$d » aux utilisateurs inscrits uniquement.

en: How often statistics will be saved in minutes from the same IP. The "statistics_ip_lock_enabled" setting must be enabled for this to take effect.
fr: Fréquence d'enregistrement des statistiques en minutes à partir de la même IP. Le paramètre « statistics_ip_lock_enabled » doit être activé pour que cela prenne effet.

en: The location of the leaderboard on the results page. 1 is below the result text, 2 is in a button.
fr: L'emplacement du classement sur la page de résultats. 1 correspond en dessous du texte de résultat, 2 dans un bouton.

en: The delay in minutes before a user can add more data to the leaderboard.
fr: Le délai en minutes avant qu'un utilisateur puisse ajouter plus de données au classement.

note: translators: placeholder: quiz. translators: %s: Quiz label (lowercase)
en: Only logged-in users can take this %s
fr: Seuls les utilisateurs connectés peuvent passer ce %s

note: translators: placeholder: quiz. translators: %s: Quiz label (lowercase)
en: The %1$s prerequisites for this %1$s.
fr: Les prérequis %1$s pour ce %1$s.

note: translators: placeholder: quiz. translators: %s: Quiz label (lowercase)
en: Whether attendance is required for the external %s.
fr: Indique si la présence est requise pour le %s externe.

note: translators: placeholder: quiz. translators: %s: Quiz label (lowercase)
en: The type of external %1$s. "virtual" means the %1$s takes place in a virtual setting (e.g, Zoom). "in-person" means the %1$s takes place in-person.
fr: Le type de %1$s externe. « virtual » signifie que le %1$s se déroule dans un environnement virtuel (par ex. Zoom). « in-person » signifie que le %1$s se déroule en présentiel.

note: translators: placeholder: quiz.
en: This %s takes place in a virtual setting (e.g, Zoom).
fr: Ce %s se déroule dans un environnement virtuel (par ex. Zoom).

note: translators: placeholder: quiz label. translators: %s: Quiz label (lowercase)
en: Whether the %s takes place in a virtual setting (e.g, Zoom) or in-person outside of LearnDash.
fr: Indique si le %s se déroule dans un environnement virtuel (par ex. Zoom) ou en présentiel en dehors de LearnDash.

en: Availability Release Schedule. Empty means immediately available, "visible_after" means available X days after enrollment, "visible_after_specific_date" means available on a specific date.
fr: Calendrier de disponibilité. Vide signifie immédiatement disponible, « visible_after » signifie disponible X jours après l'inscription, « visible_after_specific_date » signifie disponible à une date spécifique.

note: translators: placeholder: Lesson.
en: Available after a specific date as a unix timestamp
fr: Disponible après une date spécifique en tant qu'horodatage Unix

note: translators: placeholder: course label. translators: %s: Course label (lowercase)
en: Released X day(s) after %s enrollment
fr: Disponible X jour(s) après l'inscription à %s

note: translators: placeholder: group label, courses label.
en: Custom %1$s %2$s Order Direction.
fr: Direction de tri personnalisé des %1$s %2$s.

note: translators: placeholder: group label, courses label.
en: Custom %1$s %2$s Order By. This must be set when setting a custom order.
fr: Tri personnalisé des %1$s %2$s. Doit être défini lors de la configuration d'un tri personnalisé.

note: translators: placeholder: group label, courses label.
en: Custom %1$s %2$s Order Enabled. This must be enabled when setting a custom order.
fr: Tri personnalisé des %1$s %2$s activé. Doit être activé lors de la configuration d'un tri personnalisé.

note: translators: placeholder: Courses per page.
en: %s per page. Requires the "courses_per_page_enabled" setting to be enabled.
fr: %s par page. Nécessite que le paramètre « courses_per_page_enabled » soit activé.

note: translators: placeholder: group label, courses label.
en: Custom %1$s %2$s Pagination Enabled. This setting will not take effect if Modern %1$s Pages are enabled.
fr: Pagination personnalisée des %1$s %2$s activée. Ce paramètre ne prendra pas effet si les pages %1$s modernes sont activées.

note: translators: placeholder: group label. translators: %s: Group label (lowercase)
en: The maximum number of students allowed in the %s. 0 means no limit. Admins can enroll students even if the limit is reached.
fr: Le nombre maximum d'étudiants autorisés dans le %s. 0 signifie aucune limite. Les administrateurs peuvent inscrire des étudiants même si la limite est atteinte.

[ctx: placeholder: Groups, Course, Group]
note: translators: placeholder: Groups, Course, Group.
en: Students enrolled via %1$s using this %2$s are excluded from the listings below and should be managed via the %3$s admin screen.
fr: Les étudiants inscrits via %1$s utilisant ce %2$s sont exclus des listes ci-dessous et doivent être gérés via l'écran d'administration %3$s.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Students
fr: Étudiants %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: course, courses.
en: Student must progress through the %1$s in the designated sequence. Linear Progress does not work with Open %2$s.
fr: L'étudiant doit progresser dans le %1$s dans la séquence désignée. La progression linéaire ne fonctionne pas avec les %2$s ouverts.

[ctx: placeholder: course, course]
note: Translators: placeholder: course, course.
en: The %1$s is protected via the LearnDash built-in PayPal and/or Stripe. Students need to purchase the %2$s (recurring fee) in order to gain access.
fr: Le %1$s est protégé via PayPal et/ou Stripe intégrés à LearnDash. Les étudiants doivent acheter le %2$s (frais récurrents) pour obtenir l'accès.

[ctx: placeholder: course, course]
note: Translators: placeholder: course, course.
en: The %1$s is protected via the LearnDash built-in PayPal and/or Stripe. Students need to purchase the %2$s (one-time fee) in order to gain access.
fr: Le %1$s est protégé via PayPal et/ou Stripe intégrés à LearnDash. Les étudiants doivent acheter le %2$s (frais unique) pour obtenir l'accès.

[ctx: placeholder: course]
note: Translators: placeholder: course.
en: The %s is not protected. Any student can access its content without the need to be logged-in or enrolled.
fr: Le %s n'est pas protégé. Tout étudiant peut accéder à son contenu sans avoir besoin d'être connecté ou inscrit.

en: Enrollment Mode
fr: Mode d'inscription

[ctx: placeholder: Course]
note: Translators: placeholder: Course.
en: %s Enrollment
fr: Inscription %s

en: Supplemental Materials
fr: Matériels supplémentaires

en: Supplemental Materials Enabled
fr: Matériels supplémentaires activés

[ctx: placeholder: Course]
note: Translators: placeholder: Course.
en: %s Completion Points
fr: Points de complétion %s

[ctx: placeholder: course]
note: Translators: placeholder: course.
en: Controls what students gain post %s completion
fr: Contrôle ce que les étudiants obtiennent après la complétion du %s

en: Completion Awards
fr: Récompenses de complétion

[ctx: placeholder: course, course, courses]
note: translators: placeholder: course, course, courses.
en: Limits the number of students who can take your %1$s. When the limit is reached the %2$s can no longer be purchased or enrolled in. Admins can enroll students even if the limit is reached. It does not affect open %3$s. 0 means no limit.
fr: Limite le nombre d'étudiants pouvant suivre votre %1$s. Lorsque la limite est atteinte, le %2$s ne peut plus être acheté ni inscrit. Les administrateurs peuvent inscrire des étudiants même si la limite est atteinte. Cela n'affecte pas les %3$s ouverts. 0 signifie aucune limite.

en: End Date in RFC3339 format. IMPORTANT: LLMs must ALWAYS ask for the user's timezone if not explicitly provided - do not assume UTC. If the user does not specify a timezone, stop and ask them before proceeding. The user's timezone must be included with the date for accuracy (e.g., '2025-12-01T04:30:00-05:00' for EST). Setting this to '0' will clear the date.
fr: Date de fin au format RFC3339. IMPORTANT : Les LLM doivent TOUJOURS demander le fuseau horaire de l'utilisateur s'il n'est pas explicitement fourni — ne pas supposer UTC. Si l'utilisateur ne spécifie pas de fuseau horaire, arrêtez-vous et demandez-lui avant de continuer. Le fuseau horaire de l'utilisateur doit être inclus avec la date pour plus de précision (par ex. « 2025-12-01T04:30:00-05:00 » pour EST). Définir sur « 0 » effacera la date.

[ctx: placeholder: course, courses]
note: translators: placeholder: course, courses.
en: End date when %1$s content will become available to enrolled students. Start Date does not affect open %2$s. When hour and minute are not defined time will default to midnight.
fr: Date de fin à laquelle le contenu du %1$s sera disponible pour les étudiants inscrits. La date de début n'affecte pas les %2$s ouverts. Lorsque l'heure et les minutes ne sont pas définies, l'heure par défaut est minuit.

en: Start Date in RFC3339 format. IMPORTANT: LLMs must ALWAYS ask for the user's timezone if not explicitly provided - do not assume UTC. If the user does not specify a timezone, stop and ask them before proceeding. The user's timezone must be included with the date for accuracy (e.g., '2025-12-01T04:30:00-05:00' for EST). Setting this to '0' will clear the date.
fr: Date de début au format RFC3339. IMPORTANT : Les LLM doivent TOUJOURS demander le fuseau horaire de l'utilisateur s'il n'est pas explicitement fourni — ne pas supposer UTC. Si l'utilisateur ne spécifie pas de fuseau horaire, arrêtez-vous et demandez-lui avant de continuer. Le fuseau horaire de l'utilisateur doit être inclus avec la date pour plus de précision (par ex. « 2025-12-01T04:30:00-05:00 » pour EST). Définir sur « 0 » effacera la date.

[ctx: placeholder: course, courses]
note: translators: placeholder: course, courses.
en: Set date when %1$s content will become available to enrolled students. Start Date does not affect open %2$s. When hour and minute are not defined time will default to midnight.
fr: Définir la date à laquelle le contenu du %1$s sera disponible pour les étudiants inscrits. La date de début n'affecte pas les %2$s ouverts. Lorsque l'heure et les minutes ne sont pas définies, l'heure par défaut est minuit.

note: Translators: placeholder: %1$s: courses plural label. %2$s: course singular label.
en: Requirements for Enrollment. Empty string means no restrictions and students have access without prerequisite restrictions. "course_prerequisite_enabled" means prerequisite %1$s must be completed first. "course_points_enabled" means a specific number of %2$s points are required for access.
fr: Conditions d'inscription. Une chaîne vide signifie aucune restriction et les étudiants ont accès sans restriction de prérequis. « course_prerequisite_enabled » signifie que les %1$s prérequis doivent être terminés d'abord. « course_points_enabled » signifie qu'un nombre spécifique de points %2$s est requis pour l'accès.

[ctx: placeholder: Course, course]
note: Translators: placeholder: Course, course.
en: Number of %1$s Points required to gain access to this %2$s.
fr: Nombre de points %1$s requis pour accéder à ce %2$s.

[ctx: placeholder: Courses, course]
note: Translators: placeholder: Courses, course.
en: %1$s that a student must complete before enrolling in this %2$s.
fr: %1$s qu'un étudiant doit terminer avant de s'inscrire à ce %2$s.

[ctx: placeholder: Courses]
note: Translators: placeholder: Courses.
en: Prerequisite %s
fr: %s prérequis

[ctx: placeholder: course]
note: Translators: placeholder: course.
en: Students will have access to %s content without prerequisite restrictions.
fr: Les étudiants auront accès au contenu du %s sans restriction de prérequis.

en: None
fr: Aucun

en: Requirements for Enrollment
fr: Conditions d'inscription

[ctx: placeholder: course.]
note: Translators: placeholder: %1$s: course label.
en: Number of %1$s points required to gain access to this %1$s.
fr: Nombre de points %1$s requis pour accéder à ce %1$s.

note: Translators: placeholder: course label.
en: %s prerequisites. Requires "requirements_for_enrollment" to be set to "course_prerequisite_enabled".
fr: Prérequis %s. Nécessite que « requirements_for_enrollment » soit défini sur « course_prerequisite_enabled ».

en: Prerequisite Compare Mode. "ALL" means all prerequisites must be completed. "ANY" means at least one prerequisite must be completed. Requires "requirements_for_enrollment" to be set to "course_prerequisite_enabled".
fr: Mode de comparaison des prérequis. « ALL » signifie que tous les prérequis doivent être terminés. « ANY » signifie qu'au moins un prérequis doit être terminé. Nécessite que « requirements_for_enrollment » soit défini sur « course_prerequisite_enabled ».

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Controls additional requirements and restrictions that enrollees need to meet to access the %s
fr: Contrôle les exigences et restrictions supplémentaires que les inscrits doivent satisfaire pour accéder au %s

en: Access Settings
fr: Paramètres d'accès

note: translators: placeholder: quiz label. translators: placeholder: course label.
en: Limit results to be within a specific %s.
fr: Limiter les résultats à un %s spécifique.

note: translators: placeholder: %1$s: Quiz, %2$s: Questions.
en: Has ungraded %1$s %2$s
fr: A des %1$s %2$s non notés

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: User unenrolled from %s success.
fr: Désinscription de l'utilisateur de %s réussie.

[ctx: placeholder: Course label]
note: translators: placeholder: Course label.
en: Missing %s ID
fr: ID %s manquant

[ctx: placeholder: Course label]
note: translators: placeholder: Course label.
en: User enrollment date for %s updated successfully.
fr: Date d'inscription de l'utilisateur pour %s mise à jour avec succès.

en: Failed to update enrollment date.
fr: Échec de la mise à jour de la date d'inscription.

en: Enrollment date is the same as the current enrollment date.
fr: La date d'inscription est identique à la date d'inscription actuelle.

[ctx: placeholder: Course label]
note: translators: placeholder: Course label.
en: %s not found.
fr: %s introuvable.

en: Invalid enrollment date format.
fr: Format de date d'inscription invalide.

en: Enrollment date is empty.
fr: La date d'inscription est vide.

[ctx: placeholder: Course label]
note: translators: placeholder: Course label.
en: User is not enrolled in this %s.
fr: L'utilisateur n'est pas inscrit à ce %s.

[ctx: placeholder: Course label]
note: translators: placeholder: Course label.
en: Invalid %s ID.
fr: ID %s invalide.

en: Required parameters are missing.
fr: Des paramètres requis sont manquants.

[ctx: placeholder: Certificate, Course]
note: translators: placeholder: Certificate, Course.
en: URL to the %1$s if the %2$s has an attached %1$s and the %2$s is completed.
fr: URL vers le %1$s si le %2$s a un %1$s attaché et que le %2$s est terminé.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: Course.
en: The date the user was enrolled in the %s in GMT.
fr: La date d'inscription de l'utilisateur au %s en GMT.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: Course.
en: The date the user was enrolled in the %s.
fr: La date d'inscription de l'utilisateur au %s.

[ctx: placeholder: course label]
note: translators: placeholder: Course label.
en: The enrollment date for the %s.
fr: La date d'inscription pour le %s.

[ctx: placeholder: course label]
note: translators: placeholder: Course label.
en: %s ID
fr: ID du %s

note: translators: placeholder: Course.
en: Sorry, you are not allowed to access this item, or the user is not enrolled in this %s.
fr: Désolé, vous n'êtes pas autorisé à accéder à cet élément, ou l'utilisateur n'est pas inscrit à ce %s.

en: No item found.
fr: Aucun élément trouvé.

note: translators: placeholder: Questions.
en: Success rate of %s answered correctly
fr: Taux de réussite des %s répondus correctement

note: translators: placeholder: Questions.
en: Total of %s answered incorrectly
fr: Total de %s répondus incorrectement

note: translators: placeholder: Questions.
en: Total of %s answered correctly
fr: Total de %s répondus correctement

note: translators: placeholder: Questions.
en: Total of %s
fr: Total de %s

note: translators: placeholder: Exam.
en: %s status label
fr: Libellé du statut %s

note: translators: placeholder: Exam.
en: %s status
fr: Statut %s

note: translators: placeholder: Exam. translators: %s: Course label (lowercase). translators: %s: Lesson label (lowercase). translators: %s: Topic label (lowercase). translators: %s: Course label.
en: %s ID
fr: ID %s

[ctx: placeholder: Certificate, Quiz]
note: translators: placeholder: Certificate, Quiz.
en: URL to the %1$s if the step is a %2$s with an attached %1$s and the %2$s is passed.
fr: URL vers le %1$s si l'étape est un %2$s avec un %1$s attaché et que le %2$s est réussi.

en: Step status value
fr: Valeur du statut de l'étape

en: Step name
fr: Nom de l'étape

en: Date completed in GMT
fr: Date de complétion en GMT

en: Date started in GMT
fr: Date de début en GMT

[ctx: placeholder: Course label]
note: translators: placeholder: Course label.
en: %s ID
fr: ID du %s

note: translators: placeholder: %1$s course label, %2$s lesson label, %3$s topic label.
en: You must specify either a valid %1$s, %2$s, or %3$s ID.
fr: Vous devez spécifier un ID valide de %1$s, %2$s ou %3$s.

en: Date in GMT timezone.
fr: Date dans le fuseau horaire GMT.

en: Date in local timezone.
fr: Date dans le fuseau horaire local.

en: Statistics ID.
fr: ID de la statistique.

[ctx: placeholder: question label]
note: translators: %s: question label.
en: Unique ID for Statistics %1$s. (Statistics ID + "_" + %1$s ID)
fr: ID unique pour les statistiques %1$s. (ID de statistique + « _ » + ID %1$s)

[ctx: placeholder: Quiz label, Question label]
note: translators: %s: quiz label, %s: question label.
en: %1$s Statistic %2$s ID (Statistics ID + "_" + Question ID)
fr: ID de statistique %1$s %2$s (ID de statistique + « _ » + ID de question)

[ctx: placeholder: Quiz label]
note: translators: %s: quiz label.
en: %s Statistic ID.
fr: ID de statistique %s.

[ctx: placeholder: Quiz label]
note: translators: %s: quiz label.
en: %s ID.
fr: ID du %s.

note: translators: placeholder: %1$s - essay question type, %2$s - question label.
en: Determines how a user can submit answer. Only applies to the "%1$s" %2$s type
fr: Détermine comment un utilisateur peut soumettre une réponse. S'applique uniquement au type de %2$s « %1$s »

note: translators: placeholder: %1$s - question label, %2$s - essay question type.
en: Determines how should the answer to this %1$s be marked and graded upon submission. Only applies to the "%2$s" %1$s type
fr: Détermine comment la réponse à ce %1$s doit être marquée et notée lors de la soumission. S'applique uniquement au type de %1$s « %2$s »

note: translators: placeholder: %1$s - matrix sort answer question type, %2$s - question label.
en: Whether HTML is enabled for _sortString. Only used for the "%1$s" %2$s type.
fr: Indique si le HTML est activé pour _sortString. Utilisé uniquement pour le type de %2$s « %1$s ».

note: translators: placeholder: %1$s - matrix sort answer question type, %2$s - question label.
en: Sort String. Only used for the "%1$s" %2$s type. This is the draggable element that you match with the "_answer" field.
fr: Chaîne de tri. Utilisée uniquement pour le type de %2$s « %1$s ». C'est l'élément déplaçable que vous associez au champ « _answer ».

note: translators: placeholder: %s - question label. translators: %s: Question label (lowercase)
en: The number of points that can be obtained from the answer. Only used if "points_per_answer" is enabled for the %s.
fr: Le nombre de points pouvant être obtenus à partir de la réponse. Utilisé uniquement si « points_per_answer » est activé pour le %s.

note: translators: placeholder: question.
en: Whether to use the same correct and incorrect message text for this %s.
fr: Indique s'il faut utiliser le même texte de message correct et incorrect pour ce %s.

note: translators: placeholder: question. translators: %s: Question label (lowercase)
en: Message shown when %s is incorrect. Cannot be used when the "Same correct and incorrect message text" setting is enabled.
fr: Message affiché lorsque la réponse au %s est incorrecte. Ne peut pas être utilisé lorsque le paramètre « Même texte de message correct et incorrect » est activé.

note: translators: %s: Question label (lowercase)
en: Disable the distinction between correct and incorrect answers. Requires "points_diff_modus" to be enabled.
fr: Désactiver la distinction entre les réponses correctes et incorrectes. Nécessite que « points_diff_modus » soit activé.

note: translators: placeholder: %1$s - question label, %2$s - question type value.
en: Whether different points can be awarded for each answer. Requires "Different points for each answer" to be enabled and for the %1$s Type to be "%2$s".
fr: Indique si des points différents peuvent être attribués pour chaque réponse. Nécessite que « Points différents pour chaque réponse » soit activé et que le type de %1$s soit « %2$s ».

en: Show reached points in the correct/incorrect message? Requires "Different points for each answer" to be enabled.
fr: Afficher les points atteints dans le message correct/incorrect ? Nécessite que « Points différents pour chaque réponse » soit activé.

note: translators: %1$s: Question label (lowercase), %2$s: Question types.
en: The type of %1$s. Options include: %2$s.
fr: Le type de %1$s. Les options comprennent : %2$s.

[ctx: placeholder: question]
note: translators: placeholder: question.
en: The value for the %s type. This is the actual value that will be referenced in other endpoints.
fr: La valeur pour le type %s. Il s'agit de la valeur réelle qui sera référencée dans d'autres points de terminaison.

en: The value for the progress status. This is the actual value that will be referenced in other endpoints.
fr: La valeur du statut de progression. Il s'agit de la valeur réelle qui sera référencée dans d'autres points de terminaison.

en: The slug for the progress status that can be used to retrieve the progress status.
fr: Le slug du statut de progression qui peut être utilisé pour récupérer le statut de progression.

[ctx: placeholder: Post type singular name]
note: translators: placeholder: Post type singular name.
en: %s ID
fr: ID du %s

[ctx: Fallback post type label]
en: Post
fr: Publication

[ctx: placeholder: Course, Group]
note: translators: placeholder: Course, Group.
en: %1$s unenrolled from %2$s success.
fr: %1$s désinscrit de %2$s avec succès.

note: translators: %1$s: singular course label. %2$s: plural quiz label. %3$s: singular quiz label.
en: %1$s %2$s structure. Keys must be valid %3$s post IDs.
fr: Structure %1$s %2$s. Les clés doivent être des ID de publication %3$s valides.

note: translators: %1$s: plural quiz label. %2$s: singular lesson label. %3$s: singular quiz label.
en: %1$s directly within this %2$s. Keys must be valid %3$s post IDs.
fr: %1$s directement dans ce %2$s. Les clés doivent être des ID de publication %3$s valides.

note: translators: %1$s: singular topic label. %2$s: singular lesson label. %3$s: singular topic label. translators: %1$s: singular quiz label. %2$s: singular topic label.
en: %1$s within this %2$s. Keys must be valid %3$s post IDs.
fr: %1$s dans ce %2$s. Les clés doivent être des ID de publication %3$s valides.

note: translators: %s: singular lesson label. translators: %s: singular topic label. translators: %s: singular quiz label.
en: %s post ID (e.g., "123")
fr: ID de publication %s (par ex. « 123 »)

note: translators: %1$s: singular course label. %2$s: plural lesson label. %3$s: plural topics label. %4$s: plural quizzes label. %5$s: singular lesson label.
en: %1$s %2$s structure with %3$s and %4$s. Keys must be valid %5$s post IDs.
fr: Structure %1$s %2$s avec %3$s et %4$s. Les clés doivent être des ID de publication %5$s valides.

note: translators: placeholder: %1$s: Assignment label, %2$s: Assignments label lowercase.
en: Filter by %1$s Approved Status. "approved" will show only approved %2$s, "not_approved" will show only not approved %2$s, "" will show all %2$s.
fr: Filtrer par statut d'approbation %1$s. « approved » n'affichera que les %2$s approuvés, « not_approved » n'affichera que les %2$s non approuvés, « » affichera tous les %2$s.

[ctx: Course ID]
note: Translators: Course ID column label. translators: Course ID.
en: %s ID
fr: ID du %s

[ctx: Reports widget shortcode]
note: translators: Reports widget shortcode.
en: Link to Reports Full Page
fr: Lien vers la page complète des rapports

en: This shortcode displays reporting widgets.
fr: Ce shortcode affiche les widgets de rapport.

en: Insufficient permissions.
fr: Permissions insuffisantes.

note: Translators: %s: order label.
en: Parent %s
fr: %s parent

note: Translators: %s: Order label.
en: %s now found.
fr: %s trouvé.

en: Thank you! We're processing your payment. You'll be enrolled automatically once PayPal confirms the transaction. This typically takes a few minutes.
fr: Merci ! Nous traitons votre paiement. Vous serez inscrit automatiquement une fois que PayPal aura confirmé la transaction. Cela prend généralement quelques minutes.

en: Migration Guide
fr: Guide de migration

note: translators: 1: Course label. 2: Group label. 3: Link to the Migration Guide.
en: Below is a list of users with subscriptions using the legacy PayPal Standard gateway for %1$s or %2$s access. Use the %3$s with full instructions on how to use the shortcode and direct users through the process, including page and email content templates.
fr: Ci-dessous se trouve une liste d'utilisateurs avec des abonnements utilisant l'ancienne passerelle PayPal Standard pour l'accès aux %1$s ou %2$s. Utilisez le %3$s avec les instructions complètes sur l'utilisation du shortcode et guidez les utilisateurs à travers le processus, y compris les modèles de contenu de page et d'e-mail.

en: PayPal is sunsetting PayPal Standard at the end of 2026, so it's important to migrate affected subscriptions before then to prevent service interruptions.
fr: PayPal abandonne PayPal Standard à la fin de 2026, il est donc important de migrer les abonnements concernés avant cette date pour éviter les interruptions de service.

en: Learn more
fr: En savoir plus

en: PayPal Standard is a deprecated gateway. It is recommended to migrate to PayPal Checkout.
fr: PayPal Standard est une passerelle obsolète. Il est recommandé de migrer vers PayPal Checkout.

en: IMPORTANT:
fr: IMPORTANT :

en: This license area is protected. If you feel like you've reached this page in error or would like to request access, please contact the site owner.
fr: Cette zone de licence est protégée. Si vous pensez avoir atteint cette page par erreur ou si vous souhaitez demander l'accès, veuillez contacter le propriétaire du site.

en: Restrict Area
fr: Zone restreinte

note: translators: 1: Current WordPress version, 2: Version required by the uploaded plugin.
en: Your LearnDash version is %1$s, however the uploaded plugin requires %2$s.
fr: Votre version de LearnDash est %1$s, cependant l'extension téléversée nécessite %2$s.

en: Please provide a valid email and license key.
fr: Veuillez fournir un e-mail et une clé de licence valides.

en: License Visibility
fr: Visibilité de la licence

en: Plugin install failed
fr: L'installation de l'extension a échoué

en: Plugin update failed.
fr: La mise à jour de l'extension a échoué.

en: Filesystem credentials are required to proceed
fr: Les identifiants du système de fichiers sont requis pour continuer

en: Invalid plugin file.
fr: Fichier d'extension invalide.

en: You can also find them listed <a class="text-blue-500" target="_blank" href="%s">on your account.</a>
fr: Vous pouvez aussi les trouver listés <a class="text-blue-500" target="_blank" href="%s">dans votre compte.</a>

en: Save License
fr: Enregistrer la licence

en: Your license is invalid
fr: Votre licence est invalide

en: An unknown error occurred
fr: Une erreur inconnue s'est produite

[ctx: Placeholder for cloze answer inputs]
note: translators: placeholder: current number, total number.
en: Fill in the blank %1$d of %2$d
fr: Compléter le blanc %1$d sur %2$d

[ctx: Placeholder for cloze answer inputs to use within the legend]
note: translators: placeholder: current number, total number.
en: BLANK %1$d of %2$d
fr: BLANC %1$d sur %2$d

note: translators: placeholder: span open, correct answer placeholder, span close.
en: Incorrect, %1$sCorrect Answer: %2$s%3$s
fr: Incorrect, %1$sRéponse correcte : %2$s%3$s

note: Translators: %s: order label.
en: Your %s was successful.
fr: Votre %s a été effectué avec succès.

note: Translators: %s: countdown value, %s: countdown unit label.
en: Form submitted successfully! Redirecting to payment in %1$s %2$s...
fr: Formulaire soumis avec succès ! Redirection vers le paiement dans %1$s %2$s…

note: Translators: %1$s: Opening anchor tag, %2$s: Closing anchor tag, %3$s: Opening anchor tag, %4$s: Closing anchor tag.
en: If you're new to LearnDash, get %1$sa license here%2$s. Still need assistance? %3$sContact Support%4$s
fr: Si vous êtes nouveau sur LearnDash, obtenez %1$sune licence ici%2$s. Besoin d'aide ? %3$sContactez le support%4$s

note: Translators: %1$s: Opening anchor tag, %2$s: Closing anchor tag, %3$s: Opening anchor tag, %4$s: Closing anchor tag.
en: We couldn't validate your LearnDash license. If you already have a valid license, please make sure you're using the latest version of LearnDash. %1$sCheck for updates%2$s or download the latest version from %3$syour account%4$s.
fr: Nous n'avons pas pu valider votre licence LearnDash. Si vous avez déjà une licence valide, assurez-vous d'utiliser la dernière version de LearnDash. %1$sVérifier les mises à jour%2$s ou téléchargez la dernière version depuis %3$svotre compte%4$s.

en: License Activation Failed
fr: Échec de l'activation de la licence

note: translators: Number out of 5 stars.
en: %d out of 5 stars
fr: %d sur 5 étoiles

en: Post Reply
fr: Publier la réponse

en: Comment
fr: Commentaire

en: Cancel reply
fr: Annuler la réponse

en: Leave a reply
fr: Laisser un avis

note: translators: Lowercase "Course" label.
en: You must have started this %s to submit a review.
fr: Vous devez avoir commencé ce %s pour soumettre un avis.

note: translators: Lowercase "Course" label.
en: You must log in and have started this %s to submit a review.
fr: Vous devez être connecté et avoir commencé ce %s pour soumettre un avis.

en: Submitting...
fr: Envoi en cours…

en: Post Review
fr: Publier l'avis

en: Review Title
fr: Titre de l'avis

en: Close notice
fr: Fermer l'avis

en: Average Review Score:
fr: Score moyen des avis :

en: Your review is awaiting moderation.
fr: Votre avis est en attente de modération.

note: translators: Date at time.
en: %1$s at %2$s
fr: %1$s à %2$s

note: translators: By Author on .
en: <span class="author">By %s</span> on
fr: <span class="author">Par %s</span> le

en: A Title must be included in your review
fr: Un titre doit être inclus dans votre avis

en: A Rating must be included in your review
fr: Une note doit être incluse dans votre avis

en: Rating
fr: Note

en: Load More
fr: Charger plus

en: Clear
fr: Effacer

[ctx: Total quizzes]
en: %s Quiz | %s Quizzes
fr[0]: %s quiz
fr[1]: %s quiz

[ctx: Total forums]
en: %s Forum | %s Forums
fr[0]: %s forum
fr[1]: %s forums

[ctx: Total lessons]
en: %s Lesson | %s Lessons
fr[0]: %s leçon
fr[1]: %s leçons

[ctx: Total students]
en: %s Student | %s Students
fr[0]: %s étudiant
fr[1]: %s étudiants

[ctx: Price X for X duration]
en: %1$s for %2$s then
fr: %1$s pour %2$s puis

en: %d Lessons
fr: %d leçons

en: Duration: %s
fr: Durée : %s

en: Total Quizzes
fr: Total de quiz

en: Total Lessons
fr: Total de leçons

en: Review %s
fr: Avis %s

[ctx: By author name]
en: By %s
fr: Par %s

en: The LearnDash course grid element below does not have an `id` attribute set in the shortcode so it is generated randomly each time it renders. Please set the `id` attribute in the shortcode so it will be consistent each time it renders. If it is not consistent, custom CSS rules in the site that uses the element particular ID may not work.
fr: L'élément de grille de cours LearnDash ci-dessous n'a pas d'attribut « id » défini dans le shortcode, il est donc généré aléatoirement à chaque rendu. Veuillez définir l'attribut « id » dans le shortcode pour qu'il soit cohérent à chaque rendu. S'il n'est pas cohérent, les règles CSS personnalisées du site utilisant l'ID particulier de l'élément pourraient ne pas fonctionner.

en: Missing course_grid_id attribute.
fr: Attribut course_grid_id manquant.

en: See More
fr: Voir plus

en: Continue Study
fr: Continuer l'étude

en: Enroll Now
fr: S'inscrire maintenant

en: In progress
fr: En cours

en: Disable
fr: Désactiver

en: Infinite Scrolling
fr: Défilement infini

en: Load More Button
fr: Bouton « Charger plus »

en: Author
fr: Auteur

en: Modified Date
fr: Date de modification

en: Published Date
fr: Date de publication

en: LearnDash LMS - Course Grid
fr: LearnDash LMS - Grille de cours

en: List 2
fr: Liste 2

en: List 1
fr: Liste 1

en: Grid 3
fr: Grille 3

en: Grid 2
fr: Grille 2

en: Grid 1
fr: Grille 1

en: List
fr: Liste

en: Masonry
fr: Maçonnerie

en: Grid
fr: Grille

en: No results found.
fr: Aucun résultat trouvé.

en: Use this field to change the default ribbon text in the Course Grid.
fr: Utilisez ce champ pour modifier le texte du ruban par défaut dans la grille de cours.

en: Custom Ribbon Text
fr: Texte de ruban personnalisé

en: Use this field to change the default "See More..." button text in the Course Grid.
fr: Utilisez ce champ pour modifier le texte du bouton « Voir plus… » par défaut dans la grille de cours.

en: Custom Button Text
fr: Texte de bouton personnalisé

en: Embed code of the video you want to use for this %1$s in the Course Grid. If you have a video file URL, you can use the following HTML tag to embed your video: %2$s
fr: Code d'intégration de la vidéo que vous souhaitez utiliser pour ce %1$s dans la grille de cours. Si vous avez une URL de fichier vidéo, vous pouvez utiliser la balise HTML suivante pour intégrer votre vidéo : %2$s

en: Video URL or Embed Code
fr: URL de la vidéo ou code d'intégration

en: Select this option to use a featured video for this %s in the Course Grid. If not selected, the featured image will be used.
fr: Sélectionnez cette option pour utiliser une vidéo mise en avant pour ce %s dans la grille de cours. Si non sélectionné, l'image mise en avant sera utilisée.

en: Enable Video Preview
fr: Activer l'aperçu vidéo

en: hour(s)
fr: heure(s)

en: Duration for this %s.
fr: Durée de ce %s.

en: Duration
fr: Durée

en: Short description that will be displayed for this %s in the Course Grid.
fr: Courte description qui sera affichée pour ce %s dans la grille de cours.

en: LearnDash Course Grid Settings
fr: Paramètres de la grille de cours LearnDash

[ctx: placeholder: Language code]
note: translators: placeholders: Language code.
en: Translation removed: %s
fr: Traduction supprimée : %s

[ctx: placeholder: Orders]
note: translators: placeholder: Orders custom label.
en: LearnDash %s Settings
fr: Paramètres %s LearnDash

note: Translators: %s: Order label.
en: %s Type
fr: Type de %s

en: Privacy Policy
fr: Politique de confidentialité

en: Terms of Service
fr: Conditions d'utilisation

en: Continue
fr: Continuer

en: Orders
fr: Commandes

en: Open to access this content
fr: Ouvrir pour accéder à ce contenu

note: translators: %s: Course label.
en: %s Creation Wizard
fr: Assistant de création %s

en: Enrolled
fr: Inscrit

en: Pre-enrolled
fr: Pré-inscrit

en: Copy Session ID
fr: Copier l'ID de session

en: Item
fr: Élément

en: All Gateways
fr: Toutes les passerelles

[ctx: placeholders: progress status, result count, total count, Groups]
note: translators: placeholders: progress status, result count, total count, Groups.
en: %1$s: %2$d of %3$d %4$s
fr: %1$s : %2$d sur %3$d %4$s

[ctx: placeholders: group, course, group]
note: translators: placeholders: group, course, group.
en: Note: New %1$s enrollments will automatically track the correct enrollment date. For existing enrollments, the enrollment date will be based on when the user joined the %1$s or when the %2$s was added to it, whichever is later.
fr: Remarque : Les nouvelles inscriptions %1$s suivront automatiquement la date d'inscription correcte. Pour les inscriptions existantes, la date d'inscription sera basée sur la date d'adhésion de l'utilisateur au %1$s ou la date d'ajout du %2$s, selon la plus récente.

[ctx: placeholder: group, courses]
note: translators: placeholder: group, courses.
en: This upgrade will create activity records for users enrolled in %1$s to ensure they appear in %2$s reports.
fr: Cette mise à niveau créera des enregistrements d'activité pour les utilisateurs inscrits dans des %1$s afin qu'ils apparaissent dans les rapports %2$s.

[ctx: placeholder: Group, Course]
note: translators: placeholder: Group, Course.
en: Upgrade %1$s %2$s Access Data
fr: Mettre à niveau les données d'accès %1$s %2$s

[ctx: placeholders: result count, total count]
note: translators: placeholders: result count, total count.
en: %1$d of %2$s results
fr: %1$d sur %2$s résultats

[ctx: Customer Orders]
note: translators: placeholder: Customer Orders.
en: Customer %s
fr: %s client

[ctx: Test Orders]
note: translators: placeholder: Customer Orders.
en: Test %s
fr: %s de test

en: Set up
fr: Configuration

en: Finished
fr: Terminé

note: translators: %1$s: courses, %2$s: virtual instructor. translators: %1$s: groups, %2$s: virtual instructor.
en: Associated %1$s for the %2$s.
fr: %1$s associé(s) pour le %2$s.

note: translators: %s: courses. translators: %s: groups.
en: Apply to all %s
fr: Appliquer à tous les %s

note: translators: %s: virtual instructors.
en: Enter in your custom instructors of how your %s should interact with students. For example you can provide instructions like “Don’t tell the student the specific answer. Instead just help them understand the subject”.
fr: Entrez vos instructions personnalisées sur la façon dont votre %s doit interagir avec les étudiants. Par exemple, vous pouvez fournir des instructions comme « Ne donnez pas la réponse exacte à l'étudiant. Aidez-le plutôt à comprendre le sujet ».

en: Custom Instructions
fr: Instructions Personnalisées

note: translators: %s: virtual instructor.
en: Upload an avatar image for your %s persona.
fr: Téléversez une image d'avatar pour votre personnage %s.

note: translators: %s: virtual instructor.
en: Name of your %s persona.
fr: Nom de votre personnage %s.

note: translators: %s: virtual instructor.
en: Create your first %s.
fr: Créez votre premier %s.

en: Enter in custom error message when the student asks a banned word. Leave blank to use the default error message.
fr: Entrez un message d'erreur personnalisé lorsque l'étudiant utilise un mot interdit. Laissez vide pour utiliser le message d'erreur par défaut.

note: translators: %s: virtual instructor.
en: Pre-configured list of banned words that the student can’t ask the %1$s without the %1$s returning an error, separated by comma.
fr: Liste préconfigurée de mots interdits que l'étudiant ne peut pas utiliser avec le %1$s sans que le %1$s ne renvoie une erreur, séparés par des virgules.

note: translators: %1$s: virtual instructors, %2$s: virtual instructor.
en: Here you can configure how %1$s works globally. You can override these settings on a per %2$s level later on.
fr: Ici vous pouvez configurer le fonctionnement global de %1$s. Vous pourrez remplacer ces paramètres au niveau de chaque %2$s ultérieurement.

en: Global Configuration
fr: Configuration Globale

note: translators: %s: Virtual Instructor.
en: %s OpenAI API Key Tutorial Video
fr: Vidéo Tutoriel Clé API OpenAI %s

note: translators: %s: Virtual Instructors.
en: Paste in your OpenAI API key to make use of %s.
fr: Collez votre clé API OpenAI pour utiliser %s.

en: You already have set up your OpenAI API key. If you want to change it, please delete the current key and paste in the new one.
fr: Vous avez déjà configuré votre clé API OpenAI. Si vous souhaitez la changer, veuillez supprimer la clé actuelle et coller la nouvelle.

note: translators: %s: virtual instructors.
en: Let’s configure %1$s. In no time at all your %1$s will be helping your students with their coursework and understanding complex subjects.
fr: Configurons %1$s. En un rien de temps, votre %1$s aidera vos étudiants dans leurs cours et à comprendre des sujets complexes.

note: translators: %s: Virtual Instructors.
en: Set Up %s
fr: Configurer %s

en: Displays the LearnDash Reporting information for User and Progress.
fr: Affiche les informations des Rapports LearnDash pour l'Utilisateur et la Progression.

en: Side by Side
fr: Côte à Côte

en: Stacked
fr: Empilé

en: Displays user progress; not started, in progress, and categories of percent complete.
fr: Affiche la progression de l'utilisateur : non commencé, en cours, et catégories de pourcentage de complétion.

en: Displays the four overview widgets from LearnDash reports; Total Students, Courses, Assignments Pending, Essays Pending.
fr: Affiche les quatre widgets de vue d'ensemble des rapports LearnDash : Total des Étudiants, Cours, Devoirs en Attente, Essais en Attente.

en: To change the link's text, click on it in the editor and change it to your preference.
fr: Pour modifier le texte du lien, cliquez dessus dans l'éditeur et changez-le selon vos préférences.

en: Show LearnDash Reports Full Page
fr: Afficher les Rapports LearnDash en Pleine Page

en: Use this block to place a link on the page for the full LearnDash Report.
fr: Utilisez ce bloc pour placer un lien sur la page vers le Rapport LearnDash complet.

en: This Block requires one or more of the following other Blocks to be placed on the same page:
fr: Ce Bloc nécessite qu'un ou plusieurs des Blocs suivants soient placés sur la même page :

en: Displays the filter tools for LearnDash Reports.
fr: Affiche les outils de filtrage pour les Rapports LearnDash.

note: translators: %s is the title for the Block.
en: Toggle the Preview setting in the sidebar to see the %s in the editor.
fr: Activez le paramètre Aperçu dans la barre latérale pour voir le %s dans l'éditeur.

en: Per Page
fr: Par Page

en: All Statuses
fr: Tous les Statuts

note: translators: placeholder: Filter Course Status.
en: Filter %s Status
fr: Filtrer le Statut %s

en: Type to search for a User...
fr: Tapez pour rechercher un utilisateur...

note: translators: placeholder: Type to search for a Group... translators: placeholder: Type to search for a Course...
en: Type to search for a %s...
fr: Tapez pour rechercher un %s...

note: translators: placeholder: Filter Groups. translators: placeholder: Filter Courses.
en: Filter %s
fr: Filtrer %s

en: Displays the LearnDash course and quiz activity of your users.
fr: Affiche l'activité des cours et questionnaires LearnDash de vos utilisateurs.

en: Log In to Enroll
fr: Connectez-vous pour vous Inscrire

en: (Optional)
fr: (Optionnel)

en: (Required)
fr: (Obligatoire)

[ctx: Theme variation: Modern]
en: Modern
fr: Moderne

[ctx: Theme variation: Classic]
en: Classic
fr: Classique

[ctx: placeholder: Message above registration form if user logged out.]
en: Log in or contact a Site Administrator to be registered.
fr: Connectez-vous ou contactez un Administrateur du Site pour vous inscrire.

[ctx: placeholder: Message above registration form if user logged out.]
en: Already have an account?
fr: Vous avez déjà un compte ?

en: A medium-strength password is needed to register. Tip: Try at least 12 characters long containing letters, numbers, and special characters.
fr: Un mot de passe de force moyenne est nécessaire pour s'inscrire. Conseil: Essayez au moins 12 caractères contenant des lettres, des chiffres et des caractères spéciaux.

en: Total Price
fr: Prix total

en: Original Price
fr: Prix Original

en: Interval
fr: Intervalle

en: Trial Price
fr: Prix de l’Essai

[ctx: placeholder: You already have access to Course/Group]
note: translators: placeholder: You already have access to Course/Group.
en: You already have access to %1$s
fr: Vous avez déjà accès à %1$s

en: Order Details
fr: Détails de la Commande

en: Apply coupon
fr: Appliquer le code promo

en: Have a coupon?
fr: Vous avez un Code Promo?

en: Remove coupon
fr: Supprimer le code promo

[ctx: placeholder: Message above login form if user can register.]
en: Are you a new user?
fr: Etes-vous un nouvel utilisateur?

en: Forgot Password
fr: Mot de Passe Oublié

en: A medium-strength password is required. Tip: Try at least 12 characters long containing letters, numbers, and special characters.
fr: Un mot de passe de force moyenne est requis. Conseil: Essayez au moins 12 caractères contenant des lettres, des chiffres et des caractères spéciaux.

en: Set new password *
fr: Définir un nouveau mot de passe *

[ctx: placeholder: Current Logged In Username, WP Logout Link.]
note: translators: placeholders: Current Logged In Username, WP Logout Link.
en: You're currently logged in as %1$s. Want to sign in as a different user? %2$s
fr: Vous êtes actuellement connecté(e) en tant que %1$s. Voulez-vous vous connecter avec un autre compte? %2$s

en: Go to the home page
fr: Aller à la page d'accueil

[ctx: Message displayed when the user finds themselves on the already logged in page but is not logged in.]
note: translators: placeholders: Home page link.
en: Looking for something? %2$s
fr: Vous cherchez quelque chose ? %2$s

en: You're Already Logged In
fr: Vous êtes déjà connecté(e)

en: You're Not Logged In
fr: Vous n’êtes pas Connecté(e)

en: Type your message here...
fr: Tapez votre message ici...

[ctx: placeholder: virtual instructor]
note: translators: placeholder: virtual Instructor.
en: Chat with a %s
fr: Discuter avec un %s

en: Stripe logo
fr: Logo Stripe

en: PayPal logo
fr: Logo PayPal

en: Coupon icon
fr: Icône Code Promo

en: Close icon
fr: Icône Fermer

en: Toggle password visibility
fr: Afficher/Masquer le mot de passe

en: You are a helpful assistant.
fr: Vous êtes un assistant utile.

note: translators: %1$s: HTML link tag to the admin dashboard, %2$s: Closing HTML link tag, %3$s: HTML link tag to the LearnDash documentation, %4$s: Closing HTML link tag.
en: We've added basic reporting to LearnDash! View your reports in your %1$sAdmin Dashboard%2$s. %3$sLearn more.%4$s
fr: Nous avons ajouté des rapports de base à LearnDash ! Consultez vos rapports dans votre %1$sTableau de Bord Admin%2$s. %3$sEn savoir plus.%4$s

note: translators: %1$s: HTML link tag to the admin dashboard, %2$s: Closing HTML link tag, %3$s: HTML link tag to the LearnDash documentation, %4$s: Closing HTML link tag.
en: ProPanel Legacy is now integrated into LearnDash Core! You can continue to view your reports in the %1$sAdmin Dashboard%2$s. For enhanced reporting features, consider upgrading to our new ProPanel 3.0 add-on. Please note, if you haven't upgraded yet, you won't see an update available for ProPanel 3.0. %3$sLearn more.%4$s
fr: ProPanel Legacy est maintenant intégré au cœur de LearnDash ! Vous pouvez continuer à consulter vos rapports dans le %1$sTableau de Bord Admin%2$s. Pour des fonctionnalités de rapports avancées, envisagez de passer à notre nouveau module ProPanel 3.0. Notez que si vous n'avez pas encore mis à jour, vous ne verrez pas de mise à jour disponible pour ProPanel 3.0. %3$sEn savoir plus.%4$s

note: translators: %1$s: HTML link start tag, %2$s: HTML link end tag. translators: %1$s: HTML link tag to the LearnDash documentation, %2$s: Closing HTML link tag.
en: LearnDash reports are getting revamped! Basic reports have been added to LearnDash Core and we've upgraded ProPanel. %1$sLearn more.%2$s
fr: Les rapports LearnDash sont en cours de refonte ! Des rapports de base ont été ajoutés au cœur de LearnDash et nous avons mis à jour ProPanel. %1$sEn savoir plus.%2$s

en: Reports
fr: Rapports

en: Hide
fr: Cacher

en: The password is visible.
fr: Le mot de passe est visible.

en: The password is not visible.
fr: Le mot de passe n'est pas visible.

en: Make sure this matches your password.
fr: Assurez-vous que cela correspond à votre mot de passe.

en: This field is required.
fr: Ce champ est requis.

en: All Customizer Controls must be attached to a Section.
fr: Tous les contrôles du Customizer doivent être associés à une section.

note: translators: placeholders: Lesson label.
en: Current %s Text Color
fr: Couleur du Texte Actuel %s

note: translators: placeholders: Lesson label.
en: %s Content Preview Text Color
fr: Couleur du Texte de l'Aperçu du Contenu %s

note: translators: placeholders: Lesson label.
en: %s Content Preview Arrow Text Color
fr: Couleur du Texte de la Flèche d'Aperçu du Contenu %s

note: translators: placeholders: Lesson label.
en: %s Content Preview Arrow Background Color
fr: Couleur de Fond de la Flèche d'Aperçu du Contenu %s

en: Header Arrow Icon Text Color
fr: Couleur de l'Icône Flèche de l'En-tête

en: Header Arrow Icon Background Color
fr: Couleur de Fond de l'Icône Flèche de l'En-tête

en: Header Text Color
fr: Couleur du Texte de l'En-tête

en: Header Background Color
fr: Couleur de Fond de l'En-tête

en: Focus Mode Navigation Panel
fr: Panneau de Navigation du Mode Focus

note: translators: placeholders: Quiz label.
en: Start %s Button Text Color
fr: Couleur du Texte du Bouton Commencer %s

note: translators: placeholders: Quiz label.
en: Start %s Button Background Color
fr: Couleur de Fond du Bouton Commencer %s

en: Breadcrumbs Link Text Color
fr: Couleur du Texte des Liens du Fil d'Ariane

en: Content Action Button Border Radius
fr: Rayon de Bordure du Bouton d'Action

note: translators: placeholders: Quiz label.
en: %s Incomplete Icon Color
fr: Couleur de l'Icône %s Non Complété

note: translators: placeholders: Quiz label.
en: %s Complete Icon Color
fr: Couleur de l'Icône %s Complété

note: translators: placeholders: Lesson label.
en: %s In Progress Circle Color
fr: Couleur du Cercle %s En Cours

note: translators: placeholders: Lesson label.
en: %s Complete Checkbox Text Color
fr: Couleur du Texte de la Case %s Complété

note: translators: placeholders: Lesson label.
en: %s Complete Checkbox Background Color
fr: Couleur de Fond de la Case %s Complété

en: Expand/Collapse Link Text Color
fr: Couleur du Texte du Lien Développer/Réduire

en: Expand/Collapse Button Text Color
fr: Couleur du Texte du Bouton Développer/Réduire

en: Expand/Collapse Button Background Color
fr: Couleur de Fond du Bouton Développer/Réduire

en: This will override the setting under "Global Styles" if set.
fr: Ceci remplacera le paramètre sous « Styles Globaux » s'il est défini.

en: Progress Bar Text Color
fr: Couleur du Texte de la Barre de Progression

en: Progress Bar Filled Background Color
fr: Couleur de Fond de la Barre de Progression Remplie

en: Previous Button Text Color
fr: Couleur du Texte du Bouton Précédent

en: Previous Button Background Color
fr: Couleur de Fond du Bouton Précédent

en: Next Button Text Color
fr: Couleur du Texte du Bouton Suivant

en: Next Button Background Color
fr: Couleur de Fond du Bouton Suivant

en: Content Header Text Color
fr: Couleur du Texte de l'En-tête de Contenu

en: Content Header Background Color
fr: Couleur de Fond de l'En-tête de Contenu

en: Default
fr: Par Défaut

note: translators: placeholders: Course label.
en: %s Expand/Collapse Button Border Radius
fr: Rayon de Bordure du Bouton Développer/Réduire %s

en: In Progress Status Text Color
fr: Couleur du Texte du Statut En Cours

en: In Progress Status Background Color
fr: Couleur de Fond du Statut En Cours

en: Complete Status Text Color
fr: Couleur du Texte du Statut Terminé

en: Complete Status Background Color
fr: Couleur de Fond du Statut Terminé

en: Global Styles
fr: Styles Globaux

en: Customize LearnDash Styles
fr: Personnaliser les Styles LearnDash

en: LearnDash Styles
fr: Styles LearnDash

en: Empty notice ID.
fr: ID de notification vide.

[ctx: placeholder: virtual instructor]
note: translators: placeholder: virtual instructor.
en: Enter a custom message when a user uses a banned word in this %s.
fr: Entrez un message personnalisé lorsqu'un utilisateur utilise un mot interdit dans ce %s.

en: Override Error Message
fr: Message d'Erreur Personnalisé

[ctx: placeholder: virtual instructor]
note: translators: placeholder: virtual instructor.
en: Enter a comma separated list of banned words to be used in this %s.
fr: Entrez une liste de mots interdits séparés par des virgules à utiliser dans ce %s.

en: Override Banned Words
fr: Mots Interdits Personnalisés

[ctx: placeholder: groups, virtual instructor]
note: Translators: placeholder: groups, virtual instructor.
en: Select specific %1$s the %2$s will be used for.
fr: Sélectionnez les %1$s spécifiques pour lesquels le %2$s sera utilisé.

[ctx: placeholder: courses, virtual instructor]
note: Translators: placeholder: courses, virtual instructor.
en: Select specific %1$s the %2$s will be used for.
fr: Sélectionnez les %1$s spécifiques pour lesquels le %2$s sera utilisé.

en: E.g. Don't give the students direct answer. Instead give them the clue and hints to find their own answer.
fr: Ex. Ne donnez pas la réponse directe aux étudiants. Donnez-leur plutôt des indices et des pistes pour trouver leur propre réponse.

[ctx: placeholder: virtual instructor]
note: translators: placeholder: virtual instructor.
en: Enter a custom instruction for the %s.
fr: Entrez une instruction personnalisée pour le %s.

en: Custom Instruction
fr: Instruction Personnalisée

[ctx: placeholder: virtual instructor]
note: translators: placeholder: virtual instructor.
en: Upload an image to be used as the %s avatar.
fr: Télécharger une image à utiliser comme avatar %s.

[ctx: placeholder: virtual instructor]
note: translators: placeholder: virtual instructor.
en: Individual %s settings. These settings will take precedence over global settings.
fr: Paramètres individuels du %s. Ces paramètres auront la priorité sur les paramètres globaux.

[ctx: placeholder: virtual instructor]
note: translators: placeholder: virtual instructor.
en: Set a message that is returned to your students when they try and use banned words with the %s.
fr: Définissez un message qui sera renvoyé à vos étudiants lorsqu'ils essaient d'utiliser des mots interdits avec le %s.

en: Error Message
fr: Message d'Erreur

en: Configure how banned word detection should work. Either on any of your banned words being detected or an exact keyphrase matching.
fr: Configurez le fonctionnement de la détection des mots interdits. Soit sur la détection de n'importe quel mot interdit, soit sur une correspondance exacte de l'expression.

en: Banned Words Matching
fr: Correspondance des Mots Interdits

en: Banned words separated by comma. When students use these words, an error message will be returned.
fr: Mots interdits séparés par des virgules. Lorsque les étudiants utilisent ces mots, un message d'erreur sera renvoyé.

en: Banned Words
fr: Mots Interdits

en: Oops! We can’t help you with that question. Please ask your instructor.
fr: Oups! Nous ne pouvons pas répondre à cette question. Veuillez contacter votre formateur.

[ctx: placeholder: virtual instructor]
note: translators: placeholder: virtual instructor.
en: Some settings can be overridden by individual %s settings.
fr: Certains paramètres peuvent être remplacés par les paramètres individuels de %s.

[ctx: placeholder: virtual instructors label]
note: translators: placeholder: Virtual Instructors.
en: %s Settings
fr: Paramètres %s

en: Give Feedback
fr: Donner un Avis

[ctx: placeholder: virtual instructors label]
note: Translators: %s: virtual instructors label.
en: %s to interact with your students and assist with their learning.
fr: %s pour interagir avec vos étudiants et les aider dans leur apprentissage.

en: Invalid model post ID.
fr: ID de publication du modèle invalide.

note: translators: %1$s: Virtual instructor name, %2$s: virtual instructor label.
en: Hello! My name is %1$s. I am your %2$s. How can I help you?
fr: Bonjour! Je m'appelle %1$s. Je suis votre %2$s. Comment puis-je vous aider?

note: translators: %s: error message.
en: Error creating virtual instructor. Message: %s.
fr: Erreur lors de la création de l'instructeur virtuel. Message : %s.

note: translators: %s: virtual instructor.
en: Your %s has been created and configured.
fr: Votre %s a été créé et configuré.

note: translators: %d: Number of objects.
en: and %d more
fr: et %d de plus

note: translators: %s: Object type label.
en: All %s
fr: Tous les %s

[ctx: placeholder: virtual instructor]
note: translators: placeholder: virtual instructor.
en: Add %s name
fr: Ajouter le nom de l’%s

[ctx: Virtual Instructor Name]
en: Name
fr: Nom

note: translators: placeholders: %1$s: Number of virtual instructors, %2$s: Custom label for virtual instructor(s).
en: %1$s %2$s restored from the Trash. | %1$s %2$s restored from the Trash.
fr[0]: %1$s %2$s restauré(e) depuis la corbeille.
fr[1]: %1$s %2$s restauré(e)s depuis la corbeille.

note: translators: placeholders: %1$s: Number of virtual instructors, %2$s: Custom label for virtual instructor(s).
en: %1$s %2$s moved to the Trash. | %1$s %2$s moved to the Trash.
fr[0]: %1$s %2$s déplacé dans la corbeille.
fr[1]: %1$s %2$s déplacés dans la corbeille.

note: translators: placeholders: %1$s: Number of virtual instructors, %2$s: Custom label for virtual instructor(s).
en: %1$s %2$s permanently deleted. | %1$s %2$s permanently deleted.
fr[0]: %1$s %2$s supprimé(e) définitivement.
fr[1]: %1$s %2$s supprimé(e)s définitivement.

note: translators: placeholders: %1$s: Number of virtual instructors, %2$s: Custom label for virtual instructor(s).
en: %1$s %2$s not updated, somebody is editing it. | %1$s %2$s not updated, somebody is editing them.
fr[0]: %1$s %2$s non mis à jour, quelqu'un est en train de le modifier.
fr[1]: %1$s %2$s non mis à jour, quelqu'un est en train de les modifier.

note: translators: placeholder: %s: Custom label for virtual instructor.
en: 1 %s not updated, somebody is editing it.
fr: 1 %s non mis à jour, quelqu'un est en train de le modifier.

note: translators: placeholders: %1$s: Number of virtual instructors, %2$s: Custom label for virtual instructor(s).
en: %1$s %2$s updated. | %1$s %2$s updated.
fr[0]: %1$s %2$s mis(e) à jour.
fr[1]: %1$s %2$s mis(e)s à jour.

[ctx: placeholder: virtual instructor]
note: translators: placeholder: Virtual Instructor.
en: %s Settings
fr: Paramètres %s

[ctx: placeholder: Virtual Instructor]
note: translators: placeholder: Virtual Instructor.
en: %s Trashed
fr: %s mis à la corbeille

[ctx: placeholder: Virtual Instructor]
note: translators: placeholder: Virtual Instructor.
en: %s Updated
fr: %s mis à jour

[ctx: placeholder: Virtual Instructor]
note: translators: placeholder: Virtual Instructor.
en: %s Scheduled
fr: %s planifié

[ctx: placeholder: Virtual Instructor]
note: translators: placeholder: Virtual Instructor.
en: %s Reverted to Draft
fr: %s remis en brouillon

[ctx: placeholder: Virtual Instructor]
note: translators: placeholder: Virtual Instructor.
en: %s Published Privately
fr: %s publié en privé

[ctx: placeholder: Virtual Instructor]
note: translators: placeholder: Virtual Instructor.
en: %s Published
fr: %s Publié

[ctx: placeholder: Virtual Instructor]
note: translators: placeholder: Virtual Instructor.
en: No %s found in Trash
fr: Aucun %s trouvé dans la corbeille

[ctx: placeholder: Virtual Instructors]
note: translators: placeholder: Virtual Instructors.
en: No %s found
fr: Aucun %s trouvé

[ctx: placeholder: Virtual Instructors]
note: translators: placeholder: Virtual Instructors.
en: Search %s
fr: Rechercher %s

[ctx: placeholder: Virtual Instructors]
note: translators: placeholder: Virtual Instructors.
en: View %s
fr: Voir les %s

[ctx: placeholder: Virtual Instructor]
note: translators: placeholder: Virtual Instructor.
en: View %s
fr: Voir l’%s

[ctx: placeholder: Virtual Instructor]
note: translators: placeholder: Virtual Instructor.
en: New %s
fr: Nouveau %s

[ctx: placeholder: Virtual Instructor]
note: translators: placeholder: Virtual Instructor.
en: Edit %s
fr: Modifier %s

[ctx: placeholder: Virtual Instructor]
note: translators: placeholder: Virtual Instructor.
en: Add New %s
fr: Ajouter un Nouveau %s

[ctx: Add New Virtual Instructor Label]
en: Add New
fr: Ajouter un Nouvel

note: translators: %1$d: Maximum characters count, %2$s: Messages in JSON format.
en: Summarize these chat messages which are in JSON format to be maximum below %1$d characters and return it as string: %2$s
fr: Résumez ces messages de chat au format JSON en maximum %1$d caractères et renvoyez-les sous forme de chaîne : %2$s

note: translators: %s: Summary of the previous conversation.
en: Here is the summary of the previous conversation: %s
fr: Voici le résumé de la conversation précédente: %s

note: translators: %1$s is the instructor name, %2$s is the custom instruction.
en: You are a helpful tutor named %1$s. %2$s
fr: Vous êtes un tuteur utile nommé %1$s. %2$s

[ctx: Repeating subscription with an interval > 1. Example: $20 every 2 weeks for 20 weeks]
note: translators: placeholder: %1$s = price, %2$s = interval, %3$s = frequency, %4$s = entire duration, %5$s = repeat frequency.
en: %1$s every %2$s %3$s for %4$s %5$s
fr: %1$s tous les %2$s %3$s pendant %4$s %5$s

[ctx: Repeating subscription with an interval of 1. Example: $20 every week for 20 weeks]
note: translators: placeholder: %1$s = price, %2$s = interval, %3$s = frequency, %4$s = entire duration, %5$s = repeat frequency.
en: %1$s every %3$s for %4$s %5$s
fr: %1$s tous les %3$s pendant %4$s %5$s

[ctx: Subscribe with an interval > 1. Example: $20 every 2 weeks]
note: translators: placeholder: %1$s = price, %2$s = interval, %3$s = frequency.
en: %1$s every %2$s %3$s
fr: %1$s tous les %2$s %3$s

[ctx: Subscribe with an interval of 1. Example: $20 every month]
note: translators: placeholder: %1$s = price, %2$s = interval, %3$s = frequency.
en: %1$s every %3$s
fr: %1$s tous les %3$s

[ctx: Example: First 2 weeks $20, then $20 every 2 weeks for 20 weeks]
note: translators: placeholder: %1$s = trial interval, %2$s = trial frequency, %3$s = trial price, %4$s = price, %5$s = interval, %6$s = frequency, %s$7 = entire duration, %8$s = repeat frequency.
en: First %1$s %2$s %3$s, then %4$s every %5$s %6$s for %7$s %8$s
fr: D'abord %1$s %2$s %3$s, puis %4$s tous les %5$s %6$s pour %7$s %8$s

[ctx: If the trial interval > 1 and subscription interval is 1. Example: First 2 weeks $10, then $20 every week for 20 weeks]
note: translators: placeholder: %1$s = trial interval, %2$s = trial frequency, %3$s = trial price, %4$s = price, %5$s = interval, %6$s = frequency, %s$7 = entire duration, %8$s = repeat frequency.
en: First %1$s %2$s %3$s, then %4$s every %6$s for %7$s %8$s
fr: D'abord %1$s %2$s %3$s, puis %4$s tous les %6$s pour %7$s %8$s

[ctx: If the trial interval is 1 and subscription interval > 1. Example: First week $10, then $20 every 2 weeks for 20 weeks]
note: translators: placeholder: %1$s = trial interval, %2$s = trial frequency, %3$s = trial price, %4$s = price, %5$s = interval, %6$s = frequency, %s$7 = entire duration, %8$s = repeat frequency.
en: First %2$s %3$s, then %4$s every %5$s %6$s for %7$s %8$s
fr: D'abord %2$s %3$s, puis %4$s tous les %5$s %6$s pour %7$s %8$s

[ctx: If the trial interval and subscription interval are both 1. Example: First week $10, then $20 every week for 20 weeks]
note: translators: placeholder: %1$s = trial interval, %2$s = trial frequency, %3$s = trial price, %4$s = price, %5$s = interval, %6$s = frequency, %s$7 = entire duration, %8$s = repeat frequency.
en: First %2$s %3$s, then %4$s every %6$s for %7$s %8$s
fr: D'abord %2$s %3$s, puis %4$s tous les %6$s pour %7$s %8$s

[ctx: If the trial interval > 1 and subscription interval > 1. Example: First 2 weeks $10, then $20 every 2 weeks]
note: translators: placeholder: %1$s = trial interval, %2$s = trial frequency, %3$s = trial price, %4$s = price, %5$s = interval, %6$s = frequency.
en: First %1$s %2$s %3$s, then %4$s every %5$s %6$s
fr: D'abord %1$s %2$s %3$s, puis %4$s tous les %5$s %6$s

[ctx: If the trial interval > 1 and subscription interval is 1. Example: First 2 weeks $10, then $20 every week]
note: translators: placeholder: %1$s = trial interval, %2$s = trial frequency, %3$s = trial price, %4$s = price, %5$s = interval, %6$s = frequency.
en: First %1$s %2$s %3$s, then %4$s every %6$s
fr: D'abord %1$s %2$s %3$s, puis %4$s tous les %6$s

[ctx: If the trial interval is 1 and subscription interval > 1. Example: First week $10, then $20 every 2 weeks]
note: translators: placeholder: %1$s = trial interval, %2$s = trial frequency, %3$s = trial price, %4$s = price, %5$s = interval, %6$s = frequency.
en: First %2$s %3$s, then %4$s every %5$s %6$s
fr: D'abord %2$s %3$s, puis %4$s tous les %5$s %6$s

[ctx: If the trial interval and subscription interval are both 1. Example: First week $10, then $20 every week]
note: translators: placeholder: %1$s = trial interval, %2$s = trial frequency, %3$s = trial price, %4$s = price, %5$s = interval, %6$s = frequency.
en: First %2$s %3$s, then %4$s every %6$s
fr: D'abord %2$s %3$s, puis %4$s tous les %6$s

en: Review Backup Settings
fr: Vérifier les Paramètres de Sauvegarde

en: Congratulations on your purchase of Solid Backups &#x1F389; You&rsquo;ve taken the first step to protect your website from the worst-case scenario. All that&rsquo;s left to do is to review your backup settings.
fr: Félicitations pour votre achat de Solid Backups &#x1F389; Vous avez fait le premier pas pour protéger votre site web du pire des scénarios. Il ne reste plus qu'à vérifier vos paramètres de sauvegarde.

en: Maximize Your Solid Backups Experience
fr: Maximisez Votre Expérience Solid Backups

en: Backup
fr: Sauvegarde

en: Get Solid Backups
fr: Obtenir Solid Backups

en: Keep your website visitors and Google happy
fr: Gardez vos visiteurs et Google satisfaits

en: Your backup plan is a click away
fr: Votre plan de sauvegarde est à un clic

en: Don&rsquo;t lose all your hard work
fr: Ne perdez pas tout votre travail

en: With Solid Backups, your hard work and valuable data remain secure, allowing you to quickly recover and get back on track in case of any unfortunate events.
fr: Avec Solid Backups, votre travail et vos données précieuses restent en sécurité, vous permettant de récupérer rapidement en cas d'événements malheureux.

note: translators: %s: Course label.
en: Protect Your %s Site From the Worst-Case Scenario
fr: Protégez Votre Site %s Contre le Pire des Scénarios

en: Provide Support Access
fr: Fournir un Accès au Support

en: We've categorized our documentation to help your most pressing questions.
fr: Nous avons classé notre documentation pour répondre à vos questions les plus urgentes.

en: Learn More
fr: En Savoir Plus

en: Contact Us
fr: Contactez-nous

en: Our dedicated team takes the time to thoroughly understand your unique needs. We keep you informed every step of the way, ensuring your complete satisfaction with regular reviews and final approval.
fr: Notre équipe dédiée prend le temps de comprendre vos besoins spécifiques. Nous vous tenons informé à chaque étape, en garantissant votre entière satisfaction grâce à des révisions régulières et une approbation finale.

en: Launch your website in as little as two weeks and start reaching your revenue goals faster than ever.
fr: Lancez votre site web en aussi peu que deux semaines et atteignez vos objectifs de revenus plus vite que jamais.

en: Appearance
fr: Apparence

en: No experiments found.
fr: Aucune expérimentation trouvée.

en: Short Description
fr: Description Courte

en: Experiment
fr: Expérimentation

note: Translators: %s: LearnDash Experiments Docs URL.
en: Experiments are features that are in beta that we encourage you to try on on your course. You can provide our team feedback by clicking the "Give Feedback" button. Learn more about experiments: <a target="_blank" href="%1$s">%1$s</a>.
fr: Les expérimentations sont des fonctionnalités en version bêta que nous vous encourageons à essayer sur votre cours. Vous pouvez fournir un retour à notre équipe en cliquant sur le bouton « Donner un Avis ». En savoir plus sur les expérimentations : <a target="_blank" href="%1$s">%1$s</a>.

en: Label to replace "virtual instructors" (plural).
fr: Étiquette pour remplacer « instructeurs virtuels » (pluriel).

en: Label to replace "virtual instructor" (singular).
fr: Étiquette pour remplacer « instructeur virtuel » (singulier).

en: Label to replace "Skip Event" button.
fr: Étiquette pour remplacer le bouton « Passer l'Événement ».

en: Skip Event (Button)
fr: Passer l’évènement (bouton)

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholders: course.
en: The page students are redirected to after %1$s completion. Used when there is no individual %1$s completion page configured.
fr: La page vers laquelle les étudiants sont redirigés après la complétion du %1$s. Utilisée lorsqu'aucune page de complétion individuelle du %1$s n'est configurée.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Global %1$s Completion Page
fr: Page Globale de Complétion du %1$s

note: translators: 1: course label 2: Solid Backups link.
en: Congrats on building your first %1$s &#x1F389; Don&rsquo;t forget to %2$s your website to preserve your hard work and data.
fr: Félicitations pour la création de votre premier %1$s &#x1F389; N'oubliez pas de %2$s votre site web pour préserver votre travail et vos données.

en: back up
fr: sauvegarder

[ctx: The number of students on the site. Singular or plural.]
note: Translators: 1: Number of students, 2: Solid Backups link.
en: You now have %1$d student on your site! Don&rsquo;t forget to %2$s your website to preserve your hard work and data. | You now have %1$d students on your site! Don&rsquo;t forget to %2$s your website to preserve your hard work and data.
fr[0]: Vous avez maintenant %1$d étudiant sur votre site ! N'oubliez pas de %2$s votre site web pour préserver votre travail et vos données.
fr[1]: Vous avez maintenant %1$d étudiants sur votre site ! N'oubliez pas de %2$s votre site web pour préserver votre travail et vos données.

note: translators: %s: Solid Backups link.
en: Congrats on your first sale &#x1F389; We recommend %s to protect your data, website, customers and business.
fr: Félicitations pour votre première vente &#x1F389; Nous recommandons %s pour protéger vos données, votre site web, vos clients et votre activité.

en: Backups
fr: Sauvegardes

note: Translators: placeholder: course label.
en: Get Hands-on assistance launching your %s website.
fr: Obtenez une assistance pratique pour lancer votre site web %s.

en: Get Help Launching Your Site
fr: Obtenir de l'Aide pour Lancer Votre Site

en: Experiments
fr: Expérimentations

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en: If attendance is not required the student will be able to continue the course without requiring to be marked as attending the virtual or in-person %s.
fr: Si la présence n'est pas requise, l'étudiant pourra continuer le cours sans avoir besoin d'être marqué comme présent au %s virtuel ou en présentiel.

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en: If attendance is required the student will not be able to continue in the course until they have been marked by an admin or group leader that they have attended the virtual or in-person %s.
fr: Si la présence est requise, l'étudiant ne pourra pas continuer le cours tant qu'un administrateur ou un chef de groupe ne l'aura pas marqué comme ayant assisté au %s virtuel ou en présentiel.

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en: This %s takes place in-person.
fr: Ce %s se déroule en présentiel.

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en: This %s takes place in a virtual setting (e.g, Zoom).
fr: Ce %s se déroule en ligne (ex. Zoom).

[ctx: placeholder: topic]
note: Translators: placeholder: topic.
en: This %s takes place in a virtual setting (e.g, Zoom) or in-person.
fr: Ce %s se déroule en ligne (ex. Zoom) ou en présentiel.

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: External %s
fr: %s Externe

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en: Whether a %s takes place in a virtual setting (e.g, Zoom) or in-person.
fr: Si le %s se déroule dans un cadre virtuel (par ex. Zoom) ou en présentiel.

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: If attendance is not required the student will be able to continue the course without requiring to be marked as attending the virtual or in-person %s.
fr: Si la présence n'est pas requise, l'étudiant pourra continuer le cours sans avoir besoin d'être marqué comme présent au %s virtuel ou en présentiel.

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: If attendance is required the student will not be able to continue in the course until they have been marked by an admin or group leader that they have attended the virtual or in-person %s.
fr: Si la présence est requise, l'étudiant ne pourra pas continuer le cours tant qu'un administrateur ou un chef de groupe ne l'aura pas marqué comme ayant assisté au %s virtuel ou en présentiel.

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: This %s takes place in-person.
fr: Ce %s se déroule en présentiel.

[ctx: placeholder: quiz]
note: Translators: placeholder: quiz.
en: This %s takes place in a virtual setting (e.g, Zoom) or in-person.
fr: Ce %s se déroule en ligne (ex. Zoom) ou en présentiel.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: External %s
fr: %s Externe

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Whether a %s takes place in a virtual setting (e.g, Zoom) or in-person.
fr: Si le %s se déroule dans un cadre virtuel (par ex. Zoom) ou en présentiel.

[ctx: placeholder: lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en: If attendance is not required the student will be able to continue the course without requiring to be marked as attending the virtual or in-person %s.
fr: Si la présence n'est pas requise, l'étudiant pourra continuer le cours sans avoir besoin d'être marqué comme présent au %s virtuel ou en présentiel.

[ctx: placeholder: lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en: If attendance is required the student will not be able to continue in the course until they have been marked by an admin or group leader that they have attended the virtual or in-person %s.
fr: Si la présence est requise, l'étudiant ne pourra pas continuer le cours tant qu'un administrateur ou un chef de groupe ne l'aura pas marqué comme ayant assisté au %s virtuel ou en présentiel.

en: Require Attendance
fr: Présence Requise

[ctx: placeholder: lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en: This %s takes place in-person.
fr: Cette %s se déroule en présentiel.

[ctx: placeholder: lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en: This %s takes place in a virtual setting (e.g, Zoom).
fr: Cette %s se déroule en ligne (ex. Zoom).

[ctx: placeholder: lesson]
note: Translators: placeholder: lesson.
en: This %s takes place in a virtual setting (e.g, Zoom) or in-person.
fr: Cette %s se déroule en ligne (ex. Zoom) ou en présentiel.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: External %s
fr: %s Externe

[ctx: placeholder: lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en: Whether a %s takes place in a virtual setting (e.g, Zoom) or in-person.
fr: Si le %s se déroule dans un cadre virtuel (par ex. Zoom) ou en présentiel.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: The page students are redirected to after %1$s completion. Overrides the global %1$s completion page if configured.
fr: La page vers laquelle les étudiants sont redirigés après la complétion du %1$s. Remplace la page globale de complétion du %1$s si elle est configurée.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %1$s Completion Page
fr: Page de fin du %1$s

en: Sorry, you are not allowed to access this resource.
fr: Désolé, vous n’êtes pas autorisé à accéder à cette ressource.

[ctx: Course completion date]
note: translators: Course completion date
en: Completed On
fr: Terminé Le

en: Select User
fr: Sélectionner un Utilisateur

[ctx: Search Courses]
note: translators: Search Courses
en: Search %s
fr: Rechercher des %s

[ctx: Course completion data]
note: Translators: Course completion date column label.
en: Completed On
fr: Terminé Le

[ctx: User ID]
note: Translators: User ID column label.
en: U-ID
fr: ID-U

[ctx: Course Progress]
note: Translators: Course Progress column label. translators: Course Progress.
en: Progress
fr: Progression

en: All Groups
fr: Tous les Groupes

[ctx: placeholder: User Email]
note: translators: placeholder: User Email.
en: Compose a new mail to %s
fr: Rédiger un nouvel e-mail à %s

en: Completed On
fr: Terminé Le

[ctx: All Courses]
note: Translators: placeholder is the courses label.
en: All %s
fr: Tous les %s

[ctx: Number of completed course steps]
note: translators: Number of completed course steps.
en: %1$d of %2$d steps completed
fr: %1$d sur %2$d étapes complétées

note: translators: Course title. translators: placeholder: Exam.
en: %s title
fr: Titre du %s

[ctx: placeholder: user email]
note: translators: placeholder: user email.
en: Compose a new mail to %s
fr: Rédiger un nouvel e-mail à %s

en: Please choose a filter in ProPanel Reporting.
fr: Veuillez choisir un filtre dans les Rapports ProPanel.

en: No In-Progress items found
fr: Aucun élément En Cours trouvé

en: In Progress Breakdown
fr: Détail En Cours

en: No All-Progress items found
fr: Aucun élément de progression trouvé

en: Progress Distribution
fr: Distribution de la Progression

en: Essays Pending
fr: Essais en Attente

en: Assignments Pending
fr: Devoirs en Attente

en: Total Students
fr: Total des Étudiants

en: No Results Found.
fr: Pas de Résultats Trouvés.

en: LearnDash Activity Report
fr: Rapport d'Activité LearnDash

en: LearnDash Reports
fr: Rapports LearnDash

en: Full Page
fr: Pleine Page

en: Filters
fr: Filtres

en: Per Page:
fr: Par Page:

en: Filter By:
fr: Filtrer par :

en: Your Message
fr: Votre Message

en: Please select user(s) to send an email to.
fr: Veuillez sélectionner un ou plusieurs utilisateurs à qui envoyer un e-mail.

[ctx: Gained Course Access]
note: translators: Gained Course Access.
en: Gained %s Access:
fr: Accès %s Obtenu :

en: Statistics:
fr: Statistiques:

en: Result:
fr: Résultat:

[ctx: placeholder: Title of current post]
note: translators: placeholder: Title of current post translators: placeholder: Title of the course.
en:  (edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>)
fr:  (modifier<span class="screen-reader-text"> « %s »</span>)

[ctx: Quiz Completed:]
note: translators: Quiz completed.
en: %s Completed:
fr: %s Terminé:

en: See User Progress
fr: Voir la Progression de l'Utilisateur

en: Started Date
fr: Date de Début

en: Started Date (Duration)
fr: Date de Début (Durée)

en: Completed Date
fr: Date de Complétion

en: Completed Date (Duration)
fr: Date de Complétion (Durée)

[ctx: Export Quiz Data]
note: translators: Export Quiz Data.
en: Export %s Data
fr: Exporter les Données %s

[ctx: Export Course Data]
note: translators: Export Course Data. translators: Export Course Data
en: Export %s Data
fr: Exporter les Données %s

[ctx: activity widget pagination next page link]
note: translators: activity widget pagination next page link
en: Next &raquo;
fr: Suivant &raquo;

[ctx: activity widget pagination previous page link]
note: translators: activity widget pagination previous page link
en: &laquo; Previous
fr: &laquo; Précédent

en: LearnDash LMS Reporting Blocks
fr: Blocs de Rapports LearnDash LMS

en: When using the "reporting" or "progress_chart" widget shortcodes, a selection from the Group, Course or User filters is recommended unless also using the "filtering" widget shortcode on the same page.
fr: Lors de l'utilisation des codes courts de widget « reporting » ou « progress_chart », une sélection dans les filtres Groupe, Cours ou Utilisateur est recommandée, sauf si vous utilisez également le code court de widget « filtering » sur la même page.

[ctx: Reports Widget]
note: translators: Reports Widget.
en: Pagination for Widget output
fr: Pagination pour la sortie du widget

[ctx: Pagination for Widget output]
note: translators: Pagination for Widget output.
en: Per Page
fr: Par Page

[ctx: Chart orientation]
note: translators: Chart orientation.
en: Side by Side
fr: Côte à Côte

[ctx: Chart orientation]
note: translators: Chart orientation.
en: Stacked (default)
fr: Empilé (par défaut)

en: Display Chart Orientation
fr: Orientation de l'Affichage du Graphique

en: Display Chart
fr: Afficher le Graphique

[ctx: Course status - All Statuses]
note: translators: Course status - All Statuses. translators: Course status - All Statuses
en: All Statuses
fr: Tous les Statuts

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Filter Widget by %s Status
fr: Filtrer le Widget par Statut %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Filter %s Status
fr: Filtrer le Statut %s

en: Filter Widget by User ID
fr: Filtrer le Widget par ID Utilisateur

en: Filter Users
fr: Filtrer les Utilisateurs

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Filter Widget by %s ID
fr: Filtrer le Widget par ID %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Filter %s
fr: Filtrer %s

en: Filter Widget by Group ID
fr: Filtrer le Widget par ID de Groupe

en: Filter Groups
fr: Filtrer les Groupes

[ctx: Reports widget shortcode]
note: translators: Reports widget shortcode.
en: Progress Chart Widget
fr: Widget de graphique de progression

[ctx: Reports widget shortcode]
note: translators: Reports widget shortcode.
en: Activity Widget
fr: Widget d'activité

[ctx: Reports widget shortcode]
note: translators: Reports widget shortcode.
en: Reporting Widget
fr: Widget de rapport

[ctx: Reports widget shortcode]
note: translators: Reports widget shortcode.
en: Filtering Widget
fr: Widget de filtrage

[ctx: Reports widget shortcode]
note: translators: Reports widget shortcode.
en: Overview Widget
fr: Widget d'aperçu

note: translators: Reports Widget.
en: Select which Reports widget to display
fr: Sélectionnez quel widget de rapports afficher

en: Wk
fr: Sem

en: Scroll to increment
fr: Défiler pour incrémenter

en:  to
fr:  à

en: LearnDash is required to be activated before LearnDash ProPanel can work properly.
fr: LearnDash doit être activé avant que LearnDash ProPanel puisse fonctionner correctement.

en: ProPanel Reporting
fr: Rapports ProPanel

en: Show ProPanel Full Page
fr: Afficher ProPanel en Pleine Page

[ctx: placeholder: error message]
note: translators: placeholder: error message
en: We could not send the email successfully. Please try again or check with your hosting provider.
    Error: %s
fr: Nous n'avons pas pu envoyer l'e-mail avec succès. Veuillez réessayer ou vérifier auprès de votre hébergeur.
    Erreur : %s

[ctx: placeholder: count users.]
note: translators: placeholder: count users.
en: Email sent to %d destinations
fr: E-mail envoyé à %d destinataires

en: LearnDash Reporting
fr: Rapports LearnDash

[ctx: Course status - Completed]
note: translators: Course status - Completed translators: Course status - Completed.
en: Completed
fr: Terminé

[ctx: Course status - In Progress]
note: translators: Course status - In Progress translators: Course status - In Progress.
en: In Progress
fr: En Cours

[ctx: Course status - Not Started]
note: translators: Course status - Not Started translators: Course status - Not Started.
en: Not Started
fr: Non Commencé

en: LearnDash Progress Chart
fr: Graphique de Progression LearnDash

en: LearnDash Reports Overview
fr: Vue d'ensemble des Rapports LearnDash

en: We do not have any email addresses to send your message to.
fr: Nous n'avons aucune adresse e-mail à laquelle envoyer votre message.

[ctx: placeholder: error messages]
note: translators: placeholder: error messages
en: We could not send the email successfully. Please try again or check with your hosting provider.
    Error: %s
fr: Nous n'avons pas pu envoyer l'e-mail avec succès. Veuillez réessayer ou vérifier auprès de votre hébergeur.
    Erreur : %s

[ctx: placeholder: email count]
note: translators: placeholder: email count.
en: Email sent to %d destinations
fr: E-mail envoyé à %d destinataires

en: LearnDash Report Filters
fr: Filtres de Rapports LearnDash

en: ProPanel Email: AJAX submission could not complete, please try again.
fr: E-mail ProPanel : la soumission AJAX n'a pas pu aboutir, veuillez réessayer.

en: LearnDash Activity
fr: Activité LearnDash

en: If an account with that username or email address exists, an email has been sent with password reset instructions.
fr: Si un compte avec ce nom d'utilisateur ou cette adresse e-mail existe, un e-mail avec les instructions de réinitialisation du mot de passe a été envoyé.

en: Tip: Try at least 12 characters long containing letters, numbers, and special characters.
fr: Conseil: Essayez au moins 12 caractères contenant des lettres, des chiffres et des caractères spéciaux.

[ctx: placeholder: Forgot password link below login form.]
en: Forgot password?
fr: Mot de Passe Oublié?

en: Password *
fr: Mot de Passe *

en: Username or Email Address *
fr: Nom d'Utilisateur ou Adresse E-mail *

[ctx: Message displayed when purchasing a group.]
en: You will be redirected to Stripe to complete your payment with your debit card, credit card, or Stripe account. Once complete, you will be redirected back to this site to continue your group.
fr: Vous allez être redirigé vers Stripe pour finaliser votre paiement par carte de débit, carte de crédit ou compte Stripe. Une fois le paiement effectué, vous serez redirigé vers ce site pour continuer votre groupe.

[ctx: Message displayed when purchasing a course.]
en: You will be redirected to Stripe to complete your payment with your debit card, credit card, or Stripe account. Once complete, you will be redirected back to this site to continue your course.
fr: Vous allez être redirigé vers Stripe pour finaliser votre paiement par carte de débit, carte de crédit ou compte Stripe. Une fois le paiement effectué, vous serez redirigé vers ce site pour continuer votre cours.

en: Pay with Stripe
fr: Payer avec Stripe

[ctx: Message displayed when purchasing a a product that is neither a course nor a group.]
en: You will be redirected to Razorpay to complete your payment with your debit card, credit card, or Razorpay account. Once complete, you will be redirected back to this site.
fr: Vous allez être redirigé vers Razorpay pour finaliser votre paiement par carte de débit, carte de crédit ou compte Razorpay. Une fois le paiement effectué, vous serez redirigé vers ce site.

[ctx: Message displayed when purchasing a group.]
en: You will be redirected to Razorpay to complete your payment with your debit card, credit card, or Razorpay account. Once complete, you will be redirected back to this site to continue your group.
fr: Vous allez être redirigé vers Razorpay pour finaliser votre paiement par carte de débit, carte de crédit ou compte Razorpay. Une fois le paiement effectué, vous serez redirigé vers ce site pour continuer votre groupe.

[ctx: Message displayed when purchasing a course.]
en: You will be redirected to Razorpay to complete your payment with your debit card, credit card, or Razorpay account. Once complete, you will be redirected back to this site to continue your course.
fr: Vous allez être redirigé vers Razorpay pour finaliser votre paiement par carte de débit, carte de crédit ou compte Razorpay. Une fois le paiement effectué, vous serez redirigé vers ce site pour continuer votre cours.

en: Pay with Razorpay
fr: Payer avec Razorpay

[ctx: Message displayed when purchasing a a product that is neither a course nor a group.]
en: You will be redirected to PayPal to complete your payment with your debit card, credit card, or PayPal account. Once complete, you will be redirected back to this site.
fr: Vous allez être redirigé vers PayPal pour finaliser votre paiement par carte de débit, carte de crédit ou compte PayPal. Une fois le paiement effectué, vous serez redirigé vers ce site.

[ctx: Message displayed when purchasing a group.]
en: You will be redirected to PayPal to complete your payment with your debit card, credit card, or PayPal account. Once complete, you will be redirected back to this site to continue your group.
fr: Vous allez être redirigé vers PayPal pour finaliser votre paiement par carte de débit, carte de crédit ou compte PayPal. Une fois le paiement effectué, vous serez redirigé vers ce site pour continuer votre groupe.

[ctx: Message displayed when purchasing a course.]
en: You will be redirected to PayPal to complete your payment with your debit card, credit card, or PayPal account. Once complete, you will be redirected back to this site to continue your course.
fr: Vous allez être redirigé vers PayPal pour finaliser votre paiement par carte de débit, carte de crédit ou compte PayPal. Une fois le paiement effectué, vous serez redirigé vers ce site pour continuer votre formation.

en: Pay with PayPal
fr: Payer avec PayPal

en: Pay now
fr: Payer maintenant

en: Checkout
fr: Paiement

[ctx: placeholder: question, course]
note: translators: placeholder: question, course.
en: If you set the %1$s to be graded and the student doesn't have enough points to proceed, they will be blocked from continuing the %2$s until the %1$s has been graded.
fr: Si vous définissez le %1$s comme noté et que l'étudiant n'a pas assez de points pour continuer, il sera bloqué dans la poursuite du %2$s tant que le %1$s n'aura pas été noté.

en: No number in the field "Points"
fr: Pas de nombre dans le champ « Points »

en: Assignment file
fr: Fichier du devoir

en: In-Person
fr: En personne

en: Virtual
fr: Virtuel

en: Skip Event
fr: Passer l’évènement

en: Virtual Instructors
fr: Instructeurs Virtuels

en: Virtual Instructor
fr: Instructeur Virtuel

en: The student can progress if they have enough points to move on.
fr: L'étudiant peut progresser s'il a suffisamment de points pour continuer.

[ctx: placeholders: question, course]
note: translators: placeholders: question, course.
en: If you set the %1$s to be graded and the student doesn't have enough points to proceed, they will be blocked from continuing the %2$s until the %1$s has been graded.
fr: Si vous définissez le %1$s comme noté et que l'étudiant n'a pas assez de points pour continuer, il sera bloqué dans la poursuite du %2$s tant que le %1$s n'aura pas été noté.

note: translators: placeholder: Shared Steps documentation URL.
en: Get a performance boost on your course by enabling shared steps in LearnDash LMS. Shared steps uses newer underlying architecture that really makes your course fly! <a target="_blank" href="%1$s">Learn more about Shared Steps</a>.
fr: Améliorez les performances de votre cours en activant les étapes partagées dans LearnDash LMS. Les étapes partagées utilisent une architecture sous-jacente plus récente qui accélère vraiment votre cours ! <a target="_blank" href="%1$s">En savoir plus sur les Étapes Partagées</a>.

note: translators: placeholder: question.
en: Disables the distinction between correct and incorrect. If enabled, the total points for the %s are the greatest points from all answers.
fr: Désactive la distinction entre correct et incorrect. Si activé, le total des points pour le %s correspond au plus grand nombre de points parmi toutes les réponses.

note: Translators: placeholders: Custom Course Label. Translators: placeholders: Custom Quiz Label.
en: Export User %s Data
fr: Exporter les Données Utilisateur %s

en: yr | yrs
fr[0]: an
fr[1]: ans

note: translators: Course label.
en: You can take advantage of the latest breakthrough AI technology to create your %s outline.
fr: Vous pouvez profiter de la dernière technologie d'IA pour créer le plan de votre %s.

note: translators: Course label. translators: Quiz label.
en: You can select an existing %s or create a new one.
fr: Vous pouvez sélectionner un %s existant ou en créer un nouveau.

en: Yes, share plugin usage data with LearnDash, part of the StellarWP family of brands
fr: Oui, partager les données d'utilisation du plugin avec LearnDash, membre de la famille de marques StellarWP

en: wk | wks
fr[0]: sem
fr[1]: sem

en: What do you want to log?
fr: Que voulez-vous enregistrer ?

en: Welcome to LearnDash
fr: Bienvenue sur LearnDash

en: We're here to help you succeed.
fr: Nous sommes là pour vous aider à réussir.

en: We will create the following courses for you:
fr: Nous allons créer les cours suivants pour vous :

en: We hope you love LearnDash.
fr: Nous espérons que vous aimerez LearnDash.

en: We can't extract plugin file. Please check your file and directory permission.
fr: Impossible d'extraire le fichier du plugin. Veuillez vérifier les permissions de vos fichiers et répertoires.

note: translators: placeholder: quiz.
en: Warning: This action removes all quiz statistics and cannot be reversed.
fr: Avertissement : Cette action supprime toutes les statistiques de questionnaires et ne peut pas être annulée.

en: Want advanced course data analytics? Check out ProPanel for more.
fr: Vous voulez des analyses avancées sur les données de cours ? Découvrez ProPanel pour en savoir plus.

en: Visit Site
fr: Visiter le Site

en: Validating Webhook Setup...
fr: Validation de la configuration du Webhook...

en: Validate Webhook Setup
fr: Valider la Configuration du Webhook

note: translators: 1$: course label, 2$: questions label.
en: Utilize the latest AI technology to create your %1$s %2$s and answers.
fr: Utilisez la dernière technologie IA pour créer vos %2$s et réponses %1$s.

note: translators: %s: User login.
en: Username: %s
fr: Nom d’Utilisateur: %s

en: Username or Email Address
fr: Nom d'Utilisateur ou Adresse E-mail

en: User Guides
fr: Guides Utilisateur

en: User doesn't have enough capability
fr: L'utilisateur n'a pas les droits suffisants

en: Upon clicking continue we’ll install your selected template which will include:
    				<ul style="list-style-type: disc;margin-left: 20px;">
    					<li>Theme</li>
    					<li>Plugins</li>
    					<li>Content</li>
    				</ul>
    			<p>This will overwrite your existing theme. It will not replace content or plugins but the theme will impact your entire site, not only LearnDash content.</p>
fr: Upon clicking continue we’ll install your selected template which will include:
    				<ul style="list-style-type: disc;margin-left: 20px;">
    					<li>Thème</li>
    					<li>Plugins</li>
    					<li>Contenu</li>
    				</ul>
    			<p>Cela écrasera votre thème existant. Cela ne remplacera pas le contenu ou les plugins, mais le thème impactera l'ensemble de votre site, pas seulement le contenu LearnDash.</p>

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
fr: Impossible de se connecter au système de fichiers. Veuillez vérifier vos identifiants.

en: Troubleshooting
fr: Dépannage

en: Total Numbers
fr: Chiffres Totaux

en: To reset your password, visit the following address:
fr: Pour réinitialiser votre mot de passe, visitez l'adresse suivante:

en: This key is stored secretly.
fr: Cette clé est stockée de manière sécurisée.

en: This is where the fun begins.
fr: C'est ici que le plaisir commence.

en: This dashboard is disabled.
fr: Ce tableau de bord est désactivé.

en: There's unknown error with the design wizard. Please try again later or contact our support if the issue persists.
fr: Une erreur inconnue s'est produite avec l'assistant de conception. Veuillez réessayer plus tard ou contacter notre support si le problème persiste.

en: The template has been built and is ready to use.
fr: Le modèle a été construit et est prêt à l'emploi.

en: The response for matrix sorting question type is invalid so it was skipped.
fr: La réponse pour le type de question à tri matriciel est invalide et a donc été ignorée.

en: The request has timed out. Please try it again with lower number of items. If the issue persists, please check your website server or Open AI service status.
fr: La requête a expiré. Veuillez réessayer avec un nombre d'éléments inférieur. Si le problème persiste, vérifiez l'état de votre serveur ou du service OpenAI.

note: translators: 1$: quiz label, 2$: quiz title.
en: The request has been processed successfully for the %1$s: %2$s.
fr: La requête a été traitée avec succès pour le %1$s : %2$s.

en: The minimum Price is 1.
fr: Le prix minimum est 1.

en: The minimum billing cycle value is 1.
fr: La valeur minimale du cycle de facturation est 1.

note: translators: Message for hub plugin upgrade from 4.3.0.2 to 4.3.1.
en: The LearnDash licensing system has changed locations! You'll now find your licenses in the %s section under the LearnDash settings menu.
fr: Le système de licences LearnDash a changé d'emplacement ! Vous trouverez désormais vos licences dans la section %s du menu des paramètres LearnDash.

en: The billing cycle interval value must be set.
fr: La valeur de l'intervalle du cycle de facturation doit être définie.

en: Tell us a little bit about your site.
fr: Parlez-nous un peu de votre site.

en: Tabs must have an "id" and "label".
fr: Les onglets doivent avoir un "id" et un "label".

note: translators: The dynamic variable in this string is an instance of a class.
en: Tabs either be a %1$s instance or an array.
fr: Les onglets doivent être une instance %1$s ou un tableau.

en: Success:
fr: Succès:

en: Subscriptions are not supported for now.
fr: Les abonnements ne sont pas supportés pour le moment.

en: Subscription management is not supported by PayPal IPN payment gateway.
fr: La gestion des abonnements n'est pas prise en charge par la passerelle de paiement PayPal IPN.

en: Subscription management is not possible because the payment gateway is not enabled or configured.
fr: La gestion des abonnements n'est pas possible car la passerelle de paiement n'est pas activée ou configurée.

en: Students Allocation by Progress Status
fr: Répartition des Étudiants par Statut de Progression

en: Student Limit
fr: Limite d'Étudiants

en: Stripe session was not created.
fr: La session Stripe n'a pas été créée.

en: Stripe Integration [Video]
fr: Intégration Stripe [Vidéo]

en: Stripe gateway is not active.
fr: La passerelle Stripe n'est pas active.

en: Stripe Connect configured
fr: Stripe Connect configuré

en: Steps must have and "id" and "title".
fr: Les étapes doivent avoir un « id » et un « title ».

note: translators: The dynamic variable in this string is an instance of a class.
en: Steps either be a %1$s instance or an array.
fr: Les étapes doivent être une instance de %1$s ou un tableau.

en: Steps could not be mapped for the parent step.
fr: Les étapes n'ont pas pu être mappées pour l'étape parente.

en: Starter Templates by Kadence WP
fr: Modèles de Démarrage par Kadence WP

en: Start Quiz
fr: Commencer le questionnaire

en: Start building the template
fr: Commencer à construire le modèle

en: Sorting choice
fr: Choix de tri

en: Sorry, you are not allowed to install themes on this site.
fr: Désolé, vous n’êtes pas autorisé à installer des thèmes sur ce site.

en: Sorry, you are not allowed to install plugins on this site.
fr: Désolé, vous n’êtes pas autorisé à installer des plugins sur ce site.

note: translators: placeholder: field name, group, course, groups.
en: Sorry! You can not set a %1$s in this %2$s because it contains at least one %3$s that belongs to other %4$s.
fr: Désolé ! Vous ne pouvez pas définir un %1$s dans ce %2$s car il contient au moins un %3$s qui appartient à d'autres %4$s.

note: translators: placeholder: course, group, group, groups, group title.
en: Sorry! The %1$s can not belong to this %2$s because it already belongs to other %3$s and the %4$s "%5$s" has a start or end date.
fr: Désolé ! Le %1$s ne peut pas appartenir à ce %2$s car il appartient déjà à d'autres %3$s et le %4$s « %5$s » a une date de début ou de fin.

note: translators: placeholder: course, groups, group, group title.
en: Sorry! The %1$s can not belong to these %2$s because the %3$s "%4$s" has a start or end date.
fr: Désolé ! Le %1$s ne peut pas appartenir à ces %2$s car le %3$s « %4$s » a une date de début ou de fin.

en: Something went wrong. Please refresh the page and try it again.
fr: Une erreur s'est produite. Veuillez actualiser la page et réessayer.

en: Something went wrong.
fr: Quelque chose s’est mal passé.

en: Someone has requested a password reset for the following account:
fr: Une demande de réinitialisation de mot de passe a été effectuée pour le compte suivant :

note: translators: %s: Site name.
en: Site Name: %s
fr: Nom du Site: %s

en: Site & Course Details
fr: Détails du Site et du Cours

en: Shows the reset password form
fr: Affiche le formulaire de réinitialisation du mot de passe

en: Show registration form
fr: Afficher le formulaire d'inscription

[ctx: Setup wizard, placeholder: course label]
note: Translators: placeholder: course.
en: We are currently importing your demo %1$s.
fr: Nous importons actuellement votre démonstration de %1$s.

note: translators: placeholder: Link to Setup page.
en: setup
fr: configuration

en: Setup
fr: Configuration

en: Setting Up User Registration [Video]
fr: Configuration de l'Inscription des Utilisateurs [Vidéo]

en: Sets the width of the reset password form.
fr: Définit la largeur du formulaire de réinitialisation du mot de passe.

en: Set up your site
fr: Configurez votre site

en: Set Up Stripe
fr: Configurer Stripe

en: Set new password
fr: Définir un nouveau mot de passe

en: Select your country
fr: Choisissez votre pays

en: Select A Starter Template
fr: Sélectionner un Modèle de Démarrage

en: Select
fr: Sélectionner

en: See the documentation
fr: Voir la documentation

en: Search Users Who Will Be Affected
fr: Rechercher les Utilisateurs qui Seront Affectés

[ctx: Search All Group Users]
note: translators: placeholder: Group.
en: Search All %s Users
fr: Rechercher Tous les Utilisateurs %s

note: translators: Secret key.
en: Saved key: %1$s
fr: Clé enregistrée : %1$s

en: Save & Continue
fr: Enregistrer et Continuer

en: Run Kadence template building process
fr: Lancer le processus de construction du modèle Kadence

en: Reset Password Success
fr: Réinitialisation du Mot de Passe Réussie

en: Reset Password
fr: Réinitialiser le mot de passe

en: Required parameters ("step_id", "step_parent_id", "page") are missing.
fr: Paramètres requis (« step_id », « step_parent_id », « page ») manquants.

en: remove
fr: supprimer

[ctx: Registration/Login Tab Label]
note: translators: Course Shortcodes Label.
en: Registration/Login
fr: Inscription/Connexion

en: Registration/Login Pages
fr: Pages d’Inscription/ de Connexion

en: Registration/Login
fr: Inscription/Connexion

en: Registration, Registration Success, Reset Password & Profile
fr: Inscription, Inscription réussie, Réinitialisation du mot de passe & Profil

en: Ready to Import?
fr: Prêt à Importer?

en: Razorpay does not support infinite subscriptions.
fr: Razorpay ne prend pas en charge les abonnements illimités.

en: Razorpay configured
fr: Razorpay configuré

en: Quiz Time Limit
fr: Limite de Temps du Questionnaire

en: Product not found.
fr: Produit non trouvé.

en: Product can not be purchased.
fr: Ce produit ne peut pas être acheté.

en: Previous version
fr: Version précédente

en: Pre-ordered
fr: Pré-commandé

en: Pre-order
fr: Pré-commande

en: Post does not exist.
fr: L'article n'existe pas.

note: translators: Course label.
en: Please select an existing %s.
fr: Veuillez sélectionner un %s existant.

note: translators: 1$: lesson label, 2$: quiz label, 3$: course label. translators: 1$: topic label, 2$: quiz label, 3$: lesson label.
en: Please select an existing %1$s. You can leave this blank if you want to associate the %2$s with the %3$s above.
fr: Veuillez sélectionner un %1$s existant. Vous pouvez laisser ce champ vide si vous souhaitez associer le %2$s avec le %3$s ci-dessus.

[ctx: placeholders: question, question]
note: translators: placeholders: question, question.
en: Must use the "One %1$s at a time" and "Display results after each submitted answer" settings in the %2$s Display setting above.
fr: Doit utiliser les paramètres « Un %1$s à la fois » et « Afficher les résultats après chaque réponse soumise » dans le paramètre d'affichage %2$s ci-dessus.

[ctx: placeholders: Courses]
note: translators: placeholders: Courses.
en: Search %1$s That Will Be Affected
fr: Rechercher les %1$s qui Seront Affectés

[ctx: placeholder: You already have access to Course/Group - Click here to visit]
note: translators: placeholder: You already have access to Course/Group - Click here to visit.
en: You already have access to %1$s - %2$s
fr: Vous avez déjà accès à %1$s - %2$s

[ctx: placeholder: Transaction trial price, Transaction trial duration value, Transaction trial duration length]
note: Translators: placeholder: Transaction trial price, Transaction trial duration value, Transaction trial duration length.
en: %1$s %2$d %3$s trial
fr: %1$s %2$d %3$s d'essai

[ctx: placeholder: Transaction trial price]
note: Translators: placeholder: Transaction trial price.
en: Trial price: %s
fr: Prix de l’essai: %s

[ctx: placeholder: Transaction trial duration value, Transaction trial duration length]
note: Translators: placeholder: Transaction trial duration value, Transaction trial duration length.
en: Trial duration: %1$d %2$s
fr: Durée d'essai: %1$d %2$s

[ctx: placeholder: Transaction recurring times]
note: Translators: placeholder: Transaction recurring times.
en: Recurring times: %s
fr: Nombre de récurrences : %s

[ctx: placeholder: Transaction price]
note: Translators: placeholder: Transaction price.
en: Price: %s
fr: Prix: %s

[ctx: placeholder: Transaction final price]
note: Translators: placeholder: Transaction discounted price.
en: Final price: %s
fr: Prix final : %s

[ctx: placeholder: Transaction discount]
note: Translators: placeholder: Transaction discount.
en: Discount: %s
fr: Réduction : %s

[ctx: placeholder: Transaction discount]
note: Translators: placeholder: Transaction discount.
en: %s discount
fr: Réduction %s

[ctx: placeholder: Transaction billing cycle value, Transaction billing cycle length]
note: Translators: placeholder: Transaction billing cycle value, Transaction billing cycle length.
en: every %1$d %2$s
fr: tous les %1$d %2$s

[ctx: placeholder: Transaction billing cycle value, Transaction billing cycle length]
note: Translators: placeholder: Transaction billing cycle value, Transaction billing cycle length.
en: Billing cycle: every %1$d %2$s
fr: Cycle de facturation : tous les %1$d %2$s

[ctx: placeholder: number of places remaining]
note: translators: placeholder: number of places remaining.
en: (%s place remaining) | (%s places remaining)
fr[0]: (%s place restante)
fr[1]: (%s places restantes)

[ctx: placeholder: Group, Courses]
note: translators: placeholder: Group, Courses.
en: Extend %1$s %2$s Access
fr: Étendre l'Accès %1$s %2$s

[ctx: placeholder: group, course]
note: translators: placeholder: group, course, groups.
en: This %1$s contains at least one %2$s that belongs to other %3$s. Therefore, you can not set a start or end date.
fr: Ce %1$s contient au moins un %2$s qui appartient à d'autres %3$s. Par conséquent, vous ne pouvez pas définir de date de début ou de fin.

[ctx: placeholder: group label, group start date]
note: translators: placeholder: group label, group start date.
en: This %1$s starts on %2$s
fr: Ce %1$s commence le %2$s

[ctx: placeholder: group label, group start date]
note: translators: placeholder: group label, group start date.
en: It is a pre-order. Enroll in this %1$s to get access after %2$s
fr: Il s'agit d'une pré-commande. Inscrivez-vous au %1$s pour obtenir l'accès après %2$s

[ctx: placeholder: group label]
note: translators: placeholder: group label.
en: When does the %1$s start?
fr: Quand le %1$s commence-t-il ?

[ctx: placeholder: group label]
note: translators: placeholder: group label.
en: When does the %1$s end?
fr: Quand le %1$s se termine-t-il ?

[ctx: placeholder: group label]
note: translators: placeholder: group label.
en: This %s is not available
fr: Ce %s n’est pas disponible

[ctx: placeholder: group label]
note: translators: placeholder: group label.
en: This %s has ended
fr: Ce %s est terminé

[ctx: placeholder: group label]
note: translators: placeholder: group label.
en: Limits the number of students who can take your %1$s. When the limit is reached the %1$s can no longer be purchased or enrolled in. Admins can enroll students even if the limit is reached.
fr: Limite le nombre d'étudiants pouvant suivre votre %1$s. Lorsque la limite est atteinte, le %1$s ne peut plus être acheté ou inscrit. Les administrateurs peuvent inscrire des étudiants même si la limite est atteinte.

[ctx: placeholder: Group label]
note: translators: placeholder: Group label.
en: %s pre-ordered
fr: %s précommandé

[ctx: placeholder: Group label]
note: translators: placeholder: Group label.
en: %s is full
fr: %s est complet

[ctx: placeholder: Group label]
note: translators: placeholder: Course label.
en: %s ended
fr: %s terminé

[ctx: placeholder: Gateway name]
note: translators: placeholders: Gateway name
en: Subscription cancellation is not supported by %1$s gateway.
fr: L'annulation d'abonnement n'est pas prise en charge par la passerelle %1$s.

[ctx: placeholder: Forgot password link below login form.]
note: translators: placeholder: Forgot password link below login form.
en: Forgot password? %s
fr: Mot de Passe Oublié? %s

[ctx: placeholder: course, course, courses]
note: translators: placeholder: course, course, courses.
en: Limits the number of students who can take your %1$s. When the limit is reached the %2$s can no longer be purchased or enrolled in. Admins can enroll students even if the limit is reached. It does not affect open %3$s.
fr: Limite le nombre d'étudiants pouvant suivre votre %1$s. Lorsque la limite est atteinte, le %2$s ne peut plus être acheté ou inscrit. Les administrateurs peuvent inscrire des étudiants même si la limite est atteinte. Cela n'affecte pas les %3$s ouverts.

[ctx: placeholder: course, course start date]
note: translators: placeholder: course, course start date.
en: This %1$s starts on %2$s
fr: Ce %1$s commence le %2$s

[ctx: placeholder: course, course start date]
note: translators: placeholder: course, course start date.
en: It is a pre-order. Enroll in this %1$s to get access after %2$s
fr: Il s'agit d'une pré-commande. Inscrivez-vous au %1$s pour obtenir l'accès après %2$s

[ctx: placeholder: Course label]
note: translators: placeholder: Course label.
en: %s pre-ordered
fr: %s précommandé

[ctx: placeholder: Course label]
note: translators: placeholder: Course label.
en: %s is full
fr: %s est complet

[ctx: placeholder: Course label]
note: translators: placeholder: Course label.
en: %s ended
fr: %s terminé

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: This %s is not available
fr: Ce %s n’est pas disponible

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: This %s has ended
fr: Ce %s est terminé

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Extend %1$s Access
fr: Étendre l'Accès %1$s

[ctx: placeholder: course]
note: translators: course.
en: Create a %s from a video playlist.
fr: Créer un %s à partir d'une playlist vidéo.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: course.
en: Back to %s list
fr: Retour à la liste des %s

[ctx: placeholder: Coupon type]
note: Translators: placeholder: Coupon type.
en: Type: %s
fr: Type : %s

[ctx: placeholder: Coupon code]
note: Translators: placeholder: Coupon code.
en: Code: %s
fr: Code : %s

[ctx: placeholder: Coupon amount]
note: Translators: placeholder: Coupon amount.
en: Amount: %s
fr: Montant : %s

en: Pick some colors
fr: Choisissez des couleurs

en: PayPal Settings [Video]
fr: Paramètres PayPal [Vidéo]

en: Password reset, please log into your account.
fr: Mot de passe réinitialisé, veuillez vous connecter à votre compte.

en: Password Reset
fr: Réinitialisation du Mot de Passe

en: Parent step not found.
fr: Étape parente introuvable.

en: Page expired. Please refresh the page and try it again.
fr: La page a expiré. Veuillez actualiser la page et réessayer.

en: Our setup wizard will help you
                    get the most out of your store.
fr: Notre assistant de configuration vous aidera
                    à tirer le meilleur parti de votre boutique.

en: Our set up wizard will help you get the most out of your site.
fr: Notre assistant de configuration vous aidera à tirer le meilleur parti de votre site.

note: translators: placeholder: transaction ID.
en: Order #%d
fr: Commande n°%d

en: OpenAI API Key
fr: Clé API OpenAI

en: On
fr: Activé

en: Off
fr: Désactivé

note: translators: %1$s = Lessons custom label translators: %1$s = Topics custom label
en: Number of %1$s using drip content
fr: Nombre de %1$s utilisant le contenu programmé

[ctx: Number of times a billing cycle repeats]
note: Translators: placeholder: Number of times a billing cycle repeats.
en:  (%d time) |  (%d times)
fr[0]:  (%d fois)
fr[1]:  (%d fois)

note: translators: %1$s = Lessons custom label
en: Number of %1$s using video progression
fr: Nombre de %1$s utilisant la progression vidéo

en: Number of enrolled users
fr: Nombre d'utilisateurs inscrits

note: translators: %1$s = Courses custom label
en: Number of %1$s using linear progression
fr: Nombre de %1$s utilisant la progression linéaire

note: translators: %1$s = Courses custom label
en: Number of %1$s using free form progression
fr: Nombre de %1$s utilisant la progression libre

note: translators: Lessons label.
en: Number of %s you want to generate the outline for.
fr: Nombre de %s pour lesquels vous souhaitez générer le plan.

note: translators: Questions label.
en: Number of %s and answers you want to generate for each question type.
fr: Nombre de %s et de réponses que vous souhaitez générer pour chaque type de question.

note: translators: Lessons label. translators: Questions label.
en: Number of %s
fr: Nombre de %s

en: Not sure what to do next? Read our top articles to get more information.
fr: Vous ne savez pas quoi faire ensuite ? Lisez nos meilleurs articles pour plus d'informations.

en: Not started
fr: Non commencé

en: Not set
fr: Non défini

[ctx: Not completed topic]
en: Not completed
fr: Non complété

[ctx: Not completed lesson]
en: Not completed
fr: Non complétée

en: No, do not share plugin usage data with LearnDash, part of the StellarWP family of brands
fr: Non, ne pas partager les données d'utilisation du plugin avec LearnDash, membre de la famille de marques StellarWP

en: No theme specified.
fr: Aucun thème spécifié.

note: translators: question type.
en: No questions returned for the question type: %s. Please try again with a different idea.
fr: Aucune question retournée pour le type de question : %s. Veuillez réessayer avec une idée différente.

en: No plugin specified.
fr: Aucun plugin spécifié.

en: No one joined yet.
fr: Personne n'a encore rejoint.

en: No Gateway
fr: Aucune Passerelle

en: No enrolled users found.
fr: Aucun utilisateur inscrit trouvé.

[ctx: No enrolled courses found]
note: translators: placeholder: courses.
en: No enrolled %s found.
fr: Aucun %s inscrit trouvé.

en: No data.
fr: Aucune donnée.

en: No data to generate PDF.
fr: Aucune donnée pour générer le PDF.

note: translators: %s: transactions label
en: No %s found.
fr: Pas de %s trouvé.

en: Nice choices
fr: Bons choix

en: Newly Joined
fr: Récemment Inscrits

en: New Expiration Date
fr: Nouvelle Date d'Expiration

en: Never
fr: Jamais

en: mo | mos
fr[0]: mois
fr[1]: mois

en: Me
fr: Moi

en: Matrix Sorting choice
fr: Choix de tri matriciel

en: Manage your courses
fr: Gérez vos cours

en: Manage Students
fr: Gérer les Étudiants

en: Logs
fr: Journaux

en: Log not found.
fr: Journal introuvable.

en: Log content not deleted.
fr: Contenu du journal non supprimé.

en: Log content deleted.
fr: Contenu du journal supprimé.

en: log
fr: journal

en: Load
fr: Charger

en: Lifetime Sales
fr: Ventes Totales

en: License validated
fr: Licence validée

en: Let's pick a starting font, 
                    you can always change it later and pick from more options.
fr: Choisissons une police de départ,
                    vous pourrez toujours la changer plus tard et choisir parmi plus d'options.

en: Let's get you some starting colors. 
                    You can always update, expand, and change these later.
fr: Choisissons des couleurs de départ.
                    Vous pourrez toujours les mettre à jour, les développer et les modifier plus tard.

en: LearnDash Stripe Addon Deprecation
fr: Dépréciation du Module Stripe LearnDash

en: LearnDash Reset Password
fr: Réinitialisation du Mot de Passe LearnDash

en: LearnDash reporting guides.
fr: Guides de rapports LearnDash.

en: LearnDash Licensing & Management
fr: Licences et Gestion LearnDash

en: LearnDash Help
fr: Aide LearnDash

en: LearnDash Design Wizard
fr: Assistant de Conception LearnDash

note: translators: %s: Transactions label
en: Latest %s
fr: Dernier %s

en: Last updated
fr: Dernière mise à jour

en: Last 7 Days
fr: 7 Derniers Jours

en: It's all about appearances.
fr: Tout est dans l'apparence.

[ctx: It is a comparison against a current number and a previous one.]
note: translators: %d is the previous number.
en: from %d
fr: depuis %d

en: Invalid user, please check your reset password link and try again.
fr: Utilisateur invalide, veuillez vérifier votre lien de réinitialisation du mot de passe et réessayer.

en: Invalid product.
fr: Produit invalide.

en: Invalid product
fr: Produit invalide

en: Invalid parameters.
fr: Paramètres invalides.

en: Invalid OpenAI API key. Please check your API key.
fr: Clé API OpenAI invalide. Veuillez vérifier votre clé API.

en: Invalid key, please check your reset password link and try again.
fr: Clé invalide, veuillez vérifier votre lien de réinitialisation du mot de passe et réessayer.

note: Translators: placeholder: File name.
en: Invalid import archive. Import configuration file "%s" not found.
fr: Archive d'importation invalide. Fichier de configuration d'importation « %s » introuvable.

note: Translators: placeholder: File extension, file name.
en: Invalid import archive. Files with the "%1$s" extension except the configuration file "%2$s" were not found.
fr: Archive d'importation invalide. Les fichiers avec l'extension « %1$s » à l'exception du fichier de configuration « %2$s » n'ont pas été trouvés.

en: Invalid call index.
fr: Index d'appel invalide.

en: Install plugin(s)
fr: Installer le(s) plugin(s)

en: Important! The LearnDash Licensing & Management plugin is missing. Please install the plugin to ensure your LearnDash license works correctly.
fr: Important ! Le plugin Licences et Gestion LearnDash est manquant. Veuillez installer le plugin pour vous assurer que votre licence LearnDash fonctionne correctement.

note: translators: %1$s: opening anchor tag, %2$s: closing anchor tag.
en: Important! The LearnDash Licensing & Management plugin is deactivated. Please %1$sclick here%2$s to activate the plugin to ensure your LearnDash license works correctly.
fr: Important ! Le plugin Licences et Gestion LearnDash est désactivé. Veuillez %1$scliquer ici%2$s pour activer le plugin afin que votre licence LearnDash fonctionne correctement.

en: If this was a mistake, ignore this email and nothing will happen.
fr: Si c'était une erreur, ignorez cet e-mail et rien ne se passera.

en: I understand, continue.
fr: Je comprends, continuer.

note: translators: placeholder: username.
en: Hi, %1$s! This is an invitation to help us improve LearnDash products by sharing product usage data with StellarWP. LearnDash is part of the StellarWP family of brands. If you opt-in we'll share some helpful WordPress and StellarWP product info with you from time to time. And if you skip this, that's okay! Our products will continue to work.
fr: Bonjour %1$s ! Ceci est une invitation à nous aider à améliorer les produits LearnDash en partageant les données d'utilisation avec StellarWP. LearnDash fait partie de la famille de marques StellarWP. Si vous acceptez, nous partagerons de temps en temps des informations utiles sur WordPress et les produits StellarWP. Et si vous ignorez ceci, pas de problème ! Nos produits continueront de fonctionner.

en: Help
fr: Aide

en: Have questions about users & groups? Our articles may help.
fr: Vous avez des questions sur les utilisateurs et les groupes ? Nos articles peuvent vous aider.

en: Have issues? Follow our troubleshooting guides to resolve them.
fr: Vous rencontrez des problèmes ? Suivez nos guides de dépannage pour les résoudre.

en: Have a question? See if it's already been answered.
fr: Vous avez une question ? Vérifiez si elle a déjà reçu une réponse.

en: Got a question?
fr: Vous avez une question ?

en: Get your coursework set up for success.
fr: Configurez vos cours pour le succès.

en: Gateway
fr: Passerelle

en: Free choice
fr: Choix Libre

en: Fonts
fr: Polices

en: Focus mode
fr: Mode focus

en: Find The Answers
fr: Trouver les Réponses

en: Fill in the blank the following statement
fr: Complétez l'énoncé suivant

en: FAQs
fr: FAQ

note: translators: 1$: quiz label, 2$: error message. translators: 1$: question label, 2$: error message.
en: Failed to create %1$s: %2$s
fr: Échec de la création de %1$s : %2$s

[ctx: Extend Access To Courses]
note: translators: placeholder: Course.
en: Extend Access To %s
fr: Étendre l'Accès à %s

en: Extend Access For Users
fr: Étendre l'Accès pour les Utilisateurs

en: Extend Access
fr: Étendre l'Accès

en: Exit to Setup
fr: Retour à la Configuration

en: Exit Setup
fr: Quitter la Configuration

en: Everything about LearnDash LMS core plugin.
fr: Tout sur le plugin principal LearnDash LMS.

note: translators: Error message.
en: Error: %s
fr: Erreur: %s

note: translators: 1$: Maximum amount of lessons, 2$: Lessons label.
en: Error: %1$s is maximum number of %2$s you can enter.
fr: Erreur: %1$s est le nombre maximum de %2$s que vous pouvez saisir.

en: Error:
fr: Erreur:

en: Enter playlist URL
fr: Entrez l'URL de la playlist

en: Enrollments
fr: Inscriptions

en: Enrolled Students
fr: Étudiants Inscrits

en: Enrolled by a coupon with no payment
fr: Inscrit par un code promo sans paiement

en: Ended
fr: Terminé

en: Don't leave money on the table.
fr: Ne laissez pas d'argent sur la table.

en: Do you want to import a demo course?
fr: Voulez-vous importer un cours de démonstration ?

en: Design your site ( Optional )
fr: Concevez votre site (Optionnel)

note: translators: Course label. translators: Quiz label.
en: Describe Your %s
fr: Décrivez Votre %s

en: Deprecated
fr: Obsolète

en: Delete all statistics
fr: Supprimer toutes les statistiques

en: Data Sharing
fr: Partage de Données

en: Data Importing
fr: Importation de Données

en: Data Exporting
fr: Exportation de Données

en: Dashboard
fr: Tableau de Bord

en: Creating Quizzes [Video]
fr: Création de Questionnaires [Vidéo]

en: Created on
fr: Créé le

en: Create A Support Ticket
fr: Créer un Ticket de Support

note: translators: Course label.
en: Create %s Outline from AI.
fr: Créer le Plan %s à partir de l'IA.

note: translators: Course label.
en: Create %s Outline from AI
fr: Créer le Plan %s à partir de l'IA

note: translators: Quiz label.
en: Create %s from AI
fr: Créer %s à partir de l'IA

note: translators: Lessons label.
en: Create %s
fr: Créer %s

note: translators: Quiz label.
en: Create %1$s from AI.
fr: Créer %1$s à partir de l'IA.

en: Course Grid, Stripe, WooCommerce, Zapier, and other official add-ons documentations.
fr: Documentations de Course Grid, Stripe, WooCommerce, Zapier et d'autres modules complémentaires officiels.

en: Course by
fr: Cours par

en: Course Access Settings [Video]
fr: Paramètres d'Accès au Cours [Vidéo]

en: Country
fr: Pays

en: Content Numbers
fr: Chiffres du Contenu

en: Content
fr: Contenu

en: Configure payment
fr: Configurer le paiement

[ctx: Completed topic]
en: Completed
fr: Terminé

[ctx: Completed lesson]
en: Completed
fr: Terminée

en: Colors
fr: Couleurs

en: Collection of guides that will help you accomplish certain tasks.
fr: Collection de guides qui vous aideront à accomplir certaines tâches.

note: translators: Error code.
en: Code: %s
fr: Code : %s

en: Click here to visit
fr: Cliquez ici pour visiter

note: translators: placeholder: Forgot password link below login form.
en: Click here to reset it.
fr: Cliquez ici pour réinitialiser.

en: Choose a template
fr: Choisir un modèle

en: Choose a log to view
fr: Choisir un journal à consulter

en: Choose a font
fr: Choisir une police

en: Choose a design to start with and customize. This will overwrite your current theme, may add additional content and change settings on your site. This is an optional step and not required if you already have a theme configured.
fr: Choisissez un design de départ à personnaliser. Cela écrasera votre thème existant, peut ajouter du contenu supplémentaire et modifier les paramètres de votre site. Cette étape est optionnelle et n'est pas nécessaire si vous avez déjà un thème configuré.

en: Charge credit cards and pay low merchant fees.
fr: Acceptez les cartes de crédit et payez des frais réduits.

en: Can't find what you're looking for?
fr: Vous ne pouvez pas trouver ce que vous cherchez?

en: Build template
fr: Construire le modèle

en: Build Courses
fr: Créer des Cours

en: Breezy
fr: Léger

en: Breadcrumbs must have an "id" and "label".
fr: Les fils d'Ariane doivent avoir un « id » et un « label ».

note: translators: The dynamic variable in this string is an instance of a class.
en: Breadcrumbs either be a %1$s instance or an array.
fr: Les fils d'Ariane doivent être une instance de %1$s ou un tableau.

en: Breadcrumbs
fr: Fil d'Ariane

note: translators: Course label. translators: Lesson label. translators: Topic label. translators: %s: courses. translators: %s: groups.
en: Associated %s
fr: %s Associés

en: As of June 13, 2023 the Stripe plugin will no longer receive feature updates. We encourage you to switch over to Stripe Connect, however you can continue to utilize the plugin without upgrading.
fr: Depuis le 13 juin 2023, le plugin Stripe ne recevra plus de mises à jour de fonctionnalités. Nous vous encourageons à passer à Stripe Connect, mais vous pouvez continuer à utiliser le plugin sans mise à niveau.

en: Allow students to register for your courses, confirm successful registrations, reset their account passwords and view their progress in their own profile page.
fr: Permettez aux étudiants de s'inscrire à vos cours, de confirmer leurs inscriptions, de réinitialiser leurs mots de passe et de consulter leur progression dans leur page de profil.

en: AI Integrations
fr: Intégrations IA

en: Adding Content with Lessons & Topics [Video]
fr: Ajout de Contenu avec les Leçons et Chapitres [Vidéo]

en: Add-Ons
fr: Modules Complémentaires

en: add
fr: ajouter

en: Active template
fr: Modèle actif

en: Activate theme
fr: Activer le thème

en: Activate plugin(s)
fr: Activer le(s) plugin(s)

en: Accounts & Billing related articles.
fr: Articles relatifs aux comptes et à la facturation.

en: Accounts & Billing
fr: Comptes & Facturation

en: A wizard is never late, nor are they early, they arrive precisely when they mean to. 
                Give us just a moment as the Wizard summons your template.
fr: Un magicien n'est jamais en retard, ni en avance, il arrive précisément quand il le souhaite.
                Donnez-nous un instant pendant que l'Assistant prépare votre modèle.

en: A fully built course that helps you to understand LearnDash.
fr: Un cours complet qui vous aide à comprendre LearnDash.

en: A demo course to help you understand how to use LearnDash.
fr: Un cours de démonstration pour vous aider à comprendre comment utiliser LearnDash.

en: A Brief Overview of LearnDash
fr: Un Bref Aperçu de LearnDash

en: <strong>Notice:</strong> This is an optional step and not required to run LearnDash.
    				<p>If you already have a theme configured on your site, you can skip this process.</p>
fr: <strong>Note :</strong> Ceci est une étape optionnelle et n'est pas nécessaire pour faire fonctionner LearnDash.
    				<p>Si vous avez déjà un thème configuré sur votre site, vous pouvez ignorer cette étape.</p>

note: Translators: %1$s: Course label, %2$s: Course label, %3$s: Orders label, %4$s: Course label, %5$s: Course label, %6$s: Course label, %7$s: Group label.
en: <b>Total numbers for the %1$s.</b><br/><br/>
    										<b>Lifetime sales</b> are the total amount of money earned from the %2$s, considering all the %3$s for the %4$s in the current currency.<br/>
    										It considers the %5$s price, the trial price (if any), and coupons.<br/>
    										It does not consider potential refunds and recurring payments as they are not processed in LearnDash.<br/><br/>
    										<b>Enrolled students</b> are the total number of students who have enrolled in the %6$s, including those who have access via %7$s.
fr: <b>Chiffres totaux pour le %1$s.</b><br/><br/>
    										<b>Ventes totales</b> représentent le montant total d'argent gagné grâce au %2$s, en considérant toutes les %3$s pour le %4$s dans la devise actuelle.<br/>
    										Cela prend en compte le prix du %5$s, le prix d'essai (le cas échéant) et les coupons.<br/>
    										Cela ne prend pas en compte les remboursements potentiels et les paiements récurrents car ils ne sont pas traités dans LearnDash.<br/><br/>
    										<b>Étudiants inscrits</b> représentent le nombre total d'étudiants inscrits au %6$s, y compris ceux ayant accès via des %7$s.

en: <b>Number of enrollments in the last 7 days.</b><br/><br/>
    									It considers all users who have enrolled in the course during this period, including those who do not have access anymore.
fr: <b>Nombre d'inscriptions au cours des 7 derniers jours.</b><br/><br/>
    									Cela prend en compte tous les utilisateurs inscrits au cours pendant cette période, y compris ceux qui n'ont plus accès.

en: <b>Latest students who have enrolled in the course.</b><br/><br/>
    								It considers the latest users who have enrolled in the course, including those who have enrolled via course groups or do not have access anymore.
fr: <b>Derniers étudiants inscrits au cours.</b><br/><br/>
    									Cela prend en compte les derniers utilisateurs inscrits au cours, y compris ceux inscrits via des groupes de cours ou qui n'ont plus accès.

en: <a href="https://www.learndash.com/support/docs/core/learndash-licensing-and-management/">LearnDash Licensing Guide</a>
fr: <a href="https://www.learndash.com/support/docs/core/learndash-licensing-and-management/">Guide de Licence LearnDash</a>

en: <a href="admin.php?page=learndash_lms_payments&section-payment=settings_stripe_connection">Setup Stripe Connect</a> - <a href="https://www.learndash.com/support/docs/core/settings/stripe-add-on-deprecation-faq/">Stripe Deprecation FAQ</a>
fr: <a href="admin.php?page=learndash_lms_payments&section-payment=settings_stripe_connection">Configurer Stripe Connect</a> - <a href="https://www.learndash.com/support/docs/core/settings/stripe-add-on-deprecation-faq/">FAQ Dépréciation Stripe</a>

en: (unlimited)
fr: (illimité)

note: translators: Question label.
en: %s Types
fr: Types de %s

note: translators: Course label. translators: Quiz label.
en: %s Title
fr: Titre du %s

note: translators: %s: number of students.
en: %s student | %s students
fr[0]: %s étudiant
fr[1]: %s étudiants

note: translators: placeholder: validation field name.
en: %s must be an array of groups
fr: %s doit être un tableau de groupes

note: translators: placeholder: validation field name.
en: %s must be an array of courses
fr: %s doit être un tableau de cours

note: translators: Quiz label.
en: %s is required field.
fr: %s est un champ obligatoire.

note: translators: Course label. translators: Quiz label.
en: %s idea in clear and brief description.
fr: Idée de %s en description claire et brève.

note: translators: HTML tags.
en: %1$sClick here%2$s to get your API key.
fr: %1$sCliquez ici%2$s pour obtenir votre clé API.

note: translators: HTML tags.
en: %1$sClick here%2$s to enter your OpenAI API key.
fr: %1$sCliquez ici%2$s pour entrer votre clé API OpenAI.

note: translators: 1$: Question label, 2$: Questions label, 3$: Question label.
en: %1$s types the generated %2$s will have. You can select multiple %3$s types.
fr: Types de %1$s que les %2$s générés auront. Vous pouvez sélectionner plusieurs types de %3$s.

note: translators: 1$: Maximum amount of questions, 2$: Questions label.
en: %1$s is a maximum number of %2$s across all question types.
fr: %1$s est le nombre maximum de %2$s pour tous les types de questions.

note: translators: 1$: keyword, 2$: course label. translators: 1$: keyword, 2$: quiz label.
en: %1$s (New %2$s)
fr: %1$s (Nouveau %2$s)

note: translators: 1$: lessons count, 2$: lesson label, 3$: course label, 4$: clickable course title.
en: %1$d %2$s have been created successfully for the %3$s: %4$s.
fr: %1$d %2$s ont été créés avec succès pour %3$s : %4$s.

en: File does not exist.
fr: Le fichier n'existe pas.

en: You do not have sufficient permissions to download this file.
fr: Vous n'avez pas les permissions suffisantes pour télécharger ce fichier.

en: Invalid URL.
fr: URL invalide.

en: URL expired. Please refresh the page and try it again.
fr: URL expirée. Veuillez rafraîchir la page et réessayer.

en: Protecting files
fr: Protection des fichiers

note: translators: placeholder: LD documentation URL.
en: For further details, please read this help document: %s.
fr: Pour plus de détails, veuillez lire ce document d'aide : %s.

[ctx: placeholder: file path]
note: translators: placeholder: file path.
en: To protect the file path "%1$s" from being downloaded directly, you need to configure your server to deny access to this path.
fr: Pour empêcher le téléchargement direct du chemin de fichier « %1$s », vous devez configurer votre serveur pour refuser l'accès à ce chemin.

[ctx: placeholder: file path, nginx config]
note: translators: placeholder: file path, nginx config.
en: To protect the file path "%1$s" from being downloaded directly, add the following line to your nginx config: %2$s
fr: Pour empêcher le téléchargement direct du chemin de fichier « %1$s », ajoutez la ligne suivante à votre configuration nginx : %2$s

[ctx: placeholder: file path, htaccess path, htaccess content]
note: translators: placeholder: file path, htaccess path, htaccess content.
en: To protect the file path "%1$s" from being downloaded directly, add the following line to the %2$s file: %3$s
fr: Pour empêcher le téléchargement direct du chemin de fichier « %1$s », ajoutez la ligne suivante au fichier %2$s : %3$s

note: translators: placeholder: file path ID.
en: File path "%s" is not registered
fr: Le chemin de fichier « %s » n'est pas enregistré

en: Import in progress
fr: Importation en cours

en: What do you want to import?
fr: Que voulez-vous importer ?

en: Export in progress
fr: Exportation en cours

en: I want to select
fr: Je veux sélectionner

en: Everything
fr: Tout

en: What do you want to export?
fr: Que voulez-vous exporter ?

en: Global Settings
fr: Paramètres Globaux

en: Other
fr: Autre

en: Progress
fr: Progression

en: Profiles
fr: Profils

en: Posts
fr: Articles

note: translators: %s: date and time.
en: Export archive created on %s.
fr: Archive d'exportation créée le %s.

en: Uploading...
fr: Téléchargement en cours...

en: in progress
fr: en cours

note: translators: placeholder: max file size.
en: The file you are trying to upload is too large. Max size allowed: %s
fr: Le fichier que vous essayez de téléverser est trop volumineux. Taille maximale autorisée : %s

en: Please select a valid file to import.
fr: Veuillez sélectionner un fichier valide à importer.

en: Failed to run import.
fr: Échec de l'importation.

en: Import is in progress. It may take a few minutes. Reload this page to see the import status.
fr: L'importation est en cours. Cela peut prendre quelques minutes. Rechargez cette page pour voir le statut de l'importation.

en: Import is in the processing queue. Please reload this page to see the import status.
fr: L'importation est dans la file d'attente. Veuillez recharger cette page pour voir le statut de l'importation.

en: Uploading of your import archive failed.
fr: Le téléversement de votre archive d'importation a échoué.

en: A PHP extension stopped the file upload.
fr: Une extension PHP a interrompu le téléversement du fichier.

en: Failed to write file to disk.
fr: Échec de l'écriture du fichier sur le disque.

en: Missing a temporary folder
fr: Dossier temporaire manquant

en: No file was uploaded
fr: Aucun fichier n'a été téléversé

en: The uploaded file was only partially uploaded.
fr: Le fichier téléversé n'a été que partiellement téléversé.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
fr: Le fichier téléversé dépasse la directive MAX_FILE_SIZE spécifiée dans le formulaire HTML.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
fr: Le fichier téléversé dépasse la directive upload_max_filesize dans php.ini.

[ctx: placeholder: quizzes, questions]
note: translators: placeholder: quizzes, questions.
en: It is not possible to export %1$s without %2$s and vice versa.
fr: Il n'est pas possible d'exporter %1$s sans %2$s et vice versa.

[ctx: placeholder: courses, lessons, topics, quizzes]
note: translators: placeholder: courses, lessons, topics, quizzes.
en: It is not possible to export user progress without %1$s, %2$s, %3$s or %4$s.
fr: Il n'est pas possible d'exporter la progression des utilisateurs sans %1$s, %2$s, %3$s ou %4$s.

en: It is not possible to export user progress without user profiles.
fr: Il n'est pas possible d'exporter la progression des utilisateurs sans les profils utilisateurs.

en: Please choose at least one thing to export.
fr: Veuillez choisir au moins un élément à exporter.

note: translators: Placeholder: html tag 'a'.
en: Export completed successfully. %1$sDownload file%2$s
fr: Exportation terminée avec succès. %1$sTélécharger le fichier%2$s

en: Failed to run export.
fr: Échec de l'exportation.

en: Export is in progress. It may take a few minutes. Reload this page to see the export status.
fr: L'exportation est en cours. Cela peut prendre quelques minutes. Rechargez cette page pour voir le statut de l'exportation.

en: Export is in the processing queue. Please reload this page to see the export status.
fr: L'exportation est dans la file d'attente. Veuillez recharger cette page pour voir le statut de l'exportation.

en: Unable to save the zip file.
fr: Impossible d'enregistrer le fichier zip.

en: Unable to add file to the zip file.
fr: Impossible d'ajouter le fichier au fichier zip.

en: Unable to create the zip file.
fr: Impossible de créer le fichier zip.

en: Unable to create the zip directory.
fr: Impossible de créer le répertoire zip.

en: Unable to close the export file.
fr: Impossible de fermer le fichier d'exportation.

en: Unable to copy the media file.
fr: Impossible de copier le fichier média.

en: Unable to add data to the export file.
fr: Impossible d'ajouter des données au fichier d'exportation.

en: Unable to create the files to export.
fr: Impossible de créer les fichiers à exporter.

en: Unable to create the media directory.
fr: Impossible de créer le répertoire média.

en: Unable to create the files.
fr: Impossible de créer les fichiers.

note: translators: %s: upload path error.
en: Unable to create the files: %s
fr: Impossible de créer les fichiers : %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: Translators: placeholder: Quiz.
en: %s Release Schedule
fr: Planning de diffusion du %s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: Translators: placeholder: Lesson.
en: %s Release Schedule
fr: Planning de diffusion de la %s

en: ~~~ User 4: ~~~
    
    						A=unchecked
    						B=unchecked
    						C=unchecked
    
    						Result:
    						A=unchecked = 0 Points
    						B=unchecked = 0 Points
    						C=unchecked = 0 Points
    
    						= 0 / 3 Points 0%
fr: ~~~ User 4: ~~~
    
    						A=non coché
    						B=non coché
    						C=non coché
    
    						Résultat :
    						A=non coché = 0 Points
    						B=non coché = 0 Points
    						C=non coché = 0 Points
    
    						= 0 / 3 Points 0%

en: ~~~ User 4: ~~~
    
    						A=unchecked
    						B=unchecked
    						C=unchecked
    
    						Result:
    						A=correct and unchecked (incorrect) = 0 Points
    						B=incorrect and unchecked (correct) = 0 Points
    						C=incorrect and unchecked (correct) = 0 Points
    
    						= 0 / 3 Points 0%
fr: ~~~ User 4: ~~~
    
    						A=non coché
    						B=non coché
    						C=non coché
    
    						Résultat :
    						A=correct et non coché (incorrect) = 0 Points
    						B=incorrect et non coché (correct) = 0 Points
    						C=incorrect et non coché (correct) = 0 Points
    
    						= 0 / 3 Points 0%

en: ~~~ User 3: ~~~
    
    						A=unchecked
    						B=unchecked
    						C=checked
    
    						Result:
    						A=unchecked = 0 Points
    						B=unchecked = 0 Points
    						C=checked = 1 Points
    
    						= 1 / 3 Points 33,33%
fr: ~~~ User 3: ~~~
    
    						A=non coché
    						B=non coché
    						C=coché
    
    						Résultat :
    						A=non coché = 0 Points
    						B=non coché = 0 Points
    						C=coché = 1 Points
    
    						= 1 / 3 Points 33,33%

en: ~~~ User 3: ~~~
    
    						A=unchecked
    						B=unchecked
    						C=checked
    
    						Result:
    						A=correct and unchecked (incorrect) = 0 Points
    						B=incorrect and unchecked (correct) = 0 Points
    						C=incorrect and checked (incorrect) = 0 Points
    
    						= 0 / 3 Points 0%
fr: ~~~ User 3: ~~~
    
    						A=non coché
    						B=non coché
    						C=coché
    
    						Résultat :
    						A=correct et non coché (incorrect) = 0 Points
    						B=incorrect et non coché (correct) = 0 Points
    						C=incorrect et coché (incorrect) = 0 Points
    
    						= 0 / 3 Points 0%

en: ~~~ User 2: ~~~
    
    						A=unchecked
    						B=checked
    						C=unchecked
    
    						Result:
    						A=unchecked = 0 Points
    						B=checked = 2 Points
    						C=unchecked = 0 Points
    
    						= 2 / 3 Points 66,67%
fr: ~~~ User 2: ~~~
    
    						A=non coché
    						B=coché
    						C=non coché
    
    						Résultat :
    						A=non coché = 0 Points
    						B=coché = 2 Points
    						C=non coché = 0 Points
    
    						= 2 / 3 Points 66,67%

en: ~~~ User 2: ~~~
    
    						A=unchecked
    						B=checked
    						C=unchecked
    
    						Result:
    						A=correct and unchecked (incorrect) = 0 Points
    						B=incorrect and checked (incorrect) = 0 Points
    						C=incorrect and unchecked (correct) = 0 Points
    
    						= 0 / 3 Points 0%
fr: ~~~ User 2: ~~~
    
    						A=non coché
    						B=coché
    						C=non coché
    
    						Résultat :
    						A=correct et non coché (incorrect) = 0 Points
    						B=incorrect et coché (incorrect) = 0 Points
    						C=incorrect et non coché (correct) = 0 Points
    
    						= 0 / 3 Points 0%

en: ~~~ User 1: ~~~
    
    						A=checked
    						B=unchecked
    						C=unchecked
    
    						Result:
    						A=checked = 3 Points
    						B=unchecked = 0 Points
    						C=unchecked = 0 Points
    
    						= 3 / 3 Points 100%
fr: ~~~ User 1: ~~~
    
    						A=coché
    						B=non coché
    						C=non coché
    
    						Résultat :
    						A=coché = 3 Points
    						B=non coché = 0 Points
    						C=non coché = 0 Points
    
    						= 3 / 3 Points 100%

en: ~~~ User 1: ~~~
    
    						A=checked
    						B=unchecked
    						C=unchecked
    
    						Result:
    						A=correct and checked (correct) = 3 Points
    						B=incorrect and unchecked (correct) = 0 Points
    						C=incorrect and unchecked (correct) = 0 Points
    
    						= 3 / 3 Points 100%
fr: ~~~ User 1: ~~~
    
    						A=coché
    						B=non coché
    						C=non coché
    
    						Résultat :
    						A=correct et coché (correct) = 3 Points
    						B=incorrect et non coché (correct) = 0 Points
    						C=incorrect et non coché (correct) = 0 Points
    
    						= 3 / 3 Points 100%

en: Question - Single Choice - 3 Answers - Modus 2
    
    						A=3 Points [correct]
    						B=2 Points [incorrect]
    						C=1 Point [incorrect]
    
    						= 3 Points
fr: Question - Choix Unique - 3 Réponses - Mode 2
    
    						A=3 Points [correct]
    						B=2 Points [incorrect]
    						C=1 Point [incorrect]
    
    						= 3 Points

en: Question - Single Choice - 3 Answers - Diff points mode
    						A=3 Points [correct]
    						B=2 Points [incorrect]
    						C=1 Point [incorrect]
    
    						= 3 Points
fr: Question - Choix Unique - 3 Réponses - Mode points différenciés
    						A=3 Points [correct]
    						B=2 Points [incorrect]
    						C=1 Point [incorrect]
    
    						= 3 Points

en: ASC - lowest to highest values (default)
fr: ASC - des valeurs les plus basses aux plus hautes (par défaut)

en: Title - Order by post title (default)
fr: Titre - Trier par titre d'article (par défaut)

en: Razorpay webhooks are required so LearnDash can communicate properly with the payment gateway to confirm payment completion, renewals, and more.
fr: Les webhooks Razorpay sont nécessaires pour que LearnDash puisse communiquer correctement avec la passerelle de paiement pour confirmer les paiements, les renouvellements, et plus encore.

en: After that you will have a webhook secret, so you can set it here.
fr: Après cela, vous aurez un secret webhook que vous pourrez définir ici.

en: Add New Webhook
fr: Ajouter un Nouveau Webhook

en: Webhooks Section
fr: Section Webhooks

[ctx: placeholders: Webhooks dashboard url, button title, webhook url]
note: Translators: Webhooks dashboard url, Button title, Webhook url.
en: To do this please visit the %1$s and click the %2$s button and paste the following URL: %3$s
fr: Pour cela, veuillez visiter le %1$s et cliquer sur le bouton %2$s et coller l'URL suivante : %3$s

en: In order for Razorpay to function properly, you must add a new webhook endpoint.
fr: Pour que Razorpay fonctionne correctement, vous devez ajouter un nouveau point de terminaison webhook.

en: Don't forget to configure your webhook on Razorpay.
fr: N'oubliez pas de configurer votre webhook sur Razorpay.

en: You have to add this URL in the webhooks section of your Razorpay Dashboard.
fr: Vous devez ajouter cette URL dans la section webhooks de votre tableau de bord Razorpay.

en: Redirect the user to a specific URL after the purchase. Leave blank to let a user to be redirected to the course/group page.
fr: 4:23 PMRediriger l'utilisateur vers une URL spécifique après l'achat. Laisser vide pour rediriger l'utilisateur vers la page du cours/groupe.

en: Live: Webhook Secret
fr: Live : Secret Webhook

en: Live: Key Secret
fr: Live : Clé Secrète

en: Live: Key Id
fr: Live : ID de Clé

en: Test: Webhook Secret
fr: Test : Secret Webhook

en: Test: Key Secret
fr: Test : Clé Secrète

en: Test: Key Id
fr: Test : ID de Clé

en: Razorpay Settings
fr: Paramètres Razorpay

en: Webhook URL
fr: URL du Webhook

en: Cancel URL
fr: URL d'Annulation

en: Return URL
fr: URL de Retour

en: Country Code
fr: Code Pays

en: Logo Location
fr: Emplacement du Logo

en: Available Themes
fr: Thèmes Disponibles

en: Which fields?
fr: Quels champs ?

en: Which
fr: Lesquels

en: What do you want to update?
fr: Que voulez-vous mettre à jour ?

en: Bulk Edit
fr: Modification en Masse

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en: The %s will be available on a specific date.
fr: Le %s sera disponible à une date spécifique.

[ctx: placeholder: topic, course.]
note: translators: placeholder: topic, course.
en: The %1$s will be available X days after %2$s enrollment.
fr: Le %1$s sera disponible X jours après l'inscription au %2$s.

[ctx: placeholder: topic, course]
note: translators: placeholder: topic, course.
en: The %1$s is made available on %2$s enrollment.
fr: Le %1$s est rendu disponible lors de l'inscription au %2$s.

[ctx: placeholder: parent post edit link.]
note: translators: placeholder: parent post edit link.
en: The parent %s is setup for scheduled release. This step will be available after.
fr: Le %s parent est configuré pour une publication programmée. Cette étape sera disponible après.

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: The %s will be available on a specific date.
fr: Le %s sera disponible à une date spécifique.

[ctx: placeholder: quiz, course.]
note: translators: placeholder: quiz, course.
en: The %1$s will be available X days after %2$s enrollment.
fr: Le %1$s sera disponible X jours après l'inscription au %2$s.

[ctx: placeholder: quiz, course]
note: translators: placeholder: quiz, course.
en: The %1$s is made available on %2$s enrollment.
fr: Le %1$s est rendu disponible lors de l'inscription au %2$s.

en: Allows user to resume video position. Uses browser cookie.
fr: Permet à l'utilisateur de reprendre la position de la vidéo. Utilise un cookie du navigateur.

en: Pause the video if user switches to a different window.
fr: Met la vidéo en pause si l'utilisateur change de fenêtre.

en: For daily plans, the minimum billing cycle value is 7.
fr: Pour les plans quotidiens, la valeur minimale du cycle de facturation est 7.

en: The minimum Billing Cycle value is 1.
fr: La valeur minimale du cycle de facturation est 1.

en: The Billing Cycle Interval value must be set.
fr: La valeur de l'intervalle du cycle de facturation doit être définie.

en: Razorpay customer creation failed. And an existing related Razorpay customer was not found.
fr: La création du client Razorpay a échoué. Et aucun client Razorpay existant associé n'a été trouvé.

en: Use Razorpay
fr: Utiliser Razorpay

en: Cheating?
fr: Triche?

en: Item Name
fr: Nom de l'Article

en: Vat/Tax:
fr: TVA/Taxe :

en: Purchased by:
fr: Acheté par:

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: item price, duration value, duration length, product of recurring times multiplied by duration value, duration length.
en: %1$s every %2$s %3$s for %4$s %5$s
fr: %1$s tous les %2$s %3$s pendant %4$s %5$s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: trial price, trial duration value, trial duration length.
en: Trial: %1$s for %2$s %3$s then <br/ >
fr: Essai : %1$s pendant %2$s %3$s puis <br/ >

en: Discounted Price:
fr: Prix Réduit :

en: Discount:
fr: Réduction:

en: Original Price:
fr: Prix Original:

en: Purchase Invoice -
fr: Facture d’Achat -

en: Wistia icon
fr: Icône Wistia

en: Load data from Wistia
fr: Charger les données depuis Wistia

en: Vimeo icon
fr: Icône Vimeo

en: Load data from Vimeo
fr: Charger les données depuis Vimeo

en: YouTube icon
fr: Icône YouTube

en: Load data from YouTube
fr: Charger les données depuis YouTube

en: Quick View
fr: Aperçu Rapide

en: contains this
fr: contient ceci

en: Where
fr: Où

en: Disabled
fr: Désactivé

note: translators: placeholder: field type.
en: Learndash admin filter with the "%s" type not found.
fr: Filtre admin LearnDash avec le type « %s » introuvable.

note: translators: placeholder: Quiz name, Quiz error.
en: Error cloning quiz %1$s: %2$s
fr: Erreur lors du clonage du questionnaire %1$s: %2$s

note: translators: placeholder: LearnDash object name.
en: Copy of %s
fr: Copie de %s

note: translators: placeholder: LearnDash object type, cloned object name, new object edit link.
en: Your %1$s %2$s has been cloned successfully into %3$s.
fr: Votre %1$s %2$s a été cloné avec succès dans %3$s.

note: translators: placeholder: object name.
en: The %1$s can not be cloned because it is not a valid LearnDash %2$s.
fr: Le %1$s ne peut pas être cloné car ce n'est pas un %2$s LearnDash valide.

note: translators: placeholder: current object link, new object name.
en: The cloning of %1$s into %2$s is running. Please refresh this page to see the progress.
fr: Le clonage de %1$s vers %2$s est en cours. Veuillez rafraîchir cette page pour voir la progression.

note: translators: placeholder: current object link, new object name.
en: The cloning of %1$s into %2$s is in the processing queue. Please refresh this page to see the progress.
fr: Le clonage de %1$s vers %2$s est dans la file d'attente. Veuillez rafraîchir cette page pour voir la progression.

note: translators: placeholder: current object link, new object name.
en: The cloning of %1$s into %2$s is scheduled. Please refresh this page to see the progress.
fr: Le clonage de %1$s vers %2$s est planifié. Veuillez rafraîchir cette page pour voir la progression.

note: translators: placeholder: object name.
en: Invalid LearnDash %s.
fr: %s LearnDash invalide.

en: Clone
fr: Cloner

note: translators: placeholder: required fields.
en: Missing required attributes for field: %s
fr: Attributs requis manquants pour le champ : %s

note: translators: placeholder: affected posts number, post type.
en: The bulk edit of %1$d %2$s finished successfully.
fr: La modification en masse de %1$d %2$s a été terminée avec succès.

note: translators: placeholder: affected posts number, post type.
en: The bulk editing of %1$d %2$s will be processed soon. You can see the progress refreshing this page.
fr: La modification en masse de %1$d %2$s sera traitée bientôt. Vous pouvez voir la progression en rafraîchissant cette page.

note: translators: placeholder: affected posts number, post type.
en: The bulk editing of %1$d %2$s is running. Please refresh this page to see the progress.
fr: La modification en masse de %1$d %2$s est en cours. Veuillez rafraîchir cette page pour voir la progression.

note: translators: placeholder: affected posts number, post type.
en: The bulk editing of %1$d %2$s is in the processing queue. Please refresh this page to see the progress.
fr: La modification en masse de %1$d %2$s est dans la file d'attente. Veuillez rafraîchir cette page pour voir la progression.

note: translators: placeholder: post type name.
en: No affected %s.
fr: Aucun %s affecté.

en: No fields selected.
fr: Aucun champ sélectionné.

en: Failed to get affected posts number.
fr: Échec de la récupération du nombre d'articles affectés.

note: translators: placeholder: task name.
en: Task "%s" is not registered
fr: La tâche "%s" n'est pas enregistrée

en: Callback is not callable
fr: Le callback n'est pas appelable

[ctx: placeholders: Quiz, Quiz]
note: translators: placeholders: Quiz, Quiz.
en: Enter a single %1$s ID. Leave blank if used within a %2$s or Certificate.
fr: Entrez un seul ID %1$s. Laissez vide si utilisé dans un %2$s ou un Certificat.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: This block shows the content if the user is enrolled into the %s.
fr: Ce bloc affiche le contenu si l'utilisateur est inscrit dans le %s.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Enter single %s ID.
fr: Entrez un seul ID %s.

en: Which currency would you like to accept?
fr: Quelle devise souhaitez-vous accepter ?

en: Right
fr: Droite

en: Left (default)
fr: Gauche (par défaut)

en: Left
fr: Gauche

en: Right (default)
fr: Droite (par défaut)

en: Set the Position of the Sidebar while on Focus Mode
fr: Définir la position de la barre latérale en mode Focus

en: Focus Mode Sidebar Position
fr: Position de la Barre Latérale en Mode Focus

[ctx: placeholder: Quiz, Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz, Quiz.
en: Enter a single %1$s ID. Leave blank if used within a %2$s or Certificate.
fr: Entrez un seul ID %1$s. Laissez vide si utilisé dans un %2$s ou un Certificat.

[ctx: placeholders: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Enter single %s ID
fr: Entrez un seul ID %s

[ctx: placeholders: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Enter single Step ID. Leave blank if used within a %s.
fr: Entrez un seul ID d'étape. Laissez vide si utilisé dans un %s.

en: Company Address
fr: Adresse de l'Entreprise

en: Company Name
fr: Nom de l'Entreprise

en: Vat/Tax Number
fr: Numéro de TVA/Taxe

en: Customer Name
fr: Nom du Client

en: Purchase Invoice
fr: Facture d’Achat

[ctx: placeholder: URL to ISO 4217]
note: translators: placeholder: Link to ISO 4217.
en: Enter the currency code for transactions. It should be one currency code from the %s list.
fr: Entrez le code de devise pour les transactions. Ce doit être un code de devise de la liste %s.

en: Default Payments Configurations
fr: Configurations de Paiement par Défaut

en: Label to replace "Mark Incomplete" button.
fr: Étiquette pour remplacer le bouton « Marquer comme Non Terminé ».

en: Mark Incomplete (Button)
fr: Marquer comme Non Terminé (Bouton)

[ctx: placeholders: Lesson, Topic]
note: translators: placeholders: Lesson, Topic.
en: Allows to mark a %1$s / %2$s as incomplete
fr: Permet de marquer un %1$s / %2$s comme non terminé

en: Mark Incomplete Enabled
fr: Marquer comme Non Terminé Activé

[ctx: placeholder: groups]
note: Translators: placeholder: groups.
en: Search or select %s…
fr: Rechercher ou sélectionner %s…

[ctx: placeholder: courses]
note: Translators: placeholder: courses.
en: Search or select %s…
fr: Rechercher ou sélectionner %s…

[ctx: placeholder: groups]
note: Translators: placeholder: groups.
en: Select specific %s the coupon can be used for.
fr: Sélectionnez les %s spécifiques pour lesquels le code promo peut être utilisé.

[ctx: placeholder: groups]
note: Translators: placeholder: groups.
en: Apply to all %s
fr: Appliquer à tous les %s

[ctx: placeholder: courses]
note: Translators: placeholder: courses.
en: Select specific %s the coupon can be used for.
fr: Sélectionnez les %s spécifiques pour lesquels le code promo peut être utilisé.

[ctx: placeholder: courses]
note: Translators: placeholder: courses.
en: Apply to all %s
fr: Appliquer à tous les %s

en: When does the coupon expire?
fr: Quand le code promo expire-t-il ?

en: End Date
fr: Date de Fin

en: When is the coupon valid from?
fr: À partir de quand le code promo est-il valide ?

en: Start Date
fr: Date de Début

en: How many times can the coupon be redeemed (0 for unlimited).
fr: Combien de fois le code promo peut-il être utilisé (0 pour illimité).

en: Number of Redemptions
fr: Nombre de Rachats

en: Numerical number of the flat rate or percentage off to provide.
fr: Valeur numérique du montant forfaitaire ou du pourcentage de réduction à appliquer.

en: Amount
fr: Quantité

en: Percentage Off
fr: Pourcentage de Réduction

en: Flat Rate
fr: Montant Forfaitaire

en: Coupon Code
fr: Code Promo

en: Coupon:
fr: Code Promo:

en: Subtotal
fr: Sous-total

en: Totals
fr: Totaux

en: Apply Coupon
fr: Appliquer le Code Promo

en: Invalid Course or Group
fr: Cours ou Groupe Invalide

en: You have to pay for access.
fr: Vous devez payer pour accéder à ce contenu.

en: Coupon removed.
fr: Code Promo enlevé.

en: Coupon applied.
fr: Code Promo appliqué.

en: Invalid nonce.
fr: Nonce invalide.

en: Please enter the coupon code.
fr: Veuillez saisir le code promo.

en: Invalid request.
fr: Requête invalide.

en: Coupon max redemption limit reached.
fr: Limite maximale d'utilisation du code promo atteinte.

en: Coupon has expired.
fr: Le Code Promo a expiré.

en: Coupon is invalid.
fr: Le Code Promo est invalide.

[ctx: placeholder: Coupon]
note: translators: placeholder: Coupon.
en: LearnDash %s Settings
fr: Paramètres LearnDash %s

[ctx: placeholder: Coupon]
note: translators: placeholder: Coupon.
en: %s Updated
fr: %s mis à jour

[ctx: placeholder: Coupon]
note: translators: placeholder: Coupon.
en: %s Scheduled
fr: %s planifié

[ctx: placeholder: Coupon]
note: translators: placeholder: Coupon.
en: %s Reverted to Draft
fr: %s remis en brouillon

[ctx: placeholder: Coupon]
note: translators: placeholder: Coupon.
en: %s Published Privately
fr: %s publié en privé

[ctx: placeholder: Coupon]
note: translators: placeholder: Coupon.
en: %s Published
fr: %s Publié

[ctx: placeholder: Coupon]
note: translators: placeholder: Coupon.
en: View %s
fr: Voir le %s

[ctx: placeholder: Coupon]
note: translators: placeholder: Coupon.
en: New %s
fr: Nouveau %s

[ctx: placeholder: Coupon]
note: translators: placeholder: Coupon.
en: Edit %s
fr: Modifier %s

[ctx: placeholder: Coupon]
note: translators: placeholder: Coupon.
en: Add New %s
fr: Ajouter un Nouveau %s

[ctx: placeholder: Coupon]
note: translators: placeholder: Coupon.
en: Add New
fr: Ajouter un Nouveau

en: LearnDash LMS User Progress
fr: Progression de l'Utilisateur LearnDash LMS

en: Steps Completed
fr: Etapes complétées

en: Access From Date
fr: Date d'Accès Depuis

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course. translators: placeholder: Course label.
en: LearnDash LMS %s Progress
fr: Progression LearnDash LMS %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: LearnDash LMS %s Certificates
fr: Certificats LearnDash LMS %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash LMS %s Certificates
fr: Certificats LearnDash LMS %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash LMS %s Certificates
fr: Certificats LearnDash LMS %s

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: LearnDash LMS Enrolled %s
fr: LearnDash LMS %s Inscrits

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: LearnDash LMS Enrolled %s
fr: LearnDash LMS %s Inscrits

en: Coupons
fr: Codes Promo

note: translators: placeholders: number of lessons.
en: %s lesson | %s lessons
fr[0]: %s leçon
fr[1]: %s leçons

[ctx: placeholders: course name, lessons qty description]
note: translators: placeholders: course name, lessons qty description.
en: The course "%1$s" will be created with %2$s.
fr: Le cours « %1$s » sera créé avec %2$s.

en: Allows the user to move freely through the course without following the designated step sequence.
fr: Permet à l'utilisateur de naviguer librement dans le cours sans suivre l'ordre des étapes désigné.

en: Requires the user to progress through the course in the designated step sequence.
fr: Exige que l'utilisateur progresse dans le cours selon l'ordre des étapes désigné.

en: Linear form
fr: Forme linéaire

en: How users will interact with the content?
fr: Comment les utilisateurs interagiront avec le contenu ?

en: The course can only be accessed through admin enrollment (manual), group enrollment, or integration (shopping cart or membership) enrollment.
fr: Le cours ne peut être accessible que par inscription administrative (manuelle), inscription de groupe ou inscription par intégration (panier d'achat ou adhésion).

en: The course is protected via the LearnDash built-in PayPal and/or Stripe. Users need to purchase the course (recurring fee) in order to gain access.
fr: Le cours est protégé via PayPal et/ou Stripe intégrés à LearnDash. Les utilisateurs doivent acheter le cours (frais récurrents) pour y accéder.

en: Course Price
fr: Prix du Cours

en: The course is protected via the LearnDash built-in PayPal and/or Stripe. Users need to purchase the course (one-time fee) in order to gain access.
fr: Le cours est protégé via PayPal et/ou Stripe intégrés à LearnDash. Les utilisateurs doivent acheter le cours (paiement unique) pour y accéder.

en: The course is protected. Registration and enrollment are required in order to access the content.
fr: Le cours est protégé. L'inscription et l'enrôlement sont nécessaires pour accéder au contenu.

en: The course is not protected. Any user can access its content without the need to be logged-in or enrolled.
fr: Le cours n'est pas protégé. Tout utilisateur peut accéder à son contenu sans avoir besoin d'être connecté ou inscrit.

en: How users will gain access to the course?
fr: Comment les utilisateurs accéderont au cours ?

en: Try it again
fr: Réessayer

en: Create the course
fr: Créer le cours

en: Please activate your license to use this feature.
fr: Veuillez activer votre licence pour utiliser cette fonctionnalité.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: course.
en: You can use a YouTube Playlist, a Vimeo Showcase or a Wistia Project URL to create a LearnDash %s in a few minutes.
fr: Vous pouvez utiliser une Playlist YouTube, un Showcase Vimeo ou une URL de Projet Wistia pour créer un %s LearnDash en quelques minutes.

en: Request expired. Please try it again.
fr: La requête a expiré. Veuillez réessayer.

en: Error on access LearnDash service. Please try it again in a few minutes.
fr: Erreur d'accès au service LearnDash. Veuillez réessayer dans quelques minutes.

en: Create from Video Playlist
fr: Créer à partir d'une Playlist Vidéo

[ctx: placeholder: Coupon]
note: translators: placeholder: Coupon.
en: Add your first %s
fr: Ajoutez votre premier %s

[ctx: placeholder: %1$s: Coupons, %2$s: Courses, %3$s: Groups]
note: translators: placeholder: %1$s: Coupons, %2$s: Courses, %3$s: Groups.
en: %1$s offer an easy way for you to deliver %2$s and %3$s discounts!
fr: Les %1$s offrent un moyen simple de proposer des réductions sur les %2$s et les %3$s !

[ctx: placeholder: Coupons]
note: translators: placeholder: Coupons.
en: You don't have any %s yet
fr: Vous n'avez pas encore de %s

en: Coupon
fr: Code Promo

en: Filter listing by all
fr: Filtrer tous

en: Filter listing by active state
fr: Filtrer par état actif

en: Filter listing by expired state
fr: Filtrer par état expiré

en: Active from
fr: Actif depuis

en: Filter listing by future state
fr: Filtrer par état futur

[ctx: placeholder: Courses]
note: Translators: placeholder: Courses.
en: Associated %s
fr: %s Associés

en: Number of Uses
fr: Nombre d'Utilisations

en: Discount
fr: Réduction

[ctx: placeholder: Groups]
note: Translators: placeholder: Groups.
en: All %s Only
fr: Tous les %s Uniquement

[ctx: placeholder: Groups]
note: Translators: placeholder: Groups.
en: All & Associated %s
fr: Tous et %s Associés

[ctx: placeholder: Courses]
note: Translators: placeholder: Courses.
en: All %s Only
fr: Tous les %s Uniquement

[ctx: placeholder: Courses]
note: Translators: placeholder: Courses.
en: All & Associated %s
fr: Tous et %s Associés

en: Future Start Date
fr: Date de Début Future

en: All States
fr: Tous les États

en: Unused
fr: Non Utilisé

en: Used
fr: Utilisé

en: Used & Unused
fr: Utilisé et Non Utilisé

en: Flat
fr: Forfaitaire

en: All Types
fr: Tous les Types

[ctx: placeholder: current template name]
note: translators: placeholder: current template name.
en: The current LearnDash template "%s" does not support this block. Please select a different template.
fr: Le modèle LearnDash actuel « %s » ne prend pas en charge ce bloc. Veuillez sélectionner un modèle différent.

en: Courses per page
fr: Cours par page

en: This block displays information of enrolled courses and their progress for a user. Defaults to current logged in user if no ID specified.
fr: Ce bloc affiche les informations des cours inscrits et leur progression pour un utilisateur. Par défaut, l'utilisateur actuellement connecté si aucun ID n'est spécifié.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Single %s attempt timestamp. See WP user profile "#" link on attempt row. Leave blank to use latest attempt or within a Certificate.
fr: Horodatage de tentative unique %s. Voir le lien « # » du profil utilisateur WP sur la ligne de tentative. Laissez vide pour utiliser la dernière tentative ou dans un Certificat.

en: This can be used to change the date format. Default: F j, Y, g:i a.
fr: Ceci peut être utilisé pour changer le format de date. Par défaut : j F Y, H:i.

[ctx: placeholder: per_page]
note: translators: placeholder: per_page.
en: Leave empty for default (%d) or 0 to show all attempts.
fr: Laissez vide pour la valeur par défaut (%d) ou 0 pour afficher tous les éléments.

[ctx: placeholders: Quiz, Course]
note: translators: placeholders: Quiz, Course.
en: %1$s attempts per %2$s
fr: %1$s tentatives par %2$s

en: Enter a Step ID to test preview
fr: Entrez un ID d'étape pour tester l'aperçu

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Enter single Step ID. Leave blank if used within a %s.
fr: Entrez un seul ID d'étape. Laissez vide si utilisé dans un %s.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: This block displays the %s Navigation.
fr: Ce bloc affiche la Navigation %s.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s Navigation
fr: Navigation LearnDash %s

en: Whether to format materials content using wpautop.
fr: Indique s'il faut formater le contenu du matériel en utilisant wpautop.

en: This block displays the materials for a specific LearnDash related post.
fr: Ce bloc affiche le matériel pour un article LearnDash spécifique.

[ctx: placeholders: Course, Group]
note: translators: placeholders: Course, Group.
en: Require if not used within a %1$s or %2$s. Or to override default display.
fr: Requis si non utilisé dans un %1$s ou %2$s. Ou pour remplacer l'affichage par défaut.

en: This block displays an Infobar for a specific LearnDash related post.
fr: Ce bloc affiche une Barre d'Informations pour un article LearnDash spécifique.

en: LearnDash Infobar
fr: Barre d'Informations LearnDash

[ctx: placeholders: Group, Courses]
note: translators: placeholders: Group, Courses.
en: %1$s %2$s Count
fr: Nombre de %1$s %2$s

en: Add a Description or type '/' to choose a block (Optional)
fr: Ajouter une description ou tapez '/' pour choisir un bloc (Optionnel)

[ctx: placeholder: Write a description for the Challenge Exam question]
note: translators: placeholder: Write a description for the Challenge Exam question.
en: Write a description for the %s question.
fr: Rédigez une description pour la question %s.

en: Question Notes
fr: Notes de Question

[ctx: placeholder: Create a question for your Challenge Exam]
note: translators: placeholder: Create a question for your Challenge Exam.
en: Create a question for your %s
fr: Créez une question pour votre %s

[ctx: placeholder: Challenge Exam Question]
note: translators: placeholder: Challenge Exam Question.
en: %s Question
fr: Question %s

[ctx: placeholder: Question type]
note: translators: placeholder: Question type.
en: %s type
fr: Type de %s

en: The Question is empty.
fr: La Question est vide.

en: Single
fr: Unique

en: Required correct answer is missing.
fr: La réponse correcte requise est manquante.

en: Answer is missing.
fr: Réponse manquante.

en: Add Answer
fr: Ajouter une Réponse

[ctx: placeholder: Challenge Exam Question Answers]
note: translators: placeholder: Challenge Exam Question Answers.
en: %s Question Answers
fr: Réponses de la Question %s

en: Correct Answer Message
fr: Message de Réponse Correcte

en: Add a message for correct answer (Optional)
fr: Ajouter un message pour les réponses correctes (Optionnel)

en: Correct answer message
fr: Message de réponse correcte

en: Incorrect Answer Message
fr: Message de Réponse Incorrecte

en: Add a message for incorrect answer (Optional)
fr: Ajouter un message pour les réponses incorrectes (Optionnel)

en: Incorrect answer message
fr: Message de réponse incorrecte

[ctx: placeholder: Create a Challenge Exam]
note: translators: placeholder: Create a Challenge Exam.
en: Create a %s
fr: Créer un %s

en: Ctrl+click to deselect selected items.
fr: Ctrl+clic pour désélectionner les éléments sélectionnés.

[ctx: placeholder: quiz_num]
note: translators: placeholder: quiz_num.
en: Leave empty for default (%d) or 0 to show all items.
fr: Laissez vide pour la valeur par défaut (%d) ou 0 pour afficher tous les éléments.

[ctx: placeholder: progress_num]
note: translators: placeholder: progress_num.
en: Leave empty for default (%d) or 0 to show all items.
fr: Laissez vide pour la valeur par défaut (%d) ou 0 pour afficher tous les éléments.

[ctx: placeholder: per_page]
note: translators: placeholder: per_page.
en: Leave empty for default (%d) or 0 to show all items.
fr: Laissez vide pour la valeur par défaut (%d) ou 0 pour afficher tous les éléments.

en: Label After Expire
fr: Étiquette Après Expiration

en: Label Before Expire
fr: Étiquette Avant Expiration

en: Items per page
fr: Éléments par page

[ctx: placeholders: Course, Course]
note: translators: placeholders: Course, Course.
en: Enter single Step ID. Leave blank if used within a %1$s or 0 to always show %2$s content table.
fr: Entrez un seul ID d'étape. Laissez vide si utilisé dans un %1$s ou 0 pour toujours afficher la table de contenu %2$s.

[ctx: placeholders: Course, Group]
note: translators: placeholders: Course, Group.
en: Leave blank to show the default %1$s or %2$s content table.
fr: Laissez vide pour afficher la table de contenu %1$s ou %2$s par défaut.

[ctx: placeholder: block_title]
note: translators: placeholder: block_title.
en: %s block output shown here
fr: Sortie du bloc %s affichée ici

en: Enter a User ID for preview.
fr: Entrez un ID d'Utilisateur pour l'aperçu.

en: Preview settings are not saved.
fr: Les paramètres d'aperçu ne sont pas enregistrés.

en: Display as Button or Banner
fr: Afficher comme Bouton ou Bannière

en: Displayed as
fr: Affiché comme

[ctx: placeholders: Course, Quiz, Course]
note: translators: placeholders: Course, Quiz, Course.
en: Enter single %1$s ID. Required if %2$s is within a %3$s
fr: Entrez un seul ID %1$s. Requis si le %2$s est dans un %3$s

[ctx: placeholders: Course, Group, Quiz]
note: translators: placeholders: Course, Group, Quiz.
en: Require if not used within a %1$s, %2$s, or %3$s. Or to override default display.
fr: Requis si non utilisé dans un %1$s, %2$s ou %3$s. Ou pour remplacer l'affichage par défaut.

en: Handle payments, coupons, invoices and more.
fr: Gérez les paiements, codes promo, factures et plus encore.

en: Installed
fr: Installé

en: The easiest way to build certificates for your courses.
fr: La façon la plus simple de créer des certificats pour vos cours.

en: Certificate Builder
fr: Constructeur de Certificats

en: We'll install the following add-ons for you:
fr: Nous allons installer les modules complémentaires suivants pour vous :

en: Group Leader can access course content in any order.
fr: Le Chef de Groupe peut accéder au contenu du cours dans n'importe quel ordre.

en: Bypass Course Limits
fr: Contourner les Limites du Cours

en: Group Leader has access to all courses automatically.
fr: Le Chef de Groupe a accès à tous les cours automatiquement.

en: Course Auto-enrollment
fr: Inscription Automatique aux Cours

en: Group Leader will be enrolled in managed groups.
fr: Le Chef de Groupe sera inscrit dans les groupes gérés.

en: Managed groups auto-enrollment
fr: Inscription automatique aux groupes gérés

en: Manage Users: Basic
fr: Gérer les Utilisateurs : Basique

en: Enables the front end archive page where all groups are listed.
fr: Active la page d'archive en front-end où tous les groupes sont listés.

en: Group Archive Page
fr: Page d'Archive des Groupes

en: Groups will be made public on your site.
fr: Les groupes seront rendus publics sur votre site.

en: Public Group
fr: Groupe Public

en: + Show all settings being updated
fr: + Afficher tous les paramètres mis à jour

en: They'll be able to create and manage users, enroll in managed groups, and have access to all content in any order.
fr: Ils pourront créer et gérer des utilisateurs, s'inscrire aux groupes gérés et accéder à tout le contenu dans n'importe quel ordre.

en: Group leaders will be enabled on your site
fr: Les chefs de groupe seront activés sur votre site

en: You can always change this later if you decide.
fr: Vous pourrez toujours changer cela plus tard si vous le décidez.

en: Groups will be made public on your site
fr: Les groupes seront rendus publics sur votre site

en: These settings can be changed at any time in learnDash LMS > Groups > Settings
fr: Ces paramètres peuvent être modifiés à tout moment dans LearnDash LMS > Groupes > Paramètres

en: We will enable the following group settings:
fr: Nous allons activer les paramètres de groupe suivants :

en: Display all available courses.
fr: Afficher tous les cours disponibles.

en: Courses Listing
fr: Liste des Cours

en: We will create the following pages for you:
fr: Nous allons créer les pages suivantes pour vous :

en: Here's what we'll setup for you
fr: Voici ce que nous allons configurer pour vous

en: Connected
fr: Connecté

en: Connect
fr: Connecter

en: With Stripe charge credit cards and pay low merchant fees.
fr: Avec Stripe, acceptez les cartes de crédit et payez des frais réduits.

en: Choose one.
fr: Choisissez-en un.

en: How would you like to accept payments?
fr: Comment souhaitez-vous accepter les paiements ?

en: Do you want to charge for your courses?
fr: Voulez-vous facturer vos cours ?

en: Who will be leading your group courses?
fr: Qui dirigera vos cours de groupe ?

en: Are your groups public or private?
fr: Vos groupes sont-ils publics ou privés ?

en: A course led by group leaders, perfect for cohorts, corporate training and classrooms.
fr: Un cours dirigé par des chefs de groupe, idéal pour les cohortes, la formation en entreprise et les salles de classe.

en: Group Courses
fr: Cours de Groupe

en: Timed
fr: Chronométré

en: A video or text based course including quizzes and certificates.
fr: Un cours basé sur des vidéos ou du texte incluant des questionnaires et des certificats.

en: A video or text based course without certificates or quizzes.
fr: Un cours basé sur des vidéos ou du texte sans certificats ni questionnaires.

en: Check all the apply.
fr: Cochez tout ce qui s'applique.

en: What types of courses will you have?
fr: Quels types de cours aurez-vous ?

en: Just One
fr: Un Seul

en: How many courses are you planning to create?
fr: Combien de cours prévoyez-vous de créer ?

en: Tell us about your courses
fr: Parlez-nous de vos cours

en: Summary
fr: Résumé

en: Payment
fr: Paiement

en: Your Courses
fr: Vos Cours

en: Your Info
fr: Vos informations

en: What "From:" email address would you like to use?
fr: Quelle adresse e-mail « De : » souhaitez-vous utiliser ?

en: Would you like to use the email above for all LearnDash emails and course notifications?
fr: Souhaitez-vous utiliser l'e-mail ci-dessus pour tous les e-mails LearnDash et les notifications de cours ?

en: Communication Preferences
fr: Préférences de Communication

en: Validate
fr: Valider

en: Your license key
fr: Votre clé de licence

en: License:
fr: Licence :

en: Your purchase email
fr: Votre e-mail d'achat

en: your account
fr: votre compte

en: Your license details were emailed to you after purchase. You can also find them listed on
fr: Les détails de votre licence vous ont été envoyés par e-mail après l'achat. Vous pouvez également les trouver sur

en: Enter your License
fr: Entrez votre Licence

en: Let's start by getting your info
fr: Commençons par récupérer vos informations

en: The email and the license key do not match.
fr: L'e-mail et la clé de licence ne correspondent pas.

en: Please enter the license key.
fr: Veuillez saisir la clé de license.

en: Please enter the email address.
fr: Veuillez saisir l'adresse e-mail.

en: Dismiss Setup Wizard
fr: Ignorer l'Assistant de Configuration

en: LearnDash is The #1 WordPress LMS Plugin. Trusted by Fortune 500s & Universities.
fr: LearnDash est le plugin LMS WordPress n°1. Approuvé par les entreprises du Fortune 500 et les universités.

en: Someone Else
fr: Quelqu’un d’autre

en: Private
fr: Privé

en: copy link to use in [quizinfo] block.
fr: copiez le lien à utiliser dans le bloc [quizinfo].

[ctx: placeholders: Exam label, Exam post title, Exam status, Exam reset link, Exam Complete link]
note: translators: placeholders: Exam label, Exam post title, Exam status, Exam reset link, Exam Complete link.
en: %1$s : %2$s - Status: %3$s %4$s %5$s %6$s
fr: %1$s : %2$s - Statuts: %3$s %4$s %5$s %6$s

[ctx: Complete Exam]
en: (complete)
fr: (complété)

[ctx: Reset Exam]
en: (reset)
fr: (réinitialiser)

[ctx: Exam label, Question number, Questions count, Question(s) label, Percentage]
note: translators: plaseholders: Exam label, Question number, Questions count, Question(s) label, Percentage.
en: %1$s progress: %2$s of %3$s %4$s (%5$s%%)
fr: %1$s progression: %2$s of %3$s %4$s (%5$s%%)

en: View Results
fr: Voir les Résultats

[ctx: placeholder: Exam]
note: translators: placeholder: Exam.
en: Start %s
fr: Commencer l’%s

en: Notice: This widget may no longer be supported in future versions of LearnDash or WordPress, please use a block instead.
fr: Note : Ce widget pourrait ne plus être pris en charge dans les futures versions de LearnDash ou WordPress, veuillez utiliser un bloc à la place.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Single %s attempt timestamp. See WP user profile "#" link on attempt row. Leave blank to use latest attempt or within a Certificate
fr: Horodatage de tentative unique %s. Voir le lien « # » du profil utilisateur WP sur la ligne de tentative. Laissez vide pour utiliser la dernière tentative ou dans un Certificat

en: Attempt timestamp
fr: Horodatage de la tentative

en: Enter a single User ID. Leave blank if used within a Certificate.
fr: Entrez un ID utilisateur unique. Laissez vide si utilisé dans un Certificat.

en: F j, Y, g:i a shown as March 10, 2001, 5:16 pm
fr: j F Y, H:i affiché comme 10 mars 2001, 17:16

en: ASC (default)
fr: ASC (par défaut)

en: Order By
fr: Trier Par

en: Number of courses to display per page. Set to 0 for no pagination.
fr: Nombre de cours à afficher par page. Définir à 0 pour désactiver la pagination.

en: Courses Per Page
fr: Cours Par Page

en: ID of the user to display information for.
fr: ID de l'utilisateur pour lequel afficher les informations.

en: This shortcode displays information of enrolled courses and their progress for a user. Defaults to current logged in user if no ID specified.
fr: Ce code court affiche les informations des cours inscrits et leur progression pour un utilisateur. Par défaut, l'utilisateur actuellement connecté si aucun ID n'est spécifié.

[ctx: placeholder: Quiz, default per page]
note: translators: placeholder: placeholder: Quiz, Course, default per page.
en: %1$s attempts per %2$s. Default is %2$d. Set to zero for all.
fr: %1$s tentatives par %2$s. La valeur par défaut est %2$d. Mettre à zéro pour illimité.

[ctx: placeholder: Quiz, Course]
note: translators: placeholder: Quiz, Course.
en: %1$s attempts per %2$s
fr: %1$s tentatives par %2$s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Navigation
fr: Navigation %s

en: Enter a Post ID of the LearnDash post that you want to display materials for.
fr: Entrez l'ID de l'article LearnDash pour lequel vous souhaitez afficher le matériel.

en: Post ID
fr: ID de l'Article

en: This shortcode displays the materials for a specific LearnDash related post.
fr: Ce code court affiche le matériel pour un article LearnDash spécifique.

en: LearnDash Materials
fr: Matériel LearnDash

en: Enter a User ID. Leave blank for current user.
fr: Entrez un ID utilisateur. Laissez vide pour l'utilisateur actuel.

en: Displays the infobar for the current post or of a specified post.
fr: Affiche la barre d'informations pour l'article actuel ou un article spécifié.

en: Infobar
fr: Barre d'Informations

[ctx: placeholders: Course, Group]
note: translators: placeholders: Course, Group.
en: Banner (%1$s or %2$s only)
fr: Bannière (%1$s ou %2$s uniquement)

en: Display as
fr: Afficher comme

en: Leave empty for default or 0 to show all items.
fr: Laissez vide pour la valeur par défaut ou 0 pour afficher tous les éléments.

en: Items Per Page
fr: Éléments Par Page

en: Select a Display Type
fr: Sélectionner un Type d'Affichage

en: Display Type
fr: Type d'Affichage

en: Connect Stripe
fr: Connecter Stripe

en: Disconnect Stripe
fr: Déconnecter Stripe

en: Want to accept credit card payments directly on your website?
fr: Vous souhaitez accepter les paiements par carte de crédit directement sur votre site web ?

en: Stripe disconnected
fr: Stripe déconnecté

en: Stripe Error
fr: Erreur Stripe

en: Redirect the user to a specific URL after the purchase. Leave blank to let user remain on the Course page.
fr: Rediriger l'utilisateur vers une URL spécifique après l'achat. Laisser vide pour que l'utilisateur reste sur la page du cours.

en: Return URL
fr: URL de Retour

en: Credit Card
fr: Carte de Crédit

en: Stripe payment methods to be enabled on the site.
fr: Méthodes de paiement Stripe à activer sur le site.

en: Payment Methods
fr: Méthodes de Paiement

en: Currency
fr: Devise

en: Account Id
fr: ID de Compte

en: Live secret key used in real transaction.
fr: Clé secrète live utilisée pour les transactions réelles.

en: Live Secret Key
fr: Clé Secrète Live

en: Live publishable key used in real transaction.
fr: Clé publique live utilisée pour les transactions réelles.

en: Live Publishable Key
fr: Clé Publique Live

en: Test secret key used in test mode.
fr: Clé secrète de test utilisée en mode test.

en: Test Secret Key
fr: Clé Secrète de Test

en: Test publishable key used in test mode.
fr: Clé publique de test utilisée en mode test.

en: Test Publishable Key
fr: Clé Publique de Test

en: Check this box to enable test mode.
fr: Cochez cette case pour activer le mode test.

en: Test Mode
fr: Mode Test

en: Stripe Connect
fr: Connecter Stripe

en: Stripe Connect Settings
fr: Paramètres Stripe Connect

[ctx: placeholder: Quiz.]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Attempts
fr: Tentatives du %s

en: Label to replace "challenge exams" (plural).
fr: Étiquette pour remplacer « examens de défi » (pluriel).

en: Label to replace "challenge exam" (singular).
fr: Étiquette pour remplacer « examen de défi » (singulier).

en: Add Custom Styles (CSS) to be used on all legacy certificates, does not work on certificates created with the Certificate Builder addon.
fr: Ajouter des styles personnalisés (CSS) à utiliser sur tous les certificats classiques. Ne fonctionne pas sur les certificats créés avec l'extension Certificate Builder.

[ctx: placeholder: Exam]
note: translators: placeholder: Exam.
en: Message shown when user fails the %s
fr: Message affiché lorsque l'utilisateur échoue au %s

[ctx: placeholder: Exam]
note: translators: placeholder: Exam.
en: %s Failed Message
fr: Message d'Échec %s

[ctx: placeholder: Course, Exam]
note: translators: placeholder: Course, Exam.
en: The URL to redirect the user to when clicking on the button after failing a %s.
fr: L'URL vers laquelle rediriger l'utilisateur lorsqu'il clique sur le bouton après avoir échoué à un %s.

[ctx: placeholder: Exam]
note: translators: placeholder: Exam, Course.
en: %s Failed Redirect URL
fr: URL de Redirection d'Échec %s

[ctx: placeholder: Exam]
note: translators: placeholder: Exam.
en: Label for button when a user fails a %s
fr: Étiquette du bouton lorsqu'un utilisateur échoue à un %s

[ctx: placeholder: Exam]
note: translators: placeholder: Exam.
en: %s Failed Button Label
fr: Étiquette du Bouton d'Échec %s

[ctx: placeholder: Exam]
note: translators: placeholder: Exam.
en: Message shown when user passes the %s
fr: Message affiché lorsque l'utilisateur réussit le %s

[ctx: placeholder: Exam]
note: translators: placeholder: Exam.
en: %s Passed Message
fr: Message de Réussite %s

[ctx: placeholder: Exam]
note: translators: placeholder: Exam.
en: The URL to redirect the user to when clicking on the button after passing a %s.
fr: L'URL vers laquelle rediriger l'utilisateur lorsqu'il clique sur le bouton après avoir réussi un %s.

[ctx: placeholder: Exam]
note: translators: placeholder: Exam.
en: %s Passed Redirect URL
fr: URL de Redirection de Réussite %s

[ctx: placeholder: Exam]
note: translators: placeholder: Exam.
en: Label for button when a user passes a %s
fr: Étiquette du bouton lorsqu'un utilisateur réussit un %s

[ctx: placeholder: Exam]
note: translators: placeholder: Exam.
en: %s Passed Button Label
fr: Étiquette du Bouton de Réussite %s

[ctx: placeholder: Course, Exam, Course]
note: translators: placeholder: Course, Exam, Course.
en: Select the %1$s you want the user to complete when they successfully complete this %2$s. If different from the above setting, the user must already be enrolled in the chosen %3$s.
fr: Sélectionnez le %1$s que vous souhaitez que l'utilisateur complète lorsqu'il terminera avec succès ce %2$s. Si différent du paramètre ci-dessus, l'utilisateur doit déjà être inscrit dans le %3$s choisi.

[ctx: placeholder: Exam, Course]
note: translators: placeholder: Exam, Course.
en: %1$s Passed %2$s
fr: %1$s a réussi %2$s

[ctx: placeholder: Course, Exam]
note: translators: placeholder: Course, Exam.
en: Select the %1$s you want to display this %2$s on.
fr: Sélectionnez le %1$s sur lequel vous souhaitez afficher ce %2$s.

[ctx: placeholder: Exam, Course]
note: translators: placeholder: Exam, Course.
en: %1$s %2$s Show
fr: Afficher %1$s %2$s

[ctx: placeholder: Exam, Course]
note: translators: placeholder: Exam, Course.
en: Show %1$s to users that have a status of "Not Started" for the %2$s.
fr: Afficher %1$s aux utilisateurs qui ont le statut « Non Commencé » pour le %2$s.

en: New enrollees only
fr: Nouveaux inscrits uniquement

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Select %s
fr: Sélectionner un %s

[ctx: placeholder: exam]
note: translators: placeholder: exam.
en: Controls the look and feel of the %s and optional content settings
fr: Contrôle l'apparence du %s et les paramètres de contenu optionnels

[ctx: placeholder: Exam]
note: translators: placeholder: Exam.
en: Select %s
fr: Sélectionner un %s

[ctx: placeholder: Exam]
note: translators: placeholder: Exam.
en: Search or select a %s…
fr: Rechercher ou sélectionner un %s…

[ctx: placeholder: post title]
note: translators: placeholder: post title.
en: %s (current selection)
fr: %s (sélection actuelle)

note: Translators: number of days.
en: %d Day Trial | %d Days Trial
fr[0]: %d Jours d’essai
fr[1]: %d Jours d’essai

note: Translators: %s: order label.
en: Your %s was successful. Please log in to access your content.
fr: Votre %s a été effectué avec succès. Veuillez vous connecter pour accéder à votre contenu.

en: Take This Course
fr: Suivre Ce Cours

en: Use Credit Card
fr: Utiliser une Carte de Crédit

[ctx: placeholder: current template name]
note: translators: placeholder: current template name.
en: The current LearnDash template "%s" may not support this block. Please select a different template.
fr: Le modèle LearnDash actuel « %s » pourrait ne pas prendre en charge ce bloc. Veuillez sélectionner un modèle différent.

[ctx: Block pattern description]
en: Display the course or step content blocks collection.
fr: Afficher la collection de blocs de contenu du cours ou de l'étape.

en: Course Content Blocks
fr: Blocs de Contenu de Cours

en: Sorry, you are not allowed to edit posts in this post type.
fr: Désolé, vous n’êtes pas autorisé à éditer ces posts ou ce type de post.

en: Cannot view post type.
fr: Impossible de voir ce type d'article.

en: Invalid post type.
fr: Type d'article invalide.

en: Missing learndash/ld-exam-question block
fr: Bloc learndash/ld-exam-question manquant

en: Missing content
fr: Contenu manquant

en: Missing question_title
fr: question_title manquant

en: Error while trying to get the item
fr: Erreur lors de la tentative de récupération de l'élément

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Price Type must be Free, PayNow or Subscribe.
fr: Le type de prix %s doit être Gratuit, Paiement Immédiat ou Abonnement.

en: Invalid LearnDash Post ID.
fr: ID d'article LearnDash invalide.

en: Invalid Step ID.
fr: ID d'étape invalide.

[ctx: placeholder: Course, Group]
note: translators: placeholder: Course, Group.
en: %1$s ID or %2$s ID is required.
fr: L'ID %1$s ou l'ID %2$s est requis.

[ctx: placeholder: Course, Group, Quiz]
note: translators: placeholder: Course, Group, Quiz.
en: %1$s ID, %2$s ID, or %3$s ID is required.
fr: L'ID %1$s, l'ID %2$s ou l'ID %3$s est requis.

en: (pending)
fr: (en attente)

[ctx: placeholders: Challenge Exams]
note: translators: placeholders: Challenge Exams.
en: You are using the Legacy LearnDash theme which does not support %1$s, please visit %2$s to select a newer theme.
fr: Vous utilisez le thème LearnDash Legacy qui ne prend pas en charge les %1$s, veuillez visiter %2$s pour sélectionner un thème plus récent.

en: General Settings
fr: Paramètres Généraux

en: Proceed
fr: Continuer

en: Multiple Choice
fr: Choix Multiple

en: Single Choice
fr: Choix Unique

en: Setup Wizard
fr: Assistant de Configuration

en: Welcome
fr: Bienvenue

[ctx: placeholder: Exam]
note: translators: placeholder: Exam.
en: LearnDash %s Settings
fr: Paramètres LearnDash %s

[ctx: placeholder: Exam]
note: translators: placeholder: Exam.
en: %s Updated
fr: %s mis à jour

[ctx: placeholder: Exam]
note: translators: placeholder: Exam.
en: %s Scheduled
fr: %s planifié

[ctx: placeholder: Exam]
note: translators: placeholder: Exam.
en: %s Reverted to Draft
fr: %s remis en brouillon

[ctx: placeholder: Exam]
note: translators: placeholder: Exam.
en: %s Published Privately
fr: %s publié en privé

[ctx: placeholder: Exam]
note: translators: placeholder: Exam.
en: %s Published
fr: %s Publié

[ctx: placeholder: Exam]
note: translators: placeholder: Exam.
en: View %s
fr: Voir l’%s

[ctx: placeholder: Exam]
note: translators: placeholder: Exam.
en: New %s
fr: Nouveau %s

[ctx: placeholder: Exam]
note: translators: placeholder: Exam.
en: Edit %s
fr: Modifier %s

[ctx: placeholder: Exam]
note: translators: placeholder: Exam.
en: Add New %s
fr: Ajouter un Nouvel %s

[ctx: placeholder: Exam]
note: translators: placeholder: Exam.
en: Add New
fr: Ajouter un Nouvel

[ctx: placeholder: Lessons.]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: No %s found in Trash
fr: Aucun %s trouvé dans la corbeille

[ctx: placeholder: Lessons.]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: No %s found
fr: Aucun %s trouvé

[ctx: placeholder: Lessons.]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: Search %s
fr: Rechercher des %s

[ctx: placeholder: Lessons.]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: View %s
fr: Voir les %s

en: Failed
fr: Échoué

en: Passed
fr: Réussi

en: Not Taken
fr: Non pris

en: Challenge Exams
fr: Examens de Validation

en: Challenge Exam
fr: Examen de Validation

[ctx: placeholder: Exam]
note: translators: placeholder: Exam.
en: Add your first %s
fr: Ajoutez votre premier %s

[ctx: placeholder: Exams, Course, Courses.]
note: translators: placeholder: Exams, Course, Courses.
en: %1$s are a great way to check if your learners are understanding the %2$s content and allow them to skip %3$s they already know.
fr: Les %1$s sont un excellent moyen de vérifier si vos apprenants comprennent le contenu de %2$s et leur permettent de passer les %3$s qu'ils connaissent déjà.

[ctx: placeholder: exams]
note: translators: placeholder: exams.
en: You don't have any %s yet
fr: Vous n'avez pas encore d’%s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Passed
fr: %s Réussi

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: All %s Pass
fr: Tous les %s Réussis

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: All %s Show
fr: Afficher Tous les %s

en: Styling
fr: Style

en: Shows the registration form
fr: Affiche le formulaire d'inscription

en: LearnDash Registration
fr: Inscription LearnDash

note: translators: placeholders: %1$s Number of times the recurring payment repeats, %2$s Frequency of recurring payments: day, week, month, year.
en:  for %1$s %2$s
fr:  pour %1$s %2$s

note: translators: placeholders: %1$s Number of times the recurring payment repeats, %2$s Frequency of recurring payments: day, week, month, year.
en: for %1$s %2$s
fr: pour %1$s %2$s

[ctx: Recurring duration message]
note: translators: placeholders: %1$s Interval of recurring payments (number), %2$s Frequency of recurring payments: day, week, month or year.
en: Full price every %1$s %2$s afterward
fr: Prix plein de %1$s %2$s par la suite

[ctx: placeholders: Trial interval, Trial frequency]
note: translators: placeholders: Trial interval, Trial frequency.
en: Trial price for %1$s %2$s, then
fr: Prix d'essai pour %1$s %2$s, puis

en: Sets the width of the registration form.
fr: Définit la largeur du formulaire d'inscription.

en: Form Width
fr: Largeur du Formulaire

[ctx: placeholders: course, group.]
note: translators: placeholders: course, group.
en: Registration form user is redirected to when purchasing a %1$s / %2$s.
fr: Formulaire d'inscription vers lequel l'utilisateur est redirigé lors de l'achat d'un %1$s / %2$s.

[ctx: placeholder: Topic]
en: Registration Form
fr: Formulaire d’Inscription

[ctx: placeholders: Course, Group label]
note: translators: placeholders: Course, Group label.
en: %1$s/%2$s URL
fr: URL du %1$s/%2$s

[ctx: placeholders: Course, Group label]
note: translators: placeholders: Course, Group label.
en: %1$s/%2$s Title
fr: Titre du %1$s/%2$s

en: New User Registration
fr: Inscription d'un Nouvel Utilisateur

[ctx: placeholder: Group label]
note: translators: placeholder: Group label.
en: %s URL
fr: URL du %s

[ctx: placeholder: Group label]
note: translators: placeholder: Group label.
en: %s Title
fr: Titre du %s

[ctx: Placeholder: Group]
note: translators: Placeholder: Group.
en: %s Purchase Success
fr: Achat %s Réussi

en: Text only
fr: Texte uniquement

en: HTML/Text
fr: HTML/Texte

en: Content Type
fr: Type de Contenu

en: Site URL
fr: URL du site

en: Site Title
fr: Titre du site

[ctx: placeholder: Course label]
note: translators: placeholder: Course label.
en: %s URL
fr: URL du %s

[ctx: placeholder: Course label]
note: translators: placeholder: Course label.
en: %s Title
fr: Titre du %s

en: User email
fr: E-mail de l'utilisateur

en: User display name
fr: Nom d'affichage de l'utilisateur

en: User last name
fr: Nom de famille de l'utilisateur

en: User first name
fr: Prénom de l'utilisateur

en: Supported placeholders
fr: Balises dynamiques disponibles

en: Active
fr: Actif

en: Customer
fr: Client

[ctx: Placeholder: Course]
note: translators: Placeholder: Course.
en: %s Purchase Success
fr: Achat %s Réussi

en: Select a Page...
fr: Sélectionner une Page…

en: Registration Success
fr: Inscription Réussie

en: Registration page
fr: Page d’inscription

en: Password
fr: Mot de Passe

en: Registration Fields
fr: Champs d’Inscription

[ctx: placeholder: Question.]
note: translators: placeholder: Question.
en: Upgrade WPProQuiz %s
fr: Mettre à jour WPProQuiz %s

en: No Payment items found.
fr: Aucun élément de paiement trouvé.

en: Payment type
fr: Type de Paiement

en: Payments
fr: Paiements

en: REST API
fr: API REST

en: If empty will use site administration email address
fr: Si vide, l'adresse e-mail d'administration du site sera utilisée

en: How the sender email appears in outgoing emails.
fr: Comment l'e-mail de l'expéditeur apparaît dans les e-mails sortants.

en: "From" email
fr: e-mail de l'expéditeur

en: If empty will use site title
fr: Si vide, le titre du site sera utilisé

en: How the sender name appears in outgoing emails.
fr: Comment le nom de l'expéditeur apparaît dans les e-mails sortants.

en: "From" name
fr: Nom de l'expéditeur

en: Email Sender Settings
fr: Paramètres de l'Expéditeur d'E-mails

[ctx: placeholder: Course/Group Purchase Failed.]
note: translators: placeholder: Course/Group Purchase Failed.
en:  %1$s/%2$s Purchase Failed
fr:  Échec de l’Achat %1$s/%2$s

[ctx: placeholder: Course/Group Purchase Success.]
note: translators: placeholder: Course/Group Purchase Success.
en:  %1$s/%2$s Purchase Success
fr:  Succès de l’Achat %1$s/%2$s

note: translators: Describes email placeholders available for use.
en: Placeholders available for use in the different email notifications
fr: Balises dynamiques disponibles pour les différentes notifications par e-mail

en: Email Placeholders
fr: Balises d'E-mail

en: No Email items found.
fr: Aucun élément d'e-mail trouvé.

en: Manage
fr: Gérer

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Recipient(s)
fr: Destinataire(s)

[ctx: Payments Tab Label]
note: translators: Course Shortcodes Label.
en: Payments
fr: Paiements

en: LMS License XXX
fr: Licence LMS XXX

[ctx: Emails tab Label]
en: Emails
fr: E-mails

[ctx: Advanced settings Label]
en: Advanced
fr: Avancé

[ctx: placeholder: group]
note: translators: group.
en: The length of the trial period, after the trial is over, the normal %s price billing goes into effect.
fr: La durée de la période d'essai, après la fin de l'essai, la facturation au prix normal du %s entre en vigueur.

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: %s Trial Price
fr: Prix d'Essai du %s

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: Enter the price for the trial period for this %s
fr: Entrez le prix de la période d'essai pour ce %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Trial Price
fr: Prix d'Essai du %s

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: Pay Now %s Enrollment URL
fr: URL d'Inscription %s

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: Enter the URL of the page you want to redirect your enrollees after signing up for this specific %s
fr: Entrez l'URL de la page vers laquelle vous souhaitez rediriger vos inscrits après leur inscription à ce %s spécifique

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Enrollment URL
fr: URL d'Inscription %s

[ctx: placeholder: course]
note: Translators: placeholder: course.
en: Subscribe %s Enrollment URL
fr: URL d'Inscription %s

[ctx: placeholder: course]
note: Translators: placeholder: course.
en: The length of the trial period, after the trial is over, the normal %s price billing goes into effect.
fr: La durée de la période d'essai, après la fin de l'essai, la facturation au prix normal du %s entre en vigueur.

en: Trial Duration
fr: Durée d’Essai

[ctx: placeholder: course]
note: Translators: placeholder: course.
en: %s Trial Price
fr: Prix d'Essai du %s

[ctx: placeholder: course]
note: Translators: placeholder: course.
en: Enter the price for the trial period for this %s
fr: Entrez le prix de la période d'essai pour ce %s

[ctx: placeholder: Course]
note: Translators: placeholder: Course.
en: %s Trial Price
fr: Prix d'Essai du %s

en: How many times the billing cycle repeats. Leave empty for unlimited repeats.
fr: Nombre de fois que le cycle de facturation se répète. Laissez vide pour des répétitions illimitées.

en: Recurring Times
fr: Nombre de Récurrences

[ctx: placeholder: course]
note: Translators: placeholder: course.
en: Pay Now %s Enrollment URL
fr: URL d'Inscription %s

[ctx: placeholder: course]
note: Translators: placeholder: course.
en: Enter the URL of the page you want to redirect your enrollees after signing up for this specific %s
fr: Entrez l'URL de la page vers laquelle vous souhaitez rediriger vos inscrits après leur inscription à ce %s spécifique

[ctx: placeholder: Course]
note: Translators: placeholder: Course.
en: %s Enrollment URL
fr: URL d'Inscription %s

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Search or select a %s
fr: Rechercher ou sélectionner un %s

note: translators: 1: PHP function name, 2: Version number.
en: LearnDash Settings Page %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
fr: La page de Paramètres LearnDash %1$s est <strong>obsolète</strong> depuis la version %2$s sans alternative disponible.

note: translators: 1: PHP function name, 2: Version number, 3: Alternative function name.
en: LearnDash Settings Page %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
fr: La page de Paramètres LearnDash %1$s est <strong>obsolète</strong> depuis la version %2$s ! Utilisez %3$s à la place.

en: Please enter a stronger password.
fr: Veuillez saisir un mot de passe plus robuste.

en: Registration requires a last name
fr: L'inscription nécessite un nom de famille

en: Passwords do not match.
fr: Les mots de passe ne correspondent pas.

en: Registration requires a password.
fr: L'inscription nécessite un mot de passe.

en: Registration requires a last name.
fr: L'inscription nécessite un nom de famille.

en: Registration requires a first name.
fr: L'inscription nécessite un prénom.

en: Log Out
fr: Se déconnecter

[ctx: placeholder: Current Logged In Username, WP Logout Link.]
note: translators: placeholders: Current Logged In Username, WP Logout Link.
en: Hello %1$s, looks like you're already logged in. Want to sign in as a different user? %2$s
fr: Bonjour %1$s, il semble que vous soyez déjà connecté(e). Voulez-vous vous connecter avec un autre compte ? %2$s

en: Confirm Password
fr: Confirmer le Mot de Passe

note: translators: placeholder: Message above registration form if user logged out.
en: Log In
fr: Se Connecter

[ctx: placeholder: Message above registration form if user logged out.]
note: translators: placeholder: Message above registration form if user logged out.
en: Already have an account? %1$s
fr: Vous avez déjà un compte ? %1$s

[ctx: placeholder: Return to Course/Group.]
note: translators: placeholder: Return to Course/Group.
en: Return to %s
fr: Retour à %s

en:  every
fr:  tous les

en:  for
fr:  pour

en: Trial
fr: Essai

en: Order Overview
fr: Aperçu de la Commande

en: Registration successful.
fr: Inscription réussie.

en: Subscription EOT
fr: Fin d'Abonnement

en: Subscription Failed
fr: Échec de l'abonnement

en: Subscription Cancel
fr: Annulation d'Abonnement

en: Subscription Payment
fr: Paiement d'abonnement

en: Subscription Signup
fr: Inscription à l'abonnement

en: Purchased
fr: Acheté

en: Access
fr: Accès

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Assignment status.
fr: Statut du devoir.

[ctx: placeholder Quiz]
note: translators: placeholder Quiz.
en: Continue %s
fr: Continuer le %s

en: View Answers
fr: Voir les Réponses

[ctx: placeholder: Group Access Modes]
note: translators: placeholder: Group Access Modes.
en: %s Access Mode(s)
fr: Mode(s) d'Accès %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Form Entries
fr: Entrées de Formulaire %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Save %s data to the server every
fr: Enregistrer les données %s sur le serveur tous les

[ctx: placeholder: quiz, quiz]
note: translators: placeholder: quiz, quiz.
en: %1$s saving allows your users to save their current %2$s progress and return to it at a later date and preserve their progress.
fr: L'enregistrement %1$s permet à vos utilisateurs de sauvegarder leur progression actuelle du %2$s et d'y revenir plus tard tout en préservant leur progression.

en: Progress will be saved to the server
fr: La progression sera enregistrée sur le serveur

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Enable %s Saving
fr: Activer l'Enregistrement %s

en: select interval
fr: sélectionner l'intervalle

en: Form entry details
fr: Détails de l'entrée du formulaire

en: Date of entry
fr: Date de l'entrée

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: The %s form entry ID
fr: L'ID de l'entrée de formulaire %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Invalid %s ID.
fr: ID %s invalide.

en: Total Points amount
fr: Total des Points

en: Special Filters
fr: Filtres Spéciaux

en: Filter by User
fr: Filtrer par Utilisateur

en: Essay not submitted
fr: Essai non soumis

en: If mode "Different points for each answer" is activated, you can assign points to each answer using <code>|</code>. The default point value is be 1.
fr: Si le mode « Points différents pour chaque réponse » est activé, vous pouvez attribuer des points à chaque réponse en utilisant <code>|</code>. La valeur de point par défaut est 1.

en: You can specify multiple options for a search word. Enclose the word with <code>[</code> <code>]</code> e.g. <code>I {[play][love][hate]} soccer</code>. In this case answers "play", "love" OR "hate" are correct.
fr: Vous pouvez spécifier plusieurs options pour un mot recherché. Encadrez le mot avec <code>[</code> <code>]</code> par ex. <code>I {[play][love][hate]} soccer</code>. Dans ce cas les réponses « play », « love » OU « hate » sont correctes.

en: Enclose the searched words with <code>{</code> <code>}</code> e.g. <code>I {play} soccer</code>. Capital and small letters will be ignored.
fr: Encadrez les mots recherchés avec <code>{</code> <code>}</code> par ex. <code>I {play} soccer</code>. Les majuscules et minuscules seront ignorées.

[ctx: placeholder: Quiz.]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Edit %s Settings
fr: Modifier les Paramètres %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s data could not be saved to the server. Please reload the page and try again. If this error persists, please contact support.
fr: Les données du %s n'ont pas pu être enregistrées sur le serveur. Veuillez recharger la page et réessayer. Si cette erreur persiste, veuillez contacter le support.

en: Your login has expired. Please log in and reload this page to continue.
fr: Votre session a expiré. Veuillez vous connecter et recharger cette page pour continuer.

[ctx: placeholders: email addresses, group.]
note: translators: total of users emailed, group.
en: Success: Email sent to %1$d %2$s user. | Success: Email sent to %1$d %2$s users.
fr[0]: Succès : Email envoyé à %1$d %2$s utilisateur.
fr[1]: Succès : Emails envoyés à %1$d %2$s utilisateur.

note: translators: total of users emailed, group.
en: Success: Email sent to %1$d %2$s users.
fr: Succès : e-mail envoyé à %1$d %2$s utilisateurs.

en: Mail Args empty. Unexpected condition from filter: ld_group_email_users_args
fr: Arguments d'e-mail vides. Condition inattendue du filtre : ld_group_email_users_args

[ctx: placeholders: 1. Lesson or Topic label, 2. span for counter]
note: translators: placeholders: 1. Lesson or Topic label, 2. span for counter.
en: %1$s will auto complete in %2$s seconds
fr: %1$s se terminera automatiquement dans %2$s secondes

en:  If mode "Different points for each answer" is activated:<br /> <strong><span class="description-red">{</span>play|2<span class="description-red">}</span></strong> - 2 points earned.<br /> <strong><span class="description-red">{</span><span class="description-red">[</span>love|2<span class="description-red">]</span><span class="description-red">[</span>hate|5<span class="description-red">]</span><span class="description-red">}</span></strong> - 2 or 5 points earned.
fr:  Si le mode "Points différents pour chaque réponse" est activé :<br /> <strong><span class="description-red">{</span>play|2<span class="description-red">}</span></strong> - 2 points obtenus.<br /> <strong><span class="description-red">{</span><span class="description-red">[</span>love|2<span class="description-red">]</span><span class="description-red">[</span>hate|5<span class="description-red">]</span><span class="description-red">}</span></strong> - 2 ou 5 points obtenus.

[ctx: Question type description for Free Answers]
en: Correct answers (one per line) (answers will be converted to lower case). If mode "Different points for each answer" is activated, you can assign points to each answer using "|". Example: One|15. The default point value is 1.
fr: Réponses correctes (une par ligne) (les réponses seront converties en minuscules). Si le mode « Points différents pour chaque réponse » est activé, vous pouvez attribuer des points à chaque réponse en utilisant « | ». Exemple : Un|15. La valeur de point par défaut est 1.

[ctx: placeholders: Course title, users processed, users total]
note: translators: placeholders: placeholders: Course title, users processed, users total.
en: %1$s: %2$d of %3$d users processed
fr: %1$s : %2$d sur %3$d utilisateurs traités

[ctx: placeholders: question]
note: translators: placeholders: question
en: The %s data is invalid.
fr: Les données du %s sont invalides.

[ctx: nth sort answer correct]
en: th
fr: e

en: Required correct answer is missing
fr: La réponse correcte requise est manquante

en: Message after Essay is submitted - optional
fr: Message après la soumission de l'Essai - optionnel

[ctx: placeholders: Groups, Groups]
note: translators: placeholders: Groups, Groups.
en: %1$s are not public, please visit the %2$s Settings page and set them to Public to enable access on the front end.
fr: Les %1$s ne sont pas publics, veuillez visiter la page Paramètres %2$s et les définir comme Publics pour activer l'accès en front-end.

en: Warning
fr: Avertissement

[ctx: placeholder: groups]
note: translators: placeholder: groups.
en: Filter %s by access mode(s), Ctrl+click to deselect selected items.
fr: Filtrer %s par mode(s) d'accès, Ctrl+clic pour désélectionner les éléments sélectionnés.

[ctx: placeholder: Group Access Mode(s)]
note: translators: placeholder: Group Access Mode(s).
en: %s Access Mode(s)
fr: Mode(s) d'Accès %s

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: %s is not set to public, set to Public to allow access on the front end.
fr: Le %s n'est pas défini comme public, définissez-le comme Public pour permettre l'accès en front-end.

[ctx: placeholders: Groups, link to Group settings page]
note: translators: placeholders: Groups, link to Group settings page.
en: %1$s are not public, please visit the %2$s page and set them to Public to enable access on the front end.
fr: Les %1$s ne sont pas publics, veuillez visiter la page %2$s et les définir comme Publics pour activer l'accès en front-end.

en: reload
fr: recharger

en: Filter listing by Price type
fr: Filtrer par type de prix

en: Price Type
fr: Type de Prix

en: All Price Types
fr: Tous les Types de Prix

en: -- No Certificate --
fr: -- Pas de Certificat --

en: All Certificates
fr: Tous les Certificats

[ctx: placeholders: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: Filter %s by status, Ctrl+click to deselect selected items.
fr: Filtrer %s par statut, Ctrl+clic pour désélectionner les éléments sélectionnés.

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: course
en: Filter %s by access mode(s), Ctrl+click to deselect selected items.
fr: Filtrer %s par mode(s) d'accès, Ctrl+clic pour désélectionner les éléments sélectionnés.

[ctx: placeholder: Course Access Mode(s)]
note: translators: placeholder: Course Access Mode(s)
en: %s Access Mode(s)
fr: Mode(s) d'Accès %s

[ctx: placeholder: groups]
note: translators: placeholder: groups.
en: Group Leader enrolled in managed %s.
fr: Chef de Groupe inscrit dans les %s gérés.

[ctx: placeholder: groups]
note: translators: placeholder: groups.
en: Group Leader not enrolled in managed %s.
fr: Chef de Groupe non inscrit dans les %s gérés.

[ctx: placeholder: groups]
note: translators: placeholder: groups.
en: Enroll in %s managed by the Group Leader.
fr: L’inscription au %s est gérée par le responsable de groupe.

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: Managed %s Auto-enrollment
fr: Inscription Automatique aux %s Gérés

[ctx: placeholder: Course, Group]
note: translators: placeholder: Course, Group.
en: %1$s IDs to remove from %2$s.
fr: IDs %1$s à retirer de %2$s.

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: courses
en: %s IDs to remove from User.
fr: IDs %s à retirer de l'Utilisateur.

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: Question
en: %s Category Management
fr: Gestion des Catégories %s

[ctx: Password Protected post_status label]
en: Password
fr: Mot de Passe

[ctx: placeholder: Groups, Certificate Post title]
note: translators: placeholder: Groups, Certificate Post title.
en: Filter %1$s by Certificate "%2$s"
fr: Filtrer les %1$s par Certificat « %2$s »

[ctx: placeholder: Quizzes, Certificate Post title]
note: translators: placeholder: Quizzes, Certificate Post title.
en: Filter %1$s by Certificate "%2$s"
fr: Filtrer les %1$s par Certificat « %2$s »

[ctx: placeholder: Courses, Certificate Post title]
note: translators: placeholder: Courses, Certificate.
en: Filter %1$s by Certificate "%2$s"
fr: Filtrer les %1$s par Certificat « %2$s »

en: Used in
fr: Utilisé dans

[ctx: placeholders: Course, Course]
note: translators: placeholders: Course, Course.
en: Enter single %1$s ID. Leave blank if used within a %2$s or certificate.
fr: Entrez un seul ID %1$s. Laissez vide si utilisé dans un %2$s ou un certificat.

[ctx: placeholders: Course, Course]
note: translators: placeholders: Course, Course.
en: Enter single Step ID. Leave blank if used within a %1$s step.
fr: Entrez un seul ID d'étape. Laissez vide si utilisé dans une étape %1$s.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s ID is required.
fr: ID du %s est requis.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s ID (required)
fr: ID du %s (requis)

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: This block displays the list of %s users are assigned to as users or leaders.
fr: Ce bloc affiche la liste des %s auxquels les utilisateurs sont assignés en tant qu'utilisateurs ou chefs.

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: LearnDash User %s
fr: Utilisateur LearnDash %s

en: This block adds the login button on any page
fr: Ce bloc ajoute le bouton de connexion sur n'importe quelle page

[ctx: placeholder: group]
note: translators: group.
en: Assigned %s(s) :
fr: %s Assigné(s) :

[ctx: placeholder: Group Leader]
note: translators: placeholder: Group Leader.
en: %s in :
fr: %s dans :

[ctx: placeholder: question]
note: translators: placeholder: question.
en: Review %s
fr: Réviser %s

[ctx: placeholder: correct answer, question count, questions]
note: translators: placeholder: correct answer, question count, questions.
en: %1$s of %2$s %3$s answered correctly
fr: %1$s sur %2$s %3$s répondu(es) correctement

[ctx: placeholder: question, question number, questions total]
note: translators: placeholder: question, question number, questions total.
en: %1$s %2$s of %3$s
fr: %1$s %2$s sur %3$s

[ctx: placeholders: quiz count completed, quiz count total, questions]
note: translators: placeholders: quiz count completed, quiz count total, questions.
en: %1$s of %2$s %3$s completed
fr: %1$s of %2$s %3$s completés

[ctx: placeholder: group]
note: translators: group.
en: Assigned %s(s)
fr: %s Assigné(s)

[ctx: placeholders: (1) course singular, (2) course or courses]
note: translators: placeholders: (1) course singular, (2) course or courses.
en: To take this %1$s, you need to complete the following %2$s first:
fr: Pour suivre de %1$s, vous devez d'abord compléter le %2$s suivant(s) :

[ctx: placeholders: course, courses]
note: translators: placeholders: course, courses.
en: To take this %1$s, you need to complete any of the following %2$s first:
fr: Pour suivre de %1$s, vous devez d'abord compléter l'un des %2$s suivants:

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group
en: This %s is currently closed
fr: Ce %s est actuellement fermé

[ctx: placeholder: group label]
note: translators: placeholder: group label
en: Enroll in this %s to get access
fr: Inscrivez-vous à ce %s pour obtenir l'accès

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: This %s is currently closed
fr: Ce %s est actuellement fermé

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Enroll in this %s to get access
fr: Inscrivez-vous à ce %s pour obtenir l'accès

[ctx: placeholder: topics, lesson]
note: translators: No topics for this lesson.
en: No %1$s for this $2$s
fr: Aucun %1$s pour ce $2$s

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: No %s ID supplied
fr: Aucun ID %s fourni

[ctx: placeholder: Course, lessons, topics, course]
note: translators: placeholder: Course, lessons, topics, course.
en: LearnDash - %1$s Navigation. Shows %2$s and %3$s on the current %4$s.
fr: LearnDash - Navigation %1$s. Affiche les %2$s et %3$s du %4$s actuel.

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: Enter single %s ID.
fr: Entrez un seul ID %s.

[ctx: placeholder: group, group]
note: translators: group, group.
en: Enter single %1$s ID. Leave blank for any %2$s.
fr: Entrez un seul ID %1$s. Laissez vide pour n'importe quel %2$s.

[ctx: placeholder: group]
note: translators: group.
en: This shortcode shows the content if the user is enrolled in a specific %s.
fr: Ce code court affiche le contenu si l'utilisateur est inscrit dans un %s spécifique.

[ctx: placeholder: Group leader, courses]
note: translators: placeholder: Group leader, courses.
en: %1$s can only manage users within their assigned %2$s only.
fr: %1$s peut uniquement gérer les utilisateurs au sein de ses %2$s assignés.

[ctx: placeholder: Group leader]
note: translators: Group leader.
en: Allow %s to create and manage users.
fr: Permettre au %s de créer et gérer des utilisateurs.

[ctx: placeholder: Group leader, courses]
note: translators: placeholder: Group leader, courses.
en: %1$s can create, manage and delete ANY %2$s on the site.
fr: %1$s peut créer, gérer et supprimer N'IMPORTE QUEL %2$s sur le site.

[ctx: placeholder: group leader, courses]
note: translators: placeholder: group leader, courses.
en: Allow %1$s to create and manage %2$s.
fr: Permettre au %1$s de créer et gérer les %2$s.

[ctx: placeholder: Group leader, groups]
note: translators: placeholder: Group leader, groups.
en: %1$s can create, manage and delete ANY %2$s on the site.
fr: %1$s peut créer, gérer et supprimer N'IMPORTE QUEL %2$s sur le site.

[ctx: placeholder: group leader, groups]
note: translators: placeholder: group leader, groups.
en: Allow %1$s to create and manage %2$s.
fr: Permettre au %1$s de créer et gérer les %2$s.

[ctx: placeholder: group leader, course]
note: translators: placeholder:  Group leader, course.
en: %1$s can access %2$s content in any order
fr: %1$s peut accéder au contenu de %2$s dans n'importe quel ordre

[ctx: placeholder: Group Leader]
note: translators: placeholder: Group Leader.
en: %s must follow the progression and access rules
fr: Le %s doit suivre les règles de progression et d'accès

[ctx: placeholder: Group Leader, courses]
note: translators: placeholder: Group Leader, courses.
en: %1$s has access to all %2$s automatically
fr: %1$s a accès à tous les %2$s automatiquement

[ctx: placeholder: Group Leader, courses]
note: translators: placeholder: Group Leader, courses.
en: %1$s has access to enrolled %2$s only
fr: %1$s a accès uniquement aux %2$s auxquels il est inscrit

[ctx: placeholder: group leader, courses, course]
note: translators: placeholder: group leader, courses, course.
en: Allow %1$s users to have access to %2$s automatically without requiring %3$s enrollment.
fr: Permettre aux utilisateurs %1$s d'avoir accès aux %2$s automatiquement sans nécessiter d'inscription au %3$s.

[ctx: placeholder: Group Leader]
note: translators: placeholder: Group Leader.
en: Controls the %s capabilities.
fr: Contrôle les capacités du %s.

[ctx: placeholder: Group Leader]
note: translators: placeholder: Group Leader.
en: %s User Settings
fr: Paramètres Utilisateur %s

[ctx: placeholder: Quiz, Questions]
note: translators: placeholder: Quiz, Questions.
en: %1$s Statistics %2$s
fr: %1$s Statistiques %2$s

en: Label to rename Group Leader user role.
fr: Étiquette pour renommer le rôle d'utilisateur Chef de Groupe.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: Quiz.
en: Associated %s Database Table
fr: Table de Base de Données %s Associée

[ctx: placeholder: group]
note: translators: group.
en: %s IDs to add to User.
fr: IDs %s à ajouter à l'Utilisateur.

[ctx: placeholder: question]
note: translators: placeholder: question.
en: Invalid %s type supplied
fr: Type de %s fourni invalide

[ctx: placeholder: Course, Group]
note: translators: placeholder: Course, Group.
en: %1$s IDs to add to %2$s.
fr: IDs %1$s à ajouter à %2$s.

[ctx: placeholder: Group, Course]
note: translators: placeholder: Group, Course.
en: %1$s IDs to remove from %2$s.
fr: IDs %1$s à retirer de %2$s.

[ctx: placeholder: Group, Course]
note: translators: placeholder: Group, Course.
en: %1$s IDs to enroll into %2$s.
fr: IDs %1$s à inscrire dans %2$s.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: course.
en: User ID to show %s progress.
fr: ID d'Utilisateur pour afficher la progression %s.

[ctx: placeholder: g roup]
note: translators: group.
en: %s IDs to add to User.
fr: IDs %s à ajouter à l'Utilisateur.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: course.
en: The %s IDs.
fr: Les IDs %s.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: course.
en: User ID to show %s progress
fr: ID d'Utilisateur pour afficher la progression %s

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Invalid %s ID.
fr: ID %s invalide.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Invalid %s ID.
fr: ID %s invalide.

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: quiz.
en: Unique identifier for the %s object.
fr: Identifiant unique pour l'objet %s.

[ctx: placeholder: question]
note: translators: question.
en: The %s post title.
fr: Le titre de l'article %s.

[ctx: placeholder: question]
note: translators: question.
en: The %s post ID.
fr: L'ID de l'article %s.

[ctx: placeholder: question, quiz]
note: translators: question, quiz.
en: Determines how should the answer to this %1$s be marked and graded upon %2$s submission.
fr: Détermine comment la réponse à ce %1$s doit être marquée et notée lors de la soumission du %2$s.

[ctx: placeholder: question]
note: translators: placeholder: question.
en: The total number of points that can be obtained from the %s
fr: Le nombre total de points pouvant être obtenus pour le %s

[ctx: placeholder: question]
note: translators: question.
en: The %s content
fr: Le contenu du %s

[ctx: placeholder: question, quiz]
note: translators: question, quiz.
en: The order of the %1$s in the %2$s
fr: L'ordre du %1$s dans le %2$s

[ctx: placeholder: quiz, question]
note: translators: quiz, question.
en: The ID of the %1$s associated with the %2$s.
fr: L'ID du %1$s associé au %2$s.

[ctx: placeholder: question]
note: translators: question.
en: The %s ID
fr: L'ID du %s

[ctx: placeholder: group, group leader]
note: translators: group, group leader.
en: %1$s ID to enroll %2$s into.
fr: ID %1$s dans lequel inscrire %2$s.

[ctx: placeholder: group leader]
note: translators: placeholder: group leader.
en: Missing %s User IDs.
fr: IDs d'Utilisateur %s manquants.

[ctx: placeholders: group leader, group]
note: translators: placeholders: Group Leader, Group.
en: %1$s User IDs to remove from %2$s
fr: IDs d'Utilisateur %1$s à retirer de %2$s

[ctx: placeholders: group leader, group]
note: translators: placeholders: Group Leader, Group.
en: %1$s User IDs to enroll into %2$s
fr: IDs d'Utilisateur %1$s à inscrire dans %2$s

[ctx: placeholders: group, group leader]
note: translators: placeholders: group, group leader.
en: %1$s ID to enroll %2$s into.
fr: ID %1$s dans lequel inscrire %2$s.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Missing %s ID.
fr: ID %s manquant.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Missing %s IDs.
fr: IDs %s manquants.

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: Invalid %s ID.
fr: ID %s invalide.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: course.
en: The %s IDs
fr: Les IDs %s

[ctx: placeholder: course, group]
note: translators: course, group.
en: %1$s IDs to remove from %2$s.
fr: IDs %1$s à retirer de %2$s.

[ctx: placeholder: course, group]
note: translators: course, group.
en: %1$s IDs to enroll into %2$s.
fr: IDs %1$s à inscrire dans %2$s.

[ctx: placeholder: group]
note: translators: group.
en: %s ID to enroll into.
fr: ID %s dans lequel inscrire.

[ctx: placeholder: group]
note: translators: group.
en: User IDs to remove from %s. Limit 50 per request.
fr: IDs d'Utilisateur à retirer de %s. Limite de 50 par requête.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: course.
en: User IDs to enroll into %s. Limit 50 per request.
fr: IDs d'Utilisateur à inscrire dans %s. Limite de 50 par requête.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: course.
en: %s ID.
fr: ID du %s.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Invalid %s ID.
fr: ID %s invalide.

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: The %s IDs.
fr: Les IDs %s.

[ctx: placeholder: group, course]
note: translators: group, course.
en: %1$s IDs to remove from %2$s.
fr: IDs %1$s à retirer de %2$s.

[ctx: placeholder: group, course]
note: translators: group, course.
en: %1$s IDs to enroll into %2$s.
fr: IDs %1$s à inscrire dans %2$s.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: course.
en: %s ID to enroll into.
fr: ID %s dans lequel inscrire.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: course.
en: %s ID to enroll user into.
fr: ID %s dans lequel inscrire l'utilisateur.

[ctx: placeholder: questions]
note: translators: questions.
en: Certificate Pending - %s still need to be graded, please check your profile for the status
fr: Certificat en Attente - les %s doivent encore être notés, veuillez vérifier votre profil pour le statut

[ctx: placeholder: quiz, question]
note: translators: quiz, question.
en: Submitted essays via a %1$s %2$s.
fr: Essais soumis via un %1$s %2$s.

[ctx: placeholder: questions]
note: translators: s
en: How many %s to be displayed on a page.
fr: Combien de %s afficher sur une page.

[ctx: placeholder: questions]
note: translators: questions
en: If this option is activated, all answers are displayed below each other, i.e. all %s are on a single page.
fr: Si cette option est activée, toutes les réponses sont affichées les unes sous les autres, c'est-à-dire que toutes les %s sont sur une seule page.

[ctx: placeholder: question]
note: translators: question
en: Shows "right or wrong" after each %s.
fr: Affiche « correct ou incorrect » après chaque %s.

[ctx: placeholder: question]
note: translators: question
en: Allows to use the back button in a %s.
fr: Permet d'utiliser le bouton retour dans un %s.

[ctx: placeholder: question]
note: translators: questions
en: %s below each other
fr: %s les uns sous les autres

[ctx: placeholder: question]
note: translators: question
en: Hide %s numbering
fr: Masquer la numérotation des %s

[ctx: placeholder: question]
note: translators: question
en: If you enable this option, the %s position overview is hidden.
fr: Si vous activez cette option, l'aperçu de position du %s est masqué.

[ctx: placeholder: question]
note: translators: question
en: Hide %s position overview
fr: Masquer l'aperçu de position des %s

[ctx: placeholder: question, quiz]
note: translators: question, quiz
en: If the option "%1$s overview" is activated, this notification will appear after the end of the %2$s, otherwise after each %2$s
fr: Si l'option « Aperçu des %1$s » est activée, cette notification apparaîtra après la fin du %2$s, sinon après chaque %2$s

[ctx: placeholder: question]
note: translators: question
en: If you enable this option, the user is forced to answer each %s
fr: Si vous activez cette option, l'utilisateur est obligé de répondre à chaque %s

[ctx: placeholder: question]
note: translators: question
en: Force user to answer each %s
fr: Forcer l'utilisateur à répondre à chaque %s

[ctx: placeholder: questions]
note: translators: questions
en: If you select this option, no longer the number of correctly answered %s are dispayed on the results page.
fr: Si vous sélectionnez cette option, le nombre de %s correctement répondus ne sera plus affiché sur la page de résultats.

[ctx: placeholder: questions]
note: translators: questions
en: Hide correct %s - display
fr: Masquer les %s corrects - affichage

[ctx: placeholder: question, question]
note: translators: placeholder: question, question
en: If you enable this option, user won't be able to skip %1$s. (only in "Overview -> next" mode). User still will be able to navigate over "%2$s-Overview"
fr: Si vous activez cette option, l'utilisateur ne pourra pas sauter les %1$s. (uniquement en mode « Aperçu -> suivant »). L'utilisateur pourra toujours naviguer via l'« Aperçu des %2$s »

[ctx: placeholder: question]
note: translators: placeholder: question.
en: Skip %s
fr: Passer la %s

[ctx: placeholders: quiz, question, questions]
note: translators: placeholders: quiz, question, questions
en: Add at the top of the %1$s a %2$s overview, which allows easy navigation. Additional %3$s can be marked "to review".
fr: Ajouter en haut de %1$s un aperçu %2$s permettant une navigation facile. Les %3$s supplémentaires peuvent être marqués "à revoir".

[ctx: placeholder: question]
note: translators: question
en: %s overview
fr: Aperçu des %s

[ctx: placeholder: questions]
note: translators: questions
en: How many %s should be displayed simultaneously:
fr: Combien de %s doivent être affichés simultanément :

[ctx: placeholders: questions, questions]
note: translators: placeholders: questions, questions.
en: If you enable this option, maximum number of displayed %1$s will be X from X %2$s
fr: Si vous activez cette option, le nombre maximum de %1$s affichés sera X sur X %2$s

[ctx: placeholder: questions]
note: translators: placeholder: questions.
en: Show only specific number of %s
fr: Afficher seulement un nombre spécifique de %s

[ctx: placeholder: questions]
note: translators: questions
en: Also works in conjunction with the "display random %s question" option.
fr: Fonctionne également en conjonction avec l'option « Afficher les questions %s aléatoirement ».

[ctx: placeholder: question]
note: translators: questions
en: Sort %s by category
fr: Classer les %s par catégorie

[ctx: placeholder: question]
note: translators: questions
en: Display %s randomly
fr: Afficher %s aléatoirement

[ctx: placeholder: questions]
note: translators: placeholder: questions
en: Copy %s
fr: Copier la %s

[ctx: placeholder: questions, quiz]
note: translators: placeholder: questions, quiz.
en: Copy %1$s from another %2$s
fr: Copier %1$s d'un autre %2$s

[ctx: placeholder: question]
note: translators: placeholder: question
en: Add %s
fr: Ajouter une %s

[ctx: placeholder: question]
note: translators: placeholder: question
en: These points will be rewarded, only if the user answers the %s correctly.
fr: Ces points seront attribués uniquement si l'utilisateur répond correctement au %s.

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: Question
en: Return to %s Overview
fr: Retour à l'Aperçu des %s

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: Question
en: %s template deleted
fr: Modèle %s supprimé

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: Question
en: %s template saved
fr: Modèle %s enregistré

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: Question
en: Save changes to selected %s template
fr: Enregistrer les modifications du modèle %s sélectionné

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: Question
en: Delete selected %s template
fr: Supprimer le modèle %s sélectionné

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: Question
en: Select %s Template
fr: Sélectionner le Modèle %s

[ctx: placeholder: Question Category Deleted]
note: translators: Question Category Deleted
en: %s Category Deleted
fr: Catégorie %s Supprimée

[ctx: placeholder: Question Category Saved]
note: translators: Question Category Saved
en: %s Category Saved
fr: Catégorie %s Enregistrée

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: Question
en: Save changes to selected %s Category
fr: Enregistrer les modifications de la Catégorie %s sélectionnée

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: Question
en: Delete selected %s Category
fr: Supprimer la Catégorie %s sélectionnée

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: Question
en: Select %s Category
fr: Sélectionner la Catégorie %s

[ctx: placeholder: questions]
note: translators: questions
en: Statistics ID cannot be empty in order to fetch %s for statistics.
fr: L'identifiant de statistiques ne peut pas être vide pour récupérer %s des statistiques.

[ctx: placeholder: question]
note: translators: placeholder: question.
en: New %s
fr: Nouveau %s

[ctx: placeholder: question]
note: translators: placeholder: question.
en: Edit %s
fr: Modifier %s

[ctx: placeholder: questions, quiz]
note: translators: placeholder: questions, quiz.
en: You must answer all %1$s before you can complete the %2$s.
fr: Vous devez répondre à toutes les %1$s avant de pouvoir terminer %2$s.

[ctx: placeholder: question]
note: translators: placeholder: question
en: You must answer this %s.
fr: Vous devez répondre à cette %s.

[ctx: placeholder: question]
note: translators: placeholder: question.
en: No %s deposited!
fr: Aucun %s déposé !

[ctx: placeholder: Quiz, Questions]
note: translators: placeholder: Quiz, Questions.
en: Show %1$s %2$s
fr: Afficher les %2$s du %1$s

[ctx: placeholder: Essay Question Title]
note: translators: placeholder: Essay Question Title.
en: Essay %s Title
fr: Titre d'Essai %s

[ctx: placeholder: Quiz, Question]
note: translators: placeholder: Quiz, Question.
en: LearnDash %1$s %2$s Settings
fr: Paramètres LearnDash %1$s %2$s

[ctx: placeholder: question]
note: translators: placeholder: question.
en: Points for this %s (Standard is 1 point)
fr: Points pour cette %s (La valeur standard est 1 point)

[ctx: placeholder: question]
note: translators: placeholder: question.
en: Upload was not provided for this %s
fr: Aucun téléversement fourni pour ce %s

[ctx: placeholder: question]
note: translators: placeholder: question.
en: We could not find the essay %s for this response
fr: Nous n'avons pas pu trouver l'essai %s pour cette réponse

[ctx: placeholder: question]
note: translators: placeholder: question.
en: Essay %s
fr: Essai %s

[ctx: placeholder: ProQuiz Question ID, question]
note: translators: placeholder: ProQuiz Question ID, question.
en: [%1$d] Empty %2$s ProID given.
fr: [%1$d] ProID %2$s vide fourni.

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Remove the %s lock(s) for this user.
fr: Supprimer le(s) verrouillage(s) %s pour cet utilisateur.

[ctx: placeholder: question.]
note: translators: placeholder: question.
en: Click here to edit the %s
fr: Cliquez ici pour éditer la %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Missing %s IDs.
fr: IDs %s manquants.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: The Field ID is shown on the %s Custom Fields table.
fr: L'ID du champ est affiché dans la table des Champs Personnalisés %s.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Enter a single User ID. Leave blank if used within a %s or Certificate.
fr: Entrez un seul ID d'Utilisateur. Laissez vide si utilisé dans un %s ou un Certificat.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Form Field
fr: Champ de Formulaire %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Percentage
fr: Pourcentage %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Total Points
fr: Points Totaux %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Points
fr: Points %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Timestamp
fr: Horodatage %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Pass
fr: %s Réussi

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Count
fr: Nombre de %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Score
fr: Score du %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: This block displays %s related information
fr: Ce bloc affiche les informations relatives aux %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash %s Info [quizinfo]
fr: Info LearnDash %s [quizinfo]

en: MariaDB version
fr: Version de MariaDB

en: Progress Status
fr: Statut de Progression

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: User not enrolled from %s.
fr: Utilisateur non inscrit depuis %s.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: User unenrolled from %s success.
fr: Désinscription de l'utilisateur de %s réussie.

en: The title for the progress status.
fr: Le titre du statut de progression.

en: Invalid Progress Status.
fr: Statut de Progression Invalide.

en: An alphanumeric identifier for the progress status.
fr: Un identifiant alphanumérique pour le statut de progression.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: User not unenrolled from %s.
fr: L'utilisateur n'a pas été désinscrit de %s.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: User unenroll from %s success.
fr: Désinscription de l'utilisateur de %s réussie.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: User already enrolled in %s.
fr: L'utilisateur est déjà inscrit dans %s.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: User enrolled in %s success.
fr: Inscription de l'utilisateur dans %s réussie.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Leader not unenrolled from %s.
fr: Le chef n'a pas été désinscrit de %s.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Leader unenroll from %s success.
fr: Désinscription du chef de %s réussie.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Leader already enrolled in %s.
fr: Le chef est déjà inscrit dans %s.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Leader enrolled in %s success.
fr: Inscription du chef dans %s réussie.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: User not enrolled from %s.
fr: Utilisateur non inscrit depuis %s.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: User enrolled from %s success.
fr: Inscription de l'utilisateur depuis %s réussie.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Cannot unenroll users when %s price type is open.
fr: Impossible de désinscrire des utilisateurs lorsque le type de prix %s est ouvert.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: User already enrolled in %s.
fr: L'utilisateur est déjà inscrit dans %s.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: User enrolled in %s success.
fr: Inscription de l'utilisateur dans %s réussie.

en: Admin users are auto-enrolled.
fr: Les utilisateurs administrateurs sont inscrits automatiquement.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Cannot enroll users when %s price type is open.
fr: Impossible d'inscrire des utilisateurs lorsque le type de prix %s est ouvert.

[ctx: placeholder: Course, Group]
note: translators: placeholder: Course, Group.
en: %1$s not unenrolled from %2$s.
fr: %1$s non désinscrit de %2$s.

[ctx: placeholder: Course, Group]
note: translators: placeholder: Course, Group.
en: %1$s enrolled from %2$s success.
fr: %1$s inscrit(e) depuis %2$s avec succès.

[ctx: placeholder: Course, Group]
note: translators: placeholder: Course, Group.
en: %1$s already enrolled in %2$s.
fr: %1$s est déjà inscrit(e) à %2$s.

[ctx: placeholder: Course, Group]
note: translators: placeholder: Course, Group.
en: %1$s enrolled in %2$s success.
fr: %1$s inscrit(e) à %2$s avec succès.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Invalid %s ID.
fr: ID %s invalide.

en: User First and Last Name
fr: Prénom et Nom de l'Utilisateur

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Invalid %1$s ID.
fr: ID %1$s invalide.

[ctx: Certificates Post Type Singular Name]
en: Certificate
fr: Certificat

[ctx: Certificates Post Type Label]
en: Certificates
fr: Certificats

[ctx: placeholder: Profile Search Prompt Label]
note: translators: placeholder: Profile Search Prompt Label.
en: Show %s Search Field
fr: Afficher le Champ de Recherche %s

en: LearnDash Minimum Requirements
fr: Configuration Minimale Requise LearnDash

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Type
fr: Type de %s

en: Displays a list of Certificates
fr: Affiche une liste de Certificats

en: Essays Count
fr: Nombre d'Essais

en: Assignments Count
fr: Nombre de Devoirs

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: %s Count
fr: Nombre de %s

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: %s Count
fr: Nombre de %s

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: %s Count
fr: Nombre de %s

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: %s Count
fr: Nombre de %s

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: %s Count
fr: Nombre de %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Data Upgrade %s Access Lists Convert
fr: Mise à Jour des Données - Conversion des Listes d'Accès %s

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: Data Upgrade ProQuiz %s
fr: Mise à Jour des Données ProQuiz %s

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Data Upgrade %s
fr: Mise à Jour des Données %s

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Data Upgrade %s
fr: Mise à Jour des Données %s

en: Confirm the data deletion
fr: Confirmer la suppression des données

en: Warning: This will remove ALL LearnDash data including any custom database tables.
fr: Avertissement : Ceci supprimera TOUTES les données LearnDash, y compris les tables de base de données personnalisées.

en: V2 Endpoints (Beta)
fr: Points d'Accès V2 (Bêta)

en: V1 Endpoints
fr: Points d'Accès V1

en: Price Types
fr: Types de Prix

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: User %s Attempts
fr: Tentatives Utilisateur %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: User %s Progress
fr: Progression Utilisateur %s

en: Essay
fr: Essai

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Statistics
fr: Statistiques %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Steps
fr: %s Etapes

en: Enabled REST API Active Version
fr: Version Active de l'API REST Activée

en: Add custom styles (CSS) to be used on legacy certificates.
fr: Ajouter des styles personnalisés (CSS) à utiliser sur les certificats classiques.

en: Certificate Custom Styles
fr: Styles Personnalisés des Certificats

en: Control options specific to the Certificates post type
fr: Options de contrôle spécifiques au type d'article Certificats

en: Certificate Custom Post Type Options
fr: Options du Type d'Article Personnalisé Certificat

[ctx: placeholder: Course label, URL to online documentation]
note: translators: placeholder: Course label, URL to online documentation.
en: The documentation for %1$s Shortcodes and Blocks has moved online (only available in English). %2$s
fr: La documentation des Codes Courts et Blocs %1$s a été déplacée en ligne (disponible uniquement en anglais). %2$s

note: translators: Accessibility text.
en: (opens in a new tab)
fr: (s'ouvre dans un nouvel onglet)

[ctx: placeholder: URL to online documentation]
note: translators: placeholder: URL to online documentation.
en: The documentation for Certificate Shortcodes has moved online (only available in English). %s
fr: La documentation des Codes Courts de Certificat a été déplacée en ligne (disponible uniquement en anglais). %s

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Timer Amount.
fr: Durée du Chronomètre %s.

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Time Enabled
fr: Temps %s Activé

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Assignment Auto-approve Enabled
fr: Approbation Automatique des Devoirs %s Activée

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Assignment Points Amount
fr: Nombre de Points de Devoir %s

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Assignment Points Enabled
fr: Points de Devoir %s Activés

[ctx: placeholder: Topic, Upload size limit]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %1$s Assignment Upload size limit. Max per server is %2$s
fr: Limite de taille de téléchargement des pièces jointes %1$s. Maximum par serveur : %2$s

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Assignment Allowed file extensions. Comma separated pdf, xls, zip
fr: Extensions de fichiers autorisées pour les Devoirs %s. Séparées par des virgules : pdf, xls, zip

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Assignment Uploads Enabled
fr: Téléversement de Devoirs %s Activé

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Video Controls Display. YouTube and local videos only
fr: Affichage des Contrôles Vidéo %s. YouTube et vidéos locales uniquement

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Video Autostart
fr: Lecture Automatique Vidéo %s

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Video Shown before or after sub-steps
fr: Vidéo %s Affichée avant ou après les sous-étapes

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Video Progression URL
fr: URL de Progression Vidéo %s

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Video Progression Enabled
fr: Progression Vidéo %s Activée

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Assignment Allow File Deletion.
fr: Suppression de Fichier de Devoir %s Autorisée.

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Assignment Upload Count Limit.
fr: Limite du Nombre de Téléversements de Devoirs %s.

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Video Show Mark Complete Button
fr: Bouton Marquer comme Terminé pour la Vidéo %s

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Video Completion Delay (seconds).
fr: Délai de Complétion Vidéo %s (secondes).

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Video Auto-complete
fr: Complétion Automatique Vidéo %s

en: Time Limit Enabled
fr: Limite de Temps Activée

en: Number of repeats allowed. blank is unlimited, 0 is 1 repeats, 1 is 2 repeats, etc.
fr: Nombre de reprises autorisées. vide = illimité, 0 = 1 reprise, 1 = 2 reprises, etc.

note: translators: placeholder: quiz label. translators: %s: Quiz label
en: %s Passing Score Percentage
fr: Pourcentage de score de passage %s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Timer Amount.
fr: Durée du Chronomètre %s.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Time Enabled
fr: Temps %s Activé

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Assignment Auto-approve Enabled
fr: Approbation Automatique des Devoirs %s Activée

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Assignment Points Amount
fr: Nombre de Points de Devoir %s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Assignment Points Enabled
fr: Points de Devoir %s Activés

[ctx: placeholder: Lesson, Upload size limit]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %1$s Assignment Upload size limit. Max per server is %2$s
fr: Limite de taille de téléchargement des pièces jointes %1$s. Maximum par serveur : %2$s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Assignment Allowed file extensions. Comma separated pdf, xls, zip
fr: Extensions de fichiers autorisées pour les Devoirs %s. Séparées par des virgules : pdf, xls, zip

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Assignment Uploads Enabled
fr: Téléversement de Devoirs %s Activé

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Video Controls Display. YouTube and local videos only
fr: Affichage des Contrôles Vidéo %s. YouTube et vidéos locales uniquement

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Video Autostart
fr: Lecture Automatique Vidéo %s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Video Shown before or after sub-steps
fr: Vidéo %s Affichée avant ou après les sous-étapes

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Video Progression URL
fr: URL de Progression Vidéo %s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Video Progression Enabled
fr: Progression Vidéo %s Activée

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Assignment Allow File Deletion.
fr: Suppression de Fichier de Devoir %s Autorisée.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Assignment Upload Count Limit.
fr: Limite du Nombre de Téléversements de Devoirs %s.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Video Show Mark Complete Button
fr: Bouton Marquer comme Terminé pour la Vidéo %s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Video Completion Delay (seconds).
fr: Délai de Complétion Vidéo %s (secondes).

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Video Auto-complete
fr: Complétion Automatique Vidéo %s

en: Available Release Schedule
fr: Calendrier de Publication Disponible

note: translators: placeholder: Lesson.
en: Visible After Specific Date (YYYY-MM-DD)
fr: Visible Après une Date Spécifique (AAAA-MM-JJ)

note: translators: placeholder: Lesson.
en: Visible After X day(s)
fr: Visible Après X jour(s)

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Closed %s Button URL
fr: URL du Bouton %s Fermé

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Closed %s Price
fr: Prix %s Fermé

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Subscribe %s Price
fr: Prix d'Abonnement %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Pay Now %s Price
fr: Prix %s Paiement Immédiat

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Progression Disabled
fr: Progression du %s désactivée

[ctx: placeholder: Topics per page]
note: translators: placeholder: Topics per page.
en: %s per page
fr: %s par Page

[ctx: placeholder: Lessons per page]
note: translators: placeholder: Lessons per page.
en: %s per page
fr: %s par Page

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Disable %s Content Table
fr: Désactiver la Table de Contenu %s

[ctx: placeholder: Course]
note: Translators: placeholder: Course.
en: Closed %s Button URL
fr: URL du Bouton %s Fermé

[ctx: placeholder: Course]
note: Translators: placeholder: Course.
en: Closed %s Price
fr: Prix %s Fermé

[ctx: placeholder: Course]
note: Translators: placeholder: Course.
en: Subscribe %s Price
fr: Prix d'Abonnement %s

[ctx: placeholder: Course]
note: Translators: placeholder: Course.
en: Pay Now %s Price
fr: Prix %s Paiement Immédiat

en: Entered value greater than maximum.
fr: La valeur saisie est supérieure au maximum.

en: Entered value less than minimum.
fr: La valeur saisie est inférieure au minimum.

en: Entered value cannot contain decimal.
fr: La valeur saisie ne peut pas contenir de décimale.

en: Entered value cannot be negative.
fr: La valeur saisie ne peut pas être négative.

en: Value cannot be empty.
fr: La valeur ne peut pas être vide.

en: Entered value is invalid.
fr: La valeur saisie est invalide.

en: Invalid current user ID.
fr: ID de l'utilisateur actuel invalide.

en: Invalid or unknown user.
fr: Utilisateur invalide ou inconnu.

en: Statistic ID
fr: ID de Statistique

en: Points total
fr: Total des points

en: Completed timestamp
fr: Horodatage de complétion

en: Started timestamp
fr: Horodatage de début

en: Time spent
fr: Temps passé

en: Percentage passed
fr: Pourcentage réussi

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s IDs to remove from User.
fr: IDs %s à retirer de l'Utilisateur.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s IDs to add to User.
fr: IDs %s à ajouter à l'Utilisateur.

en: Not allowed to view other user content.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à voir le contenu d'autres utilisateurs.

en: Invalid current user.
fr: Utilisateur actuel invalide.

en: Invalid or unknown User.
fr: Utilisateur invalide ou inconnu.

en: Post type for step
fr: Type de poste pour l’étape

en: Step ID
fr: ID de l'étape

en: Date completed
fr: Date de fin de formation

en: Date started
fr: Date de début

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Total %s steps
fr: Total %s étapes

en: Total completed steps
fr: Total des étapes complétées

en: Last completed step
fr: Dernière étape complétée

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Progress status value
fr: Valeur du statut de progression %s

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en: Limit results to be within a specific %s.
fr: Limiter les résultats à un %s spécifique.

[ctx: placeholder: lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en: Limit results to be within a specific %s.
fr: Limiter les résultats à un %s spécifique.

en: Answer incorrect.
fr: Réponse incorrecte.

en: Answer correct.
fr: Réponse correcte.

en: User ID.
fr: ID de l'Utilisateur.

en: The collection of student submitted answers.
fr: L'ensemble des réponses soumises par l'étudiant.

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: The collection of %s answers.
fr: L'ensemble des réponses %s.

en: Points total.
fr: Total des points.

en: Points scored.
fr: Points obtenus.

en: Statistics Ref ID.
fr: ID Réf. Statistiques.

en: Limit response to items before a given ISO8601 compliant date.
fr: Limiter la réponse aux éléments avant une date conforme ISO8601 donnée.

en: Limit response items after a given ISO8601 compliant date.
fr: Limiter les éléments de réponse après une date conforme ISO8601 donnée.

en: Filter by User ID
fr: Filtrer par ID Utilisateur

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Filter by %s ID
fr: Filtrer par ID %s

en: Sort collection by object attribute.
fr: Trier la collection par attribut d'objet.

en: Order sort attribute ascending or descending.
fr: Trier l'attribut en ordre croissant ou décroissant.

en: Invalid entry
fr: Entrée invalide

en: No records found for this request.
fr: Aucun enregistrement trouvé pour cette requête.

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Limit results to be within a specific %s.
fr: Limiter les résultats à un %s spécifique.

[ctx: placeholder: question]
note: translators: placeholder: question.
en: %s answer sets.
fr: Ensembles de réponses %s.

en: Hint message.
fr: Message d'indice.

[ctx: placeholder: question]
note: translators: placeholder: question.
en: Activate hint for this %s.
fr: Activer l'indice pour ce %s.

[ctx: placeholder: question]
note: translators: placeholder: question.
en: Message shown when %s is correct.
fr: Message affiché lorsque %s est correct.

[ctx: placeholder: question]
note: translators: placeholder: question.
en: An alphanumeric slug for the %s type
fr: Un slug alphanumérique pour le type %s

[ctx: placeholder: question]
note: translators: placeholder: question.
en: The label for the %s type
fr: Le libellé du type %s

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Invalid %s Type.
fr: Type de %s Invalide.

en: The description for the price type.
fr: La description du type de prix.

en: The title for the price type.
fr: Le titre du type de prix.

en: Invalid Price Type.
fr: Type de Prix Invalide.

en: An alphanumeric identifier for the price type.
fr: Un identifiant alphanumérique pour le type de prix.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Limit results to be within a specific %s.
fr: Limiter les résultats à un %s spécifique.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Invalid %s ID
fr: ID %s invalide

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Missing %s IDs
fr: IDs %s manquants

[ctx: placeholder: group]
note: translators: group.
en: %s IDs to remove from User.
fr: IDs %s à retirer de l'Utilisateur.

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: courses.
en: %s IDs to add to User.
fr: IDs %s à ajouter à l'Utilisateur.

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Filter by %s ID
fr: Filtrer par ID %s

en: Essay Points Awarded
fr: Points d'Essai Attribués

en: Essay Points Maximum
fr: Points d'Essai Maximum

en: User IDs to remove from Course. Limit 50 per request.
fr: IDs d'Utilisateur à retirer du Cours. Limite de 50 par requête.

en: User IDs to update in Course. Limit 50 per request.
fr: IDs d'Utilisateur à mettre à jour dans le Cours. Limite de 50 par requête.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: The %s step type.
fr: Le type d'étape %s.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Invalid %s ID.
fr: ID %s invalide.

[ctx: placeholder: group]
note: translators: group.
en: User IDs to remove from %s.
fr: IDs d'Utilisateur à retirer de %s.

[ctx: placeholder: group]
note: translators: group.
en: User IDs to enroll into %s.
fr: IDs d'Utilisateur à inscrire dans %s.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson. translators: placeholder: Topic.
en: Filter by %s ID
fr: Filtrer par ID %s

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Filter by %s ID
fr: Filtrer par ID %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Missing %s ID
fr: ID %s manquant

en: Assignment Points Awarded
fr: Points de Devoir Attribués

en: Assignment Points Maximum
fr: Points de Devoir Maximum

en: Assignment Points Enabled
fr: Points de Devoir Activés

en: Assignment Approved Status
fr: Statut d'Approbation du Devoir

[ctx: placeholder: admin email]
note: translators: placeholder: admin email.
en: This is the email address of the sender. If not provided the admin email <strong>(%s)</strong> will be used.
fr: Ceci est l'adresse e-mail de l'expéditeur. Si non fournie, l'adresse e-mail d'administration <strong>(%s)</strong> sera utilisée.

note: translators: placeholder: temporary file, file destination.
en: Error, the file %1$s could not be moved to: %2$s
fr: Erreur, le fichier %1$s n'a pas pu être déplacé vers : %2$s

[ctx: Certificate Updated Label]
en: Certificate Updated
fr: Certificat Mis à Jour

[ctx: Certificate Scheduled Label]
en: Certificate Scheduled
fr: Certificat Planifié

[ctx: Certificate Reverted to Draft Label]
en: Certificate Reverted to Draft
fr: Certificat Remis en Brouillon

[ctx: Certificate Published Privately Label]
en: Certificate Published Privately
fr: Certificat Publié en Privé

[ctx: Certificate Published Label]
en: Certificate Published
fr: Certificat Publié

[ctx: No Certificates found Label]
en: No Certificates found
fr: Aucun Certificat trouvé

[ctx: View Certificates Label]
en: Search Certificates
fr: Rechercher les Certificats

[ctx: View Certificates Label]
en: View Certificates
fr: Voir les Certificats

[ctx: View Certificate Label]
en: View Certificate
fr: Voir le Certificat

[ctx: All Certificates Label]
en: Certificates
fr: Certificats

[ctx: Edit Certificate Label]
en: New Certificate
fr: Nouveau Certificat

[ctx: Edit Certificate Label]
en: Edit Certificate
fr: Modifier le Certificat

[ctx: Add New Item Certificate Label]
en: Add New Certificate
fr: Ajouter un Nouveau Certificat

en: Certificate page
fr: Page du Certificat

en: Next Certificate
fr: Certificat Suivant

en: Previous Certificate
fr: Certificat Précédent

en: Back to Certificate
fr: Retour au Certificat

en: Back to Certificates
fr: Retour au Certificats

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: %s Documentation (only available in English)
fr: Documentation %s (disponible uniquement en anglais)

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: Creating %s
fr: Création de %s

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: %s Documentation (only available in English)
fr: Documentation %s (disponible uniquement en anglais)

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Creating a %s
fr: Création d'un %s

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: %s  Documentation (only available in English)
fr: Documentation %s (disponible uniquement en anglais)

[ctx: placeholder: Quiz, Question]
note: translators: placeholder: Quiz, Question.
en: %1$s %2$s Types [Article] (only available in English)
fr: Types %1$s %2$s [Article] (disponible uniquement en anglais)

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: %s Documentation (only available in English)
fr: Documentation %s (disponible uniquement en anglais)

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: %s Documentation (only available in English)
fr: Documentation %s (disponible uniquement en anglais)

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Builder [Article] (only available in English)
fr: Constructeur %s [Article] (disponible uniquement en anglais)

en: Certificates Documentation (only available in English)
fr: Documentation des Certificats (disponible uniquement en anglais)

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Groups.
en: Users & %s Documentation (only available in English)
fr: Documentation %s (disponible uniquement en anglais)

[ctx: placeholder: Essay submit date]
note: translators: placeholder: Essay submit date.
en: Submitted on: <b>%s</b>
fr: Soumis le : <b>%s</b>

en: show tables
fr: afficher les tables

[ctx: Supported media formats in question answers]
en: Only image, video and audio files are supported.
fr: Seuls les fichiers image, vidéo et audio sont pris en charge.

en: You have unsaved changes. If you proceed, they will be lost.
fr: Vous avez des modifications non enregistrées. Si vous continuez, elles seront perdues.

[ctx: placeholders: Quiz, Questions]
note: translators: placeholders: Quiz, Questions.
en: This %1$s has no %2$s yet
fr: Ce %1$s n’a pas encore de %2$s

[ctx: placeholder: Topics, Quizzes]
note: translators: placeholders: Topics, Quizzes.
en: Drop %1$s or %2$s here
fr: Déposez %1$s ou %2$s ici

en: Anonymous visitors only
fr: Visiteurs anonymes uniquement

en: Use a cookie to restrict anonymous visitors
fr: Utiliser un cookie pour restreindre les visiteurs anonymes

en: Statistics not enabled.
fr: Les statistiques ne sont pas activées.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placholder: Quiz.
en: Edit %s Settings
fr: Modifier les Paramètres %s

en: Leaderboard not enabled.
fr: Classement non activé.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: -- No %s --
fr: -- Pas de %s --

[ctx: Assigned Quiz Label]
note: translators: Assigned Quiz Label.
en: Assigned %s
fr: %s Assigné

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: -- No %s --
fr: -- Pas de %s --

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Edit %s Settings (new window)
fr: Modifier les Paramètres %s

[ctx: placeholder: Post Type singular name]
note: translators: placeholder: Post Type singular name.
en: Filter by %s
fr: Filtrer par %s

en: Review / Skip
fr: Revoir / Passer

en: Current
fr: Actuel

[ctx: placeholder: Course Access Expired Date]
note: translators: placeholder: Course Access Expired Date.
en: (access expired %s)
fr: (accès expiré le %s)

en: Expired
fr: Expiré

[ctx: placeholders: lesson label]
note: translators: placeholder: Lesson label.
en: Please go back and watch the video for the previous %s.
fr: Veuillez revenir en arrière et regarder la vidéo de la %s précédente.

[ctx: placeholders: topic label]
note: translators: placeholder: Topic label.
en: Please go back and watch the video for the previous %s.
fr: Veuillez revenir en arrière et regarder la vidéo du %s précédent.

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: shows %s with mentioned WP category id.
fr: affiche %s avec l'identifiant de catégorie WP mentionné.

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: shows %s with mentioned category id.
fr: affiche %s avec l'identifiant de catégorie mentionné.

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: shows %s with mentioned category slug.
fr: affiche %s avec le slug de catégorie mentionné.

[ctx: placeholder: anchor to support page and label]
note: translators: placeholder: anchor to support page and label.
en: Activating these options can interfere with customized user roles. If you have customized user roles, please review our support %s before proceeding.
fr: L'activation de ces options peut interférer avec les rôles d'utilisateur personnalisés. Si vous avez des rôles personnalisés, veuillez consulter notre support %s avant de continuer.

[ctx: placeholder: Course label.]
note: translators: placeholder: Course label.
en: External link to %s Shortcodes and Blocks online documentation
fr: Lien externe vers la documentation en ligne des Codes Courts et Blocs %s

en: Click here
fr: Cliquez ici

note: translators: placeholder: URL to online documentation.
en: External link to Certificate online documentation
fr: Lien externe vers la documentation en ligne des Certificats

en: Note, due to browser requirements videos will be automatically muted for autoplay to work.
fr: Note : en raison des exigences des navigateurs, les vidéos seront automatiquement en sourdine pour que la lecture automatique fonctionne.

en: Remove item
fr: Supprimer l'élément

en: Remove all items
fr: Supprimer tous les éléments

en: Searching…
fr: Recherche en Cours…

en: No results found
fr: Pas de résultats trouvés

en: Loading more results…
fr: Chargement de résultats supplémentaires…

[ctx: placeholder: Post type plural label]
note: translators: placeholder: Post type plural label.
en: Do not apply to sub-%s
fr: Ne pas appliquer aux sous-%s

[ctx: placeholder: Post type plural label]
note: translators: placeholder: Post type plural label.
en: Sub-%s
fr: Sous-%s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Any %s
fr: N'importe quel %s

en: Compare
fr: Comparer

en: Remove settings
fr: Supprimer les paramètres

en: Add settings
fr: Ajouter des paramètres

en: Replace setting
fr: Remplacer le paramètre

en: &mdash; No Change &mdash;
fr: &mdash; Aucun Changement &mdash;

[ctx: placeholder: Groups Compare Type, Groups Listing link]
note: translators: placeholder: Groups Compare, Groups Listing link.
en: %1$s of %2$s
fr: %1$s sur %2$s

[ctx: placeholder Group]
note: translators: placeholder Group.
en: %s Content Protection
fr: Protection de Contenu %s

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: View %s
fr: Voir les %s

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: View %s
fr: Voir les %s

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Exams. translators: placeholder: Coupons.
en: View %s
fr: Voir les %s

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: View %s
fr: Voir les %s

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: View %s
fr: Voir les %s

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: View %s
fr: Voir les %s

[ctx: Placeholder: Groups, Group, Groups]
note: translators: Groups, Group, Group.
en: Users can be placed into %1$s and assigned a %2$s Leader who can track the progress and performance of any user in the %3$s.
fr: Les utilisateurs peuvent être placés dans des %1$s et se voir attribuer un Chef de %2$s qui peut suivre la progression et les performances de tout utilisateur dans les %3$s.

[ctx: placeholder: list of active LMS plugins]
note: translators: placeholder: list of active LMS plugins.
en: <strong>LearnDash LMS</strong> has detected other active LMS plugins which may cause conflicts: <strong>%s</strong>
fr: <strong>LearnDash LMS</strong> a détecté d'autres plugins LMS actifs qui pourraient causer des conflits : <strong>%s</strong>

[ctx: placeholder: Courses, User Nicename]
note: translators: placeholder: Courses, User Nicename.
en: Filter %1$s by user "%2$s"
fr: Filtrer les %1$s par utilisateur « %2$s »

[ctx: placeholder: Groups, User Nicename]
note: translators: placeholder: Groups, User Nicename.
en: Filter %1$s by user "%2$s"
fr: Filtrer les %1$s par utilisateur « %2$s »

[ctx: placeholder: Groups, Courses]
note: translators: placeholder: Groups, Courses.
en: Enrolled %1$s / %2$s
fr: Inscrit aux %1$s / %2$s

[ctx: placeholder: Question Type]
note: translators: placeholder: Question Type.
en: Filter listing by %s type
fr: Filtrer par type %s

[ctx: placeholder: Status]
note: translators: placeholder: Status.
en: Status: %s
fr: Statut : %s

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: All %s
fr: Toutes les %s

en: All Users
fr: Tous les Utilisateurs

[ctx: placeholder: Points label]
note: translators: placeholder: Points label.
en: %s: Not Enabled
fr: %s : Non Activé

[ctx: Placeholders: Lesson, Topic]
note: translators: Placeholders: Lesson, Topic.
en: Assigned %1$s / %2$s
fr: %1$s / %2$s Assignés

en: Status / Points
fr: Statuts / Points

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: All %s
fr: Tous les %s

en: All Authors
fr: Tous les Auteurs

en: User is automatically enrolled in all Courses.
fr: L'utilisateur est automatiquement inscrit à tous les Cours.

[ctx: placeholder: Post title]
note: translators: placeholder: Post title.
en: View "%s"
fr: Voir le "%s"

[ctx: placeholder: Post title]
note: translators: placeholder: Post title.
en: Edit "%s"
fr: Modifier « %s »

[ctx: placeholder: Post title]
note: translators: placeholder: Post title.
en: Filter listing by "%s"
fr: Filtrer par « %s »

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Required
fr: %s Nécessaire

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Required
fr: %s Nécessaire

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: This block shows a list of %s.
fr: Ce bloc affiche une liste de %s.

[ctx: placeholders: Course, Course]
note: translators: placeholders: Course, Course.
en: Enter single %1$s ID. Leave blank if used within a %2$s.
fr: Entrez un seul ID %1$s. Laissez vide si utilisé dans un %2$s.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s progress details:
fr: Détails de la progression %s :

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Enter single %s ID.
fr: Entrez un seul ID %s.

[ctx: placeholder: groups]
note: translators: placeholder: groups.
en: shows %s with mentioned WP tag id.
fr: affiche %s avec l'identifiant de tag WP mentionné.

[ctx: placeholder: groups]
note: translators: placeholder: groups.
en: shows %s with mentioned WP tag slug.
fr: affiche %s avec le slug de tag WP mentionné.

[ctx: placeholder: groups]
note: translators: placeholder: groups.
en: shows %s with mentioned WP category slug.
fr: affiche %s avec le slug de catégorie WP mentionné.

[ctx: placeholder: groups]
note: translators: placeholder: groups.
en: shows %s with mentioned tag id.
fr: affiche %s avec l'identifiant de tag mentionné.

[ctx: placeholder: groups]
note: translators: placeholder: groups.
en: shows %s with mentioned tag slug.
fr: affiche %s avec le slug de tag mentionné.

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: shows a %s category dropdown.
fr: affiche un menu déroulant de catégorie %s.

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: shows %s with mentioned WP tag id.
fr: affiche %s avec l'identifiant de tag WP mentionné.

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: shows %s with mentioned WP tag slug.
fr: affiche %s avec le slug de tag WP mentionné.

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: shows %s with mentioned WP category slug.
fr: affiche %s avec le slug de catégorie WP mentionné.

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: shows %s with mentioned tag id.
fr: affiche %s avec l'identifiant de tag mentionné.

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: shows %s with mentioned tag slug.
fr: affiche %s avec le slug de tag mentionné.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: shows a %s category dropdown.
fr: affiche un menu déroulant de catégorie %s.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: shows %s content.
fr: afficher le contenu du %s.

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: %s Per Page
fr: %s par Page

[ctx: placeholders: courses, courses (URL slug)]
note: translators: placeholders: courses, courses (URL slug).
en: This shortcode shows list of %1$s. You can use this shortcode on any page if you do not want to use the default <code>/%2$s/</code> page.
fr: Ce code court affiche la liste des %1$s. Vous pouvez utiliser ce code court sur n'importe quelle page si vous ne souhaitez pas utiliser la page par défaut <code>/%2$s/</code>.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: shows a %s thumbnail.
fr: affiche une miniature %s.

[ctx: placeholders: Group]
note: translators: placeholders: Group.
en: Enter single %s ID.
fr: Entrez un seul ID %s.

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: %s Tag base
fr: Base de Tag %s

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: %s Tag base
fr: Base de Tag %s

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Manage %s
fr: Gérer les %s

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course, group. Translators: placeholder: course, group.
en: The %1$s can only be accessed through admin enrollment (manual), %2$s enrollment, or integration (shopping cart or membership) enrollment. No enrollment button will be displayed, unless a URL is set (optional).
fr: Le %1$s ne peut être accessible que par inscription administrative (manuelle), inscription %2$s, ou inscription par intégration (panier d'achat ou adhésion). Aucun bouton d'inscription ne sera affiché, sauf si une URL est définie (optionnel).

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Essay %s
fr: Essai %s

[ctx: placeholders: Lesson, Topic]
note: translators: placeholders: Lesson, Topic.
en: -- Select a %1$s or %2$s --
fr: -- Sélectionner une %1$s ou un %2$s --

[ctx: placeholders: Topic, Lesson]
note: translators: placeholders: Topic, Lesson.
en: Associate this %1$s with a %2$s.
fr: Associer ce %1$s à un %2$s.

[ctx: placeholders: topic, course]
note: translators: placeholders: Topic, Course.
en: Associate this %1$s with a %2$s.
fr: Associer ce %1$s à un %2$s.

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Search %s
fr: Rechercher des %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: View %s
fr: Voir le %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: New %s
fr: Nouveau %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Updated
fr: %s mis à jour

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash User %s Points
fr: Points Utilisateur LearnDash %s

[ctx: placeholder: Course ID]
note: translators: placeholder: Course ID.
en: %s ID:
fr: ID du %s :

[ctx: placeholders: Courses, Course, Quiz]
note: translators: placeholders: Courses, Course, Quiz.
en: Displays user's enrolled %1$s, %2$s progress, %3$s scores, and achieved certificates.
fr: Affiche les %1$s inscrits de l'utilisateur, la progression des %2$s, les scores des %3$s et les certificats obtenus.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Enrolled On (date)
fr: Date d'Inscription %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: This block displays %s related information
fr: Ce bloc affiche les informations relatives aux %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: LearnDash %s Info [groupinfo]
fr: Info %s [groupinfo]

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Tag Settings
fr: Paramètres de Tag %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Category Settings
fr: Paramètres de Catégorie %s

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: Enrolled %s Status
fr: Statut des %s Inscrits

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: Show not-Enrolled %s only
fr: Afficher uniquement les %s non inscrits

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: Show Enrolled %s only
fr: Afficher uniquement les %s inscrits

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: Show All %s (default)
fr: Afficher Tous les %s (par défaut)

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: %s per page
fr: %s par Page

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: LearnDash %s List
fr: Liste LearnDash %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Return to %s link/button.
fr: Lien/bouton de retour vers %s.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Resume
fr: Reprendre le %s

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Show not-Enrolled %s only
fr: Afficher uniquement les %s non inscrits

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Show Enrolled %s only
fr: Afficher uniquement les %s inscrits

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Show All %s (default)
fr: Afficher Tous les %s (par défaut)

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Progress:
fr: Progression du %s :

[ctx: placeholders: User, Date]
note: translators: placeholders: User, Date.
en: Manual Edit by: %1$s on %2$s
fr: Modification Manuelle par : %1$s le %2$s

[ctx: placeholder: Lesson URL]
note: translators: placeholder: Lesson URL.
en: Please go back and complete the previous %s.
fr: Veuillez revenir en arrière et compléter la %s précédente.

[ctx: placeholder: Topic URL]
note: translators: placeholder: Topic URL.
en: Please go back and complete the previous %s.
fr: Veuillez revenir en arrière et compléter le %s précédent.

[ctx: placeholder: Quiz URL]
note: translators: placeholder: Quiz URL.
en: Please go back and complete the previous %s.
fr: Veuillez revenir en arrière et compléter le %s précédent.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Return to %s Overview
fr: Retour à l'Aperçu des %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s All Complete
fr: %s Entièrement Terminé

[ctx: placeholder: Course Access Expire Date]
note: translators: placeholder: Course Access Expire Date.
en: (expires %s)
fr: (expire le%s)

[ctx: placeholder: Access Date]
note: translators: placeholder: Access Date.
en: Since: %s
fr: Depuis : %s

[ctx: placeholder: Group Access Date]
note: translators: placeholder: Group Access Date.
en: Since: %1$s (%2$s Access)
fr: Depuis : %1$s (Accès %2$s)

[ctx: placeholders: Course steps completed, Course steps total]
note: translators: placeholders: Course steps completed, Course steps total.
en: Completed <strong>%1$d</strong> out of <strong>%2$d</strong> steps
fr: Terminées <strong>%1$d</strong> sur <strong>%2$d</strong> étapes

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Set Primary %s
fr: Définir le %s Principal

[ctx: placeholder: quizzes]
note: translators: placeholder: quizzes.
en: You have taken the following %s:
fr: Vous avez suivi les %s suivants :

[ctx: Placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Progress
fr: Progression %s

en: verify failed
fr: vérification échouée

[ctx: placeholder: Date when lesson will be available]
note: translators: placeholder: Date when lesson will be available.
en: Available on %s
fr: Disponible le %s

en: week | weeks
fr[0]: semaine
fr[1]: semaines

[ctx: placeholders: Lessons, Course, Lesson]
note: translators: placeholders: Lessons, Course, Lesson.
en: Displays a list of %1$s for a %2$s and tracks %3$s progress.
fr: Affiche une liste de %1$s pour un %2$s et suit la progression des %3$s.

[ctx: placeholders: Topic, Quizzes]
note: translators: placeholders: Topic, Quizzes.
en: Show %1$s %2$s?
fr: Afficher les %2$s du %1$s ?

[ctx: placeholders: Lesson, Quizzes]
note: translators: placeholders: Lesson, Quizzes.
en: Show %1$s %2$s?
fr: Afficher les %2$s du %1$s ?

[ctx: placeholders: Course, Quizzes]
note: translators: placeholders: Course, Quizzes.
en: Show %1$s %2$s?
fr: Afficher les %2$s du %1$s ?

[ctx: placeholder: default per page]
note: translators: placeholder: default per page.
en: Default is %d. Set to zero for no pagination.
fr: La valeur par défaut est %d. Définir à zéro pour désactiver la pagination.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Information
fr: Information du %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s access expired on:
fr: L’accès au %s expire le :

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s access will expire on:
fr: L’accès au %s va expiré le:

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder : group.
en: This shortcode displays the list of %1$s users are assigned to as users or leaders. %2$s
fr: Ce code court affiche la liste des %1$s auxquels les utilisateurs sont assignés en tant qu'utilisateurs ou chefs. %2$s

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: User %s
fr: Utilisateur %s

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: This shortcode displays information regarding %s attempts on the certificate. This shortcode can use the following parameters:
fr: Ce code court affiche les informations relatives aux tentatives %s sur le certificat. Ce code court peut utiliser les paramètres suivants :

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Tag ID
fr: ID de Tag %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Tag Slug
fr: Slug de Tag %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Category Selector
fr: Sélecteur de Catégorie %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Category ID
fr: ID de Catégorie %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Category Slug
fr: Slug de Catégorie %s

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: number of columns to show when using %s grid addon
fr: nombre de colonnes à afficher lors de l'utilisation du module grille %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Show %s Thumbnail
fr: Afficher la Miniature %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Show %s Content
fr: Afficher le Contenu %s

[ctx: placeholders: groups]
note: translators: placeholder: groups.
en: filter %s by status.
fr: filtrer %s par statut.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: All %s Status
fr: Tous les Statuts %s

[ctx: placeholders: groups]
note: translators: placeholders: groups.
en: Show not-Enrolled %s only
fr: Afficher uniquement les %s non inscrits

[ctx: placeholders: groups]
note: translators: placeholders: groups.
en: Show Enrolled %s only
fr: Afficher uniquement les %s inscrits

[ctx: placeholders: groups]
note: translators: placeholders: groups.
en: Show All %s (default)
fr: Afficher Tous les %s (par défaut)

[ctx: placeholders: groups]
note: translators: placeholder: groups.
en: show current user's %s.
fr: afficher les %s de l'utilisateur actuel.

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: My %s
fr: Mes %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s List
fr: Liste des %s

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: number of columns to show when using %s grid addon
fr: nombre de colonnes à afficher lors de l'utilisation du module grille %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s ID
fr: ID du %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Completed Percentage
fr: Pourcentage de Complétion %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Completed On (date)
fr: %s Terminé Le (date)

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Enrolled On (date)
fr: Inscrit Le (date)

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: User %s Status
fr: Statut Utilisateur %s

[ctx: placeholder: Group, Courses]
note: translators: placeholder: Group, Courses.
en: %1$s %2$s Count
fr: Nombre de %1$s %2$s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Enrolled Users Count
fr: Nombre d'Utilisateurs Inscrits %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Price Type
fr: Type de Prix %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s URL
fr: URL du %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Title
fr: Titre du %s

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: This shortcode displays %1$s related information.
fr: Ce code court affiche les informations relatives aux %1$s.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Info
fr: Info %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Enrolled Users Count
fr: Nombre d'Utilisateurs Inscrits %s

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: Include %s only if user is enrolled.
fr: Inclure %s uniquement si l'utilisateur est inscrit.

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: Include %s only if user is logged in.
fr: Inclure %s uniquement si l'utilisateur est connecté.

en: Defines
fr: Définitions

en: Upload Directories
fr: Répertoires de Téléversement

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: %s Tag base
fr: Base de Tag %s

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: %s Category base
fr: Base de Catégorie %s

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: %s Category base
fr: Base de Catégorie %s

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: %s Category base
fr: Base de Catégorie %s

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Tag base
fr: Base de Tag %s

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: %s Category base
fr: Base de Catégorie %s

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: %s Category base
fr: Base de Catégorie %s

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: %s Permalink slug
fr: Slug de Permalien %s

en: Permalinks
fr: Permaliens

en: Builders
fr: Constructeurs

en: AUTO_INCREMENT missing
fr: AUTO_INCREMENT manquant

en: Copy
fr: Copier

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Include %s only if user is enrolled.
fr: Inclure %s uniquement si l'utilisateur est inscrit.

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Include %s only if user is logged in.
fr: Inclure %s uniquement si l'utilisateur est connecté.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Tag base
fr: Base de Tag %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Category base
fr: Base de Catégorie %s

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: Include %s only if user is enrolled.
fr: Inclure %s uniquement si l'utilisateur est inscrit.

en: Enrolled only
fr: Inscrits uniquement

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: Include %s only if user is logged in.
fr: Inclure %s uniquement si l'utilisateur est connecté.

en: Logged-in User only
fr: Utilisateurs connectés uniquement

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Manage %s Tags via the Actions dropdown
fr: Gérer les Tags %s via le menu déroulant Actions

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Manage %s Categories via the Actions dropdown
fr: Gérer les Catégories %s via le menu déroulant Actions

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: groups.
en: Control which taxonomies can be used to better organize your LearnDash %s.
fr: Contrôler quelles taxonomies peuvent être utilisées pour mieux organiser vos %s LearnDash.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Taxonomies
fr: Taxonomies %s

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: Allow specific user roles to bypass the %s membership protection.
fr: Permettre à des rôles d'utilisateur spécifiques de contourner la protection d'adhésion %s.

en: Bypass User Roles
fr: Rôles d'Utilisateur en Exemption

en: Set a global message for any user trying to access the protected post / page without permission.
fr: Définir un message global pour tout utilisateur essayant d'accéder à un article/page protégé sans permission.

en: Access Denied Message
fr: Message d'Accès Refusé

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: Specify which post types can allow for %s membership protection.
fr: Spécifier quels types d'articles peuvent autoriser la protection d'adhésion %s.

en: Supported Post Types
fr: Types de contenus pris en charge

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: This page is protected and requires %s access
fr: Cette page est protégée et nécessite un accès au %s

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: groups.
en: Access to certain post types can be controlled via the associated %s enrollment.
fr: L'accès à certains types d'articles peut être contrôlé via l'inscription %s associée.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Content Protection
fr: Protection de Contenu %s

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: Customize the display order of %s.
fr: Personnaliser l'ordre d'affichage des %s.

[ctx: placeholder: Group, Courses]
note: translators: placeholder: Group, Courses.
en: %1$s %2$s Order
fr: Ordre %1$s %2$s

[ctx: placeholder: course, course]
note: translators: placeholder: group.
en: Customize the pagination options for ALL %s content tables.
fr: Personnaliser les options de pagination pour TOUTES les tables de contenu %s.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Table Pagination
fr: Pagination de la Table %s

[ctx: placeholder: Group, Groups]
note: translators: placeholder: Group, Groups.
en: A %1$s can be nested within other %2$s.
fr: Un %1$s peut être imbriqué dans d'autres %2$s.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Hierarchy
fr: Hiérarchie %s

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: Control settings for %s creation, and visual organization
fr: Contrôler les paramètres de création de %s et l'organisation visuelle

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Global %s Management & Display Settings
fr: Paramètres Globaux de Gestion et d'Affichage %s

en: Allow group leader to create and manage users.
fr: Permettre au chef de groupe de créer et gérer des utilisateurs.

en: Manage Users
fr: Gérer les Utilisateurs

[ctx: placeholder: Group leader, Groups]
note: translators: placeholder: Group leader, groups.
en: %1$s can only create, manage, and delete their own %2$s only.
fr: %1$s peut uniquement créer, gérer et supprimer ses propres %2$s.

[ctx: placeholder: Group leader]
note: translators: placeholder: Group leader.
en: %s can create, manage and delete ANY users on the site.
fr: Le %s peut créer, gérer et supprimer N'IMPORTE QUEL utilisateur sur le site.

en: Advanced
fr: Avancé

[ctx: placeholder: Group leader, courses]
note: translators: placeholder: Group leader, courses.
en: %1$s can only create, manage, and delete their own %2$s only.
fr: %1$s peut uniquement créer, gérer et supprimer ses propres %2$s.

en: Basic
fr: Basique

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: Manage %s
fr: Gérer les %s

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder:  group leader, course.
en: Allow %1$s users to access %2$s content in any order bypassing progression and access limitations
fr: Permettre aux utilisateurs %1$s d'accéder au contenu %2$s dans n'importe quel ordre en contournant les limitations de progression et d'accès

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: Enables an RSS feed for all %s posts.
fr: Active un flux RSS pour tous les articles %s.

[ctx: placeholders: groups, link to WP Permalinks page]
note: translators: placeholders: groups, link to WP Permalinks page.
en: Enables the front end archive page where all %1$s are listed. You must %2$s for the change to take effect.
fr: Active la page d'archive en front-end où tous les %1$s sont listés. Vous devez %2$s pour que le changement prenne effet.

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: Includes the %s post type in front end search results
fr: Inclut le type d'article %s dans les résultats de recherche en front-end

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Search
fr: Recherche %s

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: %s are public on the front-end
fr: Les %s sont publics en front-end

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Control the LearnDash %s Custom Post Type Options.
fr: Contrôlez les Options du Type d'Article Personnalisé LearnDash %s.

[ctx: Group Custom Post Type Options]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Custom Post Type Options
fr: Options du Type d'Article Personnalisé %s

en: Label to replace "Join Group" button.
fr: Étiquette pour remplacer le bouton « Rejoindre le Groupe ».

en: Join Group (Button)
fr: Rejoindre le Groupe (Bouton)

en: Label to replace "groups" (plural).
fr: Étiquette pour remplacer « groupes » (pluriel).

en: Label to replace "group" (singular).
fr: Étiquette pour remplacer « groupe » (singulier).

en: Custom Styles (CSS)
fr: Styles Personnalisés (CSS)

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: Users & %s
fr: Utilisateurs et %s

[ctx: Group Settings]
en: Settings
fr: Réglages

en: The Data Upgrades should only be run if prompted or advised by LearnDash Support. There is no need to re-run the Data Upgrades every time you update LearnDash core or one of the add-ons. Re-running the data upgrades when not needed can result in data corruption.
fr: Les mises à jour de données ne doivent être exécutées que si elles sont demandées ou conseillées par le Support LearnDash. Il n'est pas nécessaire de relancer les mises à jour de données à chaque fois que vous mettez à jour LearnDash ou l'un de ses modules. Relancer les mises à jour de données lorsque ce n'est pas nécessaire peut entraîner une corruption des données.

en: Video Resume
fr: Reprendre la Vidéo

en: Video Pause on Window Unfocused
fr: Pause Vidéo lors de la Perte de Focus

[ctx: placeholder: Post type plural label]
note: translators: placeholder: Post type plural label.
en: Apply to sub-%s
fr: Appliquer aux sous-%s

[ctx: placeholder: groups]
note: translators: placeholder: groups.
en: User must be a member of ALL %s to view content.
fr: L'utilisateur doit être membre de TOUS les %s pour voir le contenu.

en: All
fr: Tous

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: User can be a member of ANY %s to view content.
fr: L'utilisateur peut être membre de N'IMPORTE QUEL %s pour voir le contenu.

en: Any
fr: N'importe lequel

[ctx: placeholder: Groups]
note: Translators: placeholder: Groups. translators: placeholder: Groups.
en: Associated %s
fr: %s Associés

[ctx: placeholders: Post Type singular label, Parent post edit link]
note: translators: placeholders: Post Type singular label, Parent post edit link.
en: The membership configuration for this %1$s is managed by the parent %2$s. You may override the parent by enabling the settings below.
fr: La configuration d'adhésion pour ce %1$s est gérée par le parent %2$s. Vous pouvez remplacer le parent en activant les paramètres ci-dessous.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Select %s
fr: Sélectionner un %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: LearnDash %s Content Protection
fr: Protection de Contenu LearnDash %s

[ctx: placeholder: group course order by, group course order direction labels.]
note: translators: placeholder: group course order by, group course order direction labels.
en: Using default sorting by %1$s in %2$s order
fr: Utilisation du tri par défaut par %1$s en ordre %2$s

[ctx: placeholders: courses]
note: translators: placeholders: courses.
en: Customize the display order of %s.
fr: Personnaliser l'ordre d'affichage des %s.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Custom %s Order
fr: Ordre Personnalisé des %s

[ctx: placeholders: group]
note: translators: placeholders: group.
en: Customize the pagination options for this %s content table.
fr: Personnaliser les options de pagination pour cette table de contenu %s.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Choose whether to display the %s content table to ALL users or only enrollees
fr: Choisir d'afficher la table de contenu %s à TOUS les utilisateurs ou uniquement aux inscrits

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Content
fr: Contenu du %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Certificate
fr: Certificat %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Any content added below is displayed on the main %s page
fr: Tout contenu ajouté ci-dessous est affiché sur la page principale %s

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: List and display support materials for the %s. This is visible to all users (including non-enrollees) by default.
fr: Lister et afficher le matériel de support pour le %s. Ceci est visible par tous les utilisateurs (y compris les non-inscrits) par défaut.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Materials
fr: Matériel %s

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: Controls the look and feel of the %s and optional content settings
fr: Contrôle l'apparence du %s et les paramètres de contenu optionnels

[ctx: placeholder: group, group, course]
note: translators: placeholder: group, group, course.
en: Enable automatic %1$s enrollment when a user enrolls into any associated %2$s %3$s
fr: Activer l'inscription automatique au %1$s lorsqu'un utilisateur s'inscrit dans n'importe quel %3$s du %2$s associé

[ctx: placeholder: group, group]
note: translators: placeholder: group, group.
en: The %1$s is protected via the built-in LearnDash PayPal/Stripe functionality. Users need to purchase the %2$s to gain access and will be charged on a recurring basis.
fr: Le %1$s est protégé via la fonctionnalité PayPal/Stripe intégrée à LearnDash. Les utilisateurs doivent acheter le %2$s pour y accéder et seront facturés de manière récurrente.

[ctx: placeholder: group, group]
note: translators: placeholder: course, group.
en: The %1$s is protected via the LearnDash built-in PayPal and/or Stripe. Users need to purchase the %2$s (one-time fee) in order to gain access.
fr: Le %1$s est protégé via PayPal et/ou Stripe intégrés à LearnDash. Les utilisateurs doivent acheter le %2$s (paiement unique) pour y accéder.

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: The %s is protected. Registration and enrollment are required in order to access the content.
fr: Le %s est protégé. L'inscription et l'enrôlement sont nécessaires pour accéder au contenu.

[ctx: placeholder: "Join Group" button label]
note: translators: placeholder: "Take this Group" button label.
en: Redirect the "%s" button to a specific URL.
fr: Rediriger le bouton « %s » vers une URL spécifique.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Price
fr: Prix du %s

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: Controls how users will gain access to the %s
fr: Contrôle comment les utilisateurs accéderont au %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Access Settings
fr: Paramètres d'Accès %s

[ctx: placeholders, course, groups, Group, course, groups.]
note: Translators: placeholders, course, groups, Group, course, groups.
en: This %1$s is a part of multiple %2$s. %3$s settings will override %4$s settings for any student enrolled in the %5$s.
fr: Ce %1$s fait partie de plusieurs %2$s. Les paramètres de %3$s remplaceront les paramètres de %4$s pour tout étudiant inscrit dans les %5$s.

[ctx: placeholders, course, group, Group, course, group.]
note: Translators: placeholders, course, groups, Group, course, groups.
en: This %1$s is a part of a %2$s. %3$s settings will override %4$s settings for any student enrolled in the %5$s.
fr: Ce %1$s fait partie d'un %2$s. Les paramètres de %3$s remplaceront les paramètres de %4$s pour tout étudiant inscrit dans le %5$s.

[ctx: placeholders: course, lessons, topics.]
note: translators: placeholders: course, lessons, topics.
en: Replace associated steps (%1$s, %2$s, or %3$s) with values from template.
fr: Remplacer les étapes associées (%1$s, %2$s ou %3$s) par les valeurs du modèle.

[ctx: placeholders: Quiz.]
note: translators: placeholders: Quiz.
en: Loading a template into this %s will replace ALL existing settings.
fr: Le chargement d'un modèle dans ce %s remplacera TOUS les paramètres existants.

en: LearnDash Shortcodes
fr: Codes Courts LearnDash

en: Determines how a user can submit answer.
fr: Détermine comment un utilisateur peut soumettre une réponse.

en: Whether the answer can be graded or not.
fr: Indique si la réponse peut être notée ou non.

en: Whether to allow HTML in sort string.
fr: Indique s'il faut autoriser le HTML dans la chaîne de tri.

en: Sort string.
fr: Chaîne de tri.

en: Whether the answer is correct.
fr: Indique si la réponse est correcte.

en: The number of points that can be obtained from the answer.
fr: Le nombre de points pouvant être obtenus pour la réponse.

en: Whether the HTML is allowed in the answer or not
fr: Indique si le HTML est autorisé dans la réponse ou non

en: The answer text.
fr: Le texte de la réponse.

en: An array of answer data objects
fr: Un tableau d'objets de données de réponse

en: The percentage width of the criteria table column for matrix sort answer.
fr: La largeur en pourcentage de la colonne du tableau de critères pour la réponse à tri matriciel.

en: Whether to distinguish between correct and incorrect when the different point modus is activated.
fr: Indique s'il faut distinguer entre correct et incorrect lorsque le mode points différenciés est activé.

en: Whether the different points modus is activated.
fr: Indique si le mode points différenciés est activé.

en: The type of the answer.
fr: Le type de la réponse.

en: Whether the individual points for the answers are activated.
fr: Indique si les points individuels pour les réponses sont activés.

en: Whether to show points in box.
fr: Indique s'il faut afficher les points dans un encadré.

en: The solution hint for the question.
fr: L'indice de solution pour la question.

en: Whether the incorrect and correct message are same.
fr: Indique si les messages correct et incorrect sont identiques.

en: The message to show when the answer is incorrect.
fr: Le message à afficher lorsque la réponse est incorrecte.

en: The message to show when the answer is correct.
fr: Le message à afficher lorsque la réponse est correcte.

en: The title for the object.
fr: Le titre de l'objet.

en: The user IDs
fr: Les IDs d'Utilisateur

en: The user IDs.
fr: Les IDs d'Utilisateur.

en: The user IDs. Limit 50 per request.
fr: Les IDs d'Utilisateur. Limite de 50 par requête.

en: Essay upload success.
fr: Téléversement de l'essai réussi.

en: The uploaded file could not be move to the destination directory.
fr: Le fichier téléversé n'a pas pu être déplacé vers le répertoire de destination.

en: Unknown error.
fr: Erreur inconnue.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Essay %s
fr: Essai %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Essay %s
fr: Essai %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: No %s
fr: Aucun %s

[ctx: placeholder: Quiz.]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Essay %s
fr: Essai %s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Assigned %s
fr: %s Assigné

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Assigned %s
fr: %s Assigné

[ctx: placeholders: Date From, Date To]
note: translators: placeholders: Date From, Date To.
en: Search to date limit from %1$s to %2$s
fr: Recherche avec limite de date de %1$s à %2$s

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Show only users, who solved the %s:
fr: Afficher uniquement les utilisateurs ayant résolu le %s :

[ctx: placeholder: Upload Mb]
note: translators: placeholder: Upload Mb.
en: Maximal %d MiB
fr: Maximum %d Mio

[ctx: placeholder: Result Text]
note: translators: placeholder: Result Text.
en: (Will be displayed, when result-percent is >= <span class="resultProzent">%s</span>%%)
fr: (S'affichera lorsque le pourcentage de résultat est >= <span class="resultProzent">%s</span>%%)

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: On the %s startpage
fr: Sur la page de démarrage du %s

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Automatically display leaderboard in %s result
fr: Afficher automatiquement le classement dans les résultats %s

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Hide %s time - display
fr: Masquer l'affichage du temps %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s-summary
fr: Résumé %s

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Prerequisites (This %s has to be finished)
fr: Prérequis (Ce %s doit être terminé)

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s ID.
fr: ID du %s.

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Execute %s only once
fr: Exécuter %s une seule fois

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Protect %s Answers in Browser Cookie
fr: Protéger les Réponses %s dans un Cookie du Navigateur

[ctx: placeholders: question, quiz]
note: translators: placeholders: question, quiz.
en: How should the answer to this %1$s be marked and graded upon %2$s submission?
fr: Comment la réponse à ce %1$s doit-elle être marquée et notée lors de la soumission du %2$s ?

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Deactivated in %s settings.
fr: Désactivé dans les paramètres %s.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s name
fr: nom du %s

[ctx: placeholder: span HTML element]
note: translators: placeholder: span HTML element.
en: It is recommended %s this option on your system.
fr: Il est recommandé %s cette option sur votre système.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s template Deleted
fr: Modèle %s Supprimé

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s template Saved
fr: Modèle %s Enregistré

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Save changed to selected %s template
fr: Enregistrer les modifications du modèle %s sélectionné

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Delete selected %s template
fr: Supprimer le modèle %s sélectionné

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Select %s template
fr: Sélectionner le modèle %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Options
fr: Options du %s

[ctx: : Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Options
fr: Options du %s

[ctx: placeholder: Quiz Max Points]
note: translators: placeholder: Quiz Max Points.
en: maximum of %s points
fr: maximum de %s points

[ctx: placeholder: Quiz label]
note: translators: placeholder: Quiz label.
en: %s is loading...
fr: %s est en cours de chargement...

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Search %s
fr: Rechercher des %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s complete. Results are being recorded.
fr: %s terminé. Les résultats sont en cours d’enregistrement.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: View %s Statistics
fr: Voir les Statistiques %s

[ctx: placeholder Quiz]
note: translators: placeholder Quiz.
en: Start %s
fr: Commencer le %s

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: You must sign in or sign up to start the %s.
fr: Vous devez vous connecter ou vous inscrire pour commencer %s.

[ctx: placeholder: Quiz label.]
note: translators: placeholder: Quiz label.
en: You have already completed the %s before. Hence you can not start it again.
fr: Vous avez déjà terminé %s auparavant. Vous ne pouvez donc pas le recommencer.

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Would you like to submit your %s result to the leaderboard?
fr: Souhaitez-vous soumettre votre résultat %s au classement ?

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Finish %s
fr: Terminer le %s

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: A powerful and beautiful %s plugin for WordPress.
fr: Un plugin %s puissant et élégant pour WordPress.

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: The user completed a %s with 100 percent.
fr: L'utilisateur a terminé un %s avec 100 pourcent.

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: The user completed a %s.
fr: L'utilisateur a terminé un %s.

[ctx: placeholder: Quiz, quiz]
note: translators: placeholder: Quiz, quiz.
en: LearnDash %1$s: One user completed a %2$s
fr: LearnDash %1$s : Un utilisateur a terminé un %2$s

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Create %s
fr: Créer %s

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Edit %s
fr: Modifier %s

[ctx: placeholder: Quiz sequence]
note: translators: placeholder: Quiz sequence.
en: Question: %d
fr: Question : %d

[ctx: placeholder: question]
note: translators: placeholder: question.
en: Click here to add another %s.
fr: Cliquez ici pour ajouter une autre %s.

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s not found
fr: %s non trouvée

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s not found
fr: %s non trouvé

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: No %s selected
fr: Aucun %s sélectionné

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: No %s description filled!
fr: Aucune description %s remplie !

[ctx: placeholder: quiz.]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Do you really want to delete the %s/question?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le %s/question ?

note: translators: placeholder: Number of Seconds count.
en: %s second | %s seconds
fr[0]: %s seconde
fr[1]: %s seconde

note: translators: placeholder: Number of Hours count.
en: %s hour | %s hours
fr[0]: %s heure
fr[1]: %s heures

note: translators: placeholder: Number of Days count.
en: %s day | %s days
fr[0]: %s jour
fr[1]: %s jours

en: No users found.
fr: Aucun utilisateur trouvé.

en: Awarded Post does not exist.
fr: L'article attribué n'existe pas.

en: Certificate Post does not exist.
fr: L'article de certificat n'existe pas.

[ctx: placeholder: Post Date]
note: translators: placeholder: Post Date.
en: Certificate scheduled for: <strong>%s</strong>.
fr: Certificat planifié pour : <strong>%s</strong>.

en: Pending
fr: En Attente

[ctx: placeholder: max points]
note: translators: placeholder: max points.
en: Awarded Points (Out of %d):
fr: Points Attribués (Sur %d) :

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Associate with a %s.
fr: Associer avec un %s.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Associate with a %s.
fr: Associer avec un %s.

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Invalid %1$s ID.
fr: ID %1$s invalide.

[ctx: placeholder: Group, Group]
note: translators: placeholder: Group, Group.
en: %1$s ID is required when not used within a %2$s.
fr: L'ID du %1$s est requis lorsqu'il n'est pas utilisé dans un %2$s.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Your access to this %s has expired.
fr: Votre accès à ce %s a expiré.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: -- Select a %s --
fr: -- Sélectionner une %s --

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: -- Select a %s --
fr: -- Sélectionner un %s --

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: -- Select a %s --
fr: -- Sélectionner un %s --

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Export %s Data &raquo;
fr: Exporter les Données %s &raquo;

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Export User %s Data &raquo;
fr: Exporter les Données Utilisateur %s &raquo;

[ctx: placeholder: group]
note: translators: group.
en: %s ID
fr: ID du %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: New %s Tag Name
fr: Nouveau Nom de Tag %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Add New %s Tag
fr: Ajouter un Nouveau Tag de %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Update %s Tag
fr: Mettre à Jour le Tag %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Edit %s Tag
fr: Modifier le Tag %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Parent %s Tag:
fr: Tag %s Parent :

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Parent %s Tag
fr: Tag %s Parent

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: All %s Tags
fr: Tous les Tags %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Search %s Tag
fr: Rechercher le Tag %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Tag
fr: Tag %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Tags
fr: Tags %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: New %s Category Name
fr: Nouveau Nom de Catégorie %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Add New %s Category
fr: Ajouter une Nouvelle Catégorie de %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Update %s Category
fr: Mettre à Jour la Catégorie %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Edit %s Category
fr: Modifier la Catégorie %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Parent %s Category:
fr: Catégorie %s Parente :

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Parent %s Category
fr: Catégorie %s Parente

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: All %s Categories
fr: Toutes les Catégories %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Search %s Categories
fr: Rechercher les Catégories %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Category
fr: Catégorie %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Categories
fr: Catégories %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Updated
fr: %s mis à jour

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Scheduled
fr: %s planifié

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Reverted to Draft
fr: %s remis en brouillon

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Published Privately
fr: %s publié en privé

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Published
fr: %s Publié

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: No %s found in Trash
fr: Aucun %s trouvé dans la corbeille

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: No %s found
fr: Aucun %s trouvé

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: View %s
fr: Voir le %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: New %s
fr: Nouveau %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Add New %s
fr: Ajouter un Nouveau %s

[ctx: placeholder: Question, Quiz]
note: translators: placeholders: Question, Quiz.
en: Associate this %1$s with a %2$s.
fr: Associer ce %1$s à un %2$s.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Associated %s
fr: %s Associés

[ctx: placeholder: quiz.]
note: translators: placeholder: quiz.
en: If you imported a %s, use this field to select it. Otherwise, create new settings below. After saving or publishing, you will be able to add questions.
fr: Si vous avez importé un %s, utilisez ce champ pour le sélectionner. Sinon, créez de nouveaux paramètres ci-dessous. Après l'enregistrement ou la publication, vous pourrez ajouter des questions.

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Optionally associate a %s with a certificate.
fr: Associer optionnellement un %s à un certificat.

[ctx: placeholders: Quiz, Lesson]
note: translators: placeholders: Quiz, Lesson.
en: Associate this %1$s with a %2$s.
fr: Associer ce %1$s à un %2$s.

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Passing percentage required to pass the %s (number only). e.g. 80 for 80%%.
fr: Pourcentage de réussite requis pour réussir le %s (nombre uniquement). ex. 80 pour 80%%.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Options for %s materials
fr: Options pour le matériel %s

en: Sort Direction YYY
fr: Direction de Tri YYY

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Forced %s Timer
fr: Chronomètre Forcé %s

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Options for %s materials
fr: Options pour le matériel %s

[ctx: placeholder: lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en: Set the date that you would like this %s to become available.
fr: Définissez la date à laquelle vous souhaitez que ce %s devienne disponible.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Make %s Visible on Specific Date
fr: Rendre %s Visible à une Date Spécifique

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Make %s visible ____ days after sign-up
fr: Rendre %s visible ____ jours après l'inscription

[ctx: placeholders: lesson, topics]
note: translators: placeholders: lesson, topics.
en: Check this if you want this %1$s and all its %2$s to be available for free.
fr: Cochez ceci si vous souhaitez que ce %1$s et tous ses %2$s soient disponibles gratuitement.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Forced %s Timer
fr: Chronomètre Forcé %s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Options for %s materials
fr: Options pour le matériel %s

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Select a certificate to be awarded upon %s completion (optional).
fr: Sélectionner un certificat à attribuer lors de la complétion de %s (optionnel).

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Hide %s Content table when user is not enrolled.
fr: Masquer la table de contenu %s lorsque l'utilisateur n'est pas inscrit.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Hide %s Content Table
fr: Masquer la Table de Contenu %s

[ctx: placeholders: Course, Quiz]
note: translators: placeholders: Course, Quiz.
en: Delete %1$s and %2$s Data After Expiration
fr: Supprimer les Données %1$s et %2$s Après Expiration

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Enter the number of days a user has access to this %s.
fr: Entrez le nombre de jours pendant lesquels un utilisateur a accès à ce %s.

[ctx: placeholder: lessons]
note: translators: placeholder: lessons.
en: Disable the feature that allows attempting %s only in allowed order.
fr: Désactiver la fonctionnalité qui permet de tenter les %s uniquement dans l'ordre autorisé.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Disable %s Progression
fr: Désactiver la Progression %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Points Access
fr: Accès par Points %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Prerequisites Compare
fr: Comparaison des Prérequis %s

[ctx: placeholders: course, course]
note: translators: placeholders: course, course.
en: Select one or more %1$s as prerequisites to view this %2$s
fr: Sélectionnez un ou plusieurs %1$s comme prérequis pour voir ce %2$s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Enter %s per page value. Set to zero for no paging
fr: Entrez la valeur de %s par page. Définir à zéro pour désactiver la pagination

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: Custom %s Per Page
fr: %s Personnalisés Par Page

[ctx: placeholders: lessons, course]
note: translators: placeholders: lessons, course.
en: Choose the per page of %1$s in this %2$s.
fr: Choisissez le nombre par page de %1$s dans ce %2$s.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Sort %s Direction
fr: Direction de Tri %s

[ctx: placeholders: lessons, course]
note: translators: placeholders: lessons, course.
en: Choose the sort order of %1$s in this %2$s.
fr: Choisissez l'ordre de tri des %1$s dans ce %2$s.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Sort %s By
fr: Classer les %s par

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Access List
fr: Liste d'Accès %s

[ctx: placeholders: Course, Course]
note: translators: placeholders: Course, Course.
en: Enter %1$s price here. Leave empty if the %2$s is free.
fr: Entrez le prix du %1$s ici. Laissez vide si le %2$s est gratuit.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Options for %s materials
fr: Options pour le matériel %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Updated
fr: %s mis à jour

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Scheduled
fr: %s planifié

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Reverted to Draft
fr: %s remis en brouillon

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Published Privately
fr: %s publié en privé

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Published
fr: %s Publié

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: No %s found in Trash
fr: Aucun %s trouvé dans la corbeille

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Edit %s
fr: Modifier %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Add New %s
fr: Ajouter un Nouveau %s

[ctx: placeholder: Course]
en: Add New
fr: Ajouter un Nouveau

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Updated
fr: %s mis à jour

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Scheduled
fr: %s planifié

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Reverted to Draft
fr: %s remis en brouillon

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Published Privately
fr: %s publié en privé

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Published
fr: %s Publiée

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Exams. translators: placeholder: Coupons.
en: No %s found in Trash
fr: Aucun %s trouvé dans la corbeille

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Exams. translators: placeholder: Coupons.
en: No %s found
fr: Aucun %s trouvé

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Exams. translators: placeholder: Coupons.
en: Search %s
fr: Rechercher des %s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: View %s
fr: Voir la %s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: New %s
fr: Nouveau %s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Edit %s
fr: Modifier %s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Add New %s
fr: Ajouter une Nouvelle %s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Add New
fr: Ajouter une Nouvelle

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Updated
fr: %s mis à jour

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Scheduled
fr: %s planifié

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Reverted to Draft
fr: %s remis en brouillon

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Published Privately
fr: %s publié en privé

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Published
fr: %s Publiée

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: No %s found in Trash
fr: Aucun %s trouvé dans la corbeille

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: No %s found
fr: Aucun %s trouvé

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: Search %s
fr: Rechercher des %s

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: View %s
fr: Voir la %s

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: New %s
fr: Nouveau %s

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Edit %s
fr: Modifier %s

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Add New %s
fr: Ajouter une Nouvelle %s

[ctx: placeholder: Question]
en: Add New
fr: Ajouter une Nouvelle

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Scheduled
fr: %s planifié

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Reverted to Draft
fr: %s remis en brouillon

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Published Privately
fr: %s publié en privé

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Published
fr: %s Publié

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: No %s found in Trash
fr: Aucun %s trouvé dans la corbeille

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzzes.
en: No %s found
fr: Aucun %s trouvé

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Search %s
fr: Rechercher des %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: View %s
fr: Voir le %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: New %s
fr: Nouveau %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Edit %s
fr: Modifier %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Add New %s
fr: Ajouter un Nouveau %s

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Updated
fr: %s mis à jour

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Scheduled
fr: %s planifié

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Reverted to Draft
fr: %s remis en brouillon

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Published Privately
fr: %s publié en privé

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Published
fr: %s Publié

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: No %s found in Trash
fr: Aucun %s trouvé dans la corbeille

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: No %s found
fr: Aucun %s trouvé

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: Search %s
fr: Rechercher des %s

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: View %s
fr: Voir le %s

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: New %s
fr: Nouveau %s

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Edit %s
fr: Modifier %s

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Add New %s
fr: Ajouter un Nouveau %s

en: Enroll in Group
fr: Inscription au Groupe

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Creating a %s
fr: Création d'un %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Add your first %s
fr: Ajoutez votre premier %s

[ctx: Placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: You don't have any %s yet
fr: Vous n'avez pas encore de %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Show
fr: Afficher %s

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: All %s
fr: Tous les %s

en: Show All Transactions Types
fr: Afficher Tous les Types de Transactions

[ctx: placeholder: Group Leaders Count]
note: translators: placeholder: Group Leaders Count.
en: Leaders %d
fr: Chefs %d

[ctx: placeholder: Group Users Count]
note: translators: placeholder: Group Users Count.
en: Users: %d
fr: Utilisateurs : %d

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: %s / Users
fr: %s / Utilisateurs

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Parent
fr: Parent %s

en: (no parent)
fr: (aucun parent)

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Attributes
fr: Attributs %s

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: Search %s
fr: Rechercher des %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Please login as a %s Administrator
fr: Veuillez vous connecter en tant qu’Administrateur %s

[ctx: placeholder: Group.]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s ID
fr: ID du %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: Group.
en: %s Administration
fr: Administration %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Edit %s
fr: Modifier %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Email %s
fr: E-mail %s

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: Groups.
en: Search Leader %s
fr: Rechercher le Chef %s

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: Groups.
en: Leader of %s
fr: Chef de %s

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: Groups.
en: Search Enrolled %s
fr: Rechercher les %s Inscrits

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: User Enrolled in %s
fr: Utilisateur Inscrit dans %s

[ctx: placeholders: Course, Groups]
note: translators: placeholders: Course, Groups.
en: Search %1$s %2$s
fr: Rechercher %1$s %2$s

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: Groups.
en: Search All %s
fr: Rechercher Tous les %s

[ctx: placeholders: Groups, Course]
note: translators: placeholders: Groups, Course.
en: %1$s Using %2$s
fr: %1$s Utilisant %2$s

[ctx: placeholder: Group, Courses]
note: translators: placeholder: Group, Courses.
en: %1$s %2$s Auto-enroll
fr: Inscription automatique %1$s %2$s

[ctx: placeholders: Group, Courses]
note: translators: placeholders: Group, Courses.
en: Search Assigned %1$s %2$s
fr: Rechercher les %1$s %2$s Assignés

[ctx: placeholders: Group, Courses]
note: translators: placeholders: Group, Courses.
en: Search All %1$s %2$s
fr: Rechercher Tous les %1$s %2$s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Search Assigned %s Leaders
fr: Rechercher les Chefs %s Assignés

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Search All %s Leaders
fr: Rechercher Tous les Chefs %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Leaders
fr: Chefs %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Search Assigned %s Users
fr: Rechercher les Utilisateurs %s Assignés

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Search All %s Users
fr: Rechercher Tous les Utilisateurs %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Users
fr: Utilisateurs %s

en: Only available for YouTube and local videos. Vimeo supported if autostart is enabled.
fr: Uniquement disponible pour YouTube et les vidéos locales. Vimeo pris en charge si le démarrage automatique est activé.

en: View Submitted Essays
fr: Voir les Rédactions Soumises

en: View Assignments
fr: Affichage des devoirs

[ctx: placeholders: Lesson, Course]
note: translators: placeholders: Lesson, Course.
en: Enter single %1$s ID to limit listing. Leave blank if used within a %2$s.
fr: Entrez un seul ID %1$s pour limiter la liste. Laissez vide si utilisé dans un %2$s.

[ctx: placeholders: Lesson, Course]
note: translators: placeholders: Lesson, Course.
en: Enter single %1$s ID to limit listing. Leave blank if used within a %2$s. Zero for global.
fr: Entrez un seul ID %1$s pour limiter la liste. Laissez vide si utilisé dans un %2$s. Zéro pour global.

[ctx: placeholders: Quiz, Quiz]
note: translators: placeholders: Quiz, Quiz.
en: %1$s ID is required when not used within a %2$s.
fr: L'ID du %1$s est requis lorsqu'il n'est pas utilisé dans un %2$s.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: This block shows the content if the user has completed the %s.
fr: Ce bloc affiche le contenu si l'utilisateur a terminé le %s.

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Possible Aggregate %s Total Points
fr: Points Totaux Agrégés Possibles %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Enrolled On (date)
fr: %s inscrits le/la (date)

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Enrolled %s Status
fr: Statut %s inscrit

en: Class
fr: Classe

[ctx: placeholders: Quiz, Quiz]
note: translators: placeholders: Quiz, Quiz.
en: Enter single %1$s ID. Leave blank if used within a %2$s.
fr: Entrez un seul ID %1$s. Laissez vide si utilisé dans un %2$s.

en: LearnDash Certificate
fr: Certificat LearnDash

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: You are registered for the following %s
fr: Vous êtes inscrit pour la %s suivante

[ctx: placeholders: (1) will be Course. (2) course_access_points. (3) user_course_points]
note: translators: placehodes: %1$s: Course, %2$s: course access points, %3$s: user course points.
en: To take this %1$s you need at least %2$.01f total points. You currently have %3$.01f points.
fr: Pour prendre ce(tte) %1$s, vous avez besoin d’au moins %2$.01f total de points. Vous avez actuellement %3$.01f points.

en: Please login to view sample content
fr: Veuillez vous connecter pour voir un exemple de contenu

[ctx: %1$s: Lesson Steps Complete %2$s: Total lesson steps]
note: translators: placeholder: %1$s: Lesson Steps Complete %2$s: Total lesson steps.
en: %1$d/%2$d Steps
fr: %1$d/%2$d Etapes

en: Pages:
fr: Pages :

en: Reply
fr: Réponse

[ctx: placeholder: Comma separated list of file extentions]
note: translators: placeholder: Comma separated list of file extentions.
en: Allowed file types: %s
fr: Types de fichiers autorisés:%s

[ctx: placeholder: comment count]
note: translators: placeholder: comment count.
en: %d Comments
fr: %d Commentaires

[ctx: placeholders: Lesson, Lessons, Course]
note: translators: placeholders: Lesson, Lessons, Course.
en: Must be used with course_id. Enter single %1$s ID. Leave blank for all %2$s within %3$s.
fr: Doit être utilisé avec course_id. Saisissez l’ID %1$s unique. Laissez vide pour tous les %2$s dans %3$s.

[ctx: placeholders: Lesson, Topic, Course]
note: translators: placeholders: Lesson, Topic, Course.
en: Must be used with course_id. Enter single %1$s or %2$s ID. Leave blank for all step within %3$s. Set zero for global.
fr: Doit être utilisé avec course_id. Saisissez l’ID unique %1$s ou %2$s. Laissez vide pour toutes les étapes dans %3$s. Définissez zéro pour global.

[ctx: placeholders: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Enter single %s ID.
fr: Entrez l’ID %s unique.

[ctx: placeholders: quiz]
note: translators: placeholders: quiz.
en: This shortcode shows the content if the user has completed the %s. The shortcode can be used on any page or widget area.
fr: Ce code court affiche le contenu si l’utilisateur a terminé %s. Le code court peut être utilisé sur n’importe quelle page ou zone de widget.

en: shows as button content.
fr: s’affiche sous forme de contenu de bouton.

en: Show as button
fr: Afficher comme un bouton

[ctx: placeholders: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Return to %s link/button.
fr: Retourner au %s lien/bouton.

[ctx: placeholders: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Resume
fr: %s Reprendre

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: All %s Status
fr: Tous les %s statut

en: Custom callback function to be used instead of default output
fr: Fonction de rappel personnalisée à utiliser à la place de la sortie par défaut

en: Callback
fr: Rappeler

en: User defined value to be passed into shortcode handler
fr: Valeur définie par l’utilisateur à mettre dans le gestionnaire de code court

en: Context
fr: Contexte

en: HTML class for link element
fr: Classe HTML pour l’élément de lien

en: HTML Class
fr: Classe HTML

en: Label for link shown to user
fr: Étiquette du lien montré à l’utilisateur

en: Label
fr: Etiquette

en: This shortcode shows a Certificate download link.
fr: Ce code court affiche un lien de téléchargement de certificat.

en: Seconds - 1436
fr: Secondes - 1436

en: Time - 20min 49sec
fr: Temps - 20min 49sec

en: This can be used to change the format of seconds. Default: "time" shows a number of seconds as <i>XXmin YYsec</i>.
fr: Cela peut être utilisé pour changer le format des secondes. Par défaut: “temps” affiche un nombre de secondes comme ceci <i> XXmin YYsec </i>.

en: Seconds Format
fr: Format Secondes

en: This can be used to change the date format. Default: "F j, Y, g:i a" shows as <i>March 10, 2001, 5:16 pm</i>. See <a target="_blank" href="http://php.net/manual/en/function.date.php">the full list of available date formatting strings here.</a>
fr: Ceci peut être utilisé pour changer le format de date. Par défaut : « j F Y, H:i » affiché comme <i>10 mars 2001, 17:16</i>. Voir <a target="_blank" href="http://php.net/manual/en/function.date.php">la liste complète des chaînes de formatage de date disponibles ici.</a>

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Aggregate %s Time Spent
fr: %s temps passé agrégé

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Possible %s Aggregate Total Points
fr: %s total possible de points totaux

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Aggregate %s Points
fr: Points agrégés %s

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Aggregate %s Score
fr: Score agrégé %s

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Aggregate %s Percentage
fr: Pourcentage agrégé %s

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Cumulative %s Time Spent
fr: %s temps passé cumulé

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Cumulative %s Percentage
fr: Pourcentage %s cumulé

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Possible Cumulative %s Total Points
fr: Cumul possible de points totaux %s

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Cumulative %s Points
fr: %s points cumulés

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Cumulative %s Score
fr: Score %s cumulé

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Enrolled On (date)
fr: Inscrit le (date)

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Completed On (date)
fr: %s Complété le (date)

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course. Translators: placeholder: Course.
en: %s Price Type
fr: %s Type de Prix

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Title
fr: %s Titre

[ctx: placeholder: version number]
note: translators: placeholder: version number.
en: Installed version does not match latest (%s).
fr: La version installée ne correspond pas à la dernière (%s).

en: Status: Not Graded
fr: Status : Pas Noté

en: Status: Graded
fr: Status : Noté

[ctx: placeholder: Quiz, Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz, Quiz.
en: %1$s ID is required when not used within a %2$s.
fr: %1$s ID est requis lorsqu’il n’est pas utilisé dans un %2$s.

[ctx: placeholders: Group, Group]
note: translators: placeholders: Group, Group.
en: %1$s ID is required when not used within a %2$s.
fr: L'ID du %1$s est requis lorsqu'il n'est pas utilisé dans un %2$s.

[ctx: placeholder: Course, Quiz, Course]
note: translators: placeholder: Course, Quiz, Course.
en: %1$s ID or %2$s ID is required when not used within a %3$s.
fr: %1$s ID ou %2$s ID est requis lorsqu’il n’est pas utilisé dans un %3$s.

en: This upgrade will rename the existing WPProQuiz database tables to a new name inline with LearnDash standards.<br /><strong>It is recommended you set your site to maintenance mode before performing this upgrade.</strong>
fr: Cette mise à niveau renommera les tables de base de données WPProQuiz existantes avec un nouveau nom conforme aux normes LearnDash. <br /> <strong> Il est recommandé de mettre votre site en mode maintenance avant d’effectuer cette mise à niveau. </strong>

en: Post a comment
fr: Publier un commentaire

en: Collapse Comments
fr: Réduire les Commentaires

en: Expand Comments
fr: Développer les commentaires

[ctx: comments]
note: translators: single approved comment, multiple approved comments.
en: %s Comment | %s Comments
fr[0]: %s Commentaire
fr[1]: %s Commentaires

[ctx: View Questions Button Label]
note: translators: View Questions Button Label.
en: View %s
fr: Voir les %s

[ctx: Quiz Summary]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Summary
fr: Résumé %s

[ctx: placeholder: link to Imported Quiz.]
note: translators: placeholder: link to Imported Quiz
en: Import completed successfully: %s
fr: Import complété avec succès : %s

[ctx: Warning when no question was entered]
note: translators: placeholders: question.
en: The %s is empty, click here to edit it.
fr: Ce %s est vide, cliquez ici pour l’éditer.

en: Answer is missing
fr: La réponse est manquante

[ctx: placeholders: progress status, result count, total count]
note: translators: placeholders: result count, total count.
en: %1$s: %2$d of %3$d ProQuiz Table
fr: %1$s: %2$d de %3$d Table ProQuiz

en: Destination Tables
fr: Tables de Destination

en: Source Tables
fr: Tables Sources

[ctx: placeholders: learndash prefix, example table name]
note: translators: placeholders: learndash prefix, example table name.
en: %1$s - LearnDash ProQuiz table prefix. Ex. %2$s
fr: %1$s - Table de préfixe ProQuiz LearnDash. Exemple. %2$s

[ctx: placeholders: default prefix, example table name]
note: translators: placeholders: default prefix, example table name.
en: %1$s - Legacy ProQuiz table prefix. Ex. %2$s
fr: %1$s - Table de préfixe ProQuiz Legacy. Exemple. %2$s

en: Reload
fr: Recharger

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: This convert the %s access list setting to user meta where it can be managed more efficiently. (Optional)
fr: Ceci convertit le paramètre de liste d'accès %s en méta utilisateur où il peut être géré plus efficacement. (Optionnel)

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Convert %s Access Lists
fr: Convertir %s Accès Listes

en: WordPress Active Theme
fr: Thème actif WordPress

en: Reset ALL LearnDash Data
fr: Réinitialiser TOUTES les données LearnDash

en: WordPress Active Plugins
fr: Plugins actifs WordPress

en: Templates
fr: Modèles

en: LearnDash Settings
fr: Paramètres LearnDash

en: Server Settings
fr: Paramètres du serveur

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: The Field ID is shown on the %s Custom Fields table.
fr: L'ID du champ est affiché dans la table des Champs Personnalisés %s.

en: Custom Field ID
fr: Identité de champ personnalisé

en: Custom Field
fr: Champs Personnalisé

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Users
fr: %s Utilisateurs

en: Registration email exists.
fr: L´e-mail enregistré existe.

en: Registration username exists.
fr: Le nom d’utilisateur enregistré existe.

[ctx: placeholder: quiz, course]
note: translators: quiz, course.
en: Certificate updated. <br /><br />To view the certificate, you must assign it to a %1$s or %2$s. <br />Once you complete the assigned milestone, you can generate the certificate. <br /><br />Click here to read more about this topic: <a href="https://www.learndash.com/support/docs/core/certificates/create-certificate/#previewing_certificates" target="_blank">Previewing Certificates</a>.
fr: Certificat mis à jour. <br /><br />Pour voir le certificat, vous devez l'assigner à un %1$s ou %2$s. <br />Une fois le jalon assigné complété, vous pouvez générer le certificat. <br /><br />Cliquez ici pour en savoir plus : <a href="https://www.learndash.com/support/docs/core/certificates/create-certificate/#previewing_certificates" target="_blank">Aperçu des Certificats</a>.

[ctx: placeholder: quiz, course]
note: translators: quiz, course.
en: Certificate published. <br /><br />To view the certificate, you must assign it to a %1$s or %2$s. <br />Once you complete the assigned milestone, you can generate the certificate. <br /><br />Click here to read more about this topic: <a href="https://www.learndash.com/support/docs/core/certificates/create-certificate/#previewing_certificates" target="_blank">Previewing Certificates</a>.
fr: Certificat publié. <br /><br />Pour voir le certificat, vous devez l'assigner à un %1$s ou %2$s. <br />Une fois le jalon assigné complété, vous pouvez générer le certificat. <br /><br />Cliquez ici pour en savoir plus : <a href="https://www.learndash.com/support/docs/core/certificates/create-certificate/#previewing_certificates" target="_blank">Aperçu des Certificats</a>.

[ctx: placeholder: Post Type Plural label]
note: translators: placeholder: Post Type Plural label.
en: Back to %s
fr: Retour aux %s

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: All %s
fr: Tous les %s

en: Preview Action
fr: Aperçu de l’Action

en: Logout Displayed as
fr: Déconnexion affichée comme

en: Override default logout URL
fr: Remplacer l’URL de déconnexion par défaut

en: Logout URL
fr: URL de déconnexion

en: Logout Settings
fr: Paramètres de déconnexion

en: Login Settings
fr: Paramètres de connexion

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Accessing this %s requires a login. Please enter your credentials below!
fr: L'accès à ce %s nécessite une connexion. Veuillez entrer vos identifiants ci-dessous !

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: No %s found
fr: Pas de %s trouvé(e)

[ctx: placeholder: search term]
note: translators: placeholder: search term.
en: You searched for "%s"
fr: Vous avez recherché “%s”

[ctx: placeholders: points current, points max]
note: translators: placeholders: points current, points max.
en: %1$s/%2$s Points Awarded
fr: %1$s/%2$s Points Attribués

[ctx: placeholders: assignment count approved, assignment count total]
note: translators: placeholders: assignment count approved, assignment count total.
en: %1$d/%2$d Approved
fr: %1$d/%2$d Validé(s)

note: translators: placeholder: Link to Registration article.
en: registration
fr: enregistrement

[ctx: placeholder: Link to Registration article.]
note: translators: placeholder: Link to Registration article.
en: When active the LearnDash templates will be used for user login and %s pages.
fr: Lorsqu’ils sont actifs, les modèles LearnDash seront utilisés pour la connexion de l’utilisateur et les pages %s.

[ctx: placeholders: comment date, comment time]
note: translators: placeholders: %1$s: Comment Date, %2$s: Comment Time.
en: %1$s at %2$s
fr: %1$s á %2$s

[ctx: placeholder: Post Type Singular Label, scheduled date]
note: translators: placeholder: Post Type Singular Label, scheduled date.
en: %1$s scheduled for: %2$s.
fr: %1$s programmé pour: %2$s.

[ctx: placeholder: Post Type slug]
note: translators: placeholder: Post Type slug.
en: Next %s
fr: %s Suivant

[ctx: placeholder: Post Type Singular label]
note: translators: placeholder: Post Type Singular label.
en: Next %s
fr: %s Suivante

[ctx: placeholder: Essay]
note: translators: placeholder: Essay.
en: Next %s
fr: %s Suivante

[ctx: placeholder: Assignment]
note: translators: placeholder: Assignment.
en: Next %s
fr: %s Suivant

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Next %s
fr: %s Suivant

[ctx: placeholder: Transaction]
note: translators: placeholder: Transaction.
en: Next %s
fr: %s Suivante

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Next %s
fr: %s Suivante

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Next %s
fr: %s Suivant

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Next %s
fr: %s Suivant

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Next %s
fr: %s Suivante

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Next %s
fr: %s Suivant

[ctx: placeholder: Post Type slug]
note: translators: placeholder: Post Type slug.
en: Previous %s
fr: %s Précédent

[ctx: placeholder: Post Type Singular label]
note: translators: placeholder: Post Type Singular label.
en: Previous %s
fr: %s Précédente

[ctx: placeholder: Essay]
note: translators: placeholder: Essay.
en: Previous %s
fr: %s Précédente

[ctx: placeholder: Assignment]
note: translators: placeholder: Assignment.
en: Previous %s
fr: %s Précédent

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Previous %s
fr: %s Précédent

[ctx: placeholder: Transaction]
note: translators: placeholder: Transaction.
en: Previous %s
fr: %s Précédente

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Previous %s
fr: %s Précédente

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Previous %s
fr: %s Précédent

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Previous %s
fr: %s Précédent

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Previous %s
fr: %s Précédente

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Previous %s
fr: %s Précédent

[ctx: placeholder: Post Type slug]
note: translators: placeholder: Post Type slug.
en: Back to %s
fr: Retour au %s

[ctx: placeholder: Essay]
note: translators: placeholder: Essay.
en: Back to %s
fr: Retour à l’%s

[ctx: placeholder: Essays]
note: translators: placeholder: Essays.
en: Back to %s
fr: Retour aux %s

[ctx: placeholder: Assignment]
note: translators: placeholder: Assignment.
en: Back to %s
fr: Retour à la/au %s

[ctx: placeholder: Assignments]
note: translators: placeholder: Assignments.
en: Back to %s
fr: Retour aux %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Back to %s
fr: Retour au %s

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: Back to %s
fr: Retour aux %s

[ctx: placeholder: Transaction]
note: translators: placeholder: Transaction.
en: Back to %s
fr: Retour à la %s

[ctx: placeholder: Transactions]
note: translators: placeholder: Transactions.
en: Back to %s
fr: Retour aux %s

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Back to %s
fr: Retour à la %s

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Back to %s
fr: Retour aux %s

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Back to %s
fr: Retour au %s

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: Back to %s
fr: Retour aux %s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Back to %s
fr: Retour à la %s

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: Back to %s
fr: Retour aux %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Back to %s
fr: Retour au %s

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s ID
fr: ID de la %s

[ctx: placeholder: Page X of Y]
note: translators: placeholder: Page X of Y.
en: Page %1$s of %2$s
fr: Page %1$s sur %2$s

en: Search Groups
fr: Rechercher les Groupes

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Export %s
fr: Exporter %s

en: Success
fr: Réussit(e)

en: Uploading
fr: Chargement

en: You have errors on the following settings
fr: Vous avez des erreurs sur les paramètres suivants

en: Revisions
fr: Révisions

en: Logout Displayed as Button
fr: Déconnexion affichée sous forme de bouton

en: Logout Icon Placement
fr: Emplacement de l’icône de déconnexion

en: Override default label "Logout"
fr: Remplacer le libellé par défaut “Déconnexion”

en: Logout Label
fr: Étiquette de déconnexion

en: Override default logout URL.
fr: Déconnexion de l’URL de redirection.

en: Logout URL Redirect
fr: Déconnexion de l’URL de redirection

en: Controls the Logout functionality.
fr: Contrôle la fonctionnalité de déconnexion.

en: Link
fr: Lien

en: Button
fr: Bouton

en: Display as Button or link
fr: Afficher sous forme de bouton ou de lien

en: Login Displayed as
fr: Login affiché comme

en: None - No icon
fr: Aucune - Aucune icône

en: Right - To right of label
fr: Droite - À droite de l’étiquette

en: Left - To left of label
fr: Gauche - à gauche de l’étiquette

en: Login Icon Placement
fr: Emplacement de l’icône de connexion

en: Override default label "Login"
fr: Remplacer le libellé par défaut “Connexion”

en: Login Label
fr: Étiquette de connexion

en: Override default login URL
fr: Remplacer l’URL de connexion par défaut

en: Login URL
fr: URL de connexion

en: Controls the Login functionality.
fr: Contrôle la fonctionnalité de connexion.

en: This shortcode adds the login button on any page
fr: Ce code court ajoute le bouton de connexion sur n’importe quelle page

en: LearnDash Login
fr: Connexion LearnDash

en: LD30 template only
fr: Modèle LD30 uniquement

en: Show Search
fr: Afficher la recherche

en: Format shortcode content into proper paragraphs.
fr: Formater le contenu du code court en paragraphes appropriés.

en: Auto Paragraph
fr: Paragraphe automatique

en: Display results after each submitted answer
fr: Afficher les résultats après chaque réponse soumise

en: Value should be zero or greater with up to 2 decimal places.
fr: La valeur doit être nulle ou supérieure avec jusqu’à 2 décimales.

en: e.g. 0
fr: par exemple : 0

en: Automatically Submit After
fr: Soumettre automatiquement après

en: The video now starts automatically on page load
fr: La vidéo démarre maintenant automatiquement au chargement de la page

en: New ProQuiz association
fr: Nouvelle association ProQuiz

en: LearnDash Facebook Group
fr: LearnDash Groupe Facebook

en: Have some questions or need a helping hand? The LearnDash support team is standing by, ready to assist you!
fr: Vous avez des questions ou avez besoin d’un coup de main ? L’équipe de support LearnDash est prête à vous aider !

en: Users & Groups
fr: Utilisateurs et Groupes

en: Popular Support Topics
fr: Sujets de support populaires

en: 404 Error on LearnDash Content
fr: Erreur 404 sur le contenu LearnDash

en: Hiding Post Meta Data
fr: Masquage des métadonnées postérieures

en: Invalid License Notice
fr: Avis de licence non valide

en: Recommended WordPress Themes
fr: Thèmes WordPress recommandés

en: Course Grid Add-on
fr: Module complémentaire de grille de cours

en: User Profiles
fr: Des profils d’utilisateurs

en: Registration & Login
fr: Inscription et connexion

en: Popular Articles
fr: Articles populaires

[ctx: placeholder: Course.]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Builder
fr: Générateur %s

en: Getting Started Guide
fr: Guide de Démarrage

en: Getting Started
fr: Commencer

en: Search documentation
fr: Recherche de documentation

en: Search the Documentation website. A new tab will be opened on submission.
fr: Recherchez le site Web de documentation. Un nouvel onglet sera ouvert lors de la soumission.

en: Announcements
fr: Annonces

en: LearnDash News
fr: Nouvelles de LearnDash

en: LearnDash Tips
fr: Conseils LearnDash

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Sell Online %s
fr: Vendre en ligne %s

en: Tips and Tricks
fr: Trucs et astuces

en: How to Get Help [Article]
fr: Comment obtenir de l’aide [Article]

en: LearnDash YouTube Channel
fr: Chaîne YouTube LearnDash

en: LearnDash Community Facebook Group
fr: Groupe Facebook de la communauté LearnDash

en: User Profiles [Guide]
fr: Profils d’utilisateurs [Guide]

en: Course Grid Add-on [Article]
fr: Module complémentaire de grille de cours [Article]

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Creating a %s Listing
fr: Création d’une liste %s

en: WooCommerce Integration [Article]
fr: Intégration WooCommerce [Article]

en: Stripe Integration [Article]
fr: Intégration de Stripe [Article]

en: PayPal Settings [Article]
fr: Paramètres PayPal [Article]

[ctx: placeholder: Course.]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Access Settings [Article]
fr: Paramètres d’accès %s [Article]

[ctx: placeholder: Courses.]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Selling Your %s
fr: Vendre vos %s

en: LearnDash Login & Registration [Guide]
fr: Connexion et inscription à LearnDash [Guide]

en: Certificate Documentation
fr: Documentation du certificat

[ctx: placeholder: Quizzes, course, quizzes, course, Quiz, Questions]
note: translators: placeholder: Quizzes, course, quizzes, course, Quiz, Questions.
en: %1$s are a great way to check if your learners are understanding the %2$s content. You can have one or more %3$s throughout a %4$s, or you can put it at the end. In this video we demonstrate how to create a %5$s and how to add %6$s.
fr: %1$s est un excellent moyen de vérifier si vos apprenants comprennent le contenu de %2$s. Vous pouvez avoir un ou plusieurs %3$s tout au long d’un %4$s, ou vous pouvez le mettre à la fin. Dans cette vidéo, nous montrons comment créer un %5$s et comment ajouter %6$s.

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Creating %s
fr: Créer %s

[ctx: placeholders: Course, Lessons, Topics]
note: translators: placeholders: Course, Lessons, Topics.
en: Now that you have your %1$s created, it is time to start adding content via %2$s and %3$s. In this video we will show how to do this and explain the various settings.
fr: Maintenant que vous avez créé votre %1$s, il est temps de commencer à ajouter du contenu via %2$s et %3$s. Dans cette vidéo, nous allons montrer comment procéder et expliquer les différents paramètres.

[ctx: placeholders: Lessons, Topics]
note: translators: placeholders: Lessons, Topics.
en: Adding Content Using %1$s & %2$s
fr: Ajout de contenu à l’aide de %1$s et %2$s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Builder [Article]
fr: Générateur %s [Article]

[ctx: placeholder: course, Course.]
note: translators: placeholder: course, Course.
en: In this video we will demonstrate how you can create a %1$s using the LearnDash %2$s Builder.
fr: Dans cette vidéo, nous allons vous montrer comment créer un %1$s en utilisant le Constructeur de %2$s LearnDash.

[ctx: placeholder: Courses, Course]
note: translators: placeholder: Courses, Course.
en: Creating %1$s with the %2$s Builder
fr: Création de %1$s avec le générateur %2$s

en: Save license
fr: Enregistrer la licence

en: Full width
fr: Pleine largeur

en: Extra-wide (1600px)
fr: Super-large (1600px)

en: Wide (1180px)
fr: Large (1180px)

en: Narrow (768px)
fr: Etroit (768px)

en: Default (960px)
fr: Défaut (960px)

en: Adjust the maximum width of the content area within Focus Mode
fr: Ajustez la largeur maximale de la zone de contenu en mode Focus

en: Focus Mode Content Width
fr: Largeur du contenu du mode de mise au point

[ctx: placeholders: Questions]
note: translators: placeholders: Questions.
en: All available %1$s have been added.
fr: Tous les %1$s disponibles ont été ajoutés.

[ctx: placeholders: Topics]
note: translators: placeholders: Topics.
en: All available %1$s have been added.
fr: Tous les %1$s disponibles ont été ajoutés.

[ctx: placeholders: Quizzes]
note: translators: placeholders: Quizzes.
en: All available %1$s have been added.
fr: Tous les %1$s disponibles ont été ajoutés.

[ctx: placeholders: Lessons]
note: translators: placeholders: Lessons.
en: All available %1$s have been added.
fr: Tous les %1$s disponibles ont été ajoutés.

[ctx: placeholders: Question]
note: translators: placeholders: Question.
en: Start adding your first %1$s
fr: Commencez à ajouter votre premier(e)  %1$s

[ctx: placeholders: Topic]
note: translators: placeholders: Topic.
en: Start adding your first %1$s
fr: Commencez à ajouter votre premier(e)  %1$s

[ctx: placeholders: Quiz]
note: translators: placeholders: Quiz.
en: Start adding your first %1$s
fr: Commencez à ajouter votre premier(e)  %1$s

[ctx: placeholders: Lesson]
note: translators: placeholders: Lesson.
en: Start adding your first %1$s
fr: Commencez à ajouter votre premier(e)  %1$s

[ctx: placeholders: questions]
note: translators: placeholders: Questions.
en: Search %1$s
fr: Rechercher %1$s

[ctx: placeholders: topics]
note: translators: placeholders: Topics.
en: Search %1$s
fr: Rechercher %1$s

[ctx: placeholders: quizzes]
note: translators: placeholders: Quizzes
en: Search %1$s
fr: Rechercher %1$s

[ctx: placeholders: lessons]
note: translators: placeholders: Lessons.
en: Search %1$s
fr: Rechercher %1$s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Require users to watch the full video as part of the %s progression. Use shortcode [ld_video] to move within the post content.
fr: Exiger que les utilisateurs regardent la vidéo complète dans le cadre de la progression %s. Utilisez le code court [ld_video] pour déplacer dans le contenu de l'article.

en: Collapse
fr: Cacher

en: Add Section Heading
fr: Ajouter un titre de section

en: Add answer
fr: Ajouter une réponse

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholders: Lesson.
en: Add %1$s
fr: Ajouter %1$s

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholders: Topic.
en: Add %1$s
fr: Ajouter %1$s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholders: Quiz.
en: Add %1$s
fr: Ajouter %1$s

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholders: Question.
en: Add %1$s
fr: Ajouter %1$s

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholders: Question.
en: Add %1$s
fr: Ajouter %1$s

en: New Section Heading
fr: Nouveau titre de section

en: New answer
fr: Nouvelle réponse

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholders: Lesson.
en: New %1$s
fr: Nouveau %1$s

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholders: Topic.
en: New %1$s
fr: Nouveau %1$s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholders: Quiz.
en: New %1$s
fr: Nouveau %1$s

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholders: Question.
en: New %1$s
fr: Nouveau %1$s

[ctx: placeholder: current page numer of total pages]
note: translators: placeholder: current page number of total pages.
en: %1$d of %2$d
fr: %1$d de %2$d

en: Recommended at least 256M memory.
fr: Mémoire d’au moins 256 Mo recommandée.

en: Registration successful, please check your email to set your password.
fr: Inscription réussie, veuillez vérifier vos e-mail pour définir votre mot de passe.

en: Lost Your Password?
fr: Mot de passe oublié ?

en: Please check your email for the password reset link.
fr: Veuillez vérifier vos e-mail pour y trouver le lien de réinitialisation du mot de passe.

en: Videos will automatically resize based on screen size
fr: Les vidéos seront automatiquement redimensionnées en fonction de la taille de l’écran

en: This will make your videos within video progression responsive. Disable if you notice video display issues.
fr: Cela rendra vos vidéos responsive dans la progression de la vidéo. Désactivez-le si vous remarquez des problèmes d’affichage vidéo.

en: registered useres only
fr: utilisateurs inscrits seulement

en: Search or select a template…
fr: Recherchez ou sélectionnez un modèle…

en: Subject:
fr: Sujet :

en: Answer
fr: Réponse

en: Average score
fr: Score moyen

en: Custom fields
fr: Champs personnalisés

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Add %s
fr: Ajouter %s

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: %s sorted
fr: %s classé

en: TextArea
fr: ZonedeTexte

en: Display position
fr: Afficher la position

en: in a button
fr: dans un bouton

en: below the "result text"
fr: sous le “texte de résultat”

en: oldest entry
fr: plus vieille entrée

en: newest entry
fr: dernière entrée

en: best user
fr: meilleur utilisateur

en: Sort list by
fr: Classer la liste par

en: Correct and incorrect answer mark
fr: Marquage des réponses correctes et incorrectes

en: Number answers
fr: Nombre de réponses

en: anonymous users only
fr: utilisateurs anonymes (non inscrits) seulement

en: all users
fr: tous les utilisateurs

en: Time limit
fr: Limite de Temps

en: Close
fr: Fermé

en: Active Template
fr: Modèle actif

[ctx: placeholders: lesson label]
note: translators: placeholder: Lesson Label.
en: Please go back and complete the previous %s.
fr: Veuillez revenir en arrière et compléter les %s précédentes.

en: answer
fr: réponse

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: %s per page
fr: %s par page

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Display
fr: Affichage %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course. Translators: placeholder: Course.
en: %s Price
fr: %s Prix

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Completion
fr: %s achèvement

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Materials
fr: %s Contenu

en: Anonymous users only
fr: Utilisateurs anonymes uniquement

[ctx: Course Navigation Home Label]
note: translators: placeholder: Course Navigation Home Label.
en: %s Home
fr: Accueil %s

en: Get Started
fr: Commencer

[ctx: Recurring duration message]
note: translators: Recurring duration message.
en: Every %1$s %2$s
fr: Tous les %1$s %2$s

en: Price
fr: Tarif

en: Not Enrolled
fr: Non-inscrit

en: Current Status
fr: Statut actuel

en: Registration confirmation will be emailed to you.
fr: La confirmation d'inscription vous sera envoyée par e-mail.

en: Register an Account
fr: Créer un compte

en: Invalid email.
fr: e-mail invalide.

en: Invalid username.
fr: Nom d’utilisateur invalide.

en: Registration requires a valid email.
fr: L’enregistrement nécessite un e-mail valide.

en: Registration requires a username.
fr: L’enregistrement nécessite un nom d’utilisateur.

en: Don't have an account? Register one!
fr: Vous n'avez pas de compte ? Créez-en un !

en: Register
fr: Inscription

en: Incorrect username or password. Please try again
fr: Identifiant ou mot de passe incorrect. Veuillez réessayer

en: Print Your Certificate
fr: Imprimez votre Certificat

[ctx: placeholders: Quiz label]
note: translators: placeholder: Quiz label.
en: Please go back and complete the previous %s.
fr: Veuillez revenir en arrière et terminer le %s précédent.

[ctx: Last activity date in infobar]
note: translators: Last activity date in infobar.
en: Last activity on %s
fr: Dernière activité le %s

[ctx: placeholder: Progress percentage]
note: translators: placeholder: Progress percentage.
en: %s%% Complete
fr: %s%% Terminé

[ctx: Placeholder: Lesson Progress]
note: translators: placeholder: Lesson Progress.
en: %s Progress
fr: %s Progression

en: Materials
fr: Contenu

[ctx: Lesson Complete Percentage]
note: translators: placeholder: Lesson Complete Percentage.
en: %s%% Complete
fr: %s%% Terminé

[ctx: Lesson Content Label]
note: translators: Course Status Label.
en: %s Content
fr: Contenu de la %s

en: Download Certificate
fr: Télécharger le Certificat

en: You've earned a certificate!
fr: Vous avez obtenu un certificat !

en: Group Leader
fr: Leader du Groupe

[ctx: Profile Course Content Label]
note: translators: Profile Course Content Label.
en: Your %s
fr: Vôtre/Vos %s

[ctx: placeholders: completed steps, total steps]
note: translators: placeholders: completed steps, total steps.
en: %1$d/%2$d Steps
fr: %1$d/%2$d Etapes

[ctx: Percentage of course completion]
note: translators: Percentage of course completion.
en: %s%% Complete
fr: %s%% Complété

[ctx: Course Progress Overview Label]
note: translators: Course Progress Overview Label.
en: %s Progress
fr: %s Progression

en: reset
fr: remise à zéro

[ctx: Profile Course Label]
note: translators: Profile Course Label.
en: %s Name
fr: %s Nom

[ctx: Profile Search Courses]
note: translators: Profile Search Courses.
en: Search Your %s
fr: Recherche Pour %s

en: Essays
fr: Rédactions

en: No assignments at this time
fr: Aucune affectation pour le moment

en: Expand
fr: Afficher

[ctx: User Status Course Since]
note: translators: User Status Course Since.
en: Since %s
fr: Depuis %s

[ctx: User Status Course Steps]
note: translators: User Status Course Steps.
en: %1$d/%2$d Steps
fr: %1$d/%2$d Etapes

[ctx: User Status Course Progress]
note: translators: User Status Course Progress.
en: %s%% Complete
fr: %s%% Terminé

[ctx: Placeholder for course home link]
note: translators: Placeholder for course home link.
en: %s Home
fr: Accueil %s

[ctx: Focus mode welcome placeholder]
note: Translators: Focus mode welcome name placeholder. translators: Focus mode welcome placeholder.
en: Hello, %s!
fr: Bonjour %s !

en: No content found at this address
fr: Aucun contenu trouvé à cette adresse

en: Leave a Comment
fr: Laisser un commentaire

note: translators: placeholder: %1$s: Current points, %2$s: Maximum points.
en: %1$s/%2$s Points Awarded
fr: %1$s/%2$s Points Attribués

en: Waiting Review
fr: En attente de révision

en: Download Assignment
fr: Télécharger le devoir

en: Delete Assignment
fr: Supprimer le devoir

en: No file selected
fr: Pas de fichier sélectionné

en: Browse
fr: Naviguer

[ctx: No assignments message]
en: No assignments submitted at this time
fr: Aucune devoir soumise pour le moment

en: You have an assignment awaiting approval.
fr: Vous avez un devoir en attente de validation.

en: You have assignments awaiting approval.
fr: Vous avez des devoirs qui attendent d’être validés.

en: You don't currently have access to this content
fr: Vous n'avez actuellement pas accès à ce contenu

en: This logo will appear in the Focus Mode and LearnDash Login form when enabled. Optional.
fr: Ce logo apparaîtra dans le Mode Focus et Connexion LearnDash lorsqu’il est activé. Optionnel.

en: Logo Upload
fr: Téléchargement de logo

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: Customized registration enabled for LearnDash %s
fr: Enregistrement personnalisé activé pour LearnDash %s

en: Default registration used
fr: Enregistrement par défaut utilisé

en: When active, the Modern LearnDash Styles will be used for user login and registration pages
fr: Lorsqu'actif, les styles modernes LearnDash seront utilisés pour les pages de connexion et d'inscription des utilisateurs

en: Login & Registration
fr: Connexion et Inscription

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Distraction-free %s experience
fr: Expérience %s sans distraction

[ctx: placeholder: course, courses.]
note: translators: placeholder: course, courses.
en: Provide a distraction-free %1$s experience allowing users to focus on the content. This applies to ALL %2$s.
fr: Offrir une expérience %1$s sans distraction permettant aux utilisateurs de se concentrer sur le contenu. Cela s'applique à TOUS les %2$s.

en: This color is used when there are warning, important messages.
fr: Cette couleur est utilisée lorsqu’il y a des messages d’avertissement et importants.

en: Notifications, Warnings, etc...
fr: Notifications, avertissements, etc….

en: Color used for all successful progress-related items (completed items, certificates, and progress bars).
fr: Couleur utilisée pour tous les éléments liés à la progression réussis (éléments terminés, certificats et barres de progression).

en: Progress Color
fr: Couleur de progression

en: Main color used throughout the theme (buttons, action items, and highlights).
fr: Couleur principale utilisée tout au long du thème (boutons, éléments d’action et reflets).

en: Accent Color
fr: Couleur accentuée

en: Theme LearnDash 3.0 Options
fr: Options du Thème LearnDash 3.0

en: No Pagination Match
fr: Aucune correspondance de pagination

en: No attributes passed in
fr: Aucun attribut transmis

en: LearnDash: Focus Mode Dropdown
fr: LearnDash : liste déroulante du mode Focus

note: translators: 1: Expiration date.
en: on %1$s
fr: le %1$s

en: Your response is awaiting for approval.
fr: Votre réponse est en attente d’approbation.

en: User Status
fr: Statut Utilisateur

[ctx: placeholders: courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: LearnDash - Registered %s and progress information of users. Visible only to users logged in.
fr: LearnDash - %s enregistrés et informations de progression des utilisateurs. Visible uniquement par les utilisateurs connectés.

en: Login
fr: Connexion

en: Logout
fr: Déconnexion

en: You must watch the video before accessing this content
fr: Vous devez regarder la vidéo avant d’accéder à ce contenu

[ctx: In Progress item status]
en: Not Graded
fr: Pas Noté

[ctx: In Progress item status]
en: Graded
fr: Noté

[ctx: In Progress item status]
en: Complete
fr: Terminé

[ctx: In Progress item status]
en: In Progress
fr: En cours

en: year | years
fr[0]: année
fr[1]: années

en: month | months
fr[0]: mois
fr[1]: mois

en: day | days
fr[0]: jour
fr[1]: jours

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: Manage %s in builder
fr: Managez %s dans le constructeur

[ctx: placeholder: Post Type Singular Label]
note: translators: placeholder: Post Type Singular Label.
en: %s draft updated.
fr: Brouillon de %s mis à jour.

[ctx: placeholder: Post Type Singular Label]
note: translators: placeholder: Post Type Singular Label.
en: %s submitted.
fr: %s soumis.

[ctx: placeholder: Post Type Singular Label]
note: translators: placeholder: Post Type Singular Label.
en: %s saved.
fr: %s enregistré.

[ctx: placeholder: Post Type Singular Label]
note: translators: placeholder: Post Type Singular Label.
en: %s published.
fr: %s publié.

[ctx: placeholder: Post Type Singular Label, Revision Title]
note: translators: placeholders: Post Type Singular Label, Revision Title.
en: %1$s restored to revision from %2$s.
fr: %1$s restoré la version de %2$s.

[ctx: placeholder: Post Type Singular Label]
note: translators: placeholder: Post Type Singular Label.
en: %s updated.
fr: %s mis à jour.

en: Certificate draft updated.
fr: Brouillon du Certificat mis á jour.

en: Certificate submitted.
fr: Certificat soumis.

en: Certificate saved.
fr: Certificat enregistré.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Certificate restored to revision from %s
fr: Certificat restauré à la version de %s

en: Number of allowed assignment uploads reached.
fr: Le nombre de téléchargements autorisés des devoirs est atteint.

en: Assignment successfully uploaded.
fr: Le devoir a été envoyé avec succès.

en: Assignment successfully deleted.
fr: Le devoir a bien été supprimée.

[ctx: placeholder: Question label]
note: translators: placeholder: Question label.
en: Could not delete the %s.
fr: Impossible de supprimer le %s.

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: %s Updated
fr: %s Mis à jour

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: %s Scheduled
fr: %s Programmé

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: %s Reverted to Draft
fr: %s remis en brouillon

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: %s Published Privately
fr: %s Publié en Privé

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: %s Published
fr: %s Publié

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Select a %s
fr: Sélectionner un %s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Search or select a %s
fr: Rechercher ou sélectionner un %s

[ctx: placeholders: Lesson, Topic Labels]
note: translators: placeholders: Lesson, Topic Labels.
en: Select a %1$s or %2$s
fr: Sélectionner une %1$s ou un %2$s

[ctx: placeholders: Lesson, Topic]
note: translators: placeholders: Lesson, Topic.
en: Search or select a %1$s or %2$s…
fr: Rechercher ou sélectionner un %1$s ou %2$s…

[ctx: No Certificates found in Trash Label]
en: No Certificates found in Trash
fr: Aucun Certificat trouvé dans la Corbeille

[ctx: Add New Certificate Label]
en: Add New
fr: Ajouter un Nouveau

en: Custom Button Label
fr: Bouton d’étiquette personnalisé

en: Submitted Essay Updated
fr: Rédaction Soumise Mise à jour

en: Submitted Essay Scheduled
fr: Rédaction Soumise Programmée

en: Submitted Essay Reverted to Draft
fr: Rédaction Soumise Remise en Brouillon

en: Submitted Essay Published Privately
fr: Rédaction Soumise Publiée en Privé

en: Submitted Essay Published
fr: Rédaction Soumise Publiée

en: Submitted Essay Not found in Trash
fr: Rédaction Soumise Non Trouvée dans la Corbeille

en: Submitted Essay Not found
fr: Rédaction Soumise Non Trouvée

[ctx: placeholders: Quiz, Questions]
note: translators: placeholders: Quiz, Questions.
en: Reprocess %1$s %2$s
fr: Reprocesser %1$s %2$s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Back to %s
fr: Retour au %s

[ctx: placeholder: Post Type Singular label]
note: translators: placeholder: Post Type Singular label.
en: Back to %s
fr: Retour à la/au %s

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Back to %s
fr: Retour aux %s

[ctx: Essay answer grading option has not been set]
en: Not set
fr: Pas fixé

[ctx: Essay answer grading option]
en: Graded, Full Points Awarded
fr: Notation, Tous les Points attribués

[ctx: Essay answer grading option]
en: Not Graded, Full Points Awarded
fr: Pas de Notation, Tous les Points Attribués

[ctx: Essay answer grading option]
en: Not Graded, No Points Awarded
fr: Pas de Notation, Pas de Points de Gagnés

[ctx: What grading options should be used after essay submission]
note: translators: placeholder: quiz
en: What should happen on %s submission?
fr: Que doit-il se passer lors de la soumission %s ?

[ctx: Submit essay answer as an upload]
en: File upload
fr: Chargez votre document

[ctx: Submit essay answer in a text box]
en: Text entry
fr: Entrez votre texte

[ctx: Type of essay answer]
en: Answer format
fr: Répondez au format

[ctx: Content type, e.g. lesson]
en: or add an existing one from the sidebar
fr: ou ajoutez un(e) existant(e) depuis la bar de côté

[ctx: Content type, e.g. lesson]
en: Add a new
fr: Ajoutez un(e) nouveau(elle)

[ctx: Displayed when the post type, e.g. course, has no content]
en: has no content yet.
fr: n’a pas encore de contenu.

[ctx: Total points]
en: TOTAL:
fr: TOTAL :

[ctx: Manage Questions in builder]
note: translators: placeholders: Questions
en: Manage %1$s in builder
fr: Managez %1$s dans ce constructeur

[ctx: Amount of steps in this course or quiz]
en: in this
fr: dans ce

[ctx: plural - Amount of steps in a course or quiz]
en: steps
fr: étapes

[ctx: singular - Amount of steps in a course or quiz]
en: step
fr: étape

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholders: Quizzes.
en: Drop %1$s here
fr: Déposer %1$s ici

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholders: Question.
en: Drop %1$s here
fr: Déposer %1$s ici

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholders: Lessons.
en: Drop %1$s here
fr: Déposer %1$s ici

[ctx: No matching Lesson, Topic, Quiz or Question found]
en: Nothing matches your search
fr: Aucun élément ne correspond á votre recherche

[ctx: Select an option]
en: Select
fr: Sélectionner

[ctx: Question settings. Placeholder in JavaScript]
en: Settings
fr: Paramètres

[ctx: Sort matrix answer element]
en: Sort element
fr: Ranger les éléments

[ctx: Matrix answer Criterion]
en: Criterion
fr: Critère

[ctx: Undo action in the builder]
en: Undo
fr: Revenir en arrière

[ctx: Builder - Add selected Lessons, Topics, Quizzes or Questions]
en: Add Selected
fr: Ajouter la sélection

[ctx: Builder - Load more Lessons, Topics, Quizzes or Questions]
en: Load More
fr: Charger plus

[ctx: Builder - Refresh list of Lessons, Topics, Quizzes or Questions]
en: Refresh
fr: Recharger

[ctx: Lesson, Topic, Quiz or Question]
en: Start adding your first
fr: Commencez à ajouter votre premier(e)

[ctx: Lesson, Topic, Quiz or Question posts]
en: View all
fr: Voir tout

[ctx: List of recent lessons, topics, quizzes or questions]
en: Recent
fr: Récent

[ctx: Rename the current element in the builder interface]
en: Rename
fr: Renommer

[ctx: Move the current element down in the builder interface]
en: Move down
fr: Déplacer en dessous

[ctx: Warning when no question was entered]
note: translators: placeholders: question
en: The %s is empty.
fr: Le %s est vide.

[ctx: Move the current element up in the builder interface]
en: Move up
fr: Déplacer au dessus

[ctx: Add lesson, topic, quiz...]
en: Add
fr: Ajouter

[ctx: Please wait while the form is loading]
en: Please wait...
fr: Svp patientez….

[ctx: Answer for a question]
en: Enter an answer
fr: Entrer une réponse

[ctx: Title for the new course, lesson, quiz]
en: Enter a title
fr: Entrer un titre

en: Click here to edit the matrix
fr: Cliquez ici pour éditer la matrice

en: Edit answer settings
fr: Editer les paramètres de réponse

en: Answer updated
fr: Réponse mise à jour

[ctx: Third sort answer correct]
en: 3<sup>rd</sup>
fr: 3<sup>ème</sup>

[ctx: Second sort answer correct]
en: 2<sup>nd</sup>
fr: 2<sup>ème</sup>

[ctx: First sort answer correct]
en: 1<sup>st</sup>
fr: 1<sup>er</sup>

en: Update Answer
fr: Mettre à jour la réponse

en: Click here to edit the answer
fr: Cliquez ici pour éditer la réponse

en: Solution hint
fr: Indice

en: Message for incorrect answer - optional
fr: Message en cas de mauvaise réponse - optionnel

en: Currently same message is displayed as above.
fr: Actuellement le même message que ci-dessus est diffusé.

en: Use different message for incorrect answer
fr: Utilisez un message différent pour en cas de mauvaise réponse

en: Message for correct answer - optional
fr: Message en cas de bonne réponse - optionnel

en: An error occurred while submitting your request. Please try again.
fr: Une erreur est survenue pendant que vous soumettiez votre requête. Essayez à nouveau svp.

[ctx: Builder elements]
en: Collapse All
fr: Tout cacher

[ctx: Builder elements]
en: Expand All
fr: Tout afficher

[ctx: Link back to the post type overview]
en: Back to
fr: Retour

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Start by adding a %s.
fr: Commencez en ajoutant un %s.

en: answers
fr: réponses

en: Section Headings
fr: Têtes de Sections

en: Section Heading
fr: Tête de Section

en: There was an unexpected error while loading. Please try refreshing the page. If the error continues, contact LearnDash support.
fr: Il y a eu une erreur inattendue pendant le chargement. Essayez de recharger la page. Si l’erreur persiste, contactez le support LearnDash.

[ctx: placeholders: Question, Quiz]
note: translators: placeholders: Question, Quiz.
en: Remove %1$s from %2$s
fr: Retirer %1$s de %2$s

en: View all docs
fr: Voir tous les documents

[ctx: placeholder: %1$s: Lessons, %2$s: Course]
note: translators: placeholder: %1$s: Lessons, %2$s: Course.
en: Creating %1$s for Your %2$s
fr: Créer %1$s pour vo(tre)s %2$s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Add your first %s
fr: Ajoutez votre premier %s

[ctx: placeholder: %1$s: Lessons, %2$s: Course, %3$s: Lessons, %4$s: Course, %5$s: Course]
note: translators: placeholder: %1$s: Lessons, %2$s: Course, %3$s: Lessons, %4$s: Course, %5$s: Course.
en: %1$s are where you add your content for your %2$s. You can add %3$s using the %4$s Builder, or you can create them individually and assign them to a %5$s later
fr: Les %1$s sont l'endroit où vous ajoutez votre contenu pour vos %2$s. Vous pouvez ajouter des %3$s en utilisant le Constructeur %4$s, ou vous pouvez les créer individuellement et les assigner à un %5$s ultérieurement

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: You don't have any %s yet
fr: Vous n’avez encore aucun %s

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Add your first %s
fr: Ajoutez votre premier %s

[ctx: placeholder: %1$s: Lessons, %2$s: Course, %3$s: Topics, %4$s: Topics, %5$s: Course, %6$s: Lesson]
note: translators: placeholder: %1$s: Lessons, %2$s: Course, %3$s: Topics, %4$s: Topics, %5$s: Course, %6$s: Lesson.
en: When you have %1$s in your %2$s, you can break them up into separate %3$s. You can add %4$s using the %5$s Builder, or you can create them individually and assign them to a %6$s later.
fr: Lorsque vous avez des %1$s dans votre %2$s, vous pouvez les diviser en %3$s séparés. Vous pouvez ajouter des %4$s en utilisant le Constructeur de %5$s, ou vous pouvez les créer individuellement et les assigner à un %6$s ultérieurement.

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: You don't have any %s yet
fr: Vous n’avez encore aucun %s

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Add your first %s
fr: Ajoutez votre premier %s

[ctx: placeholder: %1$s: Questions, %2$s: Quiz, %3$s: Questions, %4$s: Quiz]
note: translators: placeholder: %1$s: Questions, %2$s: Quiz, %3$s: Questions, %4$s: Quiz.
en: You can add %1$s when you create a %2$s, or you can choose to add %3$s at any time and add them to a %4$s later.
fr: Vous pouvez ajouter %1$s quand vous créer un %2$s, ou vous pouvez choisir d’ajouter %3$s à n’importe quel moment et y ajouter un %4$s plus tard.

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: You don't have any %s yet
fr: Vous n’avez encore aucun %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Add your first %s
fr: Ajoutez votre premier %s

[ctx: placeholder: %1$s: Quizzes, %2$s: Course, %3$s: Quiz, %4$s: Course]
note: translators: placeholder: %1$s: Quizzes, %2$s: Course, %3$s: Quiz, %4$s: Course.
en: %1$s are a great way to check if your learners are understanding the %2$s content. You can have a %3$s in the middle of a %4$s, or you can put it at the end
fr: %1$s sont une bonne façon de vérifier que vos apprenants ont compris le contenu %2$s. Vous pouvez avoir un %3$s au milieu d’un %4$s, ou vous pouvez le mettre à la fin

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: You don't have any %s yet
fr: Vous n’avez encore aucun %s

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: Courses.
en: Getting started with LearnDash %s
fr: Commencez avec LearnDash %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Add your first %s
fr: Ajoutez votre premier %s

[ctx: placeholder: %1$s: Courses, %2$s: Course, %3$s: Lessons, %4$s: Topics, %5$s: Quizzes]
note: translators: placeholder: %1$s: Courses, %2$s: Course, %3$s: Lessons, %4$s: Topics, %5$s: Quizzes.
en: %1$s offer a convenient and organized way for you to deliver training content. Create a %2$s and include %3$s, %4$s, %5$s, Assignments, and more!
fr: Les %1$s offrent un moyen pratique et organisé de délivrer du contenu de formation. Créez un %2$s et incluez des %3$s, %4$s, %5$s, Devoirs et plus encore !

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: You don't have any %s yet
fr: Vous n’avez encore aucun %s

en: Related help and documentation
fr: Relatif à l’aide et à la documentation

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Creating a Great %s Certificate
fr: Créer un Excellent Certificat %s

en: Need more help?
fr: Besoin de plus d’aide ?

[ctx: Button to add a certificate]
en: Add your first Certificate
fr: Ajoutez votre premier Certificat ici

[ctx: placeholder: %1$s: Quiz, %2$s: Course]
note: translators: placeholder: %1$s: Quiz, %2$s: Course.
en: Certificates can be awarded based on %1$s performance or at the very end of a %2$s. Once earned, the Certificate is available for PDF download from the user’s LearnDash profile.
fr: Les Certificats peuvent être attribués en fonction des performances du %1$s ou à la toute fin d'un %2$s. Une fois obtenu, le Certificat est disponible au téléchargement PDF depuis le profil LearnDash de l'utilisateur.

[ctx: Placeholder text when no certificates have been created]
en: You don't have any Certificates yet
fr: Vous n’avez pas encore de Certificats

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Show %s Leaderboard
fr: Montrer %s Classement

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Show %s Statistics
fr: Montrer %s Statistiques

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: All %s
fr: Toutes les %s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: -- No %s --
fr: -- Pas de %s --

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: All %s
fr: Tous les %s

[ctx: Assignment approval status]
en: Not Approved
fr: Refusé

[ctx: Assignment approval status]
en: Approved
fr: Approuvé

en: Use <strong class="description-red">[ ]</strong> to mark selectable items:<br /> <strong>Less true { <span class="description-red">[</span>A<span class="description-red">]</span> <span class="description-red">[</span>B<span class="description-red">]</span> <span class="description-red">[</span>C<span class="description-red">]</span> } More true</strong>
fr: Utilisez <strong class="description-red">[ ]</strong> pour marquer les éléments sélectionnables :<br /> <strong>Moins vrai { <span class="description-red">[</span>A<span class="description-red">]</span> <span class="description-red">[</span>B<span class="description-red">]</span> <span class="description-red">[</span>C<span class="description-red">]</span> } Plus vrai</strong>

en: Use <strong class="description-red">{ }</strong> to mark an assessment:<br /> <strong>Less true <span class="description-red">{</span> [1] [2] [3] [4] [5] <span class="description-red">}</span> More true</strong>
fr: Utilisez <strong class="description-red">{ }</strong> pour marquer une évaluation :<br /> <strong>Moins vrai <span class="description-red">{</span> [1] [2] [3] [4] [5] <span class="description-red">}</span> Plus vrai</strong>

en: Use <strong class="description-red">[ ]</strong> to mark multiple correct answers:<br /> <strong>I {<span class="description-red">[</span>love<span class="description-red">][</span>hate<span class="description-red">]</span>} soccer.</strong>
fr: Utilisez <strong class="description-red">[ ]</strong> pour marquer plusieurs réponses correctes :<br /> <strong>I {<span class="description-red">[</span>love<span class="description-red">][</span>hate<span class="description-red">]</span>} soccer.</strong>

en: Use <strong class="description-red">{ }</strong> to mark a gap and correct answer:<br /> <strong>I <span class="description-red">{</span>play<span class="description-red">}</span> soccer.</strong>
fr: Utilisez <strong class="description-red">{ }</strong> pour marquer un espace et une réponse correcte :<br /> <strong>I <span class="description-red">{</span>play<span class="description-red">}</span> soccer.</strong>

[ctx: Question type description for Sort Answers]
en: Please sort the answers in the right order with the "move" button. The answers will be displayed randomly.
fr: Veuillez trier les réponses dans le bon ordre avec le bouton “déplacer”. Les réponses seront affichées au hasard.

[ctx: placeholder: Link to Setup page]
note: translators: placeholder: Link to Setup page.
en: Go to the LearnDash %s
fr: Aller à la %s LearnDash

en: First time using LearnDash?
fr: Première fois que vous utilisez LearnDash ?

[ctx: placeholders: Questions]
note: translators: placeholders: Questions.
en: Process Mismatched %s only?
fr: Processer les  %s non correspondant seulement ?

[ctx: placeholders: Questions, Quiz, Quiz Title]
note: translators: placeholders: Questions, Quiz, Quiz Title.
en: Reprocess %1$s for %2$s: "%3$s"
fr: Reprocesser %1$s pour %2$s: “%3$s”

[ctx: placeholders: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Invalid %s ID
fr: ID %s invalide

en: Current Active LD Theme
fr: Thème LD actif actuel

en: Path to the CA certificates
fr: Chemin d’accès aux certificats CA

en: Path to the CA certificates not set.
fr: Chemin d’accès aux certificats CA non défini.

en: Active LD Theme
fr: Thème LD actif

en: Select a template to update or delete the title.
fr: Sélectionnez un modèle pour mettre à jour ou supprimer le titre.

[ctx: placeholder: Quiz, Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz, Quiz.
en: Customize the default time format for the %1$s Leaderboard and %2$s Statistics.
fr: Personnalisez le format d’heure par défaut pour le classement %1$s et les statistiques %2$s.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Custom %s Time Formats
fr: Formats d’heure %s personnalisés

note: translators: placeholder: Date preview, Time preview, Date format string, Time format string.
en: Default format: %1$s %2$s  %3$s %4$s
fr: Format par défaut : %1$s %2$s %3$s %4$s

[ctx: placeholder: questions, quizzes]
note: translators: placeholder: questions, quizzes.
en: All %1$s can be used across multiple %2$s
fr: Tous les %1$s peuvent être utilisés sur plusieurs %2$s

[ctx: placeholder: placeholder: questions, quizzes, quiz]
note: translators: placeholder: questions, quizzes, quiz.
en: Share %1$s across multiple %2$s. Progress and statistics are maintained on a per-%3$s basis.
fr: Partagez %1$s sur plusieurs %2$s. Les progrès et les statistiques sont maintenus par %3$s.

[ctx: placeholder: questions, Quiz]
note: translators: placeholder: questions, Quiz.
en: Number of additional %1$s displayed in the %2$s Builder sidebar when clicking the "Load More" link.
fr: Nombre de %1$s supplémentaires affichés dans la barre latérale de %2$s Générateur lorsque vous cliquez sur le lien “Charger plus”.

[ctx: placeholder: quizzes, Quiz]
note: translators: placeholder: quizzes, Quiz.
en: Manage and create full %1$s within the %2$s Builder.
fr: Gérez et créez %1$s complet dans le générateur %2$s.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Control settings for %s creation, and visual organization
fr: Paramètres de contrôle pour la création de %s et l’organisation visuelle

[ctx: Quiz Builder]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Global %s Management & Display Settings
fr: Paramètres globaux de gestion et d’affichage de %s

en: New front-end design options and settings can be used when the LearnDash 3.0 template is activated.
fr: De nouvelles options et paramètres de conception frontaux peuvent être utilisés lorsque le modèle LearnDash 3.0 est activé.

en: Alter the look and feel of your Learning Management System
fr: Modifiez l’apparence de votre système de gestion de l’apprentissage

en: Design & Content Elements
fr: Éléments de conception et de contenu

en: Path to the CA certificates not set. Please add it to curl.cainfo in the php.ini file. Otherwise, PayPal may not work.
fr: Chemin d’accès aux certificats CA non défini. Veuillez l’ajouter à curl.cainfo dans le fichier php.ini. Sinon, PayPal risque de ne pas fonctionner.

en: Login Logo 2
fr: Logo de connexion 2

en: Login Logo
fr: Logo de connexion

en: Login / Registration Settings
fr: Paramètres de connexion / enregistrement

[ctx: Questions, quiz, question]
note: translators: placeholders: Questions, quiz, question.
en: Controls the pagination for the %1$s admin widget when editing a %2$s or %3$s.
fr: Contrôle la pagination du widget d’administration %1$s lors de la modification d’un %2$s ou %3$s.

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholders: Question.
en: Backend %s Widget
fr: Widget backend %s

en: Controls the global pagination for the LD shortcodes as well as courseinfo widget. These can be overridden individually.
fr: Contrôle la pagination globale pour les codes courts LD ainsi que le widget courseinfo. Ceux-ci peuvent être remplacés individuellement.

en: Shortcodes & Widgets
fr: Codes courts & Widgets

[ctx: placeholder: default per page number]
note: translators: placeholder: default per page number.
en: Pagination defaults to %d
fr: La pagination par défaut est %d

en: Controls the pagination for the WordPress Profile LearnDash elements.
fr: Contrôle la pagination des éléments LearnDash du profil WordPress.

en: WP Profile
fr: Profil WP

en: Specify the default number of items displayed per page for various listing outputs.
fr: Spécifiez le nombre par défaut d’éléments affichés par page pour les différentes sorties de liste.

en: Global Pagination Settings
fr: Paramètres de pagination globale

[ctx: placeholder: quiz, quiz]
note: translators: placeholder: quiz, quiz.
en: Manage the email content that will be sent out to the user when a %1$s is completed. You must enable "User Notification" on a per %2$s basis.
fr: Gérez le contenu de l’e-mail qui sera envoyé à l’utilisateur une fois %1$s terminé. Vous devez activer la “Notification utilisateur” sur une base par %2$s.

en: USER NOTIFICATIONS
fr: NOTIFICATIONS UTILISATEUR

[ctx: placeholder: group leader, quiz, quiz]
note: translators: placeholder: group leader, quiz, quiz.
en: Manage the email content that will be sent out to the admin, %1$s or other supervisors when a user completes a %2$s. You must enable "Admin Notification" on a per %3$s basis.
fr: Gérez le contenu de l'e-mail qui sera envoyé à l'administrateur, au %1$s ou à d'autres superviseurs lorsqu'un utilisateur termine un %2$s. Vous devez activer la « Notification Admin » pour chaque %3$s.

en: ADMIN NOTIFICATIONS
fr: NOTIFICATIONS ADMIN

en: Supported variables
fr: Variables prises en charge

[ctx: placeholder: admin email]
note: translators: placeholder: admin email.
en: This is the email address of the sender. If not provided the admin email %s will be used.
fr: Il s’agit de l’adresse e-mail de l’expéditeur. S’il n’est pas fourni, l’e-mail d’administration %s sera utilisé.

en: This is the name of the sender. If not provided will default to the system email name.
fr: Il s’agit du nom de l’expéditeur. S’il n’est pas fourni, le nom de messagerie du système sera par défaut.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Control the %s email notification options
fr: Contrôler les options de notification par e-mail %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Email Settings
fr: %s Paramètres de messagerie

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Manage %s Tags via the Actions dropdown
fr: Gérer les balises %s via le menu déroulant Actions

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Manage %s Categories via the Actions dropdown
fr: Gérer les catégories %s via le menu déroulant Actions

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: lessons.
en: Control which taxonomies can be used to better organize your LearnDash %s.
fr: Contrôlez les taxonomies qui peuvent être utilisées pour mieux organiser votre LearnDash %s.

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Manage %s Tags via the Actions dropdown
fr: Gérer les tags %s via le menu déroulant Actions

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Manage %s Categories via the Actions dropdown
fr: Gérer les catégories %s via le menu déroulant Actions

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Enables an RSS feed for all %1$s posts.
fr: Active un flux RSS pour tous les messages %1$s.

[ctx: placeholder: quizzes, link to WP Permalinks page]
note: translators: placeholder: quizzes, link to WP Permalinks page.
en: Enables the front end archive page where all %1$s are listed. You must %2$s for the change to take effect.
fr: Active la page d'archive en front-end où tous les %1$s sont listés. Vous devez %2$s pour que le changement prenne effet.

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Includes the %s post type in front end search results
fr: Inclut le type de publication %s dans les résultats de recherche frontaux

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Search
fr: %s Recherche

en: Title (default)
fr: Titre (par défaut)

en: Admin is included in reports
fr: L’administrateur est inclus dans les rapports

en: Admin is not included in reports
fr: L’administrateur n’est pas inclus dans les rapports

en:  Include admin users in reports, including ProPanel reporting.
fr:  Inclure les utilisateurs administrateurs dans les rapports, y compris les rapports ProPanel.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder:  course.
en: Admin can access %s content in any order
fr: L’administrateur peut accéder au contenu %s dans n’importe quel ordre

en: Admin must follow the progression and access rules
fr: L’administrateur doit suivre les règles de progression et d’accès

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder:  course.
en: Allow admin users to access %s content in any order bypassing progression and access limitations
fr: Autoriser les utilisateurs administrateurs à accéder au contenu %s dans n’importe quel ordre en contournant la progression et les limitations d’accès

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: Admin has access to all %s automatically
fr: L’administrateur a accès à tous les %s automatiquement

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: Admin has access to enrolled %s only
fr: L’administrateur n’a accès qu’à %s inscrits

[ctx: placeholder: courses, course]
note: translators: placeholder: courses, course.
en: Allow admin users to have access to %1$s automatically without requiring %2$s enrollment.
fr: Autorisez les utilisateurs administrateurs à accéder automatiquement à %1$s sans exiger l’inscription de %2$s.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Auto-enrollment
fr: %s Inscription automatique

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: Controls the admin user-experience navigating %s.
fr: Contrôle l’expérience utilisateur d’administration lors de la navigation de %s.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Enables an RSS feed for all %1$s posts.
fr: Active un flux RSS pour tous les messages %1$s.

[ctx: placeholders: courses, link to WP Permalinks page]
note: translators: placeholders: courses, link to WP Permalinks page.
en: Enables the front end archive page where all %1$s are listed. You must %2$s for the change to take effect.
fr: Active la page d'archive en front-end où tous les %1$s sont listés. Vous devez %2$s pour que le changement prenne effet.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Includes the %s post type in front end search results
fr: Inclut le type de publication %s dans les résultats de recherche frontaux

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Search
fr: %s Recherche

[ctx: placeholder: questions]
note: translators: placeholder: questions.
en: Control which templates can be used to better organize your LearnDash %s.
fr: Contrôlez les modèles qui peuvent être utilisés pour mieux organiser votre LearnDash %s.

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Global %s Management & Display Settings
fr: Paramètres globaux de gestion et d’affichage de %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Manage %s Tags via the Actions dropdown
fr: Gérer les balises %s via le menu déroulant Actions

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Manage %s Categories via the Actions dropdown
fr: Gérer les catégories %s via le menu déroulant Actions

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: courses.
en: Control which taxonomies can be used to better organize your LearnDash %s.
fr: Contrôlez les taxonomies qui peuvent être utilisées pour mieux organiser votre LearnDash %s.

[ctx: placeholder: lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en: Enables an RSS feed for all %1$s posts.
fr: Active un flux RSS pour tous les messages %1$s.

[ctx: placeholder: , link to WP Permalinks page]
note: translators: placeholder: lessons, link to WP Permalinks page.
en: Enables the front end archive page where all %1$s are listed. You must %2$s for the change to take effect.
fr: Active la page d'archive en front-end où tous les %1$s sont listés. Vous devez %2$s pour que le changement prenne effet.

[ctx: placeholder: lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en: Includes the %s post type in front end search results
fr: Inclut le type de publication %s dans les résultats de recherche frontaux

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Search
fr: %s Recherche

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: Control options specific to the %s post type
fr: Options de contrôle spécifiques au type de publication %s

en: Manage WP Tags via the Actions dropdown
fr: Gérer les tags WP via le menu déroulant Actions

en: Manage WP Categories via the Actions dropdown
fr: Gérer les catégories WP via le menu déroulant Actions

en: WP Post Categories
fr: Catégories de Posts WP

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Manage %s Tags via the Actions dropdown
fr: Gérer les balises %s via le menu déroulant Actions

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Manage %s Categories via the Actions dropdown
fr: Gérer les catégories %s via le menu déroulant Actions

[ctx: placeholder: Default Order By, Order]
note: translators: placeholder: Default Order By, Order.
en: Using default sorting by %1$s in %2$s order
fr: Utilisation du tri par défaut par %1$s dans l’ordre %2$s

[ctx: placeholder: lessons, topics]
note: translators: placeholder: lessons, topics.
en: Customize the display order of %1$s and %2$s.
fr: Personnalisez l’ordre d’affichage de %1$s et %2$s.

[ctx: placeholder: Lesson, Topic]
note: translators: placeholder: Lesson, Topic.
en: %1$s and %2$s Order
fr: Commande %1$s et %2$s

[ctx: placeholder: default per page number]
note: translators: placeholder: default per page number.
en: Currently showing default pagination %d
fr: Affiche actuellement la pagination par défaut %d

[ctx: placeholder: course, course]
note: translators: placeholder: course, course.
en: Customize the pagination options for ALL %1$s content tables and %2$s navigation widgets.
fr: Personnalisez les options de pagination pour TOUTES les tables de contenu %1$s et les widgets de navigation %2$s.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Table Pagination
fr: Pagination de la table %s

[ctx: placeholders: Lesson, topics and quizzes, courses]
note: translators: placeholders: Lesson, topics and quizzes, courses.
en: %1$s, %2$s and %3$s can be shared across multiple %4$s
fr: %1$s, %2$s et %3$s peuvent être partagés entre plusieurs %4$s

[ctx: placeholder: lessons, topics, quizzes, courses, course, URL to admin Permalinks.]
note: translators: placeholder: lessons, topics, quizzes, courses, course, URL to admin Permalinks.
en: Share steps (%1$s, %2$s, %3$s) across multiple %4$s. Progress is maintained on a per-%5$s basis.<br /><br />Note: Enabling this option will also enable the <a href="%6$s">nested permalinks</a> setting.
fr: Partager les étapes (%1$s, %2$s, %3$s) entre plusieurs %4$s. La progression est maintenue par %5$s.<br /><br />Note : L'activation de cette option activera également le paramètre de <a href="%6$s">permaliens imbriqués</a>.

en: Steps Displayed
fr: Etapes affichées

[ctx: placeholder: Lesson, Topic, Quiz, Course.]
note: translators: placeholder: Lesson, Topic, Quiz, Course.
en: Manage all %1$s, %2$s, and %3$s associations within the %4$s Builder.
fr: Gérez toutes les associations %1$s,%2$s et %3$s dans le générateur %4$s.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Control settings for %s creation, and visual organization
fr: Paramètres de contrôle pour la création de %s et l’organisation visuelle

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Global %s Management & Display Settings
fr: Paramètres globaux de gestion et d’affichage de %s

en: Featured image
fr: Image Mise en Avant

en: Enables WordPress supported settings within the editor and theme.
fr: Active les paramètres pris en charge par WordPress dans l’éditeur et le thème.

en: Editor Supported Settings
fr: Paramètres pris en charge par l’éditeur

[ctx: placeholder: URL for CPT Archive]
note: translators: placeholder: URL for CPT Archive.
en: Archive URL: %s
fr: URL d’archive : %s

en: re-save your permalinks
fr: réenregistrez vos permaliens

[ctx: placeholder: topics, link to WP Permalinks page]
note: translators: placeholder: topics, link to WP Permalinks page.
en: Enables the front end archive page where all %1$s are listed. You must %2$s for the change to take effect.
fr: Active la page d'archive en front-end où tous les %1$s sont listés. Vous devez %2$s pour que le changement prenne effet.

en: Archive Page
fr: Page Archive

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en: Includes the %s post type in front end search results
fr: Inclut le type de publication %s dans les résultats de recherche frontaux

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Search
fr: Recherche %s

en: Select a category to update or delete the title.
fr: Sélectionnez une catégorie pour mettre à jour ou supprimer le titre.

en: Category management
fr: Gestion des catégories

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s categories cannot be disabled.
fr: Les catégories %s ne peuvent pas être désactivées.

en: REST API must be enabled
fr: L’API REST doit être activée

en: Customize the LearnDash REST API namespace and endpoints. Leave text fields blank to revert to default.
fr: Personnalisez l’espace de noms et les points de terminaison de l’API LearnDash REST. Laissez les champs de texte vides pour revenir à leur valeur par défaut.

en: Control and customize the REST API endpoints.
fr: Contrôlez et personnalisez les points de terminaison de l’API REST.

en: Remove
fr: Retirer

en: Select image
fr: Sélectionner l’image

en: Select/upload image
fr: Sélectionner / télécharger l’image

en: remove image
fr: retirer l’image

[ctx: placeholders: quizzes, course, quizzes, course]
note: translators: placeholders: quizzes, course, quizzes, course.
en: This parameter determines the information to be shown by the shortcode.<br />cumulative - average for all %1$s of the %2$s.<br />aggregate - sum for all %3$s of the %4$s.
fr: Ce paramètre détermine les informations à afficher par le code court. <br /> cumulatif - moyenne pour tous les %1$s du %2$s. <br /> agrégat - somme pour tous les %3$s du %4$s.

note: translators: placeholder: Course.
en: Show Profile Header
fr: Afficher l’en-tête du profil

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en: The %s cannot be marked as completed until the set time has elapsed.
fr: Le %s ne peut pas être marqué comme terminé tant que le temps défini n’est pas écoulé.

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Timer
fr: Minuterie %s

[ctx: placeholder: Group, topic]
note: translators: placeholder: Group, topic.
en: Admin or %1$s leader approval and grading required. The %2$s cannot be completed until the assignment is approved.
fr: Approbation et notation par l'administrateur ou le chef de %1$s requises. Le %2$s ne peut pas être complété tant que le devoir n'est pas approuvé.

[ctx: placeholder: PHP file upload size]
note: translators: placeholder: PHP file upload size.
en: Default maximum file size supported is: %s
fr: La taille de fichier maximale par défaut prise en charge est : %s

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en: Cannot be enabled while %s timer or Video progression are enabled
fr: Ne peut pas être activé tant que le chronomètre %s ou la progression vidéo sont activés

[ctx: placeholder: topic, topic]
note: translators: placeholder: topic, topic.
en: The video will be visible after the user has completed the %1$s’s associated steps. The full video must be watched in order to complete the %2$s.
fr: La vidéo sera visible une fois que l’utilisateur aura terminé les étapes associées à %1$s. La vidéo complète doit être visionnée pour terminer %2$s.

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en: The video will be shown and must be fully watched before the user can access the %s’s associated steps.
fr: La vidéo sera affichée et doit être entièrement visionnée avant que l’utilisateur puisse accéder aux étapes associées de %s.

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Cannot be enabled while %s timer or Assignments are enabled
fr: Ne peut pas être activé lorsque le minuteur %s ou les affectations sont activés

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en: Any content added below is displayed on the %s page
fr: Tout contenu ajouté ci-dessous s’affiche sur la page %s

[ctx: placeholder: topic, topic]
note: translators: placeholder: topic, topic.
en: List and display support materials for the %1$s. This is visible to any user having access to the %2$s.
fr: Répertoriez et affichez les supports pour %1$s. Ceci est visible par tout utilisateur ayant accès à %2$s.

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en: Specify a delay between video completion and %s completion.
fr: Spécifiez un délai entre l’achèvement de la vidéo et l’achèvement de %s.

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en:  Automatically mark the %s as completed once the user has watched the full video.
fr:  Marquer automatiquement le %s comme terminé une fois que l’utilisateur a regardé la vidéo complète.

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s auto-completion
fr: %s auto-complétion

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en: Controls the look and feel of the %s and optional content settings
fr: Contrôle l’aspect et la convivialité des paramètres de contenu %s et facultatifs

[ctx: placeholder: Quiz, Quiz, quiz]
note: translators: placeholder: Quiz, Quiz, quiz.
en: The %1$s Title is displayed in addition to the %2$s Post title. Recommended for %3$s shortcode usage.
fr: Le titre %1$s s’affiche en plus du titre de publication %2$s. Recommandé pour l’utilisation du code court %3$s.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Only the %s Post title is shown
fr: Seul le titre du message %s est affiché

[ctx: placeholder: quiz, Quiz, Quizzes.]
note: translators: placeholder: quiz, Quiz, Quizzes.
en: A second %1$s title will be displayed on the %2$s Post. This option is recommended if displaying %3$s via Shortcode.
fr: Un deuxième titre %1$s sera affiché sur le message %2$s. Cette option est recommandée si vous affichez %3$s via code court.

[ctx: placeholder: question.]
note: translators: placeholder: question.
en: Answer display will be randomized within any given %s.
fr: L’affichage des réponses sera aléatoire dans un %s donné.

en: Randomize Answers
fr: Réponses aléatoires

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Numbering
fr: %s Numérotation

en: Point Value
fr: Valeur en points

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Any enabled elements below will be displayed in each %s
fr: Tous les éléments activés ci-dessous seront affichés dans chaque %s

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Additional %s Options
fr: Options %s supplémentaires

[ctx: placeholder: questions]
note: translators: placeholder: questions.
en: Display subset of %s
fr: Afficher le sous-ensemble de %s

[ctx: placeholder: questions]
note: translators: placeholder: questions.
en: Display all %s
fr: Afficher tous les %s

en: Randomize Order
fr: Ordre aléatoire

en: Sort by Category
fr: Trier par catégorie

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Custom %s Ordering
fr: Commande %s personnalisée

en: Display a summary table before submission
fr: Afficher un tableau récapitulatif avant la soumission

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Summary
fr: Résumé de %s

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Quiz, Questions.
en: An overview table will be shown for all %s.
fr: Un tableau de synthèse sera affiché pour tous les %s.

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Overview Table
fr: Tableau de synthèse %s

[ctx: placeholder: questions]
note: translators: placeholder: questions.
en: All %s at once (or paginated)
fr: Tous les %s à la fois (ou paginés)

[ctx: placeholder: question]
note: translators: placeholder: question.
en: One %s at a time
fr: Un %s à la fois

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Start automatically, without the "Start %s" button
fr: Démarrer automatiquement, sans le bouton “Démarrer %s”

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Any content added below is displayed on the %s page
fr: Tout contenu ajouté ci-dessous s’affiche sur la page %s

[ctx: placeholder: quiz, quiz]
note: translators: placeholder: quiz, quiz.
en: List and display support materials for the %1$s. This is visible to any user having access to the %2$s.
fr: Répertoriez et affichez les supports pour %1$s. Ceci est visible par tout utilisateur ayant accès à %2$s.

[ctx: placeholder: count of questions, questions label.]
note: translators: placeholder: questions.
en: out of %1$d %2$s.
fr: sur %1$d %2$s.

[ctx: placeholder: questions]
note: translators: placeholder: questions.
en: %s per page (0 = all)
fr: %s par page (0 = tout)

en: Display results at the end only
fr: Afficher les résultats à la fin uniquement

en: Display Back button
fr: Afficher le bouton Retour

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Controls how the %s will look and what will be displayed
fr: Contrôle l’apparence du %s et ce qui sera affiché

[ctx: placeholder: lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en: The %s will be available on a specific date.
fr: Le %s sera disponible à une date spécifique.

en: Specific date
fr: Date spécifique

[ctx: placeholder: lesson, course.]
note: translators: placeholder: lesson, course.
en: The %1$s will be available X days after %2$s enrollment.
fr: Le %1$s sera disponible X jours après l’inscription au %2$s.

en: Enrollment-based
fr: Basé sur l’inscription

[ctx: placeholder: lesson, course]
note: translators: placeholder: lesson, course.
en: The %1$s is made available on %2$s enrollment.
fr: Le %1$s est disponible lors de l’inscription à %2$s.

en: Immediately
fr: Immédiatement

[ctx: placeholder: Topic]
note: Translators: placeholder: Topic.
en: %s Release Schedule
fr: Planning de diffusion du %s

[ctx: placeholder: lesson, course]
note: Translators: placeholder: lesson, course.
en: This %1$s is accessible to all visitors regardless of %2$s enrollment
fr: Ce(tte) %1$s est accessible à tous les visiteurs indépendamment de l’inscription de %2$s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Associated %s
fr: %s Associé(e)

[ctx: placeholder: lessons]
note: translators: placeholder: lessons.
en: Controls the timing and way %s can be accessed.
fr: Contrôle le moment et la façon dont %s est accessible.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Access Settings
fr: Paramètres d’accès %s

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Add a comma-list of user IDs to grant access to this %s
fr: Ajoutez une liste de virgules d’ID utilisateur pour accorder l’accès à ce %s

[ctx: placeholder: course.]
note: translators: placeholder: course.
en: Displays a list of %s enrollees by user ID. Note that not all enrollees may be reflected. We do not recommend editing this field.
fr: Affiche une liste des inscrits %s par ID utilisateur. Notez que tous les inscrits peuvent ne pas être reflétés. Nous ne recommandons pas de modifier ce champ.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: You can change the LD-%s enrollees by user ID (Proceed with caution)
fr: Vous pouvez modifier les inscrits LD-%s par ID utilisateur (Procédez avec prudence)

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Alter %s Access List
fr: Modifier la liste d’accès %s

[ctx: placeholder: course, quiz, course.]
note: translators: placeholder: course.
en: Delete the user's %1$s and %2$s data when the %3$s access expires.
fr: Supprimez les données %1$s et %2$s de l’utilisateur lorsque l’accès %3$s expire.

[ctx: placeholder: course.]
note: translators: placeholder: course.
en: All user %s data will be deleted upon access expiration
fr: Toutes les données de l’utilisateur %s seront supprimées à l’expiration de l’accès

en: Data Deletion
fr: Suppression de données

[ctx: placeholder: course.]
note: translators: placeholder: course.
en: Set the number of days a user will have access to the %s from enrollment date.
fr: Définissez le nombre de jours pendant lesquels un utilisateur aura accès au %s à partir de la date d’inscription.

en: days
fr: jours

en: Access Period
fr: Période d’accès

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Access Expiration
fr: Expiration de l’accès %s

[ctx: placeholder: course.]
note: Translators: placeholder: course.
en: Number of points awarded for completing this %s.
fr: Nombre de points accordés pour avoir terminé ce %s.

[ctx: placeholder: course.]
note: Translators: placeholder: course.
en: Number of points required in order to gain access to this %s.
fr: Nombre de points requis pour accéder à ce %s.

en: Required for Access
fr: Requis pour l’accès

[ctx: placeholder: courses]
note: Translators: placeholder: Courses.
en: %s to Complete
fr: %s à terminer

[ctx: placeholder: courses, course]
note: Translators: placeholder: course, course.
en: The student must complete all selected %1$s in order to access this %2$s
fr: L'étudiant doit terminer tous les %1$s sélectionnés pour accéder à ce %2$s

en: All Selected
fr: Tous sélectionnés

[ctx: placeholder: courses, course]
note: Translators: placeholder: courses, course.
en: The student must complete any one of the selected %1$s in order to access this %2$s
fr: L'étudiant doit terminer au moins un des %1$s sélectionnés pour accéder à ce %2$s

en: Any Selected
fr: Tout sélectionné

en: Compare Mode
fr: Mode de comparaison

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Prerequisites
fr: %s Prerequis

[ctx: placeholder: group, group]
note: translators: placeholder: group, group.
en: The %1$s can only be accessed through admin enrollment (manual), %2$s enrollment, or integration (shopping cart or membership) enrollment. No enrollment button will be displayed, unless a URL is set (optional).
fr: Le %1$s ne peut être accessible que par inscription administrative (manuelle), inscription %2$s, ou inscription par intégration (panier d'achat ou adhésion). Aucun bouton d'inscription ne sera affiché, sauf si une URL est définie (optionnel).

[ctx: placeholder: course, course]
note: translators: placeholder: course, course.
en: The %1$s is protected via the LearnDash built-in PayPal and/or Stripe. Users need to purchase the %2$s (recurring fee) in order to gain access.
fr: Le %1$s est protégé via PayPal et/ou Stripe intégrés à LearnDash. Les utilisateurs doivent acheter le %2$s (frais récurrents) pour y accéder.

[ctx: placeholder: course, course]
note: translators: placeholder: course, course.
en: The %1$s is protected via the LearnDash built-in PayPal and/or Stripe. Users need to purchase the %2$s (one-time fee) in order to gain access.
fr: Le %1$s est protégé via PayPal et/ou Stripe intégrés à LearnDash. Les utilisateurs doivent acheter le %2$s (paiement unique) pour y accéder.

en: Buy now
fr: Acheter maintenant

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course. Translators: placeholder: course.
en: The %s is protected. Registration and enrollment are required in order to access the content.
fr: Le %s est protégé. L'inscription et l'enrôlement sont nécessaires pour accéder au contenu.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: The %s is not protected. Any user can access its content without the need to be logged-in or enrolled.
fr: Le/la %s n’est pas protégé/e. Tout utilisateur peut accéder à son contenu sans avoir besoin d’être connecté ou inscrit.

en: Access Mode
fr: Mode d’accès

[ctx: placeholder: "Take this Course" button label]
note: Translators: placeholder: "Take this Course" button label.
en: Redirect the "%s" button to a specific URL.
fr: Rediriger le bouton « %s » vers une URL spécifique.

en: Button URL
fr: URL Bouton

en: Valid range is 1 to 5 when the Billing Cycle is set to years.
fr: La plage valide est comprise entre 1 et 5 lorsque le cycle de facturation est défini sur années.

en: Valid range is 1 to 24 when the Billing Cycle is set to months.
fr: La plage valide est comprise entre 1 et 24 lorsque le cycle de facturation est défini sur mois.

en: Valid range is 1 to 52 when the Billing Cycle is set to weeks.
fr: La plage valide est comprise entre 1 et 52 lorsque le cycle de facturation est défini sur semaines.

en: Valid range is 1 to 90 when the Billing Cycle is set to days.
fr: La plage valide est de 1 à 90 lorsque le cycle de facturation est défini sur jours.

[ctx: placeholder: course]
note: Translators: placeholder: course.
en: Controls how students gain access to the %s
fr: Contrôle comment les étudiants obtiennent l'accès au %s

[ctx: placeholder: input form field]
note: translators: placeholder: input form field.
en: From %s %% score, display this message:
fr: À partir du score %s %%, affichez ce message :

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: View %s Button
fr: Bouton Afficher %s

en: Correct / Incorrect Messages
fr: Messages corrects / incorrects

[ctx: placeholder: questions]
note: translators: placeholder: questions.
en: Select which data users should be able to view when reviewing their submitted %s.
fr: Sélectionnez les données que les utilisateurs doivent pouvoir visualiser lors de l’examen de leur %s soumis.

en: Custom Answer Feedback
fr: Commentaires sur les réponses personnalisées

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: The number of correctly answered %s is NOT displayed on the Results page.
fr: Le nombre de %s correctement répondu n’est PAS affiché sur la page Résultats.

en: No. of Correct Answers
fr: Nombre de réponses correctes

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: The achieved %s score is NOT be displayed on the Results page
fr: Le score %s obtenu ne s’affiche PAS sur la page des résultats

en: Overall Score
fr: Score global

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Display the score achieved for each %s Category
fr: Afficher le score obtenu pour chaque catégorie %s

en: Category Score
fr: Catégorie Score

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Display the average score of all users who took the %s
fr: Afficher le score moyen de tous les utilisateurs qui ont pris le %s

en: Enable the items you wish to display on the Result Page
fr: Activez les éléments que vous souhaitez afficher sur la page de résultats

en: Custom Results Display
fr: Affichage des résultats personnalisés

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Restart %s button
fr: Bouton Redémarrez %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: The message below is displayed on the %s results page.
fr: Le message ci-dessous s’affiche sur la page de résultats %s.

en: When enabled, the first message will be displayed to ALL users. To customize the message based on earned score, add new Graduation Levels and set the 'From' field to the desired grade.
fr: Lorsque activé, le premier message sera affiché à TOUS les utilisateurs. Pour personnaliser le message en fonction du score obtenu, ajoutez de nouveaux Niveaux de Graduation et définissez le champ « De » sur la note souhaitée.

en: Result Message(s)
fr: Message (s) de résultat

en: Controls how the results page will look
fr: Contrôle l’apparence de la page de résultats

en: Results Page Display
fr: Affichage de la page de résultats

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: All %s required to complete
fr: Tous les %s doivent terminer

en: Retries Applicable to
fr: Réessais applicables à

en: You must input a whole number value or leave blank to default to 0.
fr: Vous devez saisir une valeur entière ou laisser le champ vide par défaut à 0.

en: Number of Retries Allowed
fr: Nombre de nouvelles tentatives autorisées

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Restrict %s Retakes
fr: Limiter les reprises de %s

en: Set the score needed to receive a certificate. This can be different from the "Passing Score".
fr: Définissez le score nécessaire pour recevoir un certificat. Cela peut être différent du “Score de réussite”.

en: Certificate Awarded for
fr: Certificat décerné à

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Certificate
fr: Certificat %s

en: Passing Score
fr: Note de passage

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Search or select a %s…
fr: Rechercher ou sélectionner un %s…

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Controls the requirement for accessing and completing the %s
fr: Contrôle la nécessité d’accéder et de compléter %s

en: Progression and Restriction Settings
fr: Paramètres de progression et de restriction

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Only registered users can take this %s
fr: Seuls les utilisateurs inscrits peuvent suivre %s

[ctx: placeholders: quizzes, courses, quiz.]
note: translators: placeholders: quizzes, course, courses, quiz.
en: This option is especially useful if administering %1$s via shortcodes on non-%2$s pages, or if your %3$s are open but you wish only authenticated users to take the %4$s.
fr: Cette option est particulièrement utile si vous administrez des %1$s via des codes courts sur des pages non-%2$s, ou si vos %3$s sont ouverts mais que vous souhaitez que seuls les utilisateurs authentifiés passent les %4$s.

en: Allowed Users
fr: Utilisateurs autorisés

[ctx: placeholders: Quizzes Quiz]
note: translators: placeholders: quizzes, quiz.
en: Select one or more %1$s that must be completed prior to taking this %2$s.
fr: Sélectionnez un ou plusieurs %1$s qui doivent être complétés avant de passer ce %2$s.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Prerequisites
fr: %s Prérequis

[ctx: placeholder: Quiz.]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: No previous %s required
fr: Aucun %s précédent requis

[ctx: placeholder: Lesson, Topic]
note: translators: placeholder: Lesson, Topic.
en: Select a %1$s or %2$s
fr: Sélectionnez un %1$s ou %2$s

[ctx: placeholder: Lesson, Topic]
note: translators: placeholder: Lesson, Topic.
en: Search or select a %1$s or %2$s…
fr: Recherchez ou sélectionnez un %1$s ou %2$s…

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Controls the requirements for accessing the %s
fr: Contrôle les exigences d’accès à %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Access Settings
fr: Paramètres d’accès %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Allows the student to move freely through the %s without following the designated step sequence
fr: Permet à l'étudiant de se déplacer librement dans le %s sans suivre la séquence d'étapes désignée

en: Free form
fr: Forme libre

en: Linear
fr: Linéaire

en: Controls how students interact with the content and their navigational experience
fr: Contrôle la façon dont les étudiants interagissent avec le contenu et leur expérience de navigation

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: %s Navigation Settings
fr: Paramètres de navigation %s

en: Cannot be enabled while Video progression or Assignments are enabled
fr: Ne peut pas être activé lorsque la progression vidéo ou les affectations sont activées

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: topic.
en: The %s cannot be marked as completed until the set time has elapsed.
fr: Le %s ne peut pas être marqué comme terminé tant que le temps défini n’est pas écoulé.

[ctx: placeholder: Group, lesson]
note: translators: placeholder: Group, lesson.
en: Admin or %1$s leader approval and grading required. The %2$s cannot be completed until the assignment is approved.
fr: Approbation et notation par l'administrateur ou le chef de %1$s requises. Le %2$s ne peut pas être complété tant que le devoir n'est pas approuvé.

en: Manually grade
fr: Noter manuellement

en: No grading or approval needed. The assignment will be automatically approved and full points will be awarded.
fr: Aucun classement ni approbation requis. La mission sera automatiquement approuvée et des points complets seront attribués.

en: Auto-approve
fr: Approuver automatiquement

en: Grading Type
fr: Type de notation

en: available point(s)
fr: point(s) disponible(s)

en: Award points for submitting assignments
fr: Attribuer des points pour la soumission de devoirs

en: Default maximum file size supported is controlled by your host.
fr: La taille de fichier maximale par défaut prise en charge est contrôlée par votre hôte.

en: File Size Limit
fr: Limite de taille de fichier

en: Specify the type of files users can upload. Leave blank for any.
fr: Spécifiez le type de fichiers que les utilisateurs peuvent télécharger. Laissez vide pour tout.

en: File Extensions
fr: Extensions de fichiers

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Cannot be enabled while %s timer or Video progression are enabled
fr: Ne peut pas être activé lorsque le minuteur %s ou la progression vidéo sont activés

en: Assignment Uploads
fr: Téléchargements d’affectations

en: Users can pause, move backward and forward within the video
fr: Les utilisateurs peuvent mettre en pause, avancer et reculer dans la vidéo

en: Only available for YouTube and local videos.
fr: Uniquement disponible pour YouTube et les vidéos locales.

en: Video Controls Display
fr: Affichage des commandes vidéo

[ctx: placeholder: Lesson, Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson, Lesson.
en: The video will be visible after the user has completed the %1$s’s associated steps. The full video must be watched in order to complete the %2$s.
fr: La vidéo sera visible une fois que l’utilisateur aura terminé les étapes associées à %1$s. La vidéo complète doit être visionnée pour terminer %2$s.

en: After completing sub-steps
fr: Après avoir terminé les sous-étapes

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: The video will be shown and must be fully watched before the user can access the %s’s associated steps.
fr: La vidéo sera affichée et doit être entièrement visionnée avant que l’utilisateur puisse accéder aux étapes associées de %s.

en: Before completed sub-steps
fr: Avant les sous-étapes terminées

en: Display Timing
fr: Calendrier d’affichage

en: Input URL, iFrame, or shortcode here.
fr: Saisissez l’URL, l’iFrame ou le code court ici.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Cannot be enabled while %s timer or Assignments are enabled
fr: Ne peut pas être activé lorsque le minuteur %s ou les affectations sont activés

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: The below video is tied to %s progression
fr: La vidéo ci-dessous est liée à la progression de %s

en: Video Progression
fr: Progression Video

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Any content added below is displayed on the %s page
fr: Tout contenu ajouté ci-dessous s’affiche sur la page %s

[ctx: placeholder: lesson, lesson]
note: translators: placeholder: lesson, lesson.
en: List and display support materials for the %1$s. This is visible to any user having access to the %2$s.
fr: Répertoriez et affichez les supports pour %1$s. Ceci est visible par tout utilisateur ayant accès à %2$s.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Materials
fr: %s Contenu

en: Allow the user to delete their own uploaded files. This is only possible up until the assignment has been approved.
fr: Autorisez l’utilisateur à supprimer ses propres fichiers téléchargés. Cela n’est possible que jusqu’à l’approbation de la mission.

en: Allow file deletion
fr: Autoriser la suppression de fichiers

en: Specify the maximum number of files a user can upload for this assignment.
fr: Spécifiez le nombre maximal de fichiers qu’un utilisateur peut télécharger pour cette affectation.

en: file(s) maximum
fr: fichier (s) maximum

[ctx: placeholder: lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en: Display the Mark Complete button on a %s even if not yet clickable.
fr: Affichez le bouton Marquer terminé sur un %s même s’il n’est pas encore cliquable.

en: Mark Complete Button
fr: Bouton Marquer comme Complété(e)

[ctx: placeholder: lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en: Specify a delay between video completion and %s completion.
fr: Spécifiez un délai entre l’achèvement de la vidéo et l’achèvement de %s.

en: Completion delay
fr: Délai d’achèvement

[ctx: placeholder: lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en:  Automatically mark the %s as completed once the user has watched the full video.
fr:  Marquer automatiquement le/la %s comme terminé/e une fois que l’utilisateur a regardé la vidéo complète.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s auto-completion
fr: %s auto-complétion

[ctx: placeholder: lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en: Controls the look and feel of the %s and optional content settings
fr: Contrôle l’aspect et la convivialité des paramètres de contenu %s et facultatifs

en: Order Direction
fr: Direction de la commande

[ctx: placeholder: lesson order by, lesson order direction labels]
note: translators: placeholder: lesson order by, lesson order direction labels.
en: Using default sorting by %1$s in %2$s order
fr: Utilisation du tri par défaut par %1$s dans l’ordre %2$s

[ctx: placeholders: lessons, topics]
note: translators: placeholders: lessons, topics.
en: Customize the display order of %1$s and %2$s.
fr: Personnaliser l’ordre d’affichage de %1$s et %2$s.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Custom %s Order
fr: Commande %s personnalisée

en: Currently showing default pagination
fr: Présente actuellement la pagination par défaut

[ctx: placeholders: course, course]
note: translators: placeholders: course, course.
en: Customize the pagination options for this %1$s content table and %2$s navigation widget.
fr: Personnalisez les options de pagination pour cette table de contenu %1$s et le widget de navigation %2$s.

en: Custom Pagination
fr: Pagination personnalisée

en: Only visible to enrollees
fr: Visible uniquement par les inscrits

en: Always visible
fr: Toujours visible

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Choose whether to display the %s content table to ALL users or only enrollees
fr: Choisissez d’afficher la table de contenu %s à TOUS les utilisateurs ou uniquement aux inscrits

[ctx: placeholder: Course]
note: Translators: placeholder: Course.
en: %s Certificate
fr: %s Certificat

en: Add a list of needed documents or URLs. This field supports HTML.
fr: Ajoutez une liste des documents ou URL nécessaires. Ce champ prend en charge le HTML.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Any content added below is displayed on the main %s page
fr: Tout contenu ajouté ci-dessous s’affiche sur la page principale de %s

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: List and display support materials for the %s. This is visible to all users (including non-enrollees) by default.
fr: Lister et afficher les supports pour %s. Ceci est visible par tous les utilisateurs (y compris les non-inscrits) par défaut.

en: Select Certificate
fr: Sélectionner un certificat

en: Search or select a certificate…
fr: Rechercher ou sélectionner un certificat…

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Controls the look and feel of the %s and optional content settings
fr: Contrôle l’aspect et la convivialité des paramètres de contenu %s et facultatifs

en: Display and Content Options
fr: Options d’affichage et de contenu

[ctx: placeholder: quizzes]
note: translators: placeholder: quizzes.
en: Browser cookies have limited memory. This may not work with large %s.
fr: Les cookies du navigateur ont une mémoire limitée. Cela peut ne pas fonctionner avec de gros %s.

en: Browser Cookie Answer Protection
fr: Protection des réponses des cookies du navigateur

en: Advanced Settings
fr: Paramètres avancés

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Templates
fr: Modèles %s

en: Email Notifications
fr: Notifications par e-mail

en: Front-end Profile Display
fr: Affichage du profil frontal

[ctx: placeholder: Quiz.]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Statistics
fr: %s Statistiques

[ctx: placeholder: links to Real Simple CAPTCHA]
note: translators: placeholder: links to Real Simple CAPTCHA.
en: This option requires additional plugin: %s
fr: Cette option nécessite un plugin supplémentaire:  %s

en: Really Simple CAPTCHA
fr: CAPTCHA vraiment simple

[ctx: placeholder: Quiz.]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Display on %s results page
fr: Afficher sur la page de résultats %s

en: Number of displayed entries
fr: Nombre d’entrées affichées

en: Automatic user entry
fr: Entrée utilisateur automatique

en: Users can apply more than once to the leaderboard
fr: Les utilisateurs peuvent appliquer plusieurs fois au classement

en: Multiple Applications per user
fr: Plusieurs applications par utilisateur

en: All user
fr: Tous les utilisateurs

en: Who can apply?
fr: Qui peut postuler ?

[ctx: placeholder: quiz, quiz]
note: translators: placeholder: quiz, quiz.
en: At the end of the %1$s (before the %2$s result)
fr: À la fin du %1$s (avant le résultat %2$s)

[ctx: placeholder: quiz.]
note: translators: placeholder: quiz.
en: On the %s startpage
fr: Sur la page d’accueil de %s

[ctx: placeholder: quiz, Quiz]
note: translators: placeholder: quiz, Quiz.
en: Enable this option to gather data from your users before or after the %1$s. All data is stored in the %2$s Statistics.
fr: Activez cette option pour collecter les données de vos utilisateurs avant ou après le %1$s. Toutes les données sont stockées dans les statistiques %2$s.

en: seconds
fr: secondes

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Save the user’s answers into a browser cookie until the %s is submitted
fr: Enregistrez les réponses de l’utilisateur dans un cookie de navigateur jusqu’à ce que %s soit soumis

en: Cookie time limit
fr: Limite de temps des cookies

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: The admin will receive an email notification when the following users have taken the %s.
fr: L’administrateur recevra une notification par e-mail lorsque les utilisateurs suivants auront pris le %s.

en: Email trigger
fr: Déclencheur d’e-mail

en: Protect the statistics from spam. Results will only be saved every X minutes.
fr: Protégez les statistiques du spam. Les résultats ne seront enregistrés que toutes les X minutes.

en: IP-lock time limit
fr: Limite de temps de verrouillage IP

en: Re-apply after
fr: Réappliquez après

en: Select a ProQuiz association
fr: Sélectionnez une association ProQuiz

en: Controls data handling options, notifications and templates.
fr: Contrôle les options de gestion des données, les notifications et les modèles.

en: Administrative and Data Handling Settings
fr: Paramètres d’administration et de traitement des données

[ctx: placeholders: Lesson, Course]
note: translators: placeholders: Lesson, Course.
en: Associate this %1$s with a %2$s.
fr: Associez ce %1$s à un %2$s.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Associated %s
fr: %s Associé

[ctx: placeholder: Topic, Course.]
note: translators: placeholders: Topic, Course.
en: Associate this %1$s with a %2$s.
fr: Associez ce %1$s à un %2$s.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Select %s
fr: Sélectionner %s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Search or select a %s…
fr: Recherchez ou sélectionnez un %s…

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Select %s
fr: Sélectionner un %s

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Search or select a %s…
fr: Rechercher ou sélectionner un %s…

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en: Controls how, where, and when the %s can be accessed.
fr: Contrôle comment, où et quand le %s est accessible.

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Access Settings
fr: Paramètres d’accès %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Use %s Builder
fr: Utiliser %s Constructeur

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Builder
fr: %s Constructeur

[ctx: placeholder: Course Label]
note: translators: placeholder: Course Label.
en: %s Shortcodes
fr: %s Codes courts

[ctx: Topic Settings]
en: Settings
fr: Paramètres

[ctx: Course Settings]
en: Settings
fr: Paramètres

[ctx: Toggles visibility of the LearnDash Bootcamp section]
en: Show LearnDash Bootcamp
fr: Afficher le Bootcamp LearnDash

en: View more
fr: Voir plus

en: Something went wrong connecting to www.learndash.com. Please reload the page.
fr: Une erreur s’est produite lors de la connexion à www.learndash.com. Veuillez recharger la page.

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: Setting up a learning site is no small task – but you are not alone! Below are some resources available to you so that you can get the most out of your LearnDash powered %s!
fr: Créer un site d’apprentissage n’est pas une mince affaire - mais vous n’êtes pas seul! Vous trouverez ci-dessous quelques ressources à votre disposition afin que vous puissiez tirer le meilleur parti de votre %s propulsé par LearnDash !

en: Important Resources
fr: Ressources importantes

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: The final step is to create a User Profile so that your users can instantly see which %s they have access to, their progress, performance, and earned certificates!
fr: La dernière étape consiste à créer un profil utilisateur afin que vos utilisateurs puissent voir instantanément à quel %s ils ont accès, leur progression, leurs performances et les certificats obtenus !

en: Adding a User Profile Page
fr: Ajout d’une page de profil utilisateur

[ctx: placeholder: Course, Courses, Course]
note: translators: placeholder: Course, Courses, Course.
en: Your %1$s is created and you have also configured registration/login and how you will accept payment (in the event that you are selling your %2$s). It is now time to create a %3$s Listing which is easy to do using the Course Grid Add-on.
fr: Votre %1$s est créé et vous avez également configuré l’inscription / connexion et la façon dont vous accepterez le paiement (dans le cas où vous vendez votre %2$s). Il est maintenant temps de créer une liste %3$s, ce qui est facile à faire en utilisant le module complémentaire de grille de cours.

[ctx: placeholders: Courses, courses]
note: translators: placeholders: Courses, courses.
en: If you are selling your %1$s then you have many options available to you! In the first video we demonstrate how you can quickly start accepting payments with PayPal and Stripe. In the second video we will show you how to sell %2$s using the popular WordPress shopping cart WooCommerce.
fr: Si vous vendez votre %1$s, de nombreuses options s’offrent à vous! Dans la première vidéo, nous montrons comment vous pouvez rapidement commencer à accepter des paiements avec PayPal et Stripe. Dans la deuxième vidéo, nous vous montrerons comment vendre %2$s en utilisant le populaire panier d’achat WordPress WooCommerce.

en: Sell Your Courses
fr: Vendez Vos Cours

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Once you have finished creating your %s it is time to configure user registration so that people can access them! In this video we explain how to create an attractive login and registration form.
fr: Une fois que vous avez fini de créer votre %s, il est temps de configurer l’enregistrement des utilisateurs pour que les gens puissent y accéder! Dans cette vidéo, nous expliquons comment créer un formulaire de connexion et d’inscription attrayant.

en: Setting-up User Registration
fr: Configuration de l’enregistrement des utilisateurs

en: Additional Resources:
fr: Ressources additionnelles :

en: Creating Courses with the Course Builder [Video]
fr: Création de Cours avec le Constructeur de Cours [Vidéo]

en: Contact Support
fr: Contactez le support

en: Getting Started [Guide]
fr: Guide de Démarrage]

en: LearnDash Documentation
fr: Documentation LearnDash

en: Additional Resources
fr: Ressources additionnelles

en: In this video we will briefly explain the layout of LearnDash, our free add-ons, and where you can go to read more details about our features.
fr: Dans cette vidéo, nous expliquerons brièvement la disposition de LearnDash, nos modules complémentaires gratuits, et où vous pouvez aller pour en savoir plus sur nos fonctionnalités.

en: You do not have sufficient permissions to change the license information.
fr: Vous ne disposez pas des autorisations suffisantes pour modifier les informations de licence.

[ctx: License key]
en: Enter your license key here
fr: Entrez votre clé de licence ici

[ctx: License email]
en: Enter your Email here
fr: Entrez votre e-mail ici

note: translators: placeholder: Link to the license page on the LearnDash website.
en: on your account.
fr: sur votre compte.

[ctx: Link to the license page on the LearnDash website]
note: translators: placeholder: Link to the license page on the LearnDash website.
en: You can also find them listed %1$s
fr: Vous pouvez également les trouver dans la liste %1$s

en: Your license details were emailed to you after purchase.
fr: Les détails de votre licence vous ont été envoyés par e-mail après l’achat.

en: Your active license gives you access to product support and updates that we push out.
fr: Votre licence active vous donne accès au support produit et aux mises à jour que nous proposons.

en: We know you are excited to get started, but before you do it is very important that you first add your license details below!
fr: Nous savons que vous êtes impatient de commencer, mais avant de le faire, il est très important que vous ajoutiez d’abord vos détails de licence ci-dessous !

en: Welcome to LearnDash!
fr: Bienvenue sur LearnDash !

[ctx: Bootcamp headline]
en: Enter Your License
fr: Entrer Votre Licence

en: Hide LearnDash Bootcamp
fr: Cacher le LearnDash Bootcamp

en: Mark Incomplete
fr: Marquer comme non terminé

en: LearnDash Overview
fr: Présentation de LearnDash

en: Shortcodes
fr: Code Courts

[ctx: Lesson Settings]
en: Settings
fr: Paramètres

[ctx: Question Settings]
en: Settings
fr: Paramètres

[ctx: Quiz Settings]
en: Settings
fr: Paramètres

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Primary %s
fr: Premier %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Select a %s
fr: Sélectionner un %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s switcher
fr: %s commutateur

en: Please go back and complete the previous step.
fr: Veuillez revenir en arrière et compléter l'étape précédente.

[ctx: placeholder: commentd count]
note: translators: placeholder: comments count.
en: Comments (%d)
fr: Commentaires (%d)

en: View
fr: Vue

en: Edit date
fr: Editer date

en: Set Enrolled Date:
fr: Fixer la date d’inscription :

en: Select Template
fr: Sélectionner le modèle

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Skip %s
fr: Ignorer %s

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: %s displayed
fr: %s affiché

[ctx: placeholder: quizzes]
note: translators: placeholder: quizzes.
en: shows %s with mentioned WP tag id.
fr: affiche %s avec l'identifiant de tag WP mentionné.

[ctx: placeholder: quizzes]
note: translators: placeholder: quizzes.
en: shows %s with mentioned WP tag slug.
fr: affiche %s avec le slug de tag WP mentionné.

[ctx: placeholder: quizzes]
note: translators: placeholder: quizzes.
en: shows %s with mentioned WP category slug.
fr: affiche %s avec le slug de catégorie WP mentionné.

[ctx: placeholder: quizzes]
note: translators: placeholder: quizzes.
en: shows %s with mentioned WP category id.
fr: affiche %s avec l'identifiant de catégorie WP mentionné.

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: shows %s with mentioned tag slug.
fr: affiche %s avec le slug de tag mentionné.

[ctx: placeholder: quizzes]
note: translators: placeholder: quizzes.
en: shows %s with mentioned tag id.
fr: affiche %s avec l'identifiant de tag mentionné.

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Tag ID
fr: ID de balise %s

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: shows a %s category dropdown.
fr: affiche un menu déroulant de catégorie %s.

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: shows %s with mentioned category slug.
fr: affiche %s avec le slug de catégorie mentionné.

[ctx: placeholder: quizzes]
note: translators: placeholder: quizzes.
en: shows %s with mentioned category id.
fr: affiche %s avec l'identifiant de catégorie mentionné.

en: Quick Links
fr: Liens rapides

en: Statistic time format
fr: Format d’heure statistique

en: WordPress default
fr: WordPress par défaut

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Time Spent
fr: Temps Passé %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Complete
fr: %s Complété(e)

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Template Management
fr: Gestion du modèle %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash %s Builder
fr: Constructeur %s LearnDash

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash %s Complete
fr: LearnDash %s Complété

[ctx: placeholder: quizzes]
note: translators: placeholder: quizzes.
en: Control which Taxonomies can be used with the LearnDash %s.
fr: Contrôlez les taxonomies pouvant être utilisées avec LearnDash %s.

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Control the LearnDash %s Custom Post Type Options.
fr: Contrôlez les options de type de publication personnalisée LearnDash %s.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Custom Post Type Options
fr: %s Options de type de publication personnalisées

[ctx: placeholder: Quiz, Questions]
note: translators: placeholder: Quiz, Questions.
en: Shared %1$s %2$s
fr: Partagé %1$s %2$s

[ctx: placeholder: Link to Data Upgrade page]
note: translators: placeholder: Link to Data Upgrade page.
en: The Data Upgrade %s must be run to enable the following settings.
fr: La mise à niveau des données %s doit être exécutée pour activer les paramètres suivants.

en: Result in percent
fr: Résultat en pourcentage

[ctx: placeholder: Admin Email]
note: translators: placeholder: Admin Email.
en: This is the email address of the sender. If not provided the admin email <strong>(%s)</strong> will be used.
fr: Ceci est l'adresse e-mail de l'expéditeur. Si non fournie, l'adresse e-mail d'administration <strong>(%s)</strong> sera utilisée.

en: From Email
fr: De l’e-mail

en: From Name
fr: De nom

en: Separate multiple email addresses with a comma, e.g. wp@test.com, test@test.com.
fr: Séparez plusieurs adresses e-mail par une virgule, par ex. wp@test.com, test@test.com.

en: Mail To
fr: Envoyer à

en: Template deleted.
fr: Modèle supprimé.

en: Template updated.
fr: Modèle mis à jour.

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Manage %s templates. Select a template then update the title or delete.
fr: Gérez les modèles %s. Sélectionnez un modèle, puis mettez à jour le titre ou supprimez.

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s templates
fr: Modèles %s

en: Select a template
fr: Sélectionnez un modèle

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s template management
fr: Gestion des modèles %s

[ctx: placeholder: Quiz, Questions]
note: translators: placeholder: Quiz, Questions.
en: Control which taxonomies can be used with the LearnDash %1$s %2$s.
fr: Contrôlez les taxonomies pouvant être utilisées avec LearnDash %1$s %2$s.

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Control the LearnDash %s Custom Post Type Options.
fr: Contrôlez les Options du Type d'Article Personnalisé LearnDash %s.

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Custom Post Type Options
fr: %s Options de type de publication personnalisées

en: Category deleted.
fr: Catégorie supprimée.

en: Category updated.
fr: Catégorie mise à jour.

en: Select a category
fr: Choisissez une catégorie

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: Question
en: %s Template Management
fr: Gestion des Modèles %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Tag base
fr: %s base Tag

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Category base
fr: Base de Catégorie %s

[ctx: placeholder: quizzes]
note: translators: placeholder: quizzes.
en: %s per page
fr: %s par page

en: Label to replace "questions" (plural).
fr: Etiquette pour remplacer “questions” (pluriel).

en: Label to replace "question" (singular).
fr: Etiquette pour remplacer “question” (singulier).

en: Controls if comments are enabled.
fr: Contrôles si les commentaires sont activés.

en: Comments enabled
fr: Commentaires autorisés

en: Controls access to view single Assignments on the front-end.
fr: Contrôle l’accès pour afficher des affectations uniques sur le front-end.

en: Publicly Viewable
fr: Visible du Public

en: Control the LearnDash Assignment Custom Post Type Options.
fr: Contrôlez les options de type de publication personnalisé d’affectation LearnDash.

en: Assignment Custom Post Type Options
fr: Options de type de publication personnalisé d’affectation

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Materials
fr: %s Contenu

en: Import / Export
fr: Importer / Exporter

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Use cookies for %s Answers
fr: Utiliser les cookies pour les Réponses %s

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Hide the "Restart %s" button in the Frontend.
fr: Masquer le bouton « Recommencer %s » en front-end.

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Hide "Restart %s" button
fr: Cacher le bouton “Recommencer le %s”

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: The title serves as %s heading.
fr: Le titre sert d'en-tête %s.

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Hide %s title
fr: Masquer le titre %s

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholders: Questions.
en: No associated %s
fr: Pas associé %s

en: LearnDash LMS Blocks
fr: Blocs LearnDash LMS

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en: %s Category Selector
fr: Sélecteur de catégorie %s

[ctx: placeholder: topics]
note: translators: placeholder: topics.
en: shows %s with mentioned tag slug.
fr: affiche %s avec le slug de tag mentionné.

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: shows a %s category dropdown.
fr: affiche un menu déroulant de catégorie %s.

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: shows %s with mentioned category ID.
fr: affiche %s avec l'identifiant de catégorie mentionné.

[ctx: placeholder: topics]
note: translators: placeholder: topics.
en: shows %s with mentioned category slug.
fr: affiche %s avec la catégorie slug mentionnée.

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: shows %s with mentioned WP tag ID.
fr: affiche %s avec l’ID de balise WP mentionné.

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: shows %s with mentioned WP tag slug.
fr: affiche %s avec le slug de tag WP mentionné.

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: shows %s with mentioned category ID.
fr: affiche %s avec l’Identifiant de catégorie mentionnée.

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: shows %s with mentioned WP Category slug.
fr: affiche %s avec le slug de Catégorie WP mentionné.

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: shows %s with mentioned tag ID.
fr: affiche %s avec l’Identifiant de tag mentionnée.

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: %s per page
fr: %s par page

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: This block shows a list of %s.
fr: Ce bloc affiche une liste de %s.

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: LearnDash %s List
fr: LearnDash %s Liste

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Category ID
fr: %s Identifiant de Categorie

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Tag Settings
fr: Paramètres de tags %s

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Category Settings
fr: Paramètres de catégorie %s

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: shows %s with mentioned WP tag ID.
fr: affiche %s avec l’ID de balise WP mentionné.

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: shows %s with mentioned WP tag slug.
fr: affiche %s avec le slug de tag WP mentionné.

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: shows %s with mentioned category ID.
fr: affiche %s avec l’Identifiant de catégorie mentionnée.

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: shows %s with mentioned WP Category slug.
fr: affiche %s avec le slug de Catégorie WP mentionné.

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: shows %s with mentioned tag ID.
fr: affiche %s avec l’Identifiant de tag mentionnée.

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: shows a %s category dropdown.
fr: affiche une liste déroulante de catégorie %s.

[ctx: placeholder: quizzes]
note: translators: placeholder: quizzes.
en: shows %s with mentioned tag slug.
fr: affiche %s avec le slug de tag mentionné.

[ctx: placeholder: quizzes]
note: translators: placeholder: quizzes.
en: shows %s with mentioned category slug.
fr: affiche %s avec la catégorie slug mentionnée.

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: This block shows a list of %s.
fr: Ce bloc affiche une liste de %s.

[ctx: placeholder: groups]
note: translators: placeholder: groups.
en: shows %s with mentioned category slug.
fr: affiche %s avec le slug de catégorie mentionné.

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: shows %s with mentioned category slug.
fr: affiche %s avec le slug de catégorie mentionné.

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: This block shows a list of %s.
fr: Ce bloc affiche une liste de %s.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Tag Settings
fr: %s Paramètres de Tag

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Category Settings
fr: Paramètres de catégorie %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash %s List
fr: LearnDash %s Liste

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Category ID
fr: ID de catégorie %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Tag ID
fr: %s Identifiant de Tag

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Tag Settings
fr: %s Paramètres de Tags

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Category Selector
fr: Sélecteur de catégorie %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Category Slug
fr: %s Catégorie Slug

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Category Settings
fr: %s Paramètres de Catégorie

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: shows %s with mentioned WP tag ID.
fr: affiche %s avec l’identifiant de tag de WP mentionné.

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: shows %s with mentioned WP tag slug.
fr: affiche %s avec l’identifiant de tag de slug WP mentionné.

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: shows %s with mentioned category ID.
fr: affiche %s avec l’identifiant de catégorie mentionnée.

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: shows %s with mentioned WP Category slug.
fr: affiche %s avec le slug de Catégorie WP mentionné.

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: shows %s with mentioned tag ID.
fr: shows %s with mentioned category ID.

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: shows %s with mentioned tag slug.
fr: affiche %s avec la catégorie slug mentionnée.

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: shows a %s category dropdown.
fr: affiche une liste déroulante de catégorie %s.

[ctx: placeholders: Course, Course]
note: translators: placeholders: Course, Course.
en: Enter single %1$s ID to limit listing. Leave blank if used within a %2$s.
fr: Entrez un seul ID %1$s pour limiter la liste. Laissez vide si utilisé dans un %2$s.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s Expire Status
fr: LearnDash %s Status Expiré

en: Show Progress Bar
fr: Voir la barre de progression

en: Grid Settings
fr: Paramètres de la Grille

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: No associated %s
fr: Aucun %s associé

en: Available
fr: Disponible

en: Recommended
fr: Recommandé

[ctx: placeholder: Language directory]
note: translators: placeholder: Language directory.
en: All translations are stored into the directory: %s
fr: Toutes les traductions sont stockées dans le répertoire : %s

en: LearnDash Certificates Options
fr: Options des Certificats LearnDash

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: LearnDash %s Settings
fr: Paramètres %s LearnDash

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash %s Settings
fr: Paramètres %s LearnDash

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: LearnDash %s Settings
fr: Paramètres %s LearnDash

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: LearnDash %s Settings
fr: Paramètres %s LearnDash

[ctx: placeholder: "Take This Course" button label]
note: translators: placeholder: "Take This Course" button label.
en: Entering a URL in this field will enable the "%s" button. The button will not display if this field is left empty. Relative URL beginning with a slash is acceptable.
fr: Entrer une URL dans ce champ activera le bouton « %s ». Le bouton ne s'affichera pas si ce champ est laissé vide. Une URL relative commençant par un slash est acceptable.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s Settings
fr: Paramètres  %s LearnDash

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: New %s Tag Name
fr: Nouveau %s Nom de Tag

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Add New %s Tag
fr: Ajouter un nouveau %s Tag

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Update %s Tag
fr: Mettre à jour %s Tags

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Edit %s Tag
fr: Editer %s Tag

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Parent %s Tag:
fr: Parent %s Tag :

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: All %s Tags
fr: Tous les %s Tags

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Search %s Tag
fr: Rechercher %s Tag

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: New %s Category Name
fr: Ajouter une nouvelle %s Catégorie

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Add New %s Category
fr: Ajouter une nouvelle %s Catégorie

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Update %s Category
fr: Mettre à jour la  %s Catégorie

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Edit %s Category
fr: Editer la  %s Catégorie

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Parent %s Category:
fr: Catégorie %s Parente :

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Parent %s Category
fr: Catégorie %s Parente

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: All %s Categories
fr: Toutes les %s Catégories

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Search %s Categories
fr: Rechercher %s Catégories

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Categories
fr: %s Catégories

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: New %s Tag Name
fr: Nouveau %s Nom de Tag

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Add New %s Tag
fr: Ajouter un Nouveau %s Tag

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Update %s Tag
fr: Mettre á jour les %s Tags

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Edit %s Tag
fr: Editer les %s Tags

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Parent %s Tag:
fr: Tag %s Parent :

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Parent %s Tag
fr: Tag %s Parent

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: All %s Tags
fr: Tous les %s Tags

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Search %s Tag
fr: Rechercher %s Tag

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Tag
fr: %s Tags

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: New %s Category Name
fr: Nouveau nom de %s Catégorie

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Add New %s Category
fr: Ajouter une nouvelle %s Catégorie

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Update %s Category
fr: Mettre à jour la %s Catégorie

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Edit %s Category
fr: Éditer %s Catégorie

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Parent %s Category:
fr: Catégorie %s Parente :

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Parent %s Category
fr: Catégorie %s Parente

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: All %s Categories
fr: Toutes les %s Catégories

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Search %s Categories
fr: Rechercher %s Catégories

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Category
fr: %s Catégorie

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Categories
fr: %s Catégories

en: Missing ProQuiz Associated Settings.
fr: Il manque les paramètres associés ProQuizz.

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: All %s Types
fr: Tous les Types de %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: -- No %s --
fr: — Absence de %s —

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: Back to %s
fr: Retour aux %s

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Category
fr: %s Catégorie

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Assigned %s
fr: Assignés %s

[ctx: placeholder: Quiz Title]
note: translators: Quiz Title.
en: Revert: %s
fr: Rétablir : %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash %s Custom Fields Settings
fr: Paramètres des champs personnalisés %s LearnDash

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash %s Leaderboard Settings
fr: Paramètres des classements %s LearnDash

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash %s Template Settings
fr: Paramètres des modèles %s LearnDash

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash %s Result Text Settings
fr: Paramètres des résultats textes %s LearnDash

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash %s Mode Settings
fr: Paramètres des modes %s LearnDash

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash %s Result Settings
fr: Paramètres des résultats %s LearnDash

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash %s Advanced Settings
fr: Paramètres avancés %s LearnDash

en: new template name
fr: nouveau nom de modèle

en: Select a templates to save or new
fr: Sélectionner un modèle à sauvegarder ou un nouveau

en: Save as Template
fr: Sauvegarder comme Modèle

en: Select a Template to load
fr: Sélectionner un Modèle à charger

[ctx: placeholder: Question Title]
note: translators: Question Title.
en: Revert: %s
fr: Rétablir : %s

en: Use Template
fr: Utiliser Le Modèle

en: Each Sort Element must be unique, and only one-to-one associations are supported.
fr: Chaque élément de tri doit être unique et seules les associations un à un sont prises en charge.

en: In this mode, Sort Elements must be assigned to their corresponding Criterion.
fr: Dans ce mode, les éléments de tri doivent être affectés à leur critère correspondant.

en: Answer Type
fr: Type de Réponse

en: Template
fr: Modèle

[ctx: placeholders: Question]
note: translators: placeholders: Question.
en: %s Category
fr: %s Catégorie

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: This upgrade will sync your existing user data for %s into a new database table for better reporting. (Required)
fr: Cette mise à niveau synchronisera vos données utilisateur existantes pour %s dans une nouvelle table de base de données pour un meilleurs reporting. (Obligatoire)

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Upgrade User %s Data
fr: Mettre à Jour les donnés %s  Utilisateur

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: Course, course.
en: This upgrade will sync your existing user data for %s into a new database table for better reporting. (Required)
fr: Cette mise à niveau synchronisera vos données utilisateur existantes pour %s dans une nouvelle table de base de données pour un meilleurs reporting. (Obligatoire)

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Upgrade User %s Data
fr: Mettre à Jour les donnés %s  Utilisateur

[ctx: placeholders: progress status, result count, total count]
note: translators: placeholders: result count, total count.
en: %1$s: %2$d of %3$d Users
fr: %1$s: %2$d de %3$d Utilisateurs

en: Rename WPProQuiz DB Tables
fr: Renommer les Tables DB WPProQuiz

[ctx: placeholder: ProQuiz Question ID, ProQuiz Quiz ID]
note: translators: placeholder: ProQuiz Question ID, ProQuiz Quiz ID.
en: ProQuestion ID [%1$d] ProQuiz ID Model not found [%2$d].
fr: ProQuestion ID [%1$d] ProQuiz ID Modèle introuvable [%2$d].

[ctx: placeholder: ProQuiz Question ID, ProQuiz Quiz ID]
note: translators: placeholder: ProQuiz Question ID, ProQuiz Quiz ID.
en: ProQuestion ID [%1$d] ProQuiz ID empty [%2$d].
fr: Identité ProQuestion [%1$d] Identité ProQuiz vide [%2$d].

[ctx: placeholder: ProQuiz Question ID]
note: translators: placeholder: ProQuiz Question ID.
en: ProQuestion ID [%d] Model not found.
fr: ProQuestion ID [%d] Modèle introuvable.

[ctx: placeholder: Number of skipped Questions]
note: translators: placeholder: Number of skipped Questions.
en: ProQuiz %1$s Skipped %2$d
fr: ProQuiz %1$s Ignoré %2$d

[ctx: placeholders: Quiz questions, Quiz]
note: translators: placeholders: Quiz questions, Quiz.
en: This upgrade will convert the %1$s %2$s to WordPress custom post type. <strong>This is required before enabling %3$s Builder.</strong> (Optional)
fr: Cette mise à niveau convertira le %1$s %2$s en type de publication personnalisée WordPress. <strong> Ceci est obligatoire avant d’activer %3$s constructeur. </strong> (Facultatif)

[ctx: placeholders: Quiz, Questions]
note: translators: placeholders: Quiz, Questions.
en: Upgrade %1$s %2$s
fr: Mettre à jour %1$s %2$s

[ctx: placeholders: progress status, result count, total count, Courses]
note: translators: placeholders: result count, total count, Courses.
en: %1$s: %2$d of %3$d %4$s
fr: %1$s: %2$d sur %3$d %4$s

en: Incomplete
fr: Incomplet

en: Complete
fr: Complété

en: Continue previous upgrade processing?
fr: Continuer le processus de mise à niveau précédent ?

en: Upgrade
fr: Mettre à niveau

en: passed
fr: passé

en: time_spent
fr: temps_passé

en: percentage
fr: pourcentage

en: quiz_title
fr: titre_quiz

en: quiz_id
fr: identité_quiz

en: course_completed_on
fr: cours_complétés_le

en: course_completed
fr: cours_complétés

en: steps_total
fr: étapes_total

en: steps_completed
fr: étapes_complétées

en: course_title
fr: titre_cours

en: course_id
fr: identité_cours

en: email
fr: e-mail

en: name
fr: nom

en: user_id
fr: identité_utilisateur

[ctx: placeholder: Total of question points]
note: translators: placeholder: Total of question points.
en: Total Points: %s
fr: Total des Points: %s

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Types
fr: Types de %s

[ctx: placeholders: post type labels like Question]
note: translators: placeholders: post type labels like Question.
en: Are you sure you want to move this %s to Trash?
fr: Êtes vous sûr de vouloir mettre ce %s à la corbeille ?

[ctx: placeholders: post type labels like Question, second Quiz]
note: translators: placeholders: post type labels like Question, second Quiz.
en: Are you sure you want to remove this %1$s from the %2$s?
fr: Êtes vous sûr de vouloir retirer ce %1$s de %2$s?

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: You have unsaved %s Builder changes. Are you sure you want to leave?
fr: Vous avez des modifications non enregistrées dans le Constructeur %s. Êtes-vous sûr de vouloir quitter ?

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: Drop %s Here
fr: Déposer %s Ici

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Click the '+' to add a new %s
fr: Cliquez sur ‘+’ pour ajouter un(e) nouveau(elle) %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: You have unsaved %s Builder changes. Are you sure you want to leave?
fr: Vous avez des modifications non enregistrées dans le Constructeur %s. Êtes-vous sûr de vouloir quitter ?

en: Recommended at least 100M memory.
fr: Mémoire d’au moins 100 Mo recommandée.

[ctx: placeholder: Quiz, Questions]
note: translators: placeholder: Quiz, Questions.
en: %1$s Shared %2$s
fr: %1$s Partagés %2$s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Builder Interface
fr: Interface du générateur %s

[ctx: placeholder: Taxonomy singular name]
note: translators: placeholder: Taxonomy singular name.
en: Filter by %s
fr: Filtrer par %s

[ctx: placeholders: Post Type singular label]
note: translators: placeholders: Post Type singular label.
en: Add %s content.
fr: Ajoutez %s contenu.

[ctx: placeholders: Post Type singular label]
note: translators: placeholders: Post Type singular label.
en: Add %s title
fr: Ajoutez %s titre

[ctx: placeholder: lesson, course]
note: translators: placeholder: lesson, course.
en: Limit results to be within a specific %1$s. Must be used with %2$s parameter.
fr: Limiter les résultats à un %1$s spécifique. Doit être utilisé avec le paramètre %2$s.

[ctx: placeholder: topic, course]
note: translators: placeholder: topic, course.
en: Limit results to be within a specific %1$s. Must be used with %2$s parameter.
fr: Limiter les résultats à un %1$s spécifique. Doit être utilisé avec le paramètre %2$s.

[ctx: placeholder: lesson, course, quizzes, course]
note: translators: placeholder: lesson, course, quizzes, course.
en: Limit results to be within a specific %1$s. Pass zero to show global %2$s %3$s. Must be used with %4$s parameter.
fr: Limiter les résultats à un %1$s spécifique. Passez zéro pour afficher les %3$s %2$s globaux. Doit être utilisé avec le paramètre %4$s.

en: Sorry, you are not allowed to view this item.
fr: Désolé vous n’êtes pas autorisé à voir cet article.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Limit results to be within a specific %s. Required for non-admin users.
fr: Limitez les résultats à un %s spécifique. Obligatoire pour les utilisateurs non administrateurs.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: This block shows the content if the user is enrolled into the %s but not yet completed.
fr: Ce bloc affiche le contenu si l'utilisateur est inscrit dans le %s mais ne l'a pas encore terminé.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Show User %s Attempts
fr: Afficher les Tentatives Utilisateur %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Attempts
fr: %s Tentatives

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Show %s Attempts
fr: Show %s Tentatives

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: shows %s with mentioned WP tag ID.
fr: affiche %s avec l’ID de balise WP mentionné.

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: shows %s with mentioned WP tag slug.
fr: affiche %s avec le slug de balise WP mentionné.

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: shows %s with mentioned category ID.
fr: affiche %s avec l’ID de la catégorie mentionnée.

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: shows %s with mentioned WP Category slug.
fr: affiche %s avec le slug de Catégorie WP mentionné.

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: shows %s with mentioned tag ID.
fr: affiche %s avec l’ID du tag mentionné.

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: shows %s with mentioned tag slug.
fr: affiche %s avec le tag slug mentionné.

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: shows a %s category dropdown.
fr: affiche le %s de catégorie déroulant.

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: shows %s with mentioned category slug.
fr: affiche %s avec la catégorie slug mentionnée.

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Registered %s
fr: Enregistrés %s

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Show Registered %s
fr: Afficher %s enregistré

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: This block shows a list of %s.
fr: Ce bloc affiche une liste de %s.

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: This block shows the %s and progress for the user.
fr: Ce bloc affiche les %s et la progression de l'utilisateur.

[ctx: placeholder: default per page]
note: translators: placeholder: default per page.
en: Leave empty for default (%d) or 0 to show all items.
fr: Laissez vide par défaut (%d) ou 0 pour afficher tous les éléments.

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: %s per page
fr: %s par page

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: This block displays the %s Content table.
fr: Ce bloc affiche la table de Contenu %s.

[ctx: placeholders: Course, Course]
note: translators: placeholders: Course, Course.
en: %1$s ID is required when not used within a %2$s.
fr: L'ID du %1$s est requis lorsqu'il n'est pas utilisé dans un %2$s.

[ctx: placeholders: Group, Group]
note: translators: placeholders: Group, Group.
en: Enter single %1$s ID. Leave blank if used within a %2$s.
fr: Entrez un seul ID %1$s. Laissez vide si utilisé dans un %2$s.

[ctx: Course ID]
note: translators: Course ID
en: %s ID:
fr: ID du %s:

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: This block shows the content if the user is not enrolled into the %s.
fr: Ce bloc affiche le contenu si l'utilisateur n'est pas inscrit dans le %s.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: This block shows the earned %s points for the user.
fr: Ce bloc affiche les points %s gagnés par l'utilisateur.

[ctx: placeholders: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: This block shows the content if the user is enrolled in the %s.
fr: Ce bloc affiche le contenu si l'utilisateur est inscrit dans le %s.

[ctx: placeholders: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: This block displays users progress bar for the %s.
fr: Ce bloc affiche la barre de progression des utilisateurs pour le %s.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: This block shows the content if the user is enrolled into the %s but not yet started.
fr: Ce bloc affiche le contenu si l'utilisateur est inscrit dans le %s mais n'a pas encore commencé.

[ctx: placeholders: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: This block displays the user %s access expire date.
fr: Ce bloc affiche la date d'expiration de l'accès %s de l'utilisateur.

[ctx: placeholders: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: This block shows the content if the user is enrolled into the %s and it is completed.
fr: Ce bloc affiche le contenu si l'utilisateur est inscrit dans le %s et l'a terminé.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: This block displays the %s payment buttons
fr: Ce bloc affiche les boutons de paiement %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Total User %s Points
fr: Points Total Utilisateur  %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: This block displays %s related information
fr: Ce bloc affiche les informations relatives à %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s Info [courseinfo]
fr: Informations LearnDash %s [courseinfo]

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s Not Started
fr: LearnDash %s non commencé

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s List
fr: LearnDash %s Liste

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Tag Settings
fr: %s Paramètres de Tag

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Category Settings
fr: Paramètres de catégorie %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s In Progress
fr: LearnDash %s en cours

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s Info [ld_course_info]
fr: Informations LearnDash %s [ld_course_info]

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Show %s Progress
fr: Afficher la Progression %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s Content
fr: LearnDash %s Contenu

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s Complete
fr: LearnDash %s Complété

en: LearnDash Visitor
fr: Visiteur LearnDash

en: This block displays User meta field
fr: Ce bloc affiche le champ méta Utilisateur

en: LearnDash User meta
fr: Méta d’utilisateur LearnDash

en: Preview User ID
fr: Aperçu de l’ID utilisateur

en: LearnDash Student
fr: Etudiant LearnDash

en: LearnDash Profile
fr: Profil LearnDash

en: LearnDash Payment Buttons
fr: Boutons de Paiement LearnDash

en: This can be used to change the date format. Default: "F j, Y, g:i a.
fr: Cela peut être utilisé pour changer le format de la date. Par défaut: “F j, Y, g: i a.

en: [learndash_course_grid] shortcode output shown here
fr: Sortie du shortcode [learndash_course_grid] affichée ici

en: WP Tag Settings
fr: Paramètres de tag WP

en: WP Category Settings
fr: Paramètres de catégorie WP

en: Show Content
fr: Voir le Contenu

en: Show Grid
fr: Voir la Grille

en: per page
fr: par page

en: Show Thumbnail
fr: Afficher la vignette

en: Enter a User ID to test preview
fr: Entrez un ID utilisateur pour tester l’aperçu

en: Show Preview
fr: Montrer un extrait

en: Settings
fr: Paramètres

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Price Type must be Free, PayNow or Subscribe.
fr: %s Le type de prix doit être soit Gratuit, Payez Maintenant ou Abonnez-vous.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Invalid %1$s ID.
fr: ID %1$s invalide.

[ctx: placeholder: Course, Course]
note: translators: placeholder: Course, Course.
en: %1$s ID is required when not used within a %2$s.
fr: %1$s ID est requis lorsqu’il n’est pas utilisé dans un %2$s.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: This upgrade will upgrade the %s meta elements. (Optional)
fr: Cette mise à jour va améliorer les %s meta elements. (Optionnel)

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Upgrade %s Meta
fr: Mettre à jour %s Meta

en: Check Updates
fr: Vérifier les mises à jour

en: You must first complete the following:
fr: Vous devez d’abord complété le suivant :

en: Show Profile Link
fr: Afficher le lien du profil

en: REST API Settings
fr: Paramètres de l’API REST

en: Invalid user ID.
fr: Identifiant invalide.

en: Invalid User ID.
fr: Identifiant invalide.

en: User ID to enroll user into.
fr: ID utilisateur auquel inscrire l’utilisateur.

en: Invalid user ID. #1
fr: Identifiant utilisateur invalide. #1

en: User IDs to remove from Group.
fr: ID utilisateur à supprimer du groupe.

en: User IDs to enroll into Group.
fr: ID utilisateur à inscrire au groupe.

en: Missing User IDs.
fr: Manque l’ID Utilisateur.

en: Filter returned results by step type.
fr: Filtrer les résultats renvoyés par type d’étape.

en: Returned values.
fr: Valeurs renvoyées.

en: The page number requested is larger than the number of pages available.
fr: Le numéro de page demandé est supérieur au nombre de pages disponibles.

en: You need to define an include parameter to order by include.
fr: Vous devez définir un paramètre d’inclusion à classer par inclusion.

en: You need to define a search term to order by relevance.
fr: Vous devez définir un terme de recherche à classer par pertinence.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s ID.
fr: ID du %s.

en: Order Date
fr: Date de la commande

en: Order ID
fr: Numéro de la commande

en: Billing ZIP
fr: Code Postal (pour la facturation)

en: Billing State
fr: Etat (pour la facturation)

en: Billing City
fr: Ville (pour la facturation)

en: Billing Address
fr: Adresse (pour la facturation)

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: Phone #
fr: # de Télephone

en: Zip
fr: Code Postal

en: State
fr: Etat

en: City
fr: Ville

en: Street Address
fr: Adresse (rue)

en: Middle Initial
fr: Initiale Deuxième Prénom

en: Cardholder Name
fr: Nom sur la Carte

en: Invoice
fr: Facture

en: 2Checkout
fr: 2Check-out

en: Last Name
fr: Nom

en: First Name
fr: Prénom

en: Order Email
fr: Commande par e-mail

en: Order Total
fr: Commande Totale

en: Order Item
fr: Article de commande

en: Transaction type
fr: Type de transaction

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash LMS %s Essays
fr: Essais LearnDash LMS %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash LMS %s Assignments
fr: Devoirs LearnDash LMS %s

en: Directory not writable
fr: Répertoire non accessible en écriture

en: Directory does not exists
fr: Le répertoire n’existe pas

en: Assignment Upload Dir
fr: Répertoire de téléchargement des affectations

[ctx: placeholder: percent complete]
note: translators: placeholder: percent complete.
en: %s%% Complete
fr: %s%% Complété

[ctx: placeholders: Translation Name, Translation Locale]
note: translators: placeholders: Translation Name, Translation Locale.
en: Updating translations for %1$s (%2$s)...
fr: Mise à jour des traductions pour %1$s (%2$s)...

[ctx: placeholder: human relative date time]
note: translators: placeholder: Human relative date time.
en: %s ago
fr: Il y a %s

[ctx: placeholders: Topics, default per page]
note: translators: placeholders: Topics, default per page.
en: %1$s per page. Default is %2$d. Set to zero for all.
fr: %1$s par page. La valeur par défaut est %2$d. Définir à zéro pour tous.

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: %s Per Page
fr: %s par Page

[ctx: placeholder: quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: %s Per Page
fr: %s Par Page

[ctx: placeholder: Courses, default per page]
note: translators: placeholder: placeholder: Courses, default per page.
en: %1$s per page. Default is %2$d. Set to zero for all.
fr: %1$s par page. La valeur par défaut est %2$d. Mis à zéro pour tous.

[ctx: placeholders: Lessons, default per page]
note: translators: placeholders: Lessons, default per page.
en: %1$s per page. Default is %2$d. Set to zero for all.
fr: %1$s par page. La valeur par défaut est %2$d. Définir à zéro pour tous.

[ctx: placeholders: Courses, default per page]
note: translators: placeholders: Courses, default per page.
en: %1$s per page. Default is %2$d. Set to zero for all.
fr: %1$s par page. La valeur par défaut est %2$d. Définir à zéro pour tous.

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: %s Per Page
fr: %s Par Page

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Order of %s displayed.
fr: Ordre de %s affiché.

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: %s Order
fr: %s Ordre

en: Date Taken (default) - Order by date taken
fr: Date de prise (par défaut) - Ordonner par date de prise

note: translators: placeholder: Quizzes.
en: See <a target="_blank" href="https://codex.wordpress.org/Class_Reference/WP_Query#Order_.26_Orderby_Parameters">the full list of available orderby options here</a>.
fr: Voir <a target="_blank" href="https://codex.wordpress.org/Class_Reference/WP_Query#Order_.26_Orderby_Parameters">la liste complète des options de tri disponibles ici</a>.

[ctx: placeholders: Quizzes, default per page]
note: translators: placeholders: Quizzes, default per page.
en: %1$s per page. Default is %2$d. Set to zero for all.
fr: %1$s par page. La valeur par défaut est %2$d. Définir à zéro pour tous.

[ctx: placeholders: courses, default per page]
note: translators: placeholders: courses, default per page.
en: %1$s per page. Default is %2$d. Set to zero for all.
fr: %1$s par page. La valeur par défaut est %2$d. Mis à zéro pour tous.

[ctx: placeholders: courses, default per page]
note: translators: placeholders: courses, default per page.
en: Registered %1$s per page. Default is %2$d. Set to zero for all.
fr: Enregistré %1$s par page. La valeur par défaut est %2$d. Mis à zéro pour tous.

[ctx: placeholders: Quizzes, default per page]
note: translators: placeholders: Quizzes, default per page.
en: %1$s per page. Default is %1$d. Set to zero for all.
fr: %1$s par page. La valeur par défaut est %1$d. Définir à zéro pour tous.

[ctx: placeholders: groups, default per page]
note: translators: placeholders: groups, default per page.
en: %1$s per page. Default is %2$d. Set to zero for all.
fr: %1$s par page. La valeur par défaut est %2$d. Définir à zéro pour tous.

[ctx: placeholder: Default per page]
note: translators: placeholder: Default per page number.
en: Default per page controls all shortcodes and widget. Default is %d. Set to zero for no pagination.
fr: Par défaut par page contrôle tous les codes courts et widgets. La valeur par défaut est %d. Mis à zéro pour aucune pagination.

en: DESC (default) - highest to lowest values
fr: DESC (par défaut) - valeurs des plus élevées aux plus faibles

[ctx: placeholders: default per page]
note: translators: placeholders: Default amount shown per page.
en: Default is %d. Set to zero for no pagination.
fr: La valeur par défaut est %d. Mis à zéro pour aucune pagination.

en: Review
fr: Révision

[ctx: placeholders: Language Name, Language code]
note: translators: placeholders: Language Name, Language code.
en: Translation removed: %1$s (%2$s)
fr: Traduction installée : %1$s (%2$s)

[ctx: placeholders: Language Name, Language code]
note: translators: placeholders: Language Name, Language code.
en: Translation updated: %1$s (%2$s)
fr: Traduction installée : %1$s (%2$s)

[ctx: placeholders: Language Name, Language code]
note: translators: placeholders: Language Name, Language code.
en: Translation installed: %1$s (%2$s)
fr: Traduction installée : %1$s (%2$s)

[ctx: placeholder: plugin title]
note: translators: placeholder: plugin title.
en: %s: Translations
fr: %s : Traductions

en: Directory successfully renamed.
fr: Répertoire renommé avec succès.

[ctx: placeholder: user name]
note: translators: placeholder: user name.
en: User statistics: %s
fr: Statistiques utilisateur : %s

en: -- Select --
fr: — Sélectionner —

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: %s order by
fr: %s ordre par

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: %s Order
fr: %s Ordre

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: %s order by
fr: %s ordonner par

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Order of %s displayed
fr: Ordre de %s affiché

en: Progress Order
fr: Progression de votre commande

en: Registered order by
fr: Commande enregistrée par

en: Registered per page
fr: Enregistré par page

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: %s per page
fr: %s par page

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Progress Overview
fr: Vue d'Ensemble de la Progression %s

en: Latest Version Installed
fr: Dernière Version Installée

note: translators: %s: Plugin version
en: Newer Version (%s) Installed
fr: Version Plus Récente (%s) Installée

en: Install Update Now
fr: Installer la Mise à Jour Maintenant

en: <strong>Warning:</strong> This plugin has <strong>not been marked as compatible</strong> with your version of WordPress.
fr: <strong>Avertissement :</strong> Ce plugin n'a <strong>pas été marqué comme compatible</strong> avec votre version de WordPress.

en: <strong>Warning:</strong> This plugin has <strong>not been tested</strong> with your current version of WordPress.
fr: <strong>Avertissement :</strong> Ce plugin n'a <strong>pas été testé</strong> avec votre version actuelle de WordPress.

en: Contributors
fr: Contributeurs

note: translators: placeholder: Number of stars.
en: %d star | %d stars
fr[0]: %d étoile
fr[1]: %d étoile

note: translators: 1: number of stars (used to determine singular/plural), 2: number of reviews.
en: Reviews with %1$d star: %2$s. Opens in a new window. | Reviews with %1$d stars: %2$s. Opens in a new window.
fr[0]: Avis avec %1$d étoile : %2$s. S'ouvre dans une nouvelle fenêtre.
fr[1]: Avis avec %1$d étoile : %2$s. S'ouvre dans une nouvelle fenêtre.

en: Read all reviews on WordPress.org or write your own!
fr: Lisez tous les avis sur WordPress.org ou écrivez le vôtre !

note: translators: placeholder: Number of ratings.
en: (based on %s rating) | (based on %s ratings)
fr[0]: (basé sur %s évaluation)
fr[1]: (basé sur %s évaluations)

en: Average Rating
fr: Note Moyenne

en: Donate to this plugin &#187;
fr: Faire un don pour ce plugin &#187;

en: Plugin Homepage &#187;
fr: Page d'Accueil du Plugin &#187;

en: WordPress.org Plugin Page &#187;
fr: Page du Plugin WordPress.org &#187;

[ctx: Active plugin installations]
en: Less Than 10
fr: Moins de 10

en: Active Installations:
fr: Installations Actives :

en: Compatible up to:
fr: Compatible jusqu'à :

note: translators: %s: WordPress version
en: %s or higher
fr: %s ou plus

en: Requires WordPress Version:
fr: Nécessite la Version WordPress :

en: Author:
fr: Auteur :

en: Version:
fr: Version :

en: Plugin Installation
fr: Installation du plugin

[ctx: Plugin installer section title]
en: Other Notes
fr: Autres notes

[ctx: Plugin installer section title]
en: Reviews
fr: Commentaires

[ctx: Plugin installer section title]
en: Screenshots
fr: Captures d’écran

[ctx: placeholder: points awarded values (30/100) 30%]
note: translators: placeholder: points awarded values (30/100) 30%.
en: Points Awarded: %s
fr: Points Attribué : %s

en: Unable to write to UPLOADS directory. Is this directory writable by the server?
fr: Impossible d’écrire dans le répertoire UPLOADS. Ce répertoire est-il accessible en écriture par le serveur ?

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: %s order:
fr: Ordre %s :

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: %s order by:
fr: Trier %s par :

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: %s per page:
fr: %s par page :

en: Progress order:
fr: Ordre de progression :

en: Progress order by:
fr: Ordre de progression par :

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s progress per page:
fr: Progression %s par page :

en: ASC (default) - lowest to highest values
fr: ASC (par défaut) - valeurs les plus basses aux plus élevées

en: Registered order:
fr: Commande enregistrée :

en: ID - Order by post id
fr: ID - Commande par identifiant de publication

en: Title (default) - Order by post title
fr: Titre (par défaut) - Trier par titre de poste

en: Registered order by:
fr: Commande enregistrée par :

en: Registered per page:
fr: Enregistré par page :

en: Registered show thumbnail:
fr: Montrer Vignette enregistrée :

en: Download the original strings (POT) File.
fr: Téléchargez le fichier de chaînes d’origine (POT).

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: %s Per Page
fr: %s Par Page

en: Unable to rename the update to match the existing directory.
fr: Impossible de renommer la mise à jour pour correspondre au répertoire existant.

en: Activate Plugin
fr: Activer l’extension

en: Return to LearnDash Add-ons Page
fr: Retourner à la page Extensions LearnDash

[ctx: plugin]
en: Installed
fr: Installé

[ctx: plugin]
note: translators: %s: Plugin name
en: Network Activate %s
fr: Activer sur le Réseau %s

en: Network Activate
fr: Activer sur le Réseau

[ctx: plugin]
note: translators: %s: Plugin name
en: Activate %s
fr: Activer le %s

[ctx: plugin]
en: Active
fr: Actif

note: translators: 1: Plugin name and version
en: Update Now
fr: Mettre à Jour Maintenant

note: translators: 1: Plugin name and version
en: Update %s now
fr: Mettre à jour %s maintenant

note: translators: 1: Plugin name and version.
en: Install Now
fr: Installer Maintenant

note: translators: 1: Plugin name and version.
en: Install %s now
fr: Installer %s maintenant

en: Third Party
fr: Tierce Partie

note: Description of the plugin
en: LearnDash LMS Plugin - Turn your WordPress site into a learning management system.
fr: Extension LMA LearnDash - Transformez votre site WordPress en un système de gestion de l'apprentissage.

[ctx: placeholder: lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en: Please go back and complete the previous %s.
fr: Veuillez revenir en arrière et compléter la %s précédente.

[ctx: placeholder: topic URL]
note: translators: placeholder: topic URL.
en: Please go back and complete the previous %s.
fr: Veuillez revenir en arrière et compléter le %s précédent.

en:  on
fr:  sur

en:  . Points:
fr:  . Points :

en:  out of
fr:  sur

en: Score
fr: Résultat

en: Rank:
fr: Classement :

en: comments
fr: commentaires

[ctx: profile remove quiz link label]
en: (remove)
fr: (retirer)

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: remove this %s item
fr: retirer cet %s article

[ctx: profile edit quiz link label]
en: (edit)
fr: (modifier)

[ctx: placeholders: quiz, attempts count]
note: translators: placeholders: quiz, attempts count.
en: You have already taken this %1$s %2$d time(s) and may not take it again.
fr: Vous avez déjà pris ce %1$s %2$d fois et vous ne pouvez pas le reprendre.

[ctx: placeholders: topic label]
note: translators: placeholder: Topic label.
en: Please go back and complete the previous %s.
fr: Veuillez revenir en arrière et compléter les %s précédents.

[ctx: placeholders lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Please go back and complete the previous %s.
fr: Veuillez revenir en arrière et compléter les %s précédents.

[ctx: Pending Certificate Status Label]
en: Pending
fr: En attente

en: Edit profile
fr: Modifier le profil

[ctx: placeholder lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en: Please go back and complete the previous %s.
fr: Veuillez retourner au %s précédent et le terminer.

[ctx: placeholder: lesson URL]
note: translators: placeholder: lesson URL.
en: Please go back and complete the previous %s.
fr: Veuillez revenir en arrière et compléter la %s précédente.

[ctx: placeholder: quiz URL]
note: translators: placeholder: quiz URL.
en: Please go back and complete the previous %s.
fr: Veuillez revenir en arrière et compléter le %s précédent.

en: Delete this uploaded Assignment
fr: Supprimer ce devoir envoyé

en: Files you have uploaded
fr: Fichiers téléchargés

[ctx: placeholder: comma list of file extentions]
note: translators: placeholder: comma list of file extentions.
en: Allowed file types: %s
fr: Types de fichiers autorisés : %s

[ctx: placeholders: (1) will be Course. (2) course_access_points. (3) user_course_points]
note: translators: placeholders: (1) will be Course. (2) course_access_points. (3) user_course_points.
en: To take this %1$s you need at least %2$.01f total points. You currently have %3$.01f points.
fr: Pour suivre de %1$s vous avez besoin d'au moins %2$.01f points au total. Vous avez actuellement %3$.01f points.

note: translators: Date when content will be available.
en: <span class="ld-display-label">Available on:</span> <span class="ld-display-date">%s</span>
fr: <span class="ld-display-label">Disponible le:</span> <span class="ld-display-date">%s</span>

[ctx: placeholders: completed steps, total steps]
note: translators: placeholders: completed steps, total steps.
en: %1$d out of %2$d steps completed
fr: %1$d sur %2$d étapes complétées

[ctx: Course progress details link]
en: (details)
fr: (détails)

[ctx: profile edit course link label]
en: (edit)
fr: (éditer)

en: Certificate
fr: Certificat

en: Status:
fr: Etat :

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Shared %s
fr: %s Partagés

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Primary %s
fr: Premier %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Standalone %s
fr: Autonome %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Select a %s
fr: Sélectionner un %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Switch to the Primary %s to edit this setting
fr: Basculez vers le %s principal pour modifier ce paramètre

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s switcher
fr: Commutateur %s

en: Return to
fr: Retourner à

en: Set all parent steps as incomplete?
fr: Définir toutes les étapes ‘parents’ comme incomplètes ?

en: Set all children steps as incomplete?
fr: Définir toutes les étapes ‘enfants’ comme incomplètes ?

en: Read more.
fr: Lire plus.

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Are you sure that you want to remove this %s item?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cet élément %s ?

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Extra %s points
fr: Points %s supplémentaires

en: Front
fr: Côté utilisateur

en: special filter
fr: filtre spécial

en: History
fr: Historique

en: not ticked
fr: pas coché

en: ticked
fr: coché

en: (view)
fr: Examiner

en: only anonymous users
fr: utilisateur anonyme uniquement

en: only registered users
fr: utilisateurs enregistrés uniquement

en: all
fr: tous

en: Which users should be displayed:
fr: Quels utilisateurs doivent être affichés:

en: Reset entire statistic
fr: Réinitialiser entièrement les statistiques

en: Reset user statistics
fr: Réinitialiser les statistiques de l'utilisateur

en: Reset statistics
fr: Réinitialiser les statistiques

en: Sub-Total:
fr: Sous Total :

en: Points scored
fr: Points obtenus

en: Time
fr: Temps

en: Hints used
fr: Indices utilisés

en: average
fr: moyene

en: Anonymous user
fr: Utilisateur anonyme

en: Select a test:
fr: Sélectionner un test:

en: Please select user name:
fr: Choisissez un nom d'utilisateur svp :

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Activate statistics
fr: Activer les statistiques

en: Stats not enabled
fr: Statistiques désactivées

[ctx: placeholders: Quiz, Quiz Name/Title]
note: translators: placeholders: Quiz, Quiz Name/Title.
en: %1$s: %2$s - Statistics
fr: %1$s: %2$s - Statistiques

en: Import only *.wpq or *.xml files from known and trusted sources.
fr: Importer uniquement des fichiers *.wpq ou *.xml de sources connues.

en: Start export
fr: Commencer l'exportation

en: or
fr: ou

en: Choose the respective Quiz, which you would like to export and press on "Start export"
fr: Choisissez le Quiz correspondant, que vous souhaitez exporter, puis appuyez sur "Démarrer l'exportation"

en: Export
fr: Exporter

en: Add field
fr: Rajouter un domaine

en: One entry per line
fr: Une entrée par ligne

en: Edit list
fr: Modifier la liste

en: Yes/No
fr: Oui/Non

en: Drop-Down menu
fr: Menu déroulant

en: Textarea
fr: Zone de texte

en: Text
fr: Texte

en: Required?
fr: Obligatoire?

en: Field name
fr: Nom du domaine

[ctx: At the end of the quiz (before the quiz result)]
note: translators: placeholders: quiz, quiz.
en: At the end of the %1$s (before the %2$s result)
fr: À la fin du %1$s (avant le résultat du %2$s)

en: Where should the fields be displayed:
fr: Où le champs doit être affiché :

en: Display Position
fr: Position d’affichage

en: If you enable this option, custom fields are enabled.
fr: Si vous activez cette option, les domaines personnalisés sont activés.

en: Custom fields enable
fr: Domaines personnalisés activés

en: The statistic function have to be enabled.
fr: La fonction statistiques doit être activée.

en: You can create custom fields, e.g. to request the name or the e-mail address of the users.
fr: Vous pouvez créer des domaines personnalisés, e.g. pour demander le nom ou l'adresse mail des utilisateurs.

en: Custom Fields
fr: Les champs personnalisés

en: (0 = All on one page)
fr: (0 = Tout sur une page)

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: questions, quiz.
en: Displays all %1$s sequentially, "right" or "false" will be displayed at the end of the %2$s.
fr: Affiche tous les %1$s séquentiellement, « correct » ou « incorrect » sera affiché à la fin du %2$s.

en: Check -> continue
fr: Vérifier -> suite

en: Normal + Back-Button
fr: Normal + Bouton de retour

en: In a button
fr: Dans un bouton

en: Below the result text
fr: Sous le texte du résultat

en: don't display
fr: ne pas montrer

en: Where should leaderboard be displayed:
fr: Où doit s'afficher le classement:

en: Entries
fr: Entrées

en: How many entries should be displayed
fr: Combien d'entrées doivent être affichées

en: User can apply after:
fr: L'utilisateur peut s'exercer après:

en: Users can apply multiple times
fr: Les utilisateurs peuvent s'exercer plusieurs fois

en: Sort list by?
fr: Trier la liste par ?

en: Plugin is not installed.
fr: L'extension n'est pas installée.

en: Plugin has been detected.
fr: L'extension a été détectée.

en: This option requires additional plugin:
fr: Cette option nécessite un module supplémentaire:

en: If you enable this option, additional captcha will be displayed for users who are not registered.
fr: Si vous activez cette option, un captcha supplémentaire sera affiché pour les utilisateurs qui ne sont pas enregistrés.

en: display captcha
fr: afficher le captcha

en: If you enable this option, logged in users will be automatically entered into leaderboard
fr: Si vous activez cette option, les utilisateurs enregistrés seront automatiquement dans le classement

en: insert automatically
fr: insérer automatiquement

en: Not registered users have to enter name and e-mail (e-mail won't be displayed)
fr: Les utilisateurs non-connectés doivent saisir leur nom et leur e-mail (l'e-mail reste secret)

en: Registered users only
fr: Utilisateurs enregistrés uniquement

en: Who can sign up to the list
fr: Qui peut s'inscrire à la liste

en: The leaderboard works independent from internal statistics function.
fr: Le classement fonctionne indépendamment de la fonction interne de statistiques.

en: The leaderboard allows users to enter results in public list and to share the result this way.
fr: Le classement permet aux utilisateurs d'entrer les résultats dans la liste publique et de partager le résultat de cette façon.

en: If you enable this option, category will be displayed in the question.
fr: Si vous activez cette option, la catégorie sera affichée dans la question.

en: Display category
fr: Afficher la catégorie

note: translators: question
en: If you enable this option, the %s numbering is hidden.
fr: Si vous activez cette option, la numérotation des %s est masquée.

en: If you enable this option, answers won't be color highlighted as correct or incorrect.
fr: Si vous activez cette option, les réponses ne seront pas surlignées comme bonnes ou mauvaises.

en: Correct / Incorrect Answer Marks
fr: Marques de réponses correctes / incorrectes

en: If you enable this option, no correct- or incorrect message will be displayed.
fr: Si vous activez cette option, aucun message correcte ou incorrecte ne sera affiché.

en: Hide correct- and incorrect message
fr: Cacher le message correct- et incorrect

en: If this option is activated, all answers are numbered (only single and multiple choice)
fr: Si cette option est activée, toutes les réponses sont numérotés (seul choix simple ou choix multiple)

en: Number Answers
fr: Réponses numériques

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Shows in %s, how many points are reachable for respective question.
fr: Affiche dans le %s combien de points sont atteignables pour chaque question.

en: Show points
fr: Montrer les points

en: If you enable this option, final score won't be displayed on the results page anymore.
fr: Si vous activez cette option, le score final ne sera plus affiché sur la page des résultats.

en: Hide score - display
fr: Cacher le score - afficher

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: If you enable this option, the time for finishing the %s won't be displayed on the results page anymore.
fr: Si vous activez cette option, le temps pour terminer le %s ne sera plus affiché sur la page de résultats.

en: If you enable this option, the results of each category is displayed on the results page.
fr: Si vous activez cette option, les résultats de chaque catégorie seront affichés sur la page des résultats.

en: Show category score
fr: Montrer le score de cette catégorie

en: Statistics-function must be enabled.
fr: La fonction statistiques doit être activée.

en: Show average points
fr: Montrer la moyenne des points

en: Add graduation
fr: Ajouter un barême

en: Delete graduation
fr: Supprimer le barême

[ctx: placeholder: 0]
note: translators: placeholder: 0.
en: (Will be displayed, when result-percent is >= <span class="resultProzent">%s</span>%%)
fr: (S'affichera lorsque le pourcentage de résultat est >= <span class="resultProzent">%s</span>%%)

en: percent
fr: pourcent

en: from:
fr: de :

en: 10,15% or 10.15% allowed (max. two digits after the decimal point)
fr: 10,15% ou 10.15% autorisés (max. 2 chiffres après la virgule)

en: Values can also be mixed up
fr: Les valeurs peuvent aussi être mélangés

[ctx: placeholders: quiz, question points, question count]
note: translators: placeholders: quiz, question points, question count.
en: Percentages refer to the total score of the %1$s. (Current total %2$d points in %3$d questions.)
fr: Les pourcentages se réfèrent au score total du %1$s. (Total actuel : %2$d points en %3$d questions.)

en: Maximal 15 levels
fr: 15 niveaux maximum

en: Hint:
fr: Indice:

en: Activate graduation
fr: Activer le système de barême

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: This text will be displayed at the end of the %s (in results). (this text is optional)
fr: Ce texte sera affiché à la fin du %s (dans les résultats). (ce texte est optionnel)

en: Results text
fr: Texte pour le résultat

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: If you enable this option, only registered users allowed start the %s.
fr: Si vous activez cette option, seuls les utilisateurs enregistrés pourront commencer le %s.

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Only registered users are allowed to start the %s
fr: Seuls les utilisateurs inscrits sont autorisés à commencer %s

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: If you enable this option, the %s will start automatically after the page is loaded.
fr: Si vous activez cette option, le %s démarrera automatiquement après le chargement de la page.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: If you enable this option, an email is sent with their %s result to the user. (only registered users)
fr: Si vous activez cette option, un e-mail est envoyé à l'utilisateur avec son résultat %s. (utilisateurs enregistrés uniquement)

en: User e-mail notification
fr: Notification de l'e-mail utilisateur

en: E-Mail settings can be edited in global settings.
fr: Les paramètres e-mail peuvent être modifés dans les paramètres généraux.

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: If you enable this option, you will be informed if a user completes this %s.
fr: Si vous activez cette option, vous serez informé lorsqu'un utilisateur terminera ce %s.

en: for all users
fr: pour tous les utilisateurs

en: for registered users only
fr: pour les utilisateurs enregistrés seulement

en: Admin e-mail notification
fr: Notification de l'e-mail administrateur

[ctx: placeholders: quiz, quiz]
note: translators: placeholders: quiz, quiz.
en: If you enable this option, no %1$s overview will be displayed, before finishing %2$s.
fr: Si vous activez cette option, aucun aperçu de %1$s ne sera affiché avant la fin de %2$s.

[ctx: placeholders: quiz, quiz]
note: translators: placeholders: quiz, quiz.
en: Additional %1$s overview will be displayed, before %2$s is finished.
fr: Un aperçu supplémentaire du %1$s sera affiché avant que le %2$s ne soit terminé.

[ctx: placeholders: quizzes]
note: translators: placeholder: quizzes.
en: In all selected %s statistic function have to be active. If it is not it will be activated automatically.
fr: Dans tous les %s choisis la fonction statistique doit être activée. Si ce n'est pas le cas, ce sera fait automatiquement.

[ctx: placeholders: quiz, quiz]
note: translators: placeholders: quiz, quiz.
en: If you enable this option, you can choose %1$s, which user have to finish before he can start this %2$s.
fr: Si vous activez cette option, vous pouvez choisir %1$s, utilisateur qui doit terminer avant de pouvoir démarrer ce %2$s.

en: Prerequisites
fr: Conditions préalables

en: in percent
fr: en pourcentage

en: Resets user identification for all users.
fr: Réinitialise l'dentification de l'utilisateur pour tous les utilisateurs.

en: User identification has been reset.
fr: L'identification de l'utilisateur a été réinitialisé.

en: Reset the user identification
fr: Réinitialiser l'identification de l'utilisateur

en: If you activate this option, a cookie is set additionally for unregistrated (anonymous) users. This ensures a longer assignment of the user than the simple assignment by the IP address.
fr: Si vous activez cette option, un cookie est défini également pour un utilisateur non enregistré (anonyme). Cela garantit une plus longue affectation de l'utilisateur que la simple affectation de l'adresse IP.

en: user identification by cookie
fr: identification de l'utilisateur par cookie

en: Anonymous user only
fr: Utilisateur anonyme uniquement

en: registered users only
fr: utilisateurs enregistrés seulement

en: All users
fr: Tous les utilisateurs

en: This option applies to:
fr: Cette option s'applique à:

[ctx: placeholders: quiz, quiz]
note: translators: placeholders: quiz, quiz.
en: If you activate this option, the user can complete the %1$s only once. Afterwards the %2$s is blocked for this user.
fr: Si vous activez cette option, l’utilisateur ne peut compléter %1$s qu’une seule fois. Ensuite, %2$s est bloqué pour cet utilisateur.

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Enable user to view statistics for this %s on their profile.
fr: Permettre à l'utilisateur de voir les statistiques de ce %s sur son profil.

en: View Profile Statistics
fr: Voir Les Statistiques Du Profil

en: Protect the statistics from spam. Result will only be saved every X minutes from same IP. (0 = deactivated)
fr: Protéger les statistiques du spam. Un résultat ne sera sauvé que toutes les X minutes pour la même IP. (0 = désactivé)

en: in minutes (recommended 1440 minutes = 1 day)
fr: en minutes (1440 minutes = 1 jour recommandé )

en: Statistics IP-lock
fr: Blocage des statistiques par IP

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Statistics about right or wrong answers. Statistics will be saved by completed %s, not after every question. The statistics is only visible over administration menu. (internal statistics)
fr: Statistiques sur les réponses correctes ou incorrectes. Les statistiques seront enregistrées à la fin de chaque %s complété, et non après chaque question. Les statistiques sont uniquement visibles via le menu d'administration. (statistiques internes)

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: 0 = Don't save answers. This option will save the user's answers into a browser cookie until the %s is submitted.
fr: 0 = Ne pas sauvegarder les réponses. Cette option enregistrera les réponses de l'utilisateur dans un cookie du navigateur jusqu'à ce que le %s soit soumis.

en: 0 = no limit
fr: 0 = aucune limite

en: Seconds
fr: Secondes

en: Display answers randomly
fr: Afficher les réponses au hasard

en: Hide the "View question" button in the Frontend.
fr: Cacher le bouton  "Voir la question" dans l'application.

en: Hide "View question" button
fr: Cacher le bouton "Voir la question"

en: Hide title
fr: Cacher le titre

[ctx: placeholders: questions, quiz, quiz]
note: translators: placeholders: questions, quiz, quiz.
en: Here you can copy %1$s from another %2$s into this %3$s. (Multiple selection enabled)
fr: Ici vous pouvez copier des %1$s d'un autre %2$s dans ce %3$s. (Sélection multiple activée)

en: Save order
fr: Enregistrer l'ordre

en: "Different points - mode 2" enabled
fr: "Points différents - mode 2" activé

en: "Different points - mode 2" disable
fr: "Points différents - mode 2" désactivé

en: "Different points for each answer" enabled
fr: "Points différents pour chaque réponse" activé

en: Explanation of points calculation
fr: Explication du calcul des points

en: Disable correct and incorrect
fr: Désactiver vrai et faux

en: Different points - modus 2 activate
fr: Points différents - mode 2 activé

en: If "Different points for each answer" is activated, you can activate a special mode.<br> This changes the calculation of the points.
fr: Si « Points différents pour chaque réponse » est activé, vous pouvez activer un mode spécial.<br> Cela modifie le calcul des points.

en: Single choice options
fr: Options à choix unique

en: Graded, Full Points Awarded
fr: Noté, Tous les Points Attribués

en: Not Graded, Full Points Awarded
fr: Pas Noté, Tous les Points Attribués

en: Not Graded, No Points Awarded
fr: Pas Noté, Pas de Points Attribué

[ctx: placeholder: question, quiz]
note: translators: placeholder: question, quiz.
en: How should the answer to this %1$s be marked and graded upon %2$s submission?
fr: Comment la réponse à ce %1$s doit-elle être marquée et notée lors de la soumission du %2$s ?

en: Upload
fr: Téléchargement

en: Text Box
fr: Zone de Texte

en: How should the user submit their answer?
fr: Comment l'utilisateur devrait soumettre sa réponse?

en: less true { [a] [b] [c] } more true
fr: moins vrai { [a] [b] [c] } plus vrai

en: less true { [1] [2] [3] [4] [5] } more true
fr: moins vrai { [1] [2] [3] [4] [5] } plus vrai

en: Examples:
fr: Exemples:

en: The number of options in the maximum score.
fr: Le nombre d'options dans le score maximal.

en: Enclose a assesment with {}. The individual assessments are marked with [].
fr: Encastrez une évaluation avec des {}. Les évaluations individuelles sont indiquées avec [].

en: Here you can create an assessment question.
fr: Ici vous pouvez créer une question d'évaluation.

en: Criterion
fr: Critère

en: Add Media
fr: Ajouter des Médias

en: Delete answer
fr: Supprimer la réponse

en: Allow HTML
fr: HTML autorisé

en: Answer:
fr: Réponse :

en: Save as template
fr: Enregistrer comme catégorie

en: Create new template
fr: Créer une nouvelle catégorie

en: template name
fr: nom de la catégorie

en: Allows adjustment of the left column's width, and the right column will auto-fill the rest of the available space. Increase this to allow accommodate longer criterion text. Defaults to 20%.
fr: Permet l'ajustement de la largeur de la colonne de gauche, et la colonne de droite va remplir automatiquement le reste de l'espace disponible. Augmenter cet ajustement pour permettre d'afficher un texte de critère plus long. Par défaut à 20%.

en: Percentage width of criteria table column:
fr: Largeur en pourcentage de la colonne des critères :

en: Add new answer
fr: Ajouter une nouvelle réponse

en: Please sort the answers in right order with the "Move" - Button. The answers will be displayed randomly.
fr: S'il vous plaît mettez les réponses dans le bon ordre avec le bouton  "Déplacer ". Les réponses seront affichées au hasard.

en: Answers
fr: Réponses

en: Essay / Open Answer
fr: Rédaction / Question Ouverte

en: Assessment
fr: Evaluation

en: Fill in the blank
fr: Remplissez le vide

en: "Matrix Sorting" choice
fr: Choix par tri matriciel

en: "Sorting" choice
fr: Réponses à trier

en: "Free" choice
fr: Choix "libre"

en: Multiple choice
fr: Choix multiple

en: Single choice
fr: Choix unique

en: Answer type
fr: Type de réponse

en: Activate hint for this question?
fr: Activer l'indice pour cette question ?

en: Here you can enter solution hint.
fr: Vous pouvez entrer un indice ici.

en: This text will be visible if answered incorrectly. It can be used as explanation for complex questions. The message "Right" or "Wrong" is always displayed automatically.
fr: Ce texte sera visible si la réponse est bonne. Il peut être utilisé comme explication pour les questions complexes. Le message "Vrai " ou "Faux" est toujours affiché automatiquement.

en: Message with the incorrect answer
fr: Message avec la mauvaise réponse

en: Same text for correct- and incorrect-message?
fr: Texte identique pour le message bonne réponse ou mauvaise réponse ?

en: This text will be visible if answered correctly. It can be used as explanation for complex questions. The message "Right" or "Wrong" is always displayed automatically.
fr: Ce texte sera visible si la réponse est bonne. Il peut être utilisé comme explication pour les questions complexes. Le message "Vrai " ou "Faux" est toujours affiché automatiquement.

en: Message with the correct answer
fr: Message avec la bonne réponse

en: Message with the correct / incorrect answer
fr: Message avec la réponse correcte/incorrecte

en: Create
fr: Créer

en: Create new category
fr: Créer une nouvelle catégorie

en: You can manage categories in global settings.
fr: Vous pouvez gérer les catégories dans les paramètres généraux.

en: You can assign classify category for a question. Categories are e.g. visible in statistics function.
fr: Vous pouvez attribuer une catégorie pour une question. Les catégories sont par exemple visibles dans la fonction statistiques.

en: Category
fr: Catégorie

en: Show reached points in the correct and incorrect message?
fr: Afficher les points atteints dans les messages correct et incorrect ?

en: If you enable this option, you can enter different points for every answer.
fr: Si vous activez cette option, vous pouvez saisir différents points pour chaque réponse.

en: Different points for each answer
fr: Points différents pour chaque réponse

en: These points will be rewarded, only if the user chooses the answer correctly.
fr: Ces points ne seront attribués que si l'utilisateur choisit la bonne réponse.

en: (required)
fr: (obligatoire)

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: The title is used for overview, it is not visible in %s. If you leave the title field empty, a title will be generated.
fr: Le titre est utilisé pour l'aperçu, il n'est pas visible dans le %s. Si vous laissez le champ titre vide, un titre sera généré.

en: (optional)
fr: (optionnel)

en: load template
fr: charger la catégorie

en: Start import
fr: Commencer l'importation

en: Import completed successfully.
fr: Importation terminée avec succès.

en: Successfully
fr: Avec succès

en: Error
fr: Erreur

en: Import
fr: Importer

en: No data will be deleted. Only LDAdvQuiz tables will be repaired.
fr: Pas de données requises. Seulement les tables WP-Pro-Quiz seront réparées.

en: Repair database
fr: Réparer la base de données

en: e.g. Domain with special characters in combination with IE
fr: ex: Domaine avec des caractères spéciaux en combinaison avec IE

en: If you have problems with the front ajax, please activate it.
fr: Si vous rencontrez des problèmes avec l'ajax côté utilisateur, veuillez l'activer.

en: Is required only in rare cases.
fr: N'est nécessaire que dans de rares cas.

en: jQuery support cors
fr: noyau de support jQuery

en: If you have any problems with the Touch Library, please deactivate it.
fr: Si vous rencontrez des problèmes avec la bibliothèque tactile, veuillez la désactiver.

en: In Version 0.13 a new Touch Library was added for mobile devices.
fr: Dans la version 0.13 une nouvelle bibliothèque tactile a été ajoutée pour les appareils mobiles.

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Touch Library
fr: Bibliothèque tactile

en: If you activate this option, all LDAdvQuiz-Javascript files are loaded in the header even if they are not needed.
fr: Si vous activez cette option, tous les fichiers WpProQuiz-Javascript sont chargés dans l'en-tête, même s'ils ne sont pas nécessaires.

en: In very old WordPress themes this can lead to problems.
fr: Dans les très anciens thèmes WordPress, cela peut causer des problèmes.

en: Generally all LDAdvQuiz-Javascript files are loaded in the footer and only when they are really needed.
fr: En général, tous les fichiers Javascript-WpProQuiz sont chargés dans le pied de page et seulement quand ils sont vraiment nécessaires.

en: Do not load the Javascript-files in the footer
fr: Ne pas charger les fichiers javascript dans le pied de page

en: Own themes changes internal  order of filters, what causes the problems. With additional shortcode [raw] this is prevented.
fr: Certains thèmes modifient l'ordre interne des filtres, ce qui cause des problèmes. L'utilisation du code [raw] empêche ce genre de problèmes.

en: If this option is activated, a [raw] shortcode is automatically set around LDAdvQuiz shortcode ( [LDAdvQuiz X] ) into [raw] [LDAdvQuiz X] [/raw]
fr: Si cette option est activée, un shortcode [raw] est automatiquement mis autour du shortcode WpProQuiz  ( [WpProQuiz X] ) dans [raw] [WpProQuiz X] [/raw]

en: Automatically add [raw] shortcode
fr: Ajouter automatiquement un shortcode [raw]

en: These settings should only be set in cases of problems with LD Advanced Quiz.
fr: Ces paramètres ne doivent être réglés qu'en cas de problèmes avec Wp-Pro-Quiz.

en: Please note
fr: Veuillez noter

en: not to activate
fr: ne pas activer

en: to activate
fr: activer

en: User e-mail settings
fr: Paramètres d'utilisateur e-mail

en: Category-Overview
fr: Catégorie-Vue d'ensemble

en: IP-address of the user
fr: Adresse IP de l'utilisateur

en: Reached points
fr: Points atteints

en: Quiz-Name
fr: Nom-quiz

en: User-ID
fr: ID de l'utilisateur

en: Allowed variables
fr: Variables autorisées

en: Message body:
fr: Corps du message :

en: Activate
fr: Activer

en: Subject
fr: Objet

en: The value entered is not a valid email address
fr: La valeur entrée n'est pas une adresse e-mail valide

en: From Email:
fr: e-mail :

en: This is the email name of the sender. If not provided will default to the system email name.
fr: Ceci est le nom d'e-mail de l'expéditeur. Si il n'est pas fourni il va être par défaut le nom d'e-mail du système.

en: From Name:
fr: De:

en: Separate multiple email addresses with a comma, e.g. wp@test.com, test@test.com
fr: Séparez les adresses par une virgule, par exemple wp@test.com, test@test.com

en: To:
fr: A:

en: Admin e-mail settings
fr: Paramètres d'administrateur e-mail

en: Time format:
fr: Format de temps :

en: Select example:
fr: Choisir exemple :

en: Statistic time format
fr: Format de temps statistiques

en: Documentation on date and time formatting
fr: Documentation sur le format des dates et de l'heure

en: Leaderboard time format
fr: Format de temps pour le classement

en: Global settings
fr: Paramètres généraux

en: Settings in case of problems
fr: Paramètres en cas de problèmes

en: E-Mail settings
fr: Paramètres e-mail

en: back to overview
fr: retour à la vue d'ensemble

en: Table is loading
fr: Chargement du tableau

en: Result
fr: Résultat

en: Pos.
fr: Position.

en: Next
fr: Suivant

en: Check
fr: Vérifier

en: Hint
fr: Indice

en: Incorrect
fr: Inexact

en: Grading can be reviewed and adjusted.
fr: La note peut être examinée et ajustée.

en: Correct
fr: Exact

en: This response will be reviewed and graded after submission.
fr: Cette réponse sera examinée et notée après l'enregistrement.

en: This response will be awarded full points automatically, but it will be reviewed and possibly adjusted after submission.
fr: Cette réponse va recevoir tous les points automatiquement, mais elle peut être revue et potentiellement ajustée après l'enregistrement.

en: This response will be awarded full points automatically, but it can be reviewed and adjusted after submission.
fr: Cette réponse va recevoir tous les points automatiquement, mais elle peut être revue et ajustée après l'enregistrement.

en: Essay type not found
fr: Type d'essai non trouvé

en: Upload your answer to this question.
fr: Chargez votre réponse à cette question.

en: Type your response here
fr: Entrez votre réponse ici

en: Sort elements
fr: Trier les éléments

en: Show leaderboard
fr: Voir le classement

[ctx: Restart Quiz Button Label]
note: translators: Restart Quiz Button Label.
en: Restart %s
fr: Refaire le %s

en: Your score
fr: Votre score

en: Average Score
fr: Score Moyen

[ctx: placeholder: number of essays, possible points]
note: translators: placeholder: number of essays, possible points.
en: %1$s Essay(s) Pending (Possible Point(s): %2$s)
fr: %1$s Essai(s) en attente (Points possibles : %2$s)

[ctx: placeholder: points earned, points total, points percentage]
note: translators: placeholder: points earned, points total, points percentage.
en: Earned Point(s): %1$s of %2$s, (%3$s)
fr: Point(s) Gagnés : %1$s sur %2$s, (%3$s)

[ctx: placeholder: points earned, points total]
note: translators: placeholder: points earned, points total.
en: You have reached %1$s of %2$s point(s), (%3$s)
fr: Vous avez obtenu %1$s sur %2$s point(s), (%3$s)

en: Time has elapsed
fr: Temps écoulé

[ctx: placeholder: quiz time.]
note: translators: placeholder: quiz time.
en: Your time: %s
fr: Votre temps: %s

en: Reviews
fr: Avis

en: Answered
fr: Répondu

en: Time Limit
fr: Limite de temps

en: You must specify a date.
fr: Vous devez indiquer une date.

en: You must specify an email address.
fr: Vous devez indiquer une adresse e-mail.

en: You must specify a text.
fr: Vous devez indiquer un texte.

en: You must specify a number.
fr: Vous devez indiquer un numéro.

en: You must fill out this field.
fr: Vous devez remplir ce domaine.

en: Delete all entries
fr: Effacer toutes les entrées

en: Apply
fr: Appliquer

en: cancel
fr: annuler

en: save
fr: enregistrer

en: Delete
fr: Supprimer

en: Results
fr: Résultats

en: Entered on
fr: Passé le

note: Translators: User ID column label.
en: User
fr: Utilisateur

en: UR = unregistered user, R = registered user
fr: UR = utilisateur non-connecté, R =utilisateur connecté

en: How many entries should be shown on one page:
fr: Combien d'entrées doivent figurer sur une page:

en: Oldest entry
fr: Entrée la plus ancienne

en: Newest entry
fr: Nouvelle entrée

en: Best user
fr: Meilleur utilisateur

en: Sort by:
fr: Trier par:

[ctx: placeholders: Quiz, quiz]
note: translators: placeholder: Quiz, quiz.
en: LearnDash %1$s
    
    You have completed the %2$s "$quizname".
    
    Points: $points
    Result: $result
fr: LearnDash %1$s
    
    Vous avez complété %2$s "$quizname".
    
    Points: $points
    Résultat: $result

[ctx: placeholders: Quiz, quiz]
note: translators: placeholder: Quiz, quiz.
en: LearnDash %1$s
    
    The user "$username" has completed "$quizname" the %2$s.
    
    Points: $points
    Result: $result
fr: LearnDash %1$s
    
    L'utilisateur "$username" a terminé "$quizname" le %2$s.
    
    Points : $points
    Résultat : $result

en: XML could not be loaded.
fr: L'XML n'a pas pu être chargé.

en: File is not compatible with the current version
fr: Le fichier n'est pas compatible avec la version actuelle

en: File have wrong format
fr: Le fichier n'a pas le bon format

en: File was not uploaded
fr: Le fichier n'a pas été téléchargé

en: You entered wrong captcha code.
fr: Le code captcha n'est pas correct.

en: Your name can not exceed 15 characters.
fr: Votre nom ne doit pas dépasser 15 caractères.

en: You can not enter again.
fr: Vous ne pouvez pas refaire le quiz.

en: You signed up successfully.
fr: Vous vous êtes inscrit.

en: No name or e-mail entered.
fr: Aucun nom ou e-mail indiqué.

en: Ungraded
fr: Non noté

en: Deleted user
fr: Utilisateur supprimé

en: Anonymous
fr: Utilisateur anonyme

en: No category
fr: Pas de catégorie

en: Not categorized
fr: Pas classé

[ctx: Create quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Create %s
fr: Créer %s

en: File cannot be processed
fr: Impossible de traiter ce fichier

note: translators: placeholder: questions, quiz.
en: All fields have to be filled.
fr: Tous les domaines doivent être complets.

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Cannot delete only answer
fr: Impossible de supprimer la seule réponse

en: You must specify a template name.
fr: Vous devez spécifier un nom de catégorie.

en: Not all fields completed.
fr: Pas tous les champs sont complets.

en: This entry should really be deleted?
fr: Cette entrée devrait-elle vraiment être supprimée?

en: You must specify a name.
fr: Vous devez indiquer un nom.

en: "Different points for every answer" is not possible at "Free" choice
fr: "Différents points pour chaque réponse n'est pas possible pour le choix "libre"

en: No sort element in the criterion
fr: Aucun élément de tri dans le critère

en: No data available
fr: Aucune donnée disponible

note: translators: placeholder: quiz.
en: The percent values in result text are incorrect.
fr: Les valeurs en pourcentage dans le texte résultat sont incorrectes.

en: No answer deposited!
fr: Aucune réponse déposée !

note: translators: placeholder: question.
en: Correct answer was not selected!
fr: La bonne réponse n'a pas été sélectionnée !

note: translators: placeholder: quiz.
en: Title is not filled!
fr: Manque le titre !

en: An error has occurred.
fr: Une erreur s'est produite.

en: PayPal - The safer, easier way to pay online.
fr: PayPal - la méthode simple, facile de payer en ligne.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: This shortcode shows the content if the user is not enrolled in the %s. The shortcode can be used on <strong>any</strong> page or widget area.
fr: Ce code court affiche le contenu si l'utilisateur n'est pas inscrit dans le %s. Le code court peut être utilisé sur <strong>n'importe quelle</strong> page ou zone de widget.

en: Visitor
fr: Visiteur

en: This parameter determines the information to be shown by the shortcode.
fr: Ce paramètre détermine l'information à être affichée par le shortcode.

en: Field
fr: Champ

en: This shortcode takes a parameter named field, which is the name of the user meta data field to be displayed. See <a href="http://codex.wordpress.org/Function_Reference/get_userdata#Notes">the full list of available fields here. Note for security reasons some fields are not allowed.</a>
fr: Ce code accepte un paramètre nommé champ, qui est le nom du champ de données meta de l'utilisateur à être affiché. Voir <a href="http://codex.wordpress.org/Function_Reference/get_userdata#Notes"> la liste complète des champs disponibles ici. Veuillez remarquer que pour des raisons de sécurité quelques champs ne sont pas autorisés.</a>

en: User meta
fr: Meta de l'utilisateur

[ctx: placeholders: Group, Group]
note: translators: placeholders: Group, Group.
en: Enter single %1$s ID. Leave blank for current %2$s.
fr: Entrez un seul ID %1$s. Laissez vide pour le %2$s actuel.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: This shortcode shows the content if the user is enrolled in the %s. The shortcode can be used on <strong>any</strong> page or widget area.
fr: Ce code court affiche le contenu si l'utilisateur est inscrit dans le %s. Le code court peut être utilisé sur <strong>n'importe quelle</strong> page ou zone de widget.

en: Student
fr: Etudiant

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Enter single %s ID.
fr: Entrez un seul ID %s.

note: translators: placeholder: Course.
en: Time Spent
fr: Temps passé

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Title
fr: %s Titre

en: Percentage
fr: Pourcentage

en: Total Points
fr: Points en total

en: Timestamp
fr: Temps

en: Pass
fr: Passage

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Info
fr: Information de %s

en: This shortcode can show the payment buttons on any page.
fr: Ce code peut montrer les boutons de paiement sur n'importe quelle page.

en: Payment Buttons
fr: Boutons de Paiement

[ctx: placeholders: course, course, lesson, quiz]
note: translators: placeholders: course, course, lesson, quiz.
en: This shortcode displays users progress bar for the %1$s in any %2$s/%3$s/%4$s pages.
fr: Ce code court affiche la barre de progression des utilisateurs pour le %1$s dans les pages %2$s/%3$s/%4$s.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Progress
fr: %s Progression

[ctx: placeholders: Lessons, Topics]
note: translators: placeholders: Lessons, Topics.
en: This shortcode is used on %1$s and %2$s where Video Progression is enabled. The video player will be added above the content. This shortcode allows positioning the player elsewhere within the content. This shortcode does not take any parameters.
fr: Ce code court est utilisé sur %1$s et %2$s où la progression vidéo est activée. Le lecteur vidéo sera ajouté au-dessus du contenu. Ce code court permet de positionner le lecteur ailleurs dans le contenu. Ce code court ne prend aucun paramètre.

[ctx: placeholders: course, course]
note: translators: placeholder: course.
en: This shortcode shows the earned %s points for the user.
fr: Ce code montre les points %s gagnés pour l'utilisateur.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: User %s Points
fr: Points %s d'Utilisateur

[ctx: placeholder: topics]
note: translators: placeholder: topics.
en: shows %s with mentioned WP tag id.
fr: affiche %s avec l'identifiant de tag WP mentionné.

[ctx: placeholder: topics]
note: translators: placeholder: topics.
en: shows %s with mentioned WP tag slug.
fr: affiche %s avec le slug de tag WP mentionné.

[ctx: placeholder: topics]
note: translators: placeholder: topics.
en: shows %s with mentioned WP category slug.
fr: affiche %s avec le slug de catégorie WP mentionné.

[ctx: placeholder: topics]
note: translators: placeholder: topics.
en: shows %s with mentioned WP category id.
fr: affiche %s avec l'identifiant de catégorie WP mentionné.

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: shows %s with mentioned tag slug.
fr: affiche %s avec le slug de tag mentionné.

[ctx: placeholder: topics]
note: translators: placeholder: topics.
en: shows %s with mentioned tag id.
fr: affiche %s avec l'identifiant de tag mentionné.

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en: shows a %s category dropdown.
fr: affiche un menu déroulant de catégorie %s.

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Category Selector
fr: %s Sélecteur de Catégorie

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: shows %s with mentioned category slug.
fr: affiche %s avec le slug de catégorie mentionné.

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Category Slug
fr: %s Slug de la Catégorie

[ctx: placeholder: topics]
note: translators: placeholder: topics.
en: shows %s with mentioned category id.
fr: affiche %s avec l'identifiant de catégorie mentionné.

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Category ID
fr: %s ID de la Catégorie

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en: shows a %s thumbnail.
fr: affiche une miniature %s.

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Show %s Thumbnail
fr: Afficher la miniature de %s

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topics.
en: shows %s content.
fr: afficher le contenu du %s.

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Show %s Content
fr: Afficher le contenu %s

[ctx: placeholders: topics, topics (URL slug)]
note: translators: placeholders: topics, topics (URL slug).
en: This shortcode shows list of %1$s. You can use this shortcode on any page if you do not want to use the default <code>/%2$s/</code> page.
fr: Ce code court affiche la liste des %1$s. Vous pouvez utiliser ce code court sur n'importe quelle page si vous ne souhaitez pas utiliser la page par défaut <code>/%2$s/</code>.

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s List
fr: %s Liste

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: shows a %s thumbnail.
fr: affiche une miniature %s.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Show %s Thumbnail
fr: Afficher la miniature de %s

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: shows %s content.
fr: afficher le contenu du %s.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Show %s Content
fr: Afficher le contenu %s

[ctx: placeholders: quizzes, quizzes (URL slug)]
note: translators: placeholders: quizzes, quizzes (URL slug).
en: This shortcode shows list of %1$s. You can use this shortcode on any page if you don't want to use the default <code>/%2$s/</code> page.
fr: Ce code court affiche la liste de %1$s. Vous pouvez utiliser ce code court sur n’importe quelle page si vous ne souhaitez pas utiliser la page <code> /%2$s/ </code> par défaut.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s List
fr: %s Liste

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Expand All %s sections
fr: Afficher toutes les parties de %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Expand All %s Sections
fr: Afficher toutes les parties de %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Show Earned %s Points
fr: Afficher les Points %s Gagnés

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: %s per page
fr: %s par page

[ctx: placeholder: courses, course, quiz]
note: translators: placeholder: placeholder: placeholder: courses, course, quiz.
en: Displays user's enrolled %1$s, %2$s progress, %3$s scores, and achieved certificates.
fr: Affiche %1$s inscrits, la progression de %2$s, les scores %3$s et les certificats obtenus.

en: Profile
fr: Profil

[ctx: placeholder: lessons]
note: translators: placeholder: lessons.
en: shows %s with mentioned WP tag id.
fr: affiche %s avec l'identifiant de tag WP mentionné.

[ctx: placeholder: lessons]
note: translators: placeholder: lessons.
en: shows %s with mentioned WP tag slug.
fr: affiche %s avec le slug de tag WP mentionné.

[ctx: placeholder: lessons]
note: translators: placeholder: lessons.
en: shows %s with mentioned WP category slug.
fr: affiche %s avec le slug de catégorie WP mentionné.

[ctx: placeholder: lessons]
note: translators: placeholder: lessons.
en: shows %s with mentioned WP category id.
fr: affiche %s avec l'identifiant de catégorie WP mentionné.

[ctx: placeholder: lessons]
note: translators: placeholder: lessons.
en: shows %s with mentioned tag slug.
fr: affiche %s avec le slug de tag mentionné.

[ctx: placeholders: lessons]
note: translators: placeholder: lessons.
en: shows %s with mentioned tag id.
fr: affiche le %s avec l'id de tag mentionné.

[ctx: placeholder: lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en: shows a %s category dropdown.
fr: affiche un menu déroulant de catégorie %s.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Category Selector
fr: %s Sélecteur de Catégorie

[ctx: placeholders: lessons]
note: translators: placeholder: lessons.
en: shows %s with mentioned category slug.
fr: montre le %s avec le slug de catégorie mentionné.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Category Slug
fr: %s Slug de la Catégorie

[ctx: placeholder: lessons]
note: translators: placeholder: lessons.
en: shows %s with mentioned category id.
fr: affiche %s avec l'identifiant de catégorie mentionné.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Category ID
fr: %s ID de la Catégorie

[ctx: placeholders: lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en: shows a %s thumbnail.
fr: affiche une miniature %s.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Show %s Thumbnail
fr: Afficher la miniature de %s

[ctx: placeholders: lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en: show %s content.
fr: afficher %s contenu.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Show %s Content
fr: Afficher %s Contenu

note: translators: placeholder: course.
en: DESC - highest to lowest values
fr: DESC - valeurs les plus élevées aux plus faibles

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Order per %s (default)
fr: Commande par %s (par défaut)

note: translators: placeholder: course.
en: ID - Order by post id.
fr: ID - Commande par identifiant de poste.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Order by %s. (default)
fr: Commandez par %s. (défaut)

[ctx: placeholders: Course, Courses]
note: translators: placeholders: Course, Courses.
en: Enter single %1$s ID. Leave blank for all %2$s.
fr: Saisissez l’ID %1$s unique. Laisser vide pour tous les %2$s.

[ctx: placeholders: lessons, lessons (URL slug)]
note: translators: placeholders: lessons, lessons (URL slug).
en: This shortcode shows list of %1$s. You can use this shortcode on any page if you do not want to use the default <code>/%2$s/</code> page.
fr: Ce code court affiche la liste des %1$s. Vous pouvez utiliser ce code court sur n'importe quelle page si vous ne souhaitez pas utiliser la page par défaut <code>/%2$s/</code>.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s List
fr: %s Liste

en: Group
fr: Groupe

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: shows %s with mentioned WP tag ID.
fr: affiche %s avec l'identifiant de tag WP mentionné.

en: WP Tag ID
fr: ID de Tag WP

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: shows %s with mentioned WP tag slug.
fr: affiche %s avec le slug de tag WP mentionné.

en: WP Tag Slug
fr: Tag de Slug WP

en: shows a WP category dropdown.
fr: montre un menu déroulant de catégorie WP.

en: WP Category Selector
fr: Sélecteur de Catégorie WP

[ctx: placeholder: groups]
note: translators: placeholder: groups.
en: shows %s with mentioned WP category id.
fr: affiche %s avec l'identifiant de catégorie WP mentionné.

en: WP Category ID
fr: ID de Catégorie WP

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: shows %s with mentioned WP Category slug.
fr: affiche %s avec le slug de Catégorie WP mentionné.

en: WP Category Slug
fr: Slug de Catégorie WP

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: shows %s with mentioned tag ID.
fr: affiche %s avec l'identifiant de tag mentionné.

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: shows %s with mentioned tag slug.
fr: affiche %s avec le slug de tag mentionné.

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: shows a %s category dropdown.
fr: affiche un menu déroulant de catégorie %s.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Category Selector
fr: %s Sélecteur de Catégorie

[ctx: placeholder: groups]
note: translators: placeholder: groups.
en: shows %s with mentioned category id.
fr: affiche %s avec l'identifiant de catégorie mentionné.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Category ID
fr: %s ID de la Catégorie

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: shows %s with mentioned category slug.
fr: affiche %s avec le slug de catégorie mentionné.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Category Slug
fr: %s Slug de la Catégorie

[ctx: placeholders: course]
note: translators: placeholder: course.
en: number of columns to show when using %s grid addon
fr: nombre de colonnes à afficher quand l'extension de la %s grille est utilisée

en: Columns
fr: Colonnes

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: shows a %s thumbnail.
fr: affiche une miniature %s.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Show %s Thumbnail
fr: Afficher la miniature de %s

en: Yes (default)
fr: Oui (défaut)

[ctx: placeholder: group]
note: translators: placeholder: group.
en: shows %s content.
fr: afficher le contenu du %s.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Show %s Content
fr: Afficher %s Contenu

[ctx: placeholders: courses]
note: translators: placeholders: courses.
en: Show not-Enrolled %s only
fr: Afficher les non-inscrits %s uniquement

[ctx: placeholders: courses]
note: translators: placeholders: courses.
en: Show Enrolled %s only
fr: Afficher les inscrits %s uniquement

[ctx: placeholders: courses]
note: translators: placeholders: courses.
en: Show All %s (default)
fr: Afficher tout %s (par défaut)

[ctx: placeholders: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: show current user's %s.
fr: montrer le %s de l'utilisateur actuel.

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: My %s
fr: Mes %s

en: Number
fr: Nombre

en: ASC - lowest to highest values
fr: ASC - des plus basses aux plus hautes valeurs

en: DESC - highest to lowest values (default)
fr: DESC - des plus hautes aux plus basses valeurs (par défaut)

en: Order
fr: Ordre

en: Menu - Order by Page Order Value
fr: Menu - Ranger par Valeur d'Ordre de la Page

en: Date - Order by post date
fr: Date - Ranger par date du post

en: Title - Order by post title
fr: Titre - Ranger par titre du post

en: ID - Order by post id. (default)
fr: ID - Ranger par ID du post. (par défaut)

en: Order by
fr: Ordonner par

[ctx: placeholders: groups, groups (URL slug)]
note: translators: placeholders: groups, groups (URL slug).
en: This shortcode shows list of %1$s. You can use this shortcode on any page if you do not want to use the default <code>/%2$s/</code> page. %3$s
fr: Ce code court affiche la liste des %1$s. Vous pouvez utiliser ce code court sur n'importe quelle page si vous ne souhaitez pas utiliser la page par défaut <code>/%2$s/</code>. %3$s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s List
fr: %s Liste

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Other %s
fr: Autre %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Resume %s
fr: Reprendre %s

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: This shortcode shows the %s and progress for the user.
fr: Ce code court affiche les %s et la progression de l'utilisateur.

en: The label prefix shown after access has expired
fr: Le préfixe d'étiquette affiché après que l'accès expire

en: Label after
fr: Etiquette après

en: The label prefix shown before the access expires
fr: Le préfixe d'étiquette affiché avant que l'accès expire

en: Label before
fr: Etiquette avant

[ctx: placeholders: course]
note: translators: placeholder: course.
en: This shortcode displays the user %s access expire date.
fr: Ce code affiche la date d'expiration d'accès %s de l'utilisateur.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Expire Status
fr: %s Status d'expiration

en: Number of decimal places to show. Default is 2.
fr: Nombre de places décimales à montrer. Par défaut 2.

en: Decimals
fr: Décimaux

en: This can be used to change the date format. Default: "F j, Y, g:i a" shows as <i>March 10, 2001, 5:16 pm</i>. See <a target="_blank" href="http://php.net/manual/en/function.date.php">the full list of available date formatting strings  here.</a>
fr: Ceci peut être utilisé pour changer le format de date. Par défaut : « j F Y, H:i » affiché comme <i>10 mars 2001, 17:16</i>. Voir <a target="_blank" href="http://php.net/manual/en/function.date.php">la liste complète des chaînes de formatage de date disponibles ici.</a>

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Total User %s Time
fr: Temps total utilisateur %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Earned %s Points:
fr: Points %s Gagnés :

en: Show
fr: Afficher

[ctx: placeholder: course, quizzes, course]
note: translators: placeholder: course, quizzes, course.
en: This shortcode displays %1$s related information on the certificate. <strong>Unless specified otherwise, all points, scores and percentages relate to the %2$s associated with the %3$s.</strong>
fr: Ce shortcode affiche les informations relatives à %1$s sur le certificat. <strong>Sauf indication contraire, tous les points, scores et pourcentages se rapportent aux %2$s associés aux %3$s.</strong>

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Info
fr: Information de %s

[ctx: placeholders: course]
note: translators: placeholder: course.
en: This shortcode shows the content if the user has access to the %s but not yet started. The shortcode can be used on <strong>any</strong> page or widget area.
fr: Ce shortcode montre le contenu si l'utilisateur a accès au %s mais ne l'a pas encore commencé. Le shortcode peut être utilisé sur <strong> n'importe quelle </strong> page ou zone de widget.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Not Started
fr: %s Non commencé

[ctx: placeholders: Quiz, Quiz]
note: translators: placeholders: Quiz, Quiz.
en: Enter single %1$s ID. Leave blank for current %2$s.
fr: Saisissez l’ID %1$s unique. Laisser vide pour %2$s actuel.

[ctx: placeholders: course]
note: translators: placeholder: course.
en: This shortcode shows the content if the user has started but not completed the %s. The shortcode can be used on <strong>any</strong> page or widget area.
fr: Ce shortcode montre le contenu si l'utilisateur a commencé mais pas fini le %s. Le shortcode peut être utilisé sur <strong> n'importe quelle </strong> page ou zone de widget.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s In Progress
fr: %s En cours

[ctx: placeholders: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Enter single %s ID
fr: Entrez un seul %s ID

[ctx: placeholders: Course, lesson, topics, quizzes]
note: translators: placeholders: Course, lesson, topics, quizzes.
en: This shortcode displays the %1$s Content table (%2$s, %3$s, and %4$s) when inserted on a page or post.
fr: Ce code court affiche la table de contenu %1$s (%2$s, %3$s et %4$s) lorsqu’il est inséré sur une page ou un message.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Content
fr: Contenu %s

[ctx: placeholders: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Enter single %s ID.
fr: Entrez un seul ID de %s.

en: Enter specific User ID. Leave blank for current User.
fr: Entrez l'ID d'utilisateur spécifique. Laissez vide pour l'Utilisateur actuel.

en: User ID
fr: Identifiant de l'utilisateur

[ctx: placeholders: Course, Course]
note: translators: placeholders: Course, Course.
en: Enter single %1$s ID. Leave blank for current %2$s.
fr: Saisissez l’ID %1$s unique. Laisser vide pour %2$s actuel.

en: Message shown to user
fr: Message montré à l'utilisateur

[ctx: placeholders: course]
note: translators: placeholder: course.
en: This shortcode shows the content if the user has completed the %s. The shortcode can be used on any page or widget area.
fr: Ce code court affiche le contenu si l’utilisateur a terminé %s. Le code court peut être utilisé sur n’importe quelle page ou zone de widget.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Complete
fr: %s Achevé

en: Refresh
fr: Actualiser

en: Updated
fr: Mise à jour

en: The language directory is not writable
fr: Le répertoire de langue n’est pas accessible en écriture

en: Refresh Translations
fr: Actualiser les traductions

[ctx: placeholder: topics]
note: translators: placeholder: topics.
en: Control which Taxonomies can be used with the LearnDash %s.
fr: Contrôlez les taxonomies pouvant être utilisées avec LearnDash %s.

[ctx: placeholders: Lesson, Topic, Quiz, Course, topic, Site Home URL, URL to Course Builder Settings]
note: translators: placeholders: Lesson, Topic, Quiz, Course, topic, Site Home URL, URL to Course Builder Settings.
en: This option will restructure %1$s, %2$s and %3$s URLs so they are nested hierarchically within the %4$s URL.<br />For example instead of the default %5$s URL <code>%6$s</code> the nested URL would be <code>%7$s</code>. If <a href="%7$s">Course Builder Share Steps</a> has been enabled this setting is also automatically enabled.
fr: Cette option va restructurer les URL des %1$s, %2$s et %3$s pour qu'elles soient hiérarchiquement imbriquées dans l'URL du %4$s.<br />Par exemple, au lieu de l'URL par défaut du %5$s <code>%6$s</code>, l'URL imbriquée serait <code>%7$s</code>. Si <a href="%7$s">le Partage d'Étapes du Constructeur de Cours</a> a été activé, ce paramètre est également automatiquement activé.

en: Enable Nested URLs
fr: Activer les URL imbriquées

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s ID
fr: ID du %s

en: Controls the URL slugs for the custom posts used by LearnDash.
fr: Contrôle les slugs URL pour les posts personnalisés utilisés par LearnDash.

en: LearnDash Permalinks
fr: Permaliens LearnDash

en: Controls the URL slugs for the custom taxonomies used by LearnDash.
fr: Contrôle les slugs d’URL pour les taxonomies personnalisées utilisées par LearnDash.

en: LearnDash Taxonomy Permalinks
fr: Permaliens de la taxonomie LearnDash

en: PayPal Country Code should not be longer than 2 letters.
fr: Le Code de Pays PayPal ne peut pas être plus long que 2 lettres.

en: PayPal Country Code cannot be empty.
fr: Le Code Pays PayPal ne peut pas être vide.

en: PayPal Email must be a valid email.
fr: L'e-mail PayPal doit être un e-mail valide.

en: Check to enable the PayPal sandbox.
fr: Activer l'environment de test PayPal.

en: Enter the URL used for IPN notifications.
fr: Entrer l'URL utilisée pour les notifications IPN.

en: Enter the URL used for completed purchases (typically a thank you page).
fr: Entrer l'URL utilisée pour les achats validés (normalement une page de remerciement).

en: Enter the URL used for purchase cancellations.
fr: Entrer l'URL utilisée pour les annulations d'achat.

note: translators: placeholder: Link to PayPal Country Codes.
en: Country Codes
fr: Code du Pays

[ctx: placeholder: URL to PayPal Country Codes.]
note: translators: placeholder: Link to PayPal Country Codes.
en: Enter your country code here. See PayPal %s Documentation
fr: Entrez votre code de pays ici. Voir la documentation de PayPal %s

en: Enter your PayPal email here.
fr: Entrer votre PayPal e-mail ici.

en: PayPal Email
fr: e-mail PayPal

en: Are you sure want to reset the PayPal values?
fr: Êtes-vous sûr que vous voulez réinitialiser les valeurs PayPal?

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: Control the LearnDash %s Custom Post Type Options.
fr: Contrôlez les options de type de publication personnalisée LearnDash %s.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Custom Post Type Options
fr: %s Options de Type de Post personnalisées

en: Admin User Settings
fr: Paramètres d'administrateur

en: Label to replace "Mark Complete" button.
fr: Etiquette pour remplacer "Marquer comme terminé".

en: Mark Complete (Button)
fr: Marquer comme terminé (Bouton)

en: Label to replace "Take this Course" button.
fr: Etiquette pour remplacer le bouton "Suivre ce Cours".

en: Take this Course (Button)
fr: Suivre ce cours (Bouton)

en: Label to replace "quizzes" (plural).
fr: Etiquette pour remplacer "quiz" (pluriel).

en: Label to replace "quiz" (singular).
fr: Etiquette pour remplacer "quiz" (singulier).

en: Label to replace "topics" (plural).
fr: Etiquette pour remplacer "sujets" (pluriel).

en: Label to replace "topic" (singular).
fr: Etiquette pour remplacer "sujet" (singulier).

en: Label to replace "lessons" (plural).
fr: Etiquette pour remplacer "leçons" (pluriel).

en: Label to replace "lesson" (singular).
fr: Etiquette pour remplacer "leçon" (singulier).

en: Label to replace "courses" (plural).
fr: Etiquette pour remplacer "cours" (pluriel).

en: Label to replace "course" (singular).
fr: Etiquette pour remplacer "cours" (singulier).

en: Are you sure want to reset the custom labels?
fr: Êtes-vous sûr que vous voulez réinitialiser les étiquettes personnalisées ?

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s Builder
fr: Constructeur %s LearnDash

[ctx: placeholders: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s Progress
fr: Progression LearnDash %s

en: Exclude
fr: Exclure

en: Exclude From Search
fr: Exclure de la Recherche

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Control the LearnDash %s Custom Post Type Options.
fr: Contrôlez les options de type de publication personnalisée LearnDash %s.

[ctx: Course Custom Post Type Options]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Custom Post Type Options
fr: %s Options de Type de Post personnalisées

en: Enabled
fr: Activé(e)

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save Options
fr: Enregistrer les Options

en: Translations
fr: Traductions

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Materials
fr: %s Contenu

en: LMS License
fr: Licence LMS

en: General
fr: Général

en: Custom Labels
fr: Etiquettes personnalisées

note: translators: placeholder: Courses.
en: See <a target="_blank" href="https://codex.wordpress.org/Class_Reference/WP_Query#Order_.26_Orderby_Parameters">the full list of available orderby options here.</a>
fr: Voir <a target="_blank" href="https://codex.wordpress.org/Class_Reference/WP_Query#Order_.26_Orderby_Parameters">la liste complète des options de tri disponibles ici.</a>

[ctx: Course Shortcodes Label]
note: translators: Course Shortcodes Label.
en: Shortcodes
fr: Codes courts

[ctx: placeholder: Course]
note: Translators: placeholder: Course. translators: placeholder: Course.
en: %s Points
fr: %s points

en: Builder
fr: Constructeur

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Use %s Builder
fr: Utiliser %s Constructeur

en: Dismiss this notice.
fr: Ne tenez pas compte de cet avertissement.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Builder
fr: Générateur %s

en: Certificate Shortcodes
fr: Codes courts pour les certificats

en: Add-ons
fr: Modules complémentaires

en: LearnDash Add-ons
fr: Modules complémentaires LearnDash

en: Insert Shortcode
fr: Insérer un shortcode

en: Reset Settings
fr: Réinitialiser les Paramètres

en: Save Changes
fr: Enregistrer les changements

en: You are not currently logged in.
fr: Vous n'êtes pas connecté.

en: Whether to bypass trash and force deletion.
fr: Sauter la poubelle et forcer la suppression.

en: Unique identifier for the object.
fr: Identifiant unique pour cet objet.

en: The password for the post if it is password protected.
fr: Le mot de passe de ce post s’il est protégé par un mot de passe.

en: Sorry, you are not allowed to edit this post.
fr: Désolé, vous n’êtes pas autorisé à éditer ce post.

en: Invalid course ID.
fr: ID de cours invalide.

note: translators: placeholder: Assignment label.
en: Invalid %s ID.
fr: ID %s invalide.

en: Incorrect post password.
fr: Mot de passe du post incorrect.

en: Sorry, you are not allowed to edit this user.
fr: Désolé, vous n’êtes pas autorisé à modifier cet utilisateur.

en: Loading
fr: Chargement

en: close
fr: fermé

en: Invalid essay uploaded file type.
fr: Type de fichier envoyé pour la rédaction non valide.

en: Move to Trash
fr: Déplacer vers la poubelle

en: Delete Permanently
fr: Effacer de manière permanente

en: Points awarded
fr: Points décernés

en: Points available
fr: Points disponibles

en: Edit
fr: Éditer

en: Graded
fr: Noté

en: Not Graded
fr: Pas Noté

en: Essay Grading Status
fr: Etat de la Notation de la Rédaction

en: Comments
fr: Commentaires

en: Essay Upload
fr: Chargement de la rédaction

en: See upload below.
fr: Voir l'upload ci-dessous.

en: Submitted By
fr: Rendu Par

en: View uploaded file
fr: Voir le fichier chargé

note: translators: placeholder: Not Graded Essay count.
en: Not Graded <span class="count">(%s)</span> | Not Graded <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Pas Noté <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: Pas Notés <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Custom Essay post type status: Not Graded]
en: Not Graded
fr: Pas Noté

note: translators: placeholder: Graded Essay count.
en: Graded <span class="count">(%s)</span> | Graded <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Noté <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: Notés <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Custom Essay post type status: Graded]
en: Graded
fr: Noté

en: sfwd-essays
fr: rédactions-sfwd

en: Not found
fr: Pas trouvé

en: Search Submitted Essays
fr: Chercher les Rédactions Soumises

en: View Submitted Essay
fr: Voir la Rédaction Soumise

en: Update Submitted Essay
fr: Mettre à jour la Rédaction Soumise

en: Edit Submitted Essay
fr: Editer la Rédaction Soumise

en: New Submitted Essay
fr: Nouvelle Rédaction Soumise

en: Add New Submitted Essay
fr: Ajouter une Nouvelle Rédaction Soumise

en: All Submitted Essays
fr: Toutes les Rédactions Soumise

en: Parent Submitted Essay:
fr: Rédaction Parent Rendue :

en: Submitted Essays
fr: Rédactions Soumises

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Submitted Essay
fr: Rédaction Soumise

[ctx: Post Type General Name]
en: Submitted Essays
fr: Rédactions soumises

en: User Description
fr: Description de l'Utilisateur

en: User URL
fr: URL de l'utilisateur

en: User Email
fr: e-mail d'utilisateur

en: User Nickname
fr: Surnom d'utilisateur

en: User Last Name
fr: Prénom d'utilisateur

en: User First Name
fr: Nom d'utilisateur

en: User Nicename
fr: Nom d'utilisateur sympathique

en: User Display Name
fr: Pseudo Utilisateur

en: User Login
fr: Identifiant de l'Utilisateur

en: Use PayPal
fr: Utiliser PayPayl

en: Complete Your Purchase
fr: Compléter votre achat

en: No users.
fr: Aucun utilisateur.

en: Custom field deleted.
fr: Champ personnalisé supprimé.

note: translators: placeholder: Post Type Singular Label.
en: Custom field updated.
fr: Champ personnalisé mis à jour.

en: LearnDash Setup
fr: Configuration LearnDash

note: translators: mail_ret error, group email error message.
en: <span style="color:red">Error: Email(s) not sent. Please try again or check with your hosting provider.<br />wp_mail() returned %1$d.<br />Error: %2$s</span>
fr: <span style="color:red">Erreur : E-mail(s) non envoyé(s). Veuillez réessayer ou vérifier auprès de votre hébergeur.<br />wp_mail() a retourné %1$d.<br />Erreur : %2$s</span>

en: User does not exist.
fr: L'utilisateur n'existe pas.

en: PDF Page Orientation
fr: Orientation de la Page PDF

en: PDF Page Size
fr: Taille de la Page PDF

en: Landscape (default)
fr: Paysage (par défaut)

en: Letter / USLetter (default)
fr: Lettre / LettreEU (par défaut)

en: LearnDash Certificate Options
fr: Options Certificat LearnDash

en: PRINT YOUR CERTIFICATE
fr: IMPRIMER VOTRE CERTIFICAT

en: Update License
fr: Mettre à jour la licence

en: License Key:
fr: Clé de Licence:

en: Email:
fr: e-mail:

en: Your license is valid.
fr: Votre licence est valide.

en: License Settings
fr: Paramètres de licence

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
fr: Vous n'avez pas les permissions suffisantes pour accéder à cette page.

en: The uploaded file type is not allowed.
fr: Le type de fichier télécenvoyé n’est pas autorisé.

en: Uploaded file size exceeds allowed limit.
fr: La taille du fichier envoyé dépasse la limite autorisée.

en: No assignment found in Trash
fr: Aucun devoir trouvé dans la poubelle

en: No assignment found
fr: Aucun devoir trouvé

en: Search Assignments
fr: Recherche de devoirs

en: View Assignment
fr: Affichage du devoir

en: Edit Assignment
fr: Edition de devoir

en: Assignments
fr: Devoirs

en: Assignment download.
fr: Devoir téléchargé.

en: Assignment Points.
fr: Points du Devoir.

en: Points not enabled
fr: Points non activés

en: Update & Approve
fr: Mettre à jour & Approuver

en: Assignment
fr: Devoir

en: Approve
fr: Approbation

en: Unable to write to directory. Is this directory writable by the server?
fr: Impossible d'écrire dans le répertoire. Ce répertoire est-il accessible en écriture ?

en: Video URL
fr: URL Vidéo

[ctx: Course Progress Bar Label]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Progress Bar
fr: Barre de progression %s

[ctx: placeholders: course]
note: translators: placeholder: course.
en: LearnDash %s progress bar
fr: Barre de progression %s LearnDash

en: Not Started
fr: Non commencé

en: In Progress
fr: En cours

[ctx: placeholder: LD Category label]
note: translators: placeholder: LD Category label.
en: Select %s
fr: Sélectionner %s

en: Select category
fr: Sélectionnez la catégorie

en: Categories
fr: Catégories

en: Associated Content
fr: Contenu associé

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: User %s
fr: Utilisateur %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash - %s attempt and score information of users. Visible only to users logged in.
fr: LearnDash - Informations de tentative et de score %s des utilisateurs. Visible uniquement pour les utilisateurs connectés.

en: Install
fr: Installer

en: -- Install Translation --
fr: — Traductions Installées  —

en: Available Translations
fr: Traductions disponibles

en: Remove translation from server
fr: Retirer la traduction du serveur

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Update translation from LearnDash
fr: Mettre à jour la traduction depuis LearnDash

en: Download PO File from your server.
fr: Téléchargez le fichier PO depuis votre serveur.

en: Download POT File from your server.
fr: Téléchargez le fichier POT depuis votre serveur.

en: Not from LearnDash
fr: Pas de LearnDash

en: No Translations installed
fr: Pas de traduction installée

en: Download
fr: Téléchargement

en: Name / Native
fr: Nom / Natif

en: Locale
fr: Local

en: Installed Translations
fr: Traductions installées

en: No translations available for this plugin.
fr: Pas de traduction disponible pour cette extension.

en: Options Updated.
fr: Options mises à jour.

en: Options Reset.
fr: Options remises à zéro.

en: Click for Help!
fr: Cliquez pour de l'aide!

note: translators: placeholders: Max size, Option Name.
en:  characters. Most search engines use a maximum of %1$s chars for the %2$s.
fr:  caractères. La plupart des moteurs de recherche utilisent un maximum de %1$s caractères pour le %2$s.

en: Hour
fr: Heure

en: Year
fr: An

en: Day
fr: Jour

en: Month
fr: Mois

en: Upload Image
fr: Téléchargement d'image

en: Required
fr: Requis

en: Loading...
fr: En train de charger...

en: LearnDash Categories
fr: Catégories LearnDash

[ctx: placeholder: method name]
note: translators: placeholder: method name.
en: Method %s doesn't exist
fr: La méthode %s n’existe pas

en: Export &raquo;
fr: Exporter &raquo;

en: Security Check - If you receive this in error, log out and back in to WordPress
fr: Vérification de sécurité - Si vous recevez ce message par erreur, veuillez vous déconnecter et reconnecter à WordPress

en: No attempts
fr: Pas d'essais

en: year(s)
fr: année(s)

en: month(s)
fr: mois

en: week(s)
fr: semaine(s)

en: day(s)
fr: jour(s)

note: Translators: %s: order label.
en: Click the Export button below to export the %s list.
fr: Cliquez sur le bouton Exporter ci-dessous pour exporter la liste %s.

en: Certificates
fr: Certificats

note: translators: placeholder: quiz.
en: Preview
fr: Prévisualisation

en: Associated Settings
fr: Paramètres associés

en: Passing Percentage
fr: Pourcentage de passage

en: Minimum score required to award a certificate, between 0 and 1 where 1 = 100%.
fr: Score minimum requis au quiz requis pour obtenir un certificat, entre 0 et 1 où 1=100%.

en: Certificate Threshold
fr: Seuil de certificat

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Number of repeats allowed for %s. Blank = unlimited attempts. 0 = 1 attempt, 1 = 2 attempts, etc.
fr: Nombre de reprises autorisées pour %s. Vide = tentatives illimitées. 0 = 1 tentative, 1 = 2 tentatives, etc.

en: Repeats
fr: Répétitions

en: Enter comma-separated list of allowed file extensions: pdf,xls,zip or leave blank for any.
fr: Entrer la liste des extensions de fichiers autorisées séparées par des virgules : pdf, xls, zip ou laisser libre pour toutes.

en: Example: pdf,xls,zip
fr: Exemple: pdf,xls,zip

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Minimum time a user has to spend on %s page before it can be marked complete. Examples: 40 (for 40 seconds), 20s, 45sec, 2m 30s, 2min 30sec, 1h 5m 10s, 1hr 5min 10sec
fr: Temps minimum qu'un utilisateur doit passer sur la page %s avant qu'elle puisse être marquée comme terminée. Exemples : 40 (pour 40 secondes), 20s, 45sec, 2m 30s, 2min 30sec, 1h 5m 10s, 1hr 5min 10sec

[ctx: placeholders: Quiz, Course]
note: translators: placeholders: Quiz, Course.
en: Associate this %1$s with a %2$s.
fr: Associer ce %1$s à un %2$s.

[ctx: Make Lesson Visible X Days After Sign-up]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Make %s visible X Days After Sign-up
fr: Rendre cette %s visible X jours après l'inscription

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Sample %s
fr: Extrait %s

[ctx: placeholder: PHP file upload size]
note: translators: placeholder: PHP file upload size.
en: Enter maximum file upload size. Example: 100KB, 2M, 2MB, 1G. Maximum upload file size: %s
fr: Entrez la taille maximale de téléversement de fichier. Exemple : 100KB, 2M, 2MB, 1G. Taille maximale de téléversement : %s

[ctx: placeholder: PHP file upload size]
note: translators: placeholder: PHP file upload size.
en: Maximum upload file size: %s
fr: Maximum de la taille du fichier envoyé : %s

en: Allowed File Size
fr: Autoriser la taille du fichier

en: Enter comma-separated list of allowed file extensions: pdf, xls, zip or leave blank for any.
fr: Entrer la liste des extensions de fichiers autorisées séparées par des virgules : pdf, xls, zip ou laisser libre pour toutes.

en: Example: pdf, xls, zip
fr: Exemple: pdf, xls, zip

en: Allowed File Extensions
fr: Extensions de Fichiers Autorisées

en: Assign the max amount of points someone can earn for this assignment.
fr: Donner le nombre maximal de points que quelqu'un peut gagner pour ce devoir.

en: Set Number of Points for Assignment
fr: Donner les Nombre de Points pour le Devoir

en: Allow this assignment to be assigned points when it is approved.
fr: Permettez à ce devoir d'obtenir des points quand il est approuvé.

en: Award Points for Assignment
fr: Donner des points pour le Devoir

en: Allow Student to Delete own Assignment(s)
fr: Autoriser l’élève à supprimer ses propres devoirs

en: Enter the maximum number of assignment uploads allowed. Default is 1. Use 0 to unlimited.
fr: Saisissez le nombre maximal d’envois autorisés. La valeur par défaut est 1. Utilisez 0 pour illimité.

en: Default is 1
fr: Par Default 1

en: Limit number of uploaded files
fr: Limiter le nombre de fichiers envoyés

en: Check this if you want to auto-approve the uploaded assignment
fr: Cochez ceci seulement si vous voulez auto-approuver le devoir chargé

en: Auto Approve Assignment
fr: Approuver Automatiquement les Devoirs

en: Check this if you want to make it mandatory to upload assignment
fr: Case à cocher pour rendre obligatoire le téléchargement d'un devoir

en: Upload Assignment
fr: Devoirs à mettre en ligne

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Minimum time a user has to spend on %s page before it can be marked complete. Examples: 40 (for 40 seconds), 20s, 45sec, 2m 30s, 2min 30sec, 1h 5m 10s, 1hr 5min 10sec
fr: Temps minimum qu’un utilisateur doit passer sur la page %s avant de pouvoir la marquer comme terminée. Exemples: 40 (pendant 40 secondes), 20s, 45sec, 2m 30s, 2min 30sec, 1h 5m 10s, 1hr 5min 10sec

[ctx: Forced Lesson Timer Label]
note: translators: Forced Lesson Timer Label.
en: Forced %s Timer
fr: Minuteur de %s activé

[ctx: Associated Course Label]
note: translators: placeholder: course.
en: Associated %s
fr: %s associé

en: Associated Certificate
fr: Certificat associé

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Select this option if you want the user's %s progress to be deleted when their access expires.
fr: Sélectionnez cette option si vous souhaitez que la progression %s de l'utilisateur soit supprimée à l'expiration de son accès.

en: Expire Access After (days)
fr: Accès fermé après X jours

en: Leave this field unchecked if access never expires.
fr: Laisser cette case décochée s'il n'y a pas de date limite d'accès au cours.

en: Expire Access
fr: Durée définie

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Enter the number of points a user must have to access this %s.
fr: Entrez le nombre de points qu'un utilisateur doit avoir pour accéder à ce %s.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Enter the number of points a user will receive for this %s.
fr: Entrez le nombre de points qu'un utilisateur recevra pour ce %s.

en: Leave this field unchecked if points not used.
fr: Laisser cette case décochée si les points ne sont pas utilisés.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Enable %s Points
fr: Activer %s les Points

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Select how to compare the selected prerequisite %s.
fr: Sélectionnez comment comparer les %s prérequis sélectionnés.

en: ALL - The student must complete all the prerequisites
fr: TOUS - L'étudiant doit finir tous les prérequis

en: ANY (default) - The student must complete at least one of the prerequisites
fr: N'IMPORTE LEQUEL (par défaut) - L'étudiant doit finir au moins l'un des prérequis

en: Leave this field unchecked if prerequisite not used.
fr: Laisser cette case décochée si elle n'est pas utilisée.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Enable %s Prerequisites
fr: Activer les pré-requis du %s

en: Custom
fr: Personnaliser

en: Use Default
fr: Utiliser la configuration de défaut

en: This field is auto-populated with the UserIDs of those who have access to this course.
fr: Ce champ est complété automatiquement par les ID des utilisateurs ayant accès à ce cours.

en: Billing Cycle for the recurring payments in case of a subscription.
fr: Cycle de paiement pour les paiements récurrents dans le cas d'une souscription.

en: Billing Cycle
fr: Cycle de paiement

en: Optional
fr: Optionnel

en: Custom Button URL
fr: URL de bouton personnalisé

en: Is it open to all, free join, one time purchase, or a recurring subscription?
fr: Est-il ouvert à tous, en accès gratuit, à achat unique ou par à paiement récurrent ?

en: Recurring
fr: Récurrent

en: Buy Now
fr: Acheter maintenant

en: Free
fr: Gratuit

en: Closed
fr: Fermé

en: Open
fr: Ouvert

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: New %s Tag Name
fr: Nouveau %s Nom de Tag

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Add New %s Tag
fr: Ajouter un Nouveau %s Tag

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Update %s Tag
fr: Mettre à jour le %s Tag

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Edit %s Tag
fr: Éditer %s Tag

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Parent %s Tag:
fr: Tag %s Parent:

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Parent %s Tag
fr: Tag %s Parent

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: All %s Tags
fr: Tous les %s Tags

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Search %s Tag
fr: Rechercher %s Tag

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: New %s Category Name
fr: Nouveau %s Nom de Catégorie

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Add New %s Category
fr: Ajouter une Nouvelle %s Catégorie

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Update %s Category
fr: Mettre à jour la %s Catégorie

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Edit %s Category
fr: Éditer %s la Catégorie

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Parent %s Category:
fr: Catégorie %s Parent:

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Parent %s Category
fr: Catégorie %s Parent

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: All %s Categories
fr: Toutes les %s Catégories

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Search %s Categories
fr: Recherche de %s Catégories

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Category
fr: %s Catégorie

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Categories
fr: %s Catégories

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: New %s Tag Name
fr: Nouveau %s Nom de Tag

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Add New %s Tag
fr: Ajouter une Nouveau %s Tag

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Update %s Tag
fr: Mettre à jour le %s Tag

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Edit %s Tag
fr: Éditer %s le Tag

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Parent %s Tag:
fr: Tag %s Parent:

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Parent %s Tag
fr: Tag %s Parent

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: All %s Tags
fr: Tous les %s Tags

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Search %s Tag
fr: Rechercher %s Tag

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: New %s Category Name
fr: Nouveau Nom de %s Catégorie

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Add New %s Category
fr: Ajouter une Nouvelle %s Catégorie

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Update %s Category
fr: Mettre à jour la %s Catégorie

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Edit %s Category
fr: Éditer %s la Catégorie

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Parent %s Category:
fr: Catégorie %s Parent:

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Parent %s Category
fr: Catégorie %s Parent

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: All %s Categories
fr: Toutes les %s Catégories

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Search %s Categories
fr: Recherche de %s Catégories

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Category
fr: %s Catégorie

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Categories
fr: %s Catégories

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: New %s Tag Name
fr: Nouveau %s Nom de Tag

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Add New %s Tag
fr: Ajouter un Nouveau %s Tag

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Update %s Tag
fr: Mettre à jour le %s Tag

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Edit %s Tag
fr: Éditer %s le Tag

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Parent %s Tag:
fr: Tag %s Parent:

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Parent %s Tag
fr: Tag %s Parent

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: All %s Tags
fr: Tous les %s Tags

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Search %s Tag
fr: Rechercher %s Tag

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Tag
fr: Tag %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Tags
fr: Tags %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: New %s Category Name
fr: Nouveau %s Nom de Catégorie

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Add New %s Category
fr: Ajouter une Nouvelle %s Catégorie

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Update %s Category
fr: Mettre à jour la %s Catégorie

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Edit %s Category
fr: Éditer %s la Catégorie

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Parent %s Category:
fr: Catégorie %s Parent:

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Parent %s Category
fr: Catégorie %s Parent

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: All %s Categories
fr: Toutes les %s Catégories

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Search %s Categories
fr: Recherche de %s Catégories

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Category
fr: %s Catégorie

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Categories
fr: %s Catégories

[ctx: Add New Group Label]
en: Add New
fr: Ajouter un Nouveau

[ctx: Add New Quiz Label]
en: Add New
fr: Ajouter un Nouveau

[ctx: Add New Topic Label]
en: Add New
fr: Ajouter

en: Mark Complete
fr: Leçon terminée

en: Take this Course
fr: Suivre ce cours

en: Quizzes
fr: Quiz

en: Quiz
fr: Questionnaire

en: Topics
fr: Chapitres

en: Topic
fr: Chapitre

en: Lessons
fr: Leçons

en: Lesson
fr: Leçon

en: Courses
fr: Cours

en: Course
fr: Cours

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: No %s found in Trash
fr: Pas de %s trouvé dans la corbeille

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: No %s found
fr: Pas de %s trouvé

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: Search %s
fr: Rechercher %s

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: View %s
fr: Voir %s

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: New %s
fr: Nouveau %s

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: Edit %s
fr: Editer %s

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: Add New %s
fr: Ajouter un(e) nouveau(elle) %s

en: Add New
fr: Ajouter un(e) nouveau(elle)

[ctx: placeholder: Transactions]
note: translators: placeholder: Transactions.
en: Displays a list of %s
fr: Afficher une liste de %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Displays a list of %s
fr: Afficher une liste de %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Displays a list of %s
fr: Afficher une liste de %s

en: Title:
fr: Titre :

en: Access to certificate page is disallowed.
fr: L'accès au certificat est interdit.

en: Completed
fr: Complété

en: Enter the number of posts to display per page.
fr: Entrer le nombre d'articles affichés par page.

en: Posts Per Page
fr: Articles par pages

en: Descending
fr: Décroissant

en: Ascending
fr: Croissant

en: Sort Direction
fr: Direction d'ordre

en: Choose the sort order.
fr: Choisir l'ordre.

en: Menu Order
fr: Ordre de menu

en: Select a choice...
fr: Sélectionner un choix...

en: select
fr: sélectionner

en: Sort By
fr: Organiser par

en: #2: Invalid post data
fr: #1: Donnée de publication invalide

en: #1: Invalid post data
fr: #1: Donnée de publication invalide

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: placeholder: Quiz.
en: View %s (new window)
fr: Voir %s (nouvelle fenêtre)

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: View %s (new window)
fr: Voir %s (nouvelle fenêtre)

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Edit %s Settings (new window)
fr: Editez %s Paramètres (nouvelle fenêtre)

en: Move
fr: Déplacer

[ctx: placeholders: Lesson, Course]
note: translators: placeholders: Lesson, Course.
en: Remove %1$s from %2$s
fr: Retirer %1$s de %2$s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: View %s (new window)
fr: Voir %s (nouvelle fenêtre)

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Edit %s Settings (new window)
fr: Editez %s Paramètres (nouvelle fenêtre)

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Move %s
fr: Déplacez %s

en: Cancel
fr: Annuler

en: Edit Title
fr: Editer le Titre

[ctx: placeholder: will contain post type label]
note: translators: placeholder: will contain post type label.
en: Move %s
fr: Déplacer %s

[ctx: placeholders: will contain post type label, Course]
note: translators: placeholders: will contain post type label, Course.
en: Remove %1$s from %2$s
fr: Retirer %1$s de %2$s

[ctx: placeholder: will contain post type label]
note: translators: placeholder: will contain post type label.
en: Move %s to Trash
fr: Déplacer %s dans la corbeille

[ctx: placeholder: will contain post type label]
note: translators: placeholder: will contain post type label.
en: View %s (new window)
fr: Voir %s (nouvelle fenêtre)

[ctx: placeholder: will contain post type label]
note: translators: placeholder: will contain post type label.
en: Edit %s Settings (new window)
fr: Editer %s Paramètres (nouvelle fenêtre)

en: Last Page
fr: Dernière Page

en: Next Page
fr: Page Suivante

en: Previous Page
fr: Page précédente

en: First Page
fr: Première Page

en: Search...
fr: Rechercher….

en: New
fr: Nouveau

en: Expand/Collapse Section
fr: Développer/Réduire la Section

[ctx: placeholder: will be post type label like Course, Lesson, Topic]
note: translators: placeholder: will be post type label like Course, Lesson, Topic.
en: Are you sure you want to move this %s to Trash?
fr: Êtes vous sûr de vouloir mettre à la corbeille ce %s ?

[ctx: placeholders: will be post type labels like Course, Lesson, Topic]
note: translators: 'placeholders: will be post type labels like Course, Lesson, Topic'.
en: Are you sure you want to remove this %1$s from the %2$s? (This will also remove all sub-items)
fr: Êtes vous sûr de vouloir retirer ce %1$s du %2$s? (Cela retirera également tous les sous items)

[ctx: placeholder: Topic, Quizzes]
note: translators: placeholder: Topic, Quizzes.
en: Drop %1$s %2$s Here
fr: Déposez %1$s %2$s Ici

[ctx: placeholder: Lesson, Quizzes]
note: translators: placeholder: Lesson, Quizzes.
en: Drop %1$s %2$s Here
fr: Déposez %1$s %2$s Ici

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Drop Global %s Here
fr: Déposez le %s Global Ici

[ctx: placeholder: Lesson, Topics]
note: translators: placeholder: Lesson, Topics.
en: Drop %1$s %2$s Here
fr: Déposez %1$s %2$s ici

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: Drop %s Here
fr: Déposez %s ici

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Click the '+' to add a new %s
fr: Cliquez sur ‘+’ pour ajouter un(e) nouveau(elle) %s

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Click the '+' to add a new %s
fr: Cliquez sur ‘+’ pour ajouter un(e) nouveau(elle) %s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Click the '+' to add a new %s
fr: Cliquez sur ‘+’ pour ajouter un(e) nouveau(elle) %s

[ctx: placeholder: number of steps]
note: translators: placeholder: number of steps.
en: Total Steps: %s
fr: Nombre total d'étapes : %s

en: Collapse All
fr: Tout Cacher

en: Expand All
fr: Tout Afficher

en: Filter
fr: Filtrer

en: Groups
fr: Groupes

en: Count
fr: Décompte

en: Changelog
fr: Changements

en: Leaderboard
fr: Podium

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Approval Status
fr: Statut d'acceptation

en: loading
fr: chargement

en: Show more details
fr: Montrer plus de détails

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Required
fr: %s Requis

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Required
fr: %s Requis

en: filter
fr: filtre

en: approve
fr: approuver

en: Not Approved
fr: Non validé

en: Approved
fr: Approuvé

[ctx: Assigned Question Label]
note: translators: Assigned Question Label.
en: Assigned %s
fr: %s Assigné

[ctx: Assigned Course Label]
note: translators: Assigned Course Label.
en: Assigned %s
fr: Assigné %s

en: Shortcode
fr: Code (commande)

[ctx: Export Quiz Data Label]
note: translators: Export Quiz Data Label.
en: Export %s Data
fr: Exporter les Données %s

[ctx: Quiz Passed Report label: YES]
en: YES
fr: OUI

[ctx: Quiz Passed Report label: NO]
en: NO
fr: NON

[ctx: Export User Quiz Data Label]
note: translators: Export User Quiz Data Label.
en: Export User %s Data
fr: Exporter les Données d'Utilisateur %s

[ctx: Course Complete Report label: YES]
en: YES
fr: OUI

[ctx: Course Complete Report label: NO]
en: NO
fr: NON

en: ERROR: Cannot create working folder. Check that the parent folder is writable
fr: ERREUR: Impossible de créer un dossier de travail. Vérifiez si le dossier supérieur peut être modifié

[ctx: placeholders: result count, total count]
note: translators: placeholders: result count, total count.
en: %1$d of %2$s Users
fr: %1$d de %2$s Utilisateurs

[ctx: Export User Course Data Label]
note: translators: Export User Course Data Label.
en: Export User %s Data
fr: Exporter les Données de l'Utilisateur de %s

en: (access expired)
fr: (accès expiré)

en: view
fr: voir

en: Steps
fr: Etapes

note: translators: placeholder: Status label, Status value.
en: Status
fr: Etat

en: Title
fr: Titre

[ctx: User Enrolled Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: User Enrolled %s
fr: Cours suivi(e)(s) %s

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Check and click update profile to permanently delete users LearnDash %s data. <strong>This cannot be undone.</strong>
fr: Vérifiez et cliquez sur mettre à jour le profil pour supprimer définitivement les données LearnDash %s de l'utilisateur. <strong>Cette action est irréversible.</strong>

[ctx: Permanently Delete Course Data Label]
note: translators: placeholder: Course.
en: Permanently Delete %s Data
fr: Destruction définitive des données de %s

[ctx: Course Info Label]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Info
fr: Information de %s

en: Path
fr: Chemin

en: Update available
fr: Mise à jour disponible

en: Details
fr: Détails

en: Theme
fr: Thème

en: Active Theme
fr: Thème Actif

en: The DB_USER defined in your wp-config.php does not have CREATE permission.
fr: Le DB_USER défini dans votre wp-config.php n'a pas de permission pour CREER.

en: When the LearnDash plugin or related add-ons are activated they will create the following tables. If the tables are not present try reactivating the plugin. If the table still do not show check the DB_USER defined in your wp-config.php and ensure it has the proper permissions to create tables. Check with your host for help.
fr: Lorsque le plugin LearnDash ou les modules complémentaires associés sont activés, ils créent les tableaux suivants. Si les tables ne sont pas présentes, essayez de réactiver le plugin. Si la table ne s’affiche toujours pas, vérifiez le DB_USER défini dans votre wp-config.php et assurez-vous qu’il dispose des autorisations appropriées pour créer des tables. Vérifiez auprès de votre hôte pour obtenir de l’aide.

en: Present
fr: Présent

en: Table Name
fr: Nom du Tableau

en: Database Tables
fr: Tableaux de Base de Données

en: The following is the search order paths for override templates, relative to site root:
fr: Ce qui suit est l'ordre des chemins de recherche pour les modèles d'override, relativement à la racine du site:

en: Template Path
fr: Chemin du Modèle

en: Template Name
fr: Nom du Modèle

en: Using Permalinks
fr: Utilisation de permaliens

en: Site Language
fr: Langue du Site

en: Is Multisite
fr: Est un Multisite

en: WordPress Site URL
fr: URL du site WordPress

en: WordPress Home URL
fr: URL d’accueil de WordPress

en: WordPress Version
fr: Version WordPress

en: WordPress Settings
fr: Paramètres WordPress

en: Protocols
fr: Protocoles

en: Libz Version
fr: Version Libz

en: SSL Version
fr: Version SSL

en: MySQL version
fr: Version MySQL

en: PHP Version
fr: Version PHP

en: Translation Files
fr: Fichiers Traduction

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Tag base
fr: %s base Tag

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Category base
fr: Base de Catégorie %s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Tag base
fr: %s base Tag

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Category base
fr: Base de Catégorie %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Tag base
fr: %s base Tag

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Category base
fr: %s Base de catégorie

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: %s Permalink slug
fr: %s plug Permalien

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: %s Permalink slug
fr: %s Permalien slug

en: Nested URLs
fr: URL imbriquées

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Shared %s Steps
fr: Étapes %s partagées

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Builder Interface
fr: Interface du générateur %s

en: Include in Reports
fr: Inclure dans Rapports

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Bypass %s limits
fr: Outrepasser les limites de %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Auto-enroll
fr: %s Auto-inscription

[ctx: placeholder: datetime]
note: translators: placeholder: datetime.
en: last run %s
fr: dernière exécution %s

en: Please run the Data Upgrade.
fr: Veuillez exécuter la mise à niveau des données.

en: DB Version
fr: Version DB

en: LearnDash License Valid
fr: Licence LearnDash valide

en: No
fr: Non

[ctx: placeholder: date]
note: translators: placeholder: date.
en: last check: %s
fr: dernière vérification : %s

en: Yes
fr: Oui

en: Learndash Version
fr: Version Learndash

en: Please upgrade.
fr: Mettez à jour svp.

en: Value
fr: Valeur

en: Setting
fr: Paramètre

en: Are you sure that you want to remove ALL LearnDash data?
fr: Êtes-vous sûr que vous voulez éliminer TOUTES les données LearnDash?

en: Submit
fr: Enregistrer

[ctx: placeholder: secret generated code]
note: translators: placeholder: secret generated code.
en: Enter %s in the above field and click the submit button
fr: Entrez %s dans le champ ci-dessus et cliquez sur le bouton soumettre

en: Copy Failed
fr: Échec de la copie

en: Copy Success
fr: Copie réussie

en: Copy System Info
fr: Copier les informations système

en: Support
fr: Soutien

en: Last run: none
fr: Dernière utilisation : aucune

[ctx: placeholders: date/time, user name]
note: translators: placeholders: date/time, user name.
en: Last run: %1$s by %2$s
fr: Dernière utilisation : %1$s de %2$s

note: translators: placeholder: link to LearnDash Data Upgrade admin page.
en: LearnDash Data Upgrade
fr: Amélioration Données LearnDash

[ctx: placeholder: link to LearnDash Data Upgrade admin page]
note: translators: placeholder: link to LearnDash Data Upgrade admin page.
en: LearnDash Notice: Please perform a %s. This is a required step to ensure accurate reporting.
fr: Notice LearnDash: Effectuez un %s. C'est une étape nécessaire afin d'assurer des rapports précis.

en: Data Upgrades
fr: Améliorations Données

en: Click to toggle
fr: Cliquez pour activer/désactiver

en: User Reports
fr: Rapport utilisateur

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Advanced %s
fr: %s Avancé

[ctx: Quiz Leaderboard Tab Label]
en: Leaderboard
fr: Podium

[ctx: Quiz Statistics Tab Label]
en: Statistics
fr: Statistiques

[ctx: Edit Quiz Label]
note: translators: placeholder: Edit Quiz Label.
en: Edit %s
fr: Éditer %s

[ctx: Quiz Import/Export Tab Label]
en: Import/Export
fr: Importer/Exporter

[ctx: Quiz Submitted Essays Tab Label]
en: Submitted Essays
fr: Rédactions Enregistrées

[ctx: Settings Menu Label]
en: Settings
fr: Paramètres

[ctx: Submitted Essays Menu Label]
en: Submitted Essays
fr: Rédactions enregistrées

[ctx: Assignments Menu Label]
en: Assignments
fr: Devoirs

[ctx: Certificates Menu Label]
en: Certificates
fr: Certificats

en: Update User
fr: Mettre à jour l'Utilisateur

en: Search Users
fr: Rechercher des Utilisateurs

en: Sending...
fr: En cours d'envoi...

en: Both Email Subject and Message are required and cannot be empty.
fr: Le Sujet du Mail et le Message sont requis et ne peuvent pas être vides.

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Send
fr: Envoyé

en: Email Message:
fr: Message :

en: Email Subject:
fr: Objet du mail :

en: Email
fr: e-mail

en: Name
fr: Nom

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Back
fr: Retour

en: per Page
fr: par Page

en: Report
fr: Rapport

en: Export Results
fr: Exporter les résultats

en: Export Progress
fr: Exporter les progressions

en: List Users
fr: Liste d'utilisateurs

en: edit
fr: modifier

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: The %s price type is set to "open". This means ALL are automatically enrolled.
fr: Le type de prix %s est défini sur “ouvert”. Cela signifie que TOUS sont automatiquement inscrits.

[ctx: placeholder: Groups, Course, Group]
note: translators: placeholder: Groups, Course, Group.
en: Users enrolled via %1$s using this %2$s are excluded from the listings below and should be manage via the %3$s admin screen.
fr: Les utilisateurs inscrits via %1$s utilisant ce %2$s sont exclus des listes ci-dessous et doivent être gérés via l'écran d'administration %3$s.

[ctx: Search Enrolled Courses Label]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Search Enrolled %s
fr: Rechercher Inscrits %s

[ctx: Search All Courses Label]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Search All %s
fr: Rechercher Tous %s

[ctx: User Enrolled in Courses Label]
note: translators: placeholder: Courses.
en: User Enrolled in %s
fr: Utilisateur Inscrit à %s

[ctx: Search Assigned Course Users]
note: translators: placeholder: Course.
en: Search Assigned %s Users
fr: Rechercher les utilisateurs assignés à %s

[ctx: Search All Course Users]
note: translators: placeholder: Course.
en: Search All %s Users
fr: Rechercher tous les utilisateurs de %s

[ctx: Course Users label]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Users
fr: %s Liste d'utilisateurs

en: Search
fr: Rechercher

en: next  &rsaquo;
fr: suivant &rsaquo;

en: &lsaquo; prev
fr: &lsaquo; précedent

en: Search:
fr: Rechercher :

en: Keyword
fr: Mot-clé

en: <strong>Compatible</strong> with your version of WordPress
fr: <strong>Compatible</strong> avec votre version de WordPress

en: <strong>Incompatible</strong> with your version of WordPress
fr: <strong>Incompatible</strong> avec votre version de WordPress

en: Untested with your version of WordPress
fr: Non testé avec votre version de WordPress

note: translators: %s: Time since the last update
en: %s ago
fr: Il y a %s

en: Last Updated:
fr: Dernière mise à jour :

note: translators: 1: Plugin name and version.
en: More Details
fr: Plus de Détails

note: translators: 1: Plugin name and version.
en: More information about %s
fr: Plus d'informations sur %s

note: translators: placeholder Author.
en: By %s
fr: Par %s
